Czy jest coś, co chcesz zmienić? Czy chcesz aby świat wokół ciebie był lepszy? Z pewnością na co dzień widzisz wokół siebie rzeczy, które twoim zdaniem powinny być lepsze, niż są. Jeśli tak, to nie możesz być tylko biernym obserwatorem. Wiele rzeczy w życiu dzieje się tak po prostu, ale pozytywne zmiany nie są jedną z nich. Rozejrzyj się. Co jest niewłaściwego w twoim otoczeniu i wymaga zmiany? Jeżeli myślisz, że Ktoś powinien coś z tym zrobić, powinieneś pamiętać, że Ty jesteś w takim samym stopniu Kimś jak dowolna inna osoba. Może Ty spróbujesz coś z tym zrobić? Nie dojdzie do zmiany, jeśli nie zacznie się ona w jednej osobie. Jeśli chcesz coś zmienić na lepsze w swoim świecie to po prostu musisz zostać katalizatorem zmiany! 

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. – Mahatma Gandhi

Co to znaczy: być katalizatorem zmiany?

Według Johna C. Maxwella i Roba Hoskinsa, współautorów książki Zmieniaj swój świat, „katalizator zmiany” to osoba, która przez swoje pomysły, działania i wpływ wywołuje pozytywną zmianę w swoim świecie. Często kluczem do tej zmiany są drobne, ciche działania podejmowane dzień po dniu, które z czasem potrafią przerodzić się w transformacyjny ruch nawet o zasięgu globalnym. Działania te zmieniają w pozytywny sposób nie tylko świat osoby, która jest katalizatorem zmiany, ale i świat nas wszystkich.

Co sprawia, że stajesz się katalizatorem zmiany?

„Jeśli chodzi o zmienianie świata w pozytywny sposób, to zmiana pojawia się tylko wtedy, gdy ktoś, gdzieś bierze odpowiedzialność za zmienienie siebie i podejmuje działania, by pomóc innym również się zmienić. Bez ludzkiego działania zmiana nie zajdzie”. – John C. Maxwell, Rob Hoskins

#01 Zmiana zaczyna się od tego, że ci na czymś zależy

Z pewnością masz w sobie ziarno zmieniania świata, jakiś przekaz zmieniający świat. Musisz je tylko pielęgnować, by wykiełkowało i rosło. Początek transformacji jest skromny i w zasięgu każdego. Wystarczy po prostu pomyśleć: „Chcę coś zmienić”. 

#02 Zmiana dzieje się z jakiejś przyczyny: robisz rzeczy, które czynią różnicę

Gdy ziarno zmiany zaczyna w tobie kiełkować i rosnąć, staje się lepiej określone. Zaczynasz rozumieć, co powinieneś robić. Sięgasz do przyczyny, która płynie z serca i twoich wartości. I zaczynasz działać. Na początku są to małe rzeczy. Ale drobne działania konsekwentnie powtarzane prowadzą z czasem do wielkich zmian i osiągnięć.

#03 Zmiana rozprzestrzenia się od ciebie na innych: z ludźmi, którzy chcą czynić różnicę

Gdy pracujesz nad tym, by wprowadzać różnicę, i zmiana zaczyna być widoczna, ty również zaczynasz się zmieniać. Pozytywna zmiana doprowadza do nowego początku. Twoje działania zaczynają przynosić efekty. Twoja praca zaczyna być dostrzegana. Możesz niczym magnes przyciągać ludzi, którzy chcą coś zmienić. Teraz mają już przykład do naśladowania: Ciebie! Widząc, że czynisz różnicę, będą chcieli do ciebie dołączyć. Jeśli pójdziecie razem we wspólnej sprawie, to wasze siły się zwielokrotnią.

# 04 Zmiana wymaga szybkiego kroku naprzód: w czasie odpowiednim na zmianę

Z pewnością znasz wyrażenie „kuć żelazo póki gorące”. Kowal musi uderzać szybko, ponieważ metal nie pozostaje zbyt długo w idealnej temperaturze. Podobnie jest ze zmianą. Nie pojawi się, jeśli nie wykonasz kroku naprzód i nie zaczniesz działać. Jeśli zatracisz poczucie pilności, jeśli nie wykonasz ruchu, zmiana utknie w martwym punkcie. Musisz więc uchwycić wszelkie szanse, jakie masz teraz, tu, gdzie jesteś, i wykorzystać większość z nich.

„Ludzie, którzy zmieniają świat, to ci, którzy chcą to robić i nie mogą się doczekać”. – John C. Maxwell, Rob Hoskins

Co robić aby zostać katalizatorem zmiany? Zmieniaj swój świat!

