W dzisiejszym globalnym, hiper-połączonym, wielokulturowym świecie, w którym tempo zmian jest ogromne potrzeba znajomości języków obcych jest nie tylko przydatną umiejętnością, która ułatwia życie ale staje się wręcz koniecznością. Dobrych argumentów dlaczego warto uczyć się języków obcych jest wiele. Jedne są bardziej praktyczne i przyziemne, inne bardziej emocjonalne i sentymentalne. Fakty są jednak takie, że bycie poliglotą, człowiekiem, który swobodnie posługuje się wieloma językami ma bardzo dużo zalet. Jeśli jeszcze się wahasz i zastanawiasz czy uczyć się języków obcych poznaj główne powody, które mogą Cię do tego przekonać. Jasne zrozumienie, dlaczego uczyć się obcego języka, pomoże Ci się zmotywować do nauki, jak też wytrwać w swoim postanowieniu opanowania innego niż ojczysty języka. Zaczynamy!

“Inny język to inna wizja życia”. – Federico Fellini

Oto 10 głównych powodów dlaczego warto uczyć się języków obcych:

#01 Praca, kariera i biznes

Znajomość języków obcych może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy, awans, zagraniczne podróże służbowe, czy podjęcie stałego zatrudnienia zagranicą. Twoje CV będzie bardziej atrakcyjne dla pracodawców, a im więcej będziesz znał języków, tym bardziej będziesz pozytywnie wyróżniał się wśród innych kandydatów na to samo stanowisko. Szacuje się, że ponad połowa firm przy zatrudnianiu, w procesie rekrutacyjnym i podejmowaniu decyzji o wyborze kandydatów do pracy, bierze pod uwagę ich umiejętności językowe.

Jeśli twoja praca wymaga regularnego kontaktu z osobami posługującymi się językami obcymi, możliwość porozumiewania się z nimi w ich własnym języku pomoże ci się z nimi komunikować i poprawić relacje. Może też pomóc w rozwoju biznesu i interesach. Zwiększyć sprzedaż, ułatwić negocjacje i podpisywanie umów czy intratnych kontraktów.

Każdy kolejny język, który opanujesz otwiera przed Tobą nowe rynki, na których możesz działać i rozwijać swoją karierę zawodową oraz biznes.

Dzięki znajomości języków jesteś też bardziej mobilny. Jeśli chcesz możesz niemal z dnia na dzień wyjechać do innego kraju i tam zamieszkać lub prowadzić swoją działalność w wielu krajach na raz. Stajesz się obywatelem świata.

„Znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze.” – Frank Smith

#02 Doskonalenie siebie

Nauka języków obcych to dobry sposób na rozwój osobisty i doskonalenie siebie. Otwiera umysł i poszerza horyzonty myślowe.

Znajomość języków obcych korzystnie wpływa na Twój mózg. Według badań, ludzie co najmniej dwujęzyczni mają więcej istoty szarej w ciemieniowych obszarach mózgu. Brzmi “mądrze”, a co im to w praktyce daje?

Skuteczniej i szybciej myślą. Potrafią w większym stopniu kontrolować swoje zachowanie. Mają też lepszą pamięć i łatwiej są w stanie zachować skupienie i koncentrację. Wyniki jednego z przeprowadzonych badań pokazały, że osoby dwujęzyczne są w stanie zachować skupienie średnio o 20% dłużej niż osoby, które posługują się tylko jednym językiem. W dzisiejszym świecie pełnym rozpraszaczy i wszechogarniających nas bodźców, które walczą nieustanie o naszą uwagę, umiejętność koncentracji oraz pracy głębokiej daje znaczną przewagę i zwiększa szanse na sukces. Nauka języków daje takie możliwości.

Wykazano również, że osoby dwujęzyczne są bardziej logiczne i racjonalne, mają lepsze umiejętności podejmowania decyzji i są bardziej spostrzegawcze oraz świadome swojego otoczenia. Osoby wielojęzyczne są też bardziej kreatywne. Dzięki nauce języków obcych poprawią się również umiejętności analityczne, zdolności rozwiązywania problemów, radzenia sobie z abstrakcyjnymi pojęciami.

Zmniejsza się także ryzyko związane z wiekiem dotyczące pogorszenia funkcji poznawczych. U osób, które mówią co najmniej dwoma językami objawy demencji pojawiają się średnio, o 4 lata później niż u osób znających tylko jeden język.

Znając języki obce masz dużo większe możliwości samodoskonalenia. Stajesz się pod wieloma względami bardziej interesującą osobą i lepszą wersją siebie.

„Nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach.” ‒ Flora Lewis

#03 Podróże

Znając języki obce podróżowanie po świecie jest łatwiejsze, przyjemniejsze i atrakcyjne.

Gdy znika bariera językowa odkrywanie nowych miejsc, krajów i nawiązywanie kontaktów z miejscową ludnością staje się o wiele bardziej komfortowe. Nie masz problemu z zapytaniem o drogę, zamówieniem jedzenia w restauracji, kupieniem biletu na autobus czy pociąg, wynajęciem samochodu albo dopytaniem lokalnych mieszkańców jakie miejsca warto odwiedzić itp.

Jeśli znasz język obcy jesteś też w stanie oszczędzać pieniądze. Możesz samemu zorganizować sobie wyjazd zagraniczny, zamiast być uzależnionym od biura podróży i przewodników, którzy dorzucają swoją marżę. Również na miejscu kupując różne rzeczy i pamiątki jesteś w stanie uzyskać lepszą cenę u sprzedawców, gdy komunikujesz się w lokalnym języku.

Jeśli masz bardziej zaawansowaną znajomość języka, możesz prowadzić dłuższe konwersacje z mieszkańcami, których spotykasz. Może być to bardzo pouczające, interesujące doświadczenie i nadaje to nowy wymiar Twoim wyjazdom zagranicznym. Możesz poznać nowych przyjaciół, nawiązać przydatne kontakty biznesowe, a nawet znaleźć bratnią duszę czy miłość swojego życia. Jesteś też w stanie lepiej zrozumieć inną kulturę, miejscowe zwyczaje oraz uzyskać świeższy punkt widzenia na swój rodzinny kraj i różnice kulturowe.

Poza tym, gdy posługujesz się lokalnym językiem okazujesz szacunek mieszkańcom, lokalnym tradycjom i krajowi, w którym przebywasz. Miejscowi również będą dla Ciebie bardziej przyjaźni i życzliwi, gdy będziesz rozmawiał z nimi w ich ojczystym języku. Na pewno docenią to, że zadałeś sobie trud, aby opanować ich język, nawet jeśli nie będziesz w nim mówił perfekt i zdarzą Ci się jakieś błędy językowe.

Sprawdź: Jak podróżować, by rosnąć w siłę?

„Znając języki wszędzie czujesz się jak u siebie w domu.” – Edmund De Waal

#04 Studia, nauka i dostęp do wiedzy

Nauka innych języków daje dostęp do szerszego zakresu informacji i wiedzy na dany temat. Umożliwia też komunikację ze studentami, ekspertami i naukowcami z innych krajów. Jeśli większość informacji i badań dotyczących zagadnienia, które Cię interesuje, jest w innych językach, nauka tych języków będzie bardzo przydatna.

Wiele książek, artykułów, blogów, podcastów czy innych wartościowych treści dostępna jest często tylko w języku ojczystym autora i nigdy nie jest tłumaczona, zwłaszcza na język polski. Gdy znasz język obcy, w którym powstały lub przynajmniej język, na który zostały przetłumaczone, możesz z nich korzystać i czerpać wiedzę.

Jesteś też w stanie uczestniczyć w konferencjach zagranicznych, kursach czy różnego rodzaju szkoleniach. Poszerzasz w ten sposób swoją wiedzę, rozwijasz kompetencje i nabywasz dodatkowe umiejętności, które możesz wykorzystać w praktyce.

Gdy znasz język obcy możesz też podjąć studia zagranicą. Masz dostęp do wielu najlepszych uczelni świata, z który możesz skorzystać.

Poza tym różne badania pokazują, że osoby które posługują się wieloma językami uzyskują też lepsze wyniki w różnego rodzaju testach i egzaminach.

„Znajomość języka jest bramĄ ku mądrości.” – Roger Bacon

#05 Kultura i sztuka

Być może interesuje Cię literatura, poezja, filmy, programy telewizyjne, muzyka lub inny aspekt kultury jakiegoś obcego kraju oraz ludzie, którzy mówią w danym języku. Dlatego też możesz chcieć nauczyć się ich języka, aby lepiej zrozumieć ich obyczaje i kulturę.

Zdecydowanie lepiej czyta się dzieła i książki w oryginale. Przetłumaczona książka jest tylko interpretacją tłumacza i nie zawsze w pełni oddaje to co autor napisał i chciał przekazać czytelnikom.

Znając język możesz obejrzeć swój ulubiony film zagraniczny, zrozumieć dialogi, frazy, zwroty czy wypowiadane dowcipy w ich oryginalnym brzmieniu. Jesteś też w stanie słuchać muzyki i rozumieć słowa piosenek. A także jeśli masz na to ochotę możesz śpiewać i innym języku. Niektóre z języków jak np. włoski czy francuski są bardzo melodyjne i świetnie się do tego nadają.

Przełączanie się między językami na niezwykłą moc. Zmieniając język, zmieniamy też w jakiejś mierze swoją osobowość. Zachowujemy się w trochę innych sposób, gdy mówimy w danym języku. To bardzo pouczające doświadczenie.

Język i kultura są ze sobą ściśle powiązane. Naucz się innego języka, a będziesz miał wgląd w inną kulturę. Pamiętaj nie można w pełni poznać jakiejś kultury, cywilizacji danego kraju nie znając jej języka.

„Język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.” – Rita Mae Brown

#06 Relacje, rodzina, przyjaciele i pomoc innym ludziom

Znając języki obce możesz nawiązywać kontakty i budować relacje z ludźmi z innych krajów. Zarówno prywatne jak i biznesowe.

Prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu poczułeś ukłucie żalu podczas spotkania z kimś z zagranicy, kiedy zdałeś sobie sprawę, jak można by wzbogacić to doświadczenie i relację, znając język tej osoby. Komunikacja w tym samym języku zbliża do siebie ludzi i zdecydowanie ułatwia porozumiewanie się.

Jeśli twój życiowy partner, teściowie, krewni czy przyjaciele mówią innym językiem, nauka ich języka pomoże ci się z nimi komunikować. Pozwoli to na pogłębienie między wami więzi i wzmocni relacje. Poznając ich język lepiej też rozumiesz ich zachowania, nawyki i sposób myślenia.

Języki obce poszerzają światopogląd i ograniczają bariery między ludźmi. A bariery powodują nieufność i strach. Nauka języków obcych buduje bardziej pozytywne postawy i zmniejsza uprzedzenia wobec osób, które są w jakiś sposób inne od nas. Stajesz się bardziej tolerancyjny i otwarty na odmienne punkty widzenia.

Znając języki możesz też włączać się w różnego rodzaje międzynarodowe akcje charytatywne i pomagać ludziom z całego świata. Możesz czynić dobro i nieść pomoc zwłaszcza w rejonach dotkniętych biedą czy różnego rodzaju kataklizmami jak tsunami czy trzęsienia ziemi. Podczas takich akcji międzynarodowych znajomość wielu języków jest nieoceniona.

Sprawdź: Relacje – jak je budować? Pozytywne emocje w relacjach

„Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca.” – Nelson Mandela

#07 Lepsze zrozumienie swojego ojczystego języka

Jak ujął to Johann Wolfgang von Goethe” “Kto nie zna języków obcych, nic nie wie o własnym“.

Nauka drugiego języka poprawia również znajomość języka ojczystego, ponieważ m.in. uczysz się różnego rodzaju struktur językowych. To co jest w języku obcym odnosisz do tego co występuje w twoim własnym języku.

Im więcej znasz języków, tym lepiej możesz poznać i analizować swój język ojczysty. Dostrzegać podobieństwa i różnice. Odkrywasz pochodzenie różnych wyrazów i zapożyczenia z innych języków.

„Kiedykolwiek pomyślisz, że jakiś język dziwny, pamiętaj, że Twój jest tak samo dziwny, tylko się do niego przyzwyczaiłeś.”

#08 Większa pewność siebie

Komunikacja z obcokrajowcem w obcym języku, przełamywanie własnego strachu oraz podejmowanie ryzyka popełnienia błędu, strzelenia jakieś “gafy językowej”, wymaga do pewnego stopnia odwagi. Wyjścia poza strefę własnego komfortu, zwłaszcza gdy nie posługujemy się danym językiem obcym w stopniu bardzo zaawansowanym. Opanowując nowy język i komunikując się w nim wzmacniamy swoją pewność siebie.

Dzięki wiedzy językowej zwiększamy naszą samoocenę, zyskujemy przekonanie, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. To buduje naszą siłę, działamy pewniej i skuteczniej w różnych okolicznościach.

Sprawdź: Jak zbudować pewność siebie?

„Język jest dokładnym odzwierciedleniem charakteru i dojrzałości osób, które się nim posługują.” – Cesar Chavez

#09 Pieniądze

Jeśli dotychczasowe argumenty Cię jeszcze nie przekonały, być może skusi Cię perspektywa większych pieniędzy. Motywacja finansowa bywa częstym powodem, dla którego ludzie podejmuje różne działania.

