Psychologia to naprawdę obszerna i przydatna dziedzina nauki. Rozwija się stosunkowo szybko i pozwala nam coraz lepiej rozumieć ludzkie zachowania, emocje czy potrzeby. Dzięki większej świadomości tego, jak funkcjonuje nasza psychika, możemy lepiej ją kontrolować. A wiedza z zakresu psychologii przydaje się niemal w każdym aspekcie naszego życia. Poznaj 8 bardzo przydatnych, szybkich faktów z tej fascynującej dziedziny nauki, które mogą pewnego dnia bardzo ułatwić ci życie. Zaczynam!

“Umysł, raz rozciągnięty przez nową ideę, nigdy nie powraca do swoich poprzednich rozmiarów”. – Oliver Wendell Holmes

Oto 8 bardzo przydatnych ciekawostek psychologicznych, które ułatwią Ci życie:

#01 Zamknij oczy, a zwiększysz swoją kreatywność

Nasz mózg działa w różnych “trybach”. Są one zależne od częstotliwości fal, jakie organ ten produkuje, czyli po prostu od ilości i szybkości przesyłania impulsów elektrycznych. Gdy pracujemy, koncentrujemy się na czymś, jesteśmy aktywni, prowadzimy samochód i tak dalej, mózg zazwyczaj wytwarza fale beta, charakterystyczne właśnie dla koncentracji. Zamknięcie oczu sprzyja większej ilości fal alfa, które pojawiają się w stanie relaksu, sprzyjają kreatywności i redukują stres. Musisz szybko wymyślić coś ciekawego, albo stresujesz się przed ważnym spotkaniem? Zamknij oczy na kilka lub kilkanaście minut. Wykonuj pięciosekundowe, głębokie wdechy, a zobaczysz, że stres stanie się dużo mniejszy, a kreatywność większa!

Sprawdź: Kradnij jak prawdziwy artysta! 10 przykazań kreatywności

#02 Adrenalina zbliża ludzi

Na pewno nieraz widziałeś w filmach, jak para bohaterów, która razem wyszła z jakiejś opresji lub właśnie ją przeżywa, nagle się w sobie zakochuje. Okazuje się, że sporo w tym prawdy, bo adrenalina potrafi działać na nas jak narkotyk. Powoduje, że jesteśmy bardziej emocjonalnie przywiązani do ludzi, z którymi coś ekscytującego przeżywamy. Co ciekawe- sprawia też, że wydają nam się atrakcyjniejsi. Jak wykorzystać to w praktyce? Szukasz idealnego miejsca na pierwszą randkę? Zapomnij o kawiarni albo restauracji! Wesołe miasteczko, gokarty, ścianka wspinaczkowa, aquapark, paintball, spływ kajakiem, popularny ostatnio stok narciarski czy nawet kręgle- to zbliża ludzi najsilniej, bo powoduje hormonalną burzę.

#03 Spanie 8 godzin dziennie może być lekiem na choroby psychiczne

Być może nie będzie to dla ciebie super odkrywcze, ale podczas snu cały nasz organizm regeneruje się- włącznie z mózgiem. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu wierzono, że nowe neurony i połączenia między nimi nie powstają u dorosłych ludzi (a niektórzy nadal w to wierzą…). Prawdą jest, że mózg niemal cały czas usuwa stare komórki, reperuje te uszkodzone i tworzy nowe. A także zwiększa ilość połączeń między nimi. Oczywiście proces naprawy i odbudowy komórek zachodzi głównie w nocy, podczas snu. Spanie jest więc nie tylko przyjemne, ale i bardzo zdrowe. Co więcej, podczas snu organizm oczyszcza płyn mózgowo-rdzeniowy z niepotrzebnych mu substancji. Produkuje też GABA (kwas gamma-aminomasłowy), czyli hormon uspokajający. Ma on kluczowe znaczenie w leczeniu i zapobieganiu lęków depresji, schizofrenii czy nerwicy. A oprócz tego- testosteron, czyli bardzo istotny hormon siły i pewności siebie, ważny szczególnie dla mężczyzn.

Sprawdź: Jak lepiej sypiać? 12 sposobów na dobry sen

#04 Zakochanie powoduje haj jak kokaina

Mówi się, że zakochanie to legalny narkotyk- i to całkowita prawda! Osoby pod wpływem kokainy odczuwają euforię, bo zwiększa ona poziom dopaminy (hormonu szczęścia) i adrenaliny. U osób zakochanych dzieje się tak samo! Przypuszcza się, że za stan zakochania odpowiada fenyloetyloamina, która swoją budową i działaniem jest bardzo zbliżona do amfetaminy. Powoduje ona wyrzut wspomnianych wcześniej hormonów. Jak tę wiedzę wykorzystać w życiu? Po prostu nigdy nie pytaj o rady ludzi zakochanych, bo w pewnym stopniu chwilowo nie myślą logicznie. Gdy sam należysz do osób zakochanych, chwilowo powstrzymaj się od dużych i ważnych decyzji, jeśli to możliwe. A poza tym ciesz się miłością, bo to wspaniałe uczucie.

Sprawdź: Kochać i być kochanym. 10 zasad miłości i budowania trwałych związków

#05 Zapisz swój cel, by go szybciej osiągnąć.

Chyba każdy trener motywacyjny mówi o tym, żeby zapisywać swoje cele. Ale wiele osób tą radę ignoruje. Później łapią się na tym, że często robią rzeczy sprzeczne ze swoim celem, albo w ogóle o nim zapominają. Warto więc zapisać sobie notatniku, w telefonie, czy na kartce przyklejonej koło lustra swój cel, jakieś hasło, czy cokolwiek, co Cię zmotywuje. Jeszcze lepiej działa zrobienie listy celów do osiągniecia z kwadracikami do “odhaczenia”, bo każdy odhaczony kwadracik powoduje wyrzut dopaminy. Była o niej mowa wcześniej. Dopamina to tzw. hormon szczęścia (choć tak naprawdę hormonem nie jest), ale to nie jedyne jej zadanie. Dopamina daje nam także dużo motywacji do działania i sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni i usatysfakcjonowani tym działaniem.

Sprawdź: 7 powodów dla których powinieneś zawsze zapisywać swoje cele

#06 Dominuj oponenta w dyskusji, ściszając głos

Na pewno zdarzało Ci się kłócić z kimś tak burzliwie, że emocje wzięły górę i obie strony mówiły mocno podniesionym głosem. Krzyczały, albo nawet rzucały w siebie różnymi przedmiotami, które miały pod ręką. Istnieje łatwy (w teorii, bo w praktyce czasem się o tym nie myśli) sposób, by być górą podczas kłótni. Jaki? Mów ciszej niż zwykle i spokojnym, powolnym tonem. Po pierwsze Twojego oponenta to lekko zszokuje, bo nie zrozumie, dlaczego nagle ściszasz głos. Jeśli zapyta, czemu to robisz, powiedz, że po prostu chcesz się uspokoić. Po drugie- wyjdziesz na osobę opanowaną, bo nie szarpią Tobą emocje. Po trzecie- mówienie stonowanym tonem po prostu sprawia, że oponent musi wytężyć słuch, by Cię rozumieć. A zatem Twoje słowa lepiej do niego trafiają i wydają się bardziej logiczne.

Sprawdź: Sztuka porozumiewania się. 10 kroków które sprzyja efektywnej komunikacji

#07 Mówienie w dwóch językach opóźnia chorobę Alzheimera o 4 lata

Demencja to naprawdę straszna choroba i chyba nikt nie chciałby się z nią mierzyć. Nie wiemy jeszcze dokładnie, co ją powoduje, choć pewne teorie już istnieją. Tym, co możesz jednak zrobić, są kroki, które sprawiają, że choroba Alzheimera pojawia się później lub ryzyko, że wystąpi, jest dużo mniejsze. Według badań posługiwanie się płynnie dwoma językami opóźnia wystąpienie pierwszych objawów tej choroby średnio o 4 lata- to dość sporo, nie?

Sprawdź: Fast Languages. Jak i dlaczego warto uczyć się języków obcych?

#08 Jelita i mózg są połączone

Mało kto o tym wie, ale dobre bakterie jelitowe zwane też probiotykami, a konkretnie ich zbyt mała ilość, może powodować lęki, depresję i niską pewność siebie! Ale jak to?!- zapytasz. Widzisz, produkują one nawet 95% serotoniny w organizmie, a jest to szalenie istotny “hormon szczęścia”. Objawy niskiego poziomu serotoniny to na przykład problemy z zasypianiem i koncentracją, stresowanie się błahostkami, brak pewności siebie, wahania nastroju i niskie libido. Jak zatem dbać o naszą florę jelitową? Przede wszystkim jedz więcej błonnika- to jedzenie dla naszych małych sprzymierzeńców. Po drugie nie przesadzaj z mięsem, bo ono z kolei stanowi pożywkę dla bakterii gnilnych, czyli przeciwników tych dobrych. Po trzecie wreszcie- kiszona kapusta, ogórki, albo kefir- to naturalne źródła probiotyków. Można też kupić probiotyk w postaci suplementu w aptece i zażywać zgodnie z zaleceniem.

Sprawdź: Korzyści ze zdrowego odżywiania