Kobiety są coraz bardziej aktywne zawodowo, zajmują coraz wyższe stanowiska w firmach, coraz częściej zakładają własne biznesy. Międzynarodowe korporacje zaczynają doceniać potencjał przedsiębiorczych kobiet, oferując im stanowiska kierownicze. Te, które nie marzą o karierze managerki czy dyrektorki, stawiają na własną działalność i osiągając sukces jako businesswoman. Jak dołączyć do grona kobiet sukcesu?

Kobieta sukcesu, czyli?

Co to właściwe znaczy być kobietą sukcesu? To przede wszystkim czuć się spełnioną kobietą na polu zawodowym. Piąć się po szczeblach kariery lub inwestować we własny biznes. Osiągać założone cele, być niezależną finansowo, zarabiać tyle, ile się chce i ile rzeczywiście wart jest włożony w pracę wysiłek. Jeśli mowa o wysiłku, to niestety kobiety muszą włożyć go więcej oraz cechować się większą determinacją, by osiągnąć sukces, niż mężczyźni. W dalszym ciągu w wielu firmach występuje tzw. szklany sufit, a w biznesie pokutuje stereotypowe przekonanie, że tylko silni mężczyźni radzą sobie ze stresem i zarządzeniem ludźmi oraz wyzwaniami prowadzenia firmy.

Kobiety jednak cały czas udowodniają, że potrafią godzić życie osobiste i zawodowe oraz mogą z powodzeniem prowadzić własne przedsiębiorstwa czy zarządzać dużymi korporacjami. Jest mnóstwo kobiet-prezesek, managerek, przedsiębiorczyń, które osiągnęły sukces. Można je spotkać w życiu codziennym, ale także w strefie publicznej.

Przykład kobiety sukcesu

Świetnym przykładem jest Anna Lewandowska, która rozwija własne marki i jest businesswoman, mimo iż jest także matką oraz żoną. Nie jest tylko żoną przy mężu, która go wspiera, sama stojąc w cieniu i zajmując się domem. Anna ma na siebie pomysł i konsekwentnie go realizuje, odkąd zakończyła swoją karierę sportową. Tymczasem Robert dalej może liczyć na wsparcie żony i jest fantastycznym piłkarzem, którego kochają miliony kibiców chętnie obstawiających, czy strzeli gola w kolejnym meczu. Jeśli także obstawiasz piłkę nożną w zakładach online to koniecznie znajdź ranking bukmacherów online, by wiedzieć, gdzie opłaca się obstawić swoje pieniądze. Kobiety sukcesu także obstawiają mecze u bukmacherów!

Polska kobieta sukcesu

Czym się wyróżnia polska kobieta sukcesu? Doskonałym wykształceniem! Aż 45 procent pracujących kobiet ma ukończone studia wyższe, przy jedynie 27 procentach u mężczyzn. To świetny wynik na tle Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o sukces zawodowy pełną parą, czyli zajmowanie stanowisk kierowniczych, to Polska jest w czołówce unijnej, gdyż aż 41 procent kobiet zajmuje takie stanowiska. Warto odnotować, że nigdzie w Europie ten odsetek nie wynosi więcej niż 50 procent. A jak wygląda kwestia prowadzenia własnych firm? Własną działalność gospodarczą w Polsce prowadzi 6 procent kobiet. To niedużo, ale za to za 4 na 10 firm mają za szefową kobietę.

Czym cechuje się kobieta sukcesu?

Każda kobieta sukcesu jest inna, ale łączy je kilka cech charakteru i nawyków pozwalających na rozkwit w życiu zawodowym, takich jak:

 • Odwaga do spełniania marzeń
 • Profesjonalizm w działaniu, komunikacji etc.
 • Ciągła chęć rozwoju i ciekawość świata
 • Ambicja, by mierzyć wyżej
 • Determinacja do osiągania wyznaczonych celów
 • Otwartość na ludzi
 • Zdolności przywódcze
 • Świetna organizacja pracy
 • Pasja do wykonywanej pracy czy prowadzonego biznesu.

Jak zostać kobietą sukcesu? Porady

Nie ma jednej recepty na zostanie kobietą sukcesu, bo każda historia jest inna. Trzeba znaleźć swoją ścieżkę i nią podążać. Aby jedna udało się osiągnąć sukces zawodowy, warto jest kierować się kilkoma zasadami i to zarówno w karierze, jak i życiu prywatnym. Dzięki temu będzie nie tylko prościej wejść na szczyt, ale także utrzymać się na nim, zachowując właściwy balans między pracą a rodziną, zdrowiem, czasem wolnym.

Pamiętaj aby:

 1. Podejmować wyzwania, eksperymentować, próbować nowych rzeczy, nie bać się zmian! Nie ma już czegoś takiego, jak zawody typowo męskie. Kobiety odważnie zajmują się także nowymi technologiami, inżynierią, IT i innymi branżami, do tej pory kojarzonymi głównie z mężczyznami. Nie ograniczaj siebie – próbuj wszystkiego, by znaleźć swoją niszę.
 2. Walczyć o swoje, mieć własne zdanie, wierzyć we własne siły! Nie odpuszczaj, nawet jak inni będą ci podcinali skrzydła.
 3. Nauczyć się mówić nie, przyjmować odmowy oraz akceptować porażki! Nie zawsze wszystko będzie kolorowe, więc trzeba być na to przygotowaną. Warto też być asertywną i nie przyjmować na siebie wszystkich obowiązków czy projektów, które nie wnoszą żadnej wartości.
 4. Ciągle się rozwijać, być ciekawą świata i ludzi, polegać na mentorach! Znajdź tych mądrzejszych i bardziej doświadczonych od siebie i ucz się od nich. Chodź na kursy, szkolenia, dużo czytaj. Bądź pokorna – nigdy nie uważaj, że wszystko już wiesz.
 5. Delegować obowiązki, planować i wyznaczać cele! Nie wszystko musisz zrobić sama. Planuj swój dzień, tydzień, miesiąc, rok, by wiedzieć dokąd zmierzasz i jaki poczyniłaś postęp.

A ponadto – nie zatrać się w pogoni za sukcesem! Nie dąż do bycia doskonałą za wszelką cenę, naucz się odpuszczać i poświęcać czas tylko sobie – chociażby kwadrans dziennie. Dbaj o swoje ciało i umysł: jedz zdrowo, wcześniej wstawaj, zapewniaj sobie codziennie dawkę ruchu.