Badania i statystyki pokazują, że osoby które znają jeżyki obce zarabiają więcej pieniędzy. O ile więcej? Różnice w zarobkach według szacunków sięgają około 20% na korzyść osób wielojęzycznych.

Poza tym, gdy znasz więcej niż jeden język, możesz zarobić dodatkowe pieniądze np. jako tłumacz czy przewodnik wycieczek. Możesz też oferować swoje produkty i usługi na nowych rynkach zbytu. Korzystać z okazji i rozwijać swoją działalność biznesową i zawodową zagranicą, a to może przynosić Ci większe pieniądze.

Także firmy i przedsiębiorstwa, które zatrudniają osoby wielojęzyczne, zwiększają swoje rynkowe szanse i uzyskują lepsze wyniki finansowe.

Sprawdź: Jak zdobyć bogactwo? Nawyki milionerów warte miliony

“Jeśli coś Ci sprzedaję, mówię w Twoim języku. Jeśli to ja kupuję, dann müssen Sie Deutsch sprechen.” — Willy Brandt

#10 Lubisz wyzwania

Może lubisz wyzwania, a nauka obcego języka z pewnością może stanowić wyzwanie. Wymaga odpowiedniej dozy wysiłku, zainwestowania czasu i zaangażowania. Zwłaszcza jeśli wybierzesz do nauki język, który może być dla nas Polaków trudniejszy do opanowania jak chiński, koreański czy japoński, które należą do innej rodziny językowej niż nasza. Nauka obcego języka może być prawdziwy wyzwaniem!

Ambitnym celem może być też dołączenie do grona poliglotów, osób wielojęzycznych. Jednym ze znanych poliglotów był np. Emil Krebs, który urodził się w Świebodzicach. Podobno opanował biegle, w mowie i piśmie, aż 68 języków, a w stopniu zaawansowanym posługiwał się 111 językami i dialektami. Dasz radę pobić ten wyczyn?

Masz szanse, bo gdy opanujesz jeden język obcy nauka kolejnego zwłaszcza z tej samej grupy językowej jest znacznie łatwiejsza. Poza tym istnieją skuteczne metody nauki języków obcych, które mogą Ci w tym pomoc i ten proces znacznie przyspieszyć.

Zresztą to staje się w pewien sposób uzależniające. Gdy nauczysz się jednego obcego języka, nabierasz ochoty na więcej!

“Znać inny język to jak posiadać drugą duszę.” –  Charlemagne

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Znasz już główne powody dlaczego warto uczyć się języków obcych, ale jak to zrobić szybko i skutecznie?

Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł. Warto więc skorzystać z rad i sprawdzonych sposobów ludzi, którzy są multilingwistami i opanowali umiejętność szybkiej nauki języków obcych.

Taką osobą niewątpliwie jest Mateusz Grzesiak. Przez jednych uwielbiany przez innych łagodnie mówiąc darzony mniejszą sympatią. Nie można mu jednak odmówić wyrazistego stylu, konkretnych kompetencji i osiągnięć. Fakty i jego liczne sukcesy mówią same za siebie. Przedsiębiorca, psycholog i wykładowca akademicki. Jest magistrem prawa oraz psychologii, doktorem nauk ekonomicznych w dziedzinie zarządzania. Szkoli międzynarodowo od wielu lat w 7 językach. Napisał kilkanaście książek, jest też autorem licznych artykułów tłumaczonych i publikowanych w wielu różnych krajach.

Można więc śmiało stwierdzić, że kto jak kto, ale Mateusz Grzesiak zna się na rzeczy i wie jak skutecznie uszyć się języków obcych. W ostatnim czasie stworzył autorski model nauki języków obcych Fast Languages, który w znacznym stopniu może przyspieszyć opanowanie nowego języka. Opisał go w swojej już bestsellerowej książce “Fast Languages. Szybka nauka języków obcych“. Według autora każdy, kto zastosuje się do jej wytycznych, jest w stanie w niecały miesiąc opanować angielski czy hiszpański w stopniu komunikatywnym. A później kolejne języki, jeśli tylko będziemy mieli na to ochotę.

Jak i dlaczego uczyć się języków obcych?

Co wyróżnia metodę Fast Languages?

