Oryginalność to mit. Dobry artysta wie, że nic nie bierze się z niczego. Praca twórca do pewnego stopnia zawsze oparta jest na tym, co było wcześniej. Każdy nowy pomysł jest zaledwie mieszanką czy remiksem wcześniejszego pomysłu lub pomysłów. Wielcy twórcy zaczynali często od kopiowania podziwianych mistrzów i porównywali efekt swoich wysiłków z pierwotnym dziełem. W ten sposób rozwijali swój warsztat umiejętności i z czasem odnajdywali własny styl. 

W książce Twórcza kradzież Austin Kleon pisarz i artysta zebrał dziesięć zaskakujących wskazówek na temat kreatywności. Jak zostać dobrym artystą i ujrzeć w swoje pracy nieco więcej kreatywności? Oto 10 przykazań kreatywności, dzięki którym wyzwolisz swój potencjał twórczy. Odkryj swoją artystyczną duszę i żyj bardziej twórczo!

“Każdy artysta musi zmierzyć się z pytanie: “Skąd bierzesz swoje pomysły?”. Uczciwy artysta odpowiada” “Kradnę je””. – Austin Kleon

Jak zostać dobrym artystą? 10 przykazań kreatywności, które wyzwolą twój twórczy potencjał

#01 Kradnij jak prawdziwy artysta. 

Przestań na siłę próbować tworzyć coś z niczego i otwórz się na cudze wpływ, zamiast od nich uciekać.

Nie chodzi o plagiat, lecz o czerpanie z inspirujących przykładów – dzieł lub osób – jako punktu wyjścia dla własnych przedsięwzięć.

#02 Nie odkładaj pracy w oczekiwaniu na czas, kiedy “poznasz” siebie. 

Być może boisz się zacząć. To normalne. Wiesz co? Zacznij od razu, cokolwiek ma to być, a już “w trakcie” będziesz odkrywać własną tożsamość, swój talent, swoje powołanie.

Tworzenie i wykonywanie pracy pozwala zrozumieć siebie. Jesteś gotowy. Zacznij coś tworzyć.

#03 Napisz książkę, którą chciałbyś przeczytać. 

Coś, co pozostaje jeszcze nieuświadomionym brakiem, może być twoim powołaniem życiowym.

Maluj dzieła, które chcesz oglądać, rozkręć interes, który chcesz prowadzić, nagrywaj muzykę, którą chcesz usłyszeć, pisz książki, które chcesz przeczytać, twórz produkty, których chcesz używać. Słowem, rób to, co chcesz, by zostało zrobione.

#04 Używaj rąk. 

Trzeba oderwać się od ekranów i powrócić do korzystania z naszych najlepszych narzędzi. Zdaniem Austina Kleona: „Komputery pozbawiły nas poczucia tego, że coś rzeczywiście robimy. 

Sztuka zrodzona w samej tylko głowie jest niewiele warta. Musisz znaleźć sposób, by pracowało także twoje ciało, mieć poczucie, że robisz coś ciałem, a nie tylko głową.

To jest właśnie świetne w pracy twórczej: wystarczy się ruszyć, przytakiwać głową do rytmu, zagrać akord gitarowy, poprzeklejać karteczki na tablicy czy ugnieść glinę, żeby rozbudzić umysł.

#05 Poboczne projekty i hobby są bezcenne. 

Projekty poboczne to wszystko to, co robisz, kiedy wydaje ci się, że się po prostu obijasz. To, co powstaje, kiedy się po prostu bawisz. Te rzeczy są właśnie najlepsze — to w nich tkwi prawdziwa magia.

Zamiłowania uszczęśliwiają nas, ale mogą też stać się przedsięwzięciami, które odmienią życie nasze i innych.

Pobaw się — nie licz się z czasem. Zapomnij się. Meandruj. Nigdy nie wiadomo, dokąd cię to zaprowadzi.

#06 Rób fajne rzeczy i dziel się nimi. 

Twórz dobre prac i dziel się nim z ludźmi. Kiedy ujawniasz jak wygląda Twoja praca i zachęcasz ludzi do zapoznania się z nią masz okazję się czegoś nauczyć.

Przekazywanie innym swoich prac, a nawet swoich przemyśleń, pozwoli ci otrzymywać feedback i dobre pomysły.

#07 Nie jesteśmy już przypisani do ziemi. 

Nie musisz się nigdzie przenosić, żeby wkroczyć w świat, w którym chcesz żyć. Obecnie wiele inspiracji, rozmyślań i dyskusji w środowisku artystycznym odbywa się online w Internecie.   

Jednak mimo korzyści jakie daje Internet trzeba też wyjść z domu. Codzienne otoczenie za bardzo rozleniwia umysł. Musisz go nieco rozbudzić. Powinieneś spędzić trochę czasu w innym miejscu, wśród ludzi, którzy robią rzeczy inaczej.

Według Kleona: “podróże sprawiają, że świat znowu wydaje nam się nowy, przez co nasz umysł musi trochę bardziej popracować“.

Znajdź miejsce, w którym się wykarmisz — twórczo, społecznie, duchowo i dosłownie.

#08 Bądź miły – świat jest małym miasteczkiem. 

Pamiętaj “z kim przestajesz takim się stajesz”. Będziesz co najwyżej tak dobry, jak ludzie, którymi się otaczasz. W pracy twórczej będziesz potrzebował ciekawości, życzliwości, wytrzymałości i gotowości wyjścia na głupka.

Nawiązuj wartościowe przyjaźnie i ignoruj wrogów. Przyzwyczaj się do krytyki, nieporozumienia, pogardy czy lekceważenia. Sztuka polega na tym, abyś był zbyt zajęty swoją pracą, by się tym przejmować. Zamiast się spierać z innymi, kieruj swoją energię na coś kreatywnego.

#09 Bądź nudny – bez tego nie odwalisz swojej roboty. 

Po “kreatywnym uniesieniu” ważne stają się rutyna i niezmienność, aby przeprowadzić i dokończyć ową “wielką ideę”, która pojawiła się w twojej głowie.

W zwyczajny “nudnym życiu” nie ma nic złego. To całe romantyczne przedstawienie geniusza artystycznego jako narkomana i kobieciarza jest już zupełnie ograne. Takie życie może prowadzić nadczłowiek albo ktoś, kto chce umrzeć młodo. Prowadź normalne i porządne życie, aby twoje dzieła mogły być mocne i oryginalne.

Kreatywność wymaga dużej energii. Zabraknie ci jej jeśli o siebie nie zadbasz. Dobrze się odżywiaj, ćwicz, chodź na spacery, wysypiaj się.

#10 Kreatywność, czyli redukcja. 

W czasach obfitości informacji i przeciążenia nimi triumfy święcą ci, którzy potrafią zdecydować, co należy pominąć, żeby móc się skoncentrować na tym, co jest dla nich naprawdę ważne.

Aby zwalczyć nadmiar informacji, skup uwagę na tym, co w twojej pracy najważniejsze, pomijając wszystko inne.

Kreatywność to nie tylko to, czego używamy, ale także, to co odrzucamy. Wybieraj mądrze i baw się dobrze!

“Powielaj to, co lubisz. Powielaj bez końca. W końcu odkryjesz samego siebie”. – Yohji Yamamoto (japoński projektant)

Uwagi Końcowe

Oczywiście nie ma czegoś takiego jak sztywne reguły. Życie to sztuka, a nie nauka. Dlatego wybierz te rozwiązania, które sprawdzą się w Twoim przypadku, a resztę pomiń.

A Ty? Ciągle czekasz na przepływ weny albo boską iluminację? Inspiruj się i Twórz!

Aby rozbudzić swoją kreatywność i dowiedzieć się więcej jak wyzwolić swój potencjał twórczy sięgnij po dwie inspirujące książki Austina Kleona.

Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności. 

Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności - Austin Kleon
Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności – Austin Kleon

W książce Twórcza Kradzież znajdziesz szczegółowy opis i wyjaśnienie 10 przykazań nowej kreatywności. Nauczysz się jak błyskotliwie “kraść”, zapożyczać, czerpać inspirację, zamieniać domowe hobby w wielkie kreatywne projekty.

Kradnij ze wszystkiego, co rozbudza inspirację lub karmi wyobraźnię Pochłaniaj stare filmy, nowe filmy, muzykę, książki, obrazy, zdjęcia, wiersze, sny, przypadkowe rozmowy, budynki, mosty, znaki drogowe, drzewa, chmury, akweny, światła, cienie. Kradnij tylko to, co bezpośrednio porusza Twoją duszę. Dzięki temu Twoja praca (i kradzież) będzie autentyczna“. – Jim Jarmush

Patrz jak robią to inny i zrób to po swojemu!

 

Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie

Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie - Austin Kleon
Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie – Austin Kleon

Ten świat jest nieprzewidywalny. Praca twórcza jest ciężka. Życie jest krótkie, a sztuka istnieje długo. Niezależnie od tego, czy doświadczasz wypalenia, właśnie coś zaczynasz, rozpoczynasz na nowo czy odnosisz nieprzeciętne sukcesy, pytanie brzmi niezmiennie: jak stale robić swoje?

Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie to kolejna nieszablonowa, inspirująca i praktyczna książka Austina Kleona o kreatywności i nie tylko. Przedstawia 10 prostych zasad kreatywności, które ułatwiają pozostanie twórczym niezależnie od okoliczności. Austin wyjaśnia, na czym polega ich wartość oraz w jakich sytuacjach okazują się szczególnie przydatne. Reguły te pomogły już wielu wspaniałym ludziom w zachowaniu spokoju i pozostaniu twórczym pomimo zmian, jakie zachodzą w otaczającym świecie.

Opisane w książce Rób swoje pomysły i sposoby mogą znaleźć zastosowanie u każdego, kto stara się wieść wartościowe i owocne życie. Również u ciebie.