#01 Przejdź od dobrych intencji do działania

Dobre intencje nie wystarczą, aby zmienić świat. Nie poprzestawaj na dobrych intencjach, pomysłach i planach. One nie zmienią świata. W ostatecznym rozrachunku liczy się nie to, co zamierzasz. Liczy się to, co faktycznie robisz. Swoimi czynami tworzysz lepszą przyszłość. Wykorzystaj więc to co masz i zrób to co możesz. Skup się na dobrych działaniach.

#02 Bądź posybilistą

Czy jesteś posybilistą? Jesteś, jeśli odpowiedziałeś „tak” na jedno z poniższych pytań. Czy…

  • uważasz, że postęp jest możliwy, ale nie jest łatwy?
  • widzisz rzeczy takimi, jakie są, i nie zniechęca cię to?
  • nie chcesz odwracać oczu od problemów, które nas dotykają?
  • chcesz robić wszystko, co możesz, by zmieniać swój świat na lepsze?

By być liderem zmiany, katalizatorem, musisz wierzyć, że możesz coś zmienić. To, że coś nie zostało zrobione wcześniej, nie znaczy, że ty nie jesteś kimś, kto może tego dokonać.

#03 Obejmij zmianę na własność

Jeśli chcesz, aby zmiana doszła do skutku musisz stać się właścicielem tej zmiany. Bo jeśli nie obejmiesz zmiany na własność, to nie będziesz robił tego, co trzeba robić, by ją zrealizować. Jeśli ty nie będziesz widział sensu w zmianie, to nie przekonasz też innych ludzi, aby podążyli za tobą.

Jednak gdy staniesz się właścicielem wizji, to będziesz mógł ją spełnić. Gdy będziesz miał poczucie celu, określisz jasno powody i swoje Dlaczego – to właśnie wtedy możesz wywoływać największe zmiany. Bo gdy jesteś właścicielem zmiany i czujesz silne przekonanie do jakiejś sprawy, to po prostu ruszasz w kierunku, który uważasz za słuszny, nawet jeśli nie masz pewności sukcesu.

#04 Wykorzystaj zmiany z przeszłości jako inspirację na przyszłość

Musisz się zmieniać, by nieść zmianę innym. Miarą marzeń nie jest rozmiar projektu, lecz poziom wiary i wielkość zmiany w osobie, która jej przewodzi. Każda zmiana, o którą walczyłeś w przeszłości i wygrałeś, powinna zainspirować cię, abyś uwierzył, że w przyszłości znów możesz coś zmienić. A te zmiany – nawet stopniowe zmiany wewnętrzne – pomogą ci zmieniać świat. 

#05 Zaproś innych, by przyłączyli się do sprawy

Gdy stajesz się katalizatorem zmiany, jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zaproszenie innych, by przyłączyli się do twojej sprawy. Gdy ktoś inny zacznie z tobą pracować i znajdzie się pod wpływem tego, co robisz, staniesz się liderem – liderem, którego Dlaczego jest większe niż on sam.

Przywództwo to wpływ. Możesz i powinieneś wpływać na innych, by pracowali razem z tobą. Osiągnięcie zmiany wymaga przeróżnych talentów i umiejętności. Musisz zaprosić innych aby wspólnie z tobą działali zgodnie ze swoimi uzdolnieniami. By stali się częścią twojej historii.

#06 Skup się na tym, co możesz zrobić

Określ na czym powinieneś się skoncentrować i skup się na tym co możesz zrobić. Dlaczego to ważne? Po pierwsze, to, na czym się skupiasz, rozszerza się. Po drugie, to, na czym się skupiasz, kształtuje twoje postrzeganie siebie i wpływa na twoją przyszłość. A po trzecie, nigdy nie będziesz tym, kim powinieneś, dopóki nie zaczniesz robić tego, co powinieneś.

Najlepsze, co możesz wnieść, będzie zależało od: twoich uzdolnień, sukcesów w przeszłości, pasji, szans. Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, to: Co mogę zmienić? Co potrafię robić wyjątkowo dobrze? Jakie są moje największe osiągnięcia? Jaka rzecz, którą robię, przynosi nieustannie pozytywne skutki? To na tym powinieneś się skupiać.

#07 Rób coś

Pamiętasz punkt #1 – „przejdź od dobry intencji do działania”? Widząc potrzebę zmiany, trzeba podjąć działanie. 

