Gdy góra lodowa topnienie. Jak wprowadzać zmiany w każdych okolicznościach?

Pewnego razu w skutej lodem Antarktyce mieszkała sobie kolonia pingwinów, zajmująca górę lodową…Odkąd pingwiny sięgały pamięcią, zawsze mieszkały na tej właśnie górze lodowej. “To nasz dom” — powiedziałyby Ci, gdybyś kiedykolwiek odnalazł drogę do ich świata z lodu i śniegu. Powiedziałyby również: “To zawsze będzie nasz dom”.

W kolonii żyło dwieście sześćdziesiąt osiem pingwinów. Jeden z nich miał na imię Alfred. Alfred był niezwykle ciekawski i spostrzegawczy. Alfred nosił z sobą małą walizeczkę pełną spostrzeżeń, pomysłów i wniosków. Zdobywane przez niego informacje były coraz bardziej niepokojące. Wydawało się, że wynika z nich coraz wyraźniejsze przesłanie:

Nasza góra lodowa topnieje i może wkrótce rozpaść się na kawałki!!!

Rozpad góry lodowej na tysiące małych kawałków byłby dla pingwinów katastrofą, szczególnie gdyby doszło do niego w czasie zimowego sztormu.

Innym pingwinom zamieszkującym górę ta perspektywa wydawała się tak nieprawdopodobna, że odrzucili tę niepokojącą wiadomość. Zmiana? Nie ma takiej możliwości!

Ta opowieść o Pingwinach nie jest zwykłą historyjką…

Wprowadzanie procesu zmian, zarówno w  życiu osobistym, jak i dużej organizacji, to zawsze trudny i wymagający proces. Potrzeba do niego odwagi i siły woli. Niesie on też za sobą ryzyko. Historia o pingwinach, które znalazły się w obliczu wielkiej transformacji, to świetna metafora prawdziwego życia i opowieść o tym jak wprowadzać zmiany w każdych warunkach. Stworzyło ją dwóch ekspertów od zarządzania zmianą John Kotter i Holder Rathberg. Oparta jest na metodologii opisanej w książkach Jak przeprowadzić transformację i Sedno zmian oraz dodatkowych spostrzeżeniach autorów na temat skutecznego wprowadzania zmian.

Na pierwszy rzut oka bajka o pingwinach wydaje się głupia albo zbyt uproszczona. Ale w rzeczywistości wcale taka nie jest. W naszym szybko zmieniającym się świecie istnieje wiele takich  topniejący gór lodowych. Kiedy zaczniesz się nad tym zastanawiać odkryjesz, że topniejące lub narażone na topnienie góry lodowe są wszędzie. Często trudno nam je dostrzec i w porę zareagować, aby rozwiązać istniejące problemy. Istnieje jednak skuteczny sposób ucieczki z rozpadającej się góry lodowej, którzy pozwala doprowadzić do zmiany, zbudować lepszą przyszłość dla mniejszych grób, bardzo dużych organizacji i siebie. To metoda 8 kroków, które trzeba pokonać na drodze do realizacji zmian.

“Jeśli dobrze poradzisz sobie z wyzwaniem, jakim zawsze jest zmiana, będziesz doskonale prosperował. Jeśli sobie z nim nie poradzisz, narazisz siebie i innych na ryzyko”.

8 kroków do wprowadzania skutecznych i trwałych zmian

Przygotowanie gruntu pod dobry start

#1 Wywołaj poczucie niezwłoczności działań

Pomóż innym dostrzec potrzebę zmian i konieczność natychmiastowego działania.

#02 Stwórz zespół kierujący

Upewnij się że istnieje wystarczająco silna grupa, która może pokierować procesem wprowadzania zmiany. Chodzi o grupę składającą się z osób obdarzonych zdolnościami przywódczyni, wiarygodnych, komunikatywnych, cieszący się autorytetem. Ludźmi, którzy dysponują zdolnościami analitycznymi i rozumiejących, że problem jest pilny.

Zdecyduj co robić

#03 Opracuj wizję i strategie zmian

Wyjaśnij na czym będzie polegała różnica pomiędzy przeszłością a przyszłością i w jaki sposób można urzeczywistnić wizję przyszłości.

Zapoczątkuj działania

#04 Przekaż wizję i zdobądź poparcie

Upewnij się że jak najwięcej osób rozumie jak akceptuje wizję oraz strategię.

Jak sprawić, by ludziom opłacało się akceptowanie zmian? Uświadamiaj rezultaty wprowadzanych zmian i pokazuj korzyści dla wszystkich.

#05 Zmobilizuj wszystkich do działania

Likwiduj opor przed zmianami — sztuczne bariery psychologiczne i nieuzasadnione obawy. Usuń jak najwięcej barier, aby ci którzy chcą urzeczywistnić wizję, mogli to robić.

#06 Osiągaj krótkookresowe sukcesy

Istotne jest motywowanie do zmian i kreowanie pierwszych szybkich sukcesów na nowej drodze. Jak najszybciej osiągnij widoczny jednoznaczny sukces.

#07 Nie spoczywaj na laurach

Po pierwszych sukcesach nakłaniaj i do dalszych jeszcze efektywniejszy działań. Nie ustawaj w inicjowaniu kolejnych zmian, dopóki wizja nie przerodzi się w rzeczywistość.

Utrwal wyniki

#08 Stwórz nową kulturę

Promuj nowe zachowania i upewnij się że ludzie postępują w oczekiwany sposób, dopóki nowe metody postępowania nie zastąpią w starych ugruntowanej zwyczajów.

Uwagi końcowe

Zbyt często ludzie i organizacje nie dostrzegają potrzeby zmian. Nie potrafią prawidłowo zidentyfikować koniecznych działań, zakończyć ich sukcesem ani utrwalić wyników

Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach - John Kotter, Holger Rathgeber,
Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach – John Kotter, Holger Rathgeber,

John Kotter i Holder Rathberg autorzy książki Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach zamiast dużo mówić o teorii, postanowiliśmy wykorzystać metodę, która przez wieki pomagała ludziom uczyć się świata skuteczniej niż wszystkie inne sposoby: postanowiliśmy opowiedzieć bajkę.

Bajki mają ogromną moc, ponieważ jasno i przystępnie opisują poważne i zagmatwane sprawy. Łatwo je zapamiętać, pobudzają do myślenia, zawierają ważne wnioski i dają motywację do korzystania z zawartej w nich wiedzy.

John Kotter i Holder Rathberg stworzyli świetną historię o tym jak grupa pingwinów w trudnych warunkach wykonuje kolejno 8 kroków skutecznej i trwałej zmiany. Struktura historii logicznie odzwierciedla przebieg procesu zmian i pokonywanie typowych przeszkód. Wszyscy często spotykamy podstawowe problemy opisane w tej historyjce. Jednak niewielu z nas potrafi sobie dobrze z nimi poradzić.

Jeżeli myślisz, że zabawne historyjki z obrazkami są wyłącznie dla dzieci, wkrótce przekonasz się, iż ta książka opisuje problemy znane ci z życia codziennego i dręczące niemal wszystkich członków różnych organizacji. Niezależnie od tego czy pracujesz w firmie, czy jesteś dyrektorem, szeregowym pracownikiem, czy po prostu zarządzasz swoim życiem możesz wyciągnąć korzyści z lektury tej książki.

Zapoznaj się z tą fascynującą historią poznaj metodę 8 kroków, naucz się wprowadzać zmiany w każdych okolicznościach i ciesz się sukcesem. Bo nigdy nie wiesz, kiedy twoja góra lodowa zacznie topnieć i lepiej żebyś był na to gotowy….

“Sekretem zmiany jest skupienie całej energii nie na walce z tym co stare, ale na budowaniu tego co nowe”. – Sokrates

Sprawdź też: Zmień swój świat! Jak być katalizatorem zmiany i zmieniać świat na lepsze