Przede wszystkim jest niezwykle praktyczna. Zapomnij o wkuwaniu nudnych struktur gramatycznych i całej masy niepotrzebnych słówek. W Fast Languages chodzi przede wszystkim o jak najszybsze rozpoczęcie posługiwanie się “żywym” językiem. To co, że popełniasz z początku błędy, że czasem brakuje Ci jakiegoś słówka, a część zdania musisz powiedzieć “na migi”. Liczy się umiejętność komunikacji, prowadzenia konwersacji i osiągnięcia zrozumienia z rozmówcą. W komunikacji najważniejsza jest skuteczność. Nie gramatyka, wyjątki, wyrafinowane słownictwo czy idealny akcent. Ważne jest to, co ma się do powiedzenia, a nie to, czy mówi się perfekcyjnie. Grunt to się dogadać. Z czasem, gdy nabierzesz większej wprawy udoskonalisz swój warsztat językowy. Będziesz popełniać mniej błędów, mówić płynniej, wzbogacisz też swoje słownictwo.

Mateusz Grzesiak w swojej książce  dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z nauką języków obcych. Wie o czym mówi bo sam włada biegle kilkoma językami.

W książce “Fast Languages. Szybka nauka języków obcych” znajdziesz wiele teorii i wskazówek, zasady nauki i pojęcia związane z zapamiętywaniem oraz lepszym myśleniem. Ćwiczenia i zadania pozwolą Ci na ich praktyczne przetrenowanie i zastosowanie. Dowiesz się co robić, by nauka była efektywna i skuteczna.

Jego metody nawiązują do sposobów w jaki języka uczą się dzieci. Prezentuje reguły, których powinniśmy przestrzegać, aby rozszerzać nasze kompetencje językowe. Mateusz Grzesiak oddaje w nasze ręce gotowy przepisz na szybkie opanowanie obcego języka. Od nas zależy czy zechcemy z niego skorzystać.

Fast Languages. Mateusz Grzesiak. Szybka nauka języków obcych

Zanurz się w języku…

Nauka języków obcych może być dobrą zabawą i procesem przynoszącym wiele korzyści.

Fast Languages funkcjonuje jako pewien ustalony zbiór zasad, których należy się trzymać, by zrealizować swój językowy cel. Pierwszą z nich jest połączenie nauki biernej i nauki czynnej.

Decydując się na naukę nowego języka, wyszukaj teksty, podcasty, radia informacyjne, które będą dostarczać Ci treści w tym języku. Stwórz swojemu umysłowi środowisko do nauki. Gdy zgromadzisz już te materiały zacznij z nich aktywnie korzystać.

Co prawda książka koncertuje się na nauce języka angielskiego, jednak w stosunkowo prosty sposób możemy ją wykorzystać do nauki innych języków, jak hiszpański, francuski, włoski itp.

Oczywiście nie ma magicznych sposobów. Bez pracy, wysiłku i zaangażowania nie nauczysz się obcego języka. Nawet jeśli korzystasz z tak skutecznej metody jak Fast Languages. Jednak podejście i sposób zaproponowany przez Mateusza Grzesiaka zdecydowanie może Ci w tym pomóc.

Zresztą, aby dowiedzieć się co sam autor myśli na ten temat przeczytaj wywiad z Mateuszem Grzesiakiem, który znajdziesz na naszej stronie. Znajdziesz go TUTAJWywiad z Mateuszem Grzesiakiem. O motywacji i szybkiej nauce języków obcych.

Obejrzyj też poniższe video, w którym Mateusz Grzesiak podpowiada jak uczyć się języków obcych.

“Jeśli chcesz się naprawdę szybko i bezproblemowo nauczyć nowego, obcego dla Ciebie języka, musisz zdecydować się na totalną immersję. Musisz dosłownie zanurzyć się w języku”.

Uwagi końcowe

Wiesz już dlaczego warto uczyć się języków obcych. Otrzymałeś też cenną wskazówkę jak to robić efektywnie i skutecznie dzięki metodzie Fast Languages. Teraz kolej na Ciebie! Jeśli chcesz się nauczyć języka obcego nie zwlekaj dłużej. Bez działania nie ma rezultatów!

Wszyscy potrafimy przyswoić sobie język obcy, wystarczy tylko zmienić swoje podejście i sam sposób nauki.

„Iloma językami mówisz – tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz.”

A według Ciebie dlaczego warto uczyć się języków obcych? Jakiego języka chcesz się nauczyć? Jakimi językami już się posługujesz? Jakie metody nauki stosujesz? Podziel się swoimi doświadczeniami z nauką języków obcych i zainspirują innych.