Nadszedł czas, by coś zrobić. Zacznij i rób to co potrafisz. Nawet jeśli nie znasz wszystkich odpowiedzi. Nie musisz znać wszystkich kroków na tej drodze. Nie ma idealnego planu. Skup się na sprawie, a nie na perfekcji. Stopniowa, powolna zmiana jest lepsza niż status quo. Zacznij iść naprzód. I zaproś innych, by do ciebie dołączyli. Jeśli tego nie zrobisz, być może kiedyś z żalem obejrzysz się wstecz i pomyślisz: „Mogłem to zrobić wtedy”.

Najdrobniejsze działanie jest potężniejsze niż największe intencje”. 

Uwagi końcowe

Chcesz aby świat wokół ciebie był lepszy, ale nic nie robisz. Nie podejmujesz inicjatywy bo uważasz, że jesteś za słaby, aby coś zmienić. Uznajesz, że twoje drobne działania niczego nie zmienią. Rezygnujesz więc z działania i liczysz na to, że ktoś inny zrobi coś z problemami, które widzisz.

Jeśli chcesz by świat był lepszy, i masz nadzieję, że poprawią się panujące na nim warunki, to potrzebna jest zmiana. Nie czekaj na kogoś, kto zrobi coś z problemami, które widzisz. Zacznij działać! Stań się katalizatorem pozytywnej zmiany. Zmieniaj siebie i świat!

„Jeśli chcemy czynić różnicę, nie ma miejsca na bezczynność”. – John C. Maxwell, Rob Hoskins

Świat potrzebuje zmiany jak nigdy dotąd. Bądź kimś, kto coś robi!

Patrząc na nasz świat, łatwo zauważyć, że jest co zmieniać i doskonalić. Jeśli jeszcze nie zaangażowałeś się w wywoływanie pozytywnych zmian najwyższy czas zacząć. Jeżeli już zmieniasz świat możesz być w tym jeszcze lepszy.

Zmieniaj swój świat Małe kroki, które poprowadzą do wielkich zmian w Twoim otoczeniu - John C. Maxwell , Rob Hoskins
Zmieniaj swój świat Małe kroki, które poprowadzą do wielkich zmian w Twoim otoczeniu – John C. Maxwell , Rob Hoskins

Aby dowiedzieć się jak świadomie i z rozmysłem wnosić wartość w swoje życie oraz w życie innych ludzi. Jak stać się prawdziwym katalizatorem zmian swojego świata: swojej rodziny, swojego miejsca pracy, swojej społeczności. To koniecznie sięgnij po książkę Zmieniaj swój świat. Małe kroki, które prowadzą do wielkich zmian w twoim otoczeniu. Dzięki wydawnictwu MT Biznes i tłumaczeniu Anity Doroby, ta inspirującą i tak bardzo potrzeba zwłaszcza w dzisiejszych czasach książka dostępna jest już po polsku. Zmieniaj swój świat otworzy ci oczy. Ten praktyczny poradnik pomoże ci inaczej spojrzeć na otoczenie, odmienić swoje życie i świat wokół ciebie.

John C. Maxwell i Rob Hoskins przez całe swoje życie byli katalizatorami zmiany. We wszystkim co robili starali się wprowadzać pozytywną zmianę w życie ludzi. Teraz połączyli siły i napisali razem książkę, aby pomoc tobie i nam wszystkim zmieniać świat na lepsze. Ta książka nie tylko zachęca do zmiany, daje też konkretne wskazówki i narzędzia. Pokazuje jak skutecznie wprowadzać trwałe zmiany. Od czego trzeba zacząć, co robić i jak wywierać pozytywny wpływ. Bez względu na to kim jesteśmy i jakimi środkami dysponujemy na starcie.

Niezależnie od tego, czy przewodzisz wielkiej organizacji, czy prowadzisz małą firmę, chodzisz do szkoły, w wolnym czasie pracujesz jako wolontariusz, czy utrzymujesz rodzinę, Maxwell i Hoskins udowadniają, że każdy i wszędzie może coś zmienić, aby żyło nam się lepiej. Ty też możesz!

„Każdy ma w sobie jakiś przekaz zmieniający świat. […] Pamiętaj, nie musisz martwić się o zmienianie od razu całego świata. Jeśli tylko możesz sprawić, że coś będzie lepsze dla kogoś w twoim świecie, doświadczysz radości i zadowolenia z czynienia różnicy!” – John C. Maxwell, Rob Hoskins

Sprawdź też: Jak skutecznie wprowadzać zmiany? Najczęstsze błędy przy dokonywaniu zmian

Co dziś zrobisz, aby zmienić swój świat?