Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale przecież bycie biednym też nie uczyni Cię szczęśliwym. Banknoty same w sobie nie sprawią, że nagle zaczniesz się uśmiechać od ucha do ucha (chyba że wygrasz w lotto, ale to i tak będzie szczęście chwilowe). Pieniądze mogą jednak dać Ci mnóstwo możliwości, których nie miałbyś jako osoba, która ledwo wiąże koniec z końcem. Nie chodzi bowiem o to, ile masz pieniędzy, a raczej o to, co z nimi robisz. Ludzie biedni mają na ogół inne myślenie, inne nawyki i w odmienny sposób podchodzenia do życia, niż ludzie bogaci. Dlatego ludziom z „dobrym podejściem” łatwiej się w życiu czegoś dorobić albo odbić od dna po bankructwie. Natomiast ludzie biedni potrafią przepuścić majątek, który dostaną w spadku, albo wygrają.

Poznaj sześć najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby biedne. Unikaj ich, a być może sam kiedyś dorobisz się całkiem niezłego majątku.

Mój biedny ojciec często mówił „Wolę być szczęśliwy niż bogaty.” Mój bogaty ojciec mówił „A nie lepiej być i szczęśliwym, i bogatym?” – Robert Kiyosaki

Oto najczęstsze cechy ludzi biednych

#01 Konsumpcjonizm

Ludzie biedni na ogół tylko „biorą” ze świata. Chłoną niczym gąbki- jedzenie, seriale z telewizji, informacje z wiadomości, gry z Internetu… Pół biedy, jeśli mają w tym umiar. Spora część „szarych ludzi” popada jednak w skrajność i ma przynajmniej jeden nałóg, w którym się zatraca.

Jeden Janusz (bez obrazy, Janusze) leży na kanapie pięć godzin dziennie i daje się programować telewizji, inny Janusz wypija każdego dnia kilka piwek i daje się otumanić alkoholowi, a jeszcze inny nie odrywa oczu od swojego smartfona, na którym namiętnie gra w symulator prawdziwego życia, a o swoim własnym zapomina.

Jeśli też jesteś biorcą– zmień to! Spróbuj dać coś od siebie temu światu, a zobaczysz, że on Ci się odwdzięczy. Może masz pomysł na ciekawą książkę, ale nigdy nie chciało Ci się jej zaczynać? Przełam się. Ustal, że przez trzy dni w tygodniu po pracy będziesz przez pół godziny pisać. Półtora godziny tygodniowo to niewiele z punktu widzenia Twoich 7 dni i 24 godzin, więc nie odczujesz tego zbytnio, ale po roku efekt będzie już duży.

A może masz sporą wiedzę na jakiś temat? Zacznij pisać artykuły (i zarabiać na tym dodatkowe pieniądze). Umiesz rozśmieszać ludzi? Nagrywaj filmiki na YouTube. Możliwości jest od groma- znajdź swoją niszę i działaj. Nie tylko da Ci to szanse na potencjalne bogactwo, ale też uczyni człowiekiem zadowolonym z siebie i spełnionym.

#02 Narzekanie

Kolejnym niechlubnym atrybutem ludzi, którzy raczej nic wielkiego w życiu nie osiągną, jest marudzenie. Ludzie o mentalności zwycięzców nie lubią marnować swojego czasu na narzekanie, bo wiedzą, że to i tak nic nie da. A wręcz może coś zabrać- ich dobry humor i cenny czas. Jeśli coś im nie pasuje- zmieniają to, a nie tylko gadają i gadają. Jeśli zaś na daną rzecz nie mają wpływu, po prostu wiedzą, że trzeba się z nią pogodzić.

Nie potrafisz tak? Uważasz, że problem narzekania może dotyczyć Ciebie? Oto proste rozwiązanie- ustaw sobie w telefonie trzy razy w ciągu dnia alarm podpisany „Pamiętaj, żeby nie narzekać”. Za każdym razem, kiedy alarm zadzwoni, przypomnij sobie, na co ostatnio narzekałeś. Wróć do tego myślami i zadaj sobie pytanie- „Co mogę z tym zrobić?”. Jeśli nic, powiedz do siebie w myślach: „Trudno, nie zmienię tego”. Jeśli zaś istnieją jakieś możliwości, wcielaj je w życie, albo przestań w końcu być malkontentem.

Po pewnym czasie stosowania tej metody zauważysz, że sam łapiesz się na bieżąco na tym, że na coś narzekasz. Wtedy postaraj się „odwrócić kota ogonem” i pomyśl, jakie dana rzecz ma plusy. Szukaj nawet niedorzecznych i śmiesznych pozytywów danej sytuacji, a zobaczysz, że Twój humor, zamiast się psuć, będzie się poprawiał. Skończysz tracić energię i czas na niepotrzebną złość i gorycz.

Sprawdź: Jak nie narzekać? 3 proste sposoby na walkę z narzekaniem

#03 Niechęć do proszenia o pomoc

Ludzie biedni często uważają, że proszenie innych o pomoc to jakaś ujma na honorze. Duży błąd. Ludzie bogaci nie boją się prosić, bo wiedzą, że dzięki temu otwierają się przed nimi nowe możliwości. Prawda jest taka, że żyjemy w społeczeństwie wraz z innymi ludźmi, więc głupotą byłoby oczekiwać, że Ty sam w pojedynkę załatwisz wszystko. Nie, nie załatwisz, bo nie jesteś wszystkowiedzący i nie musisz być.

Są na tym świecie ludzie gotowi podzielić się z Tobą swoją wiedzą, umiejętnościami, a nawet pieniędzmi, jeśli umiesz ich do tego przekonać. Dlatego śmiało zagaduj do ludzi w celu zyskania porady albo pomocy. Dzięki temu dotarcie do Twojego celu będzie szybsze i łatwiejsze. Jak to mówią- co dwie głowy, to nie jedna.

Sprawdź: Strategie wzajemności. Czy lepiej dawać czy brać?

#04 Stosowanie wymówek

Ile to już razy słyszałeś od znajomych zdania w stylu „Jakbyś miał dwójkę dzieci, to też byś nie miał czasu na trening!”. Jest to dość nieprzemyślana wymówka, bo przecież zabawa z dziećmi również może być świetnym treningiem! Można też obserwować je, jak bawią się same ze sobą, no i zrobić w międzyczasie, we własnym domu energiczny, półgodzinny trening. Naprawdę nie trzeba siedzieć po siedem godzin na siłowni, żeby dobrze wyglądać. Jest wiele przykładów np. matek i kobiet sukcesu, które jakimś „cudem” znajdują czas na wszystko. Dlatego więc niektóre osoby czasu znaleźć nie mogą? Bo nie chcą. Nie oszukujmy się, dzieci raczej nie wymagają uwagi 24/7, więc „mistrzowie wymówek” mają czas na oglądanie telewizji, ploteczki ze znajomymi, czy inne trywialne zajęcia. Na trening już nie.

Inna popularna wymówka to „Po pracy jestem tak zmęczony, że już nie mam siły na nic!”. To zwykła wymówka. Jeżeli Ci na czymś na prawdę zależy to to robisz. Są osoby, które znajdują w sobie motywację, aby pójść na siłownie, mimo że w ciągu dnia ciężko pracowali często nawet fizycznie. Wszystko jest kwestią wyboru. Poza tym, jeśli masz niewdzięczną pracę, która drenuje z Ciebie siły i Cię „wykańcza”- szukaj innej! Nikt Ci nie każe być „niewolnikiem”. Może to wymagać od Ciebie nauki i zdobycia nowych umiejętności, aby zwiększyć swoją wartość na rynku pracy.

#05 Lenistwo

Ludzie bogaci nie muszą szukać usprawiedliwienia dla swojego lenistwa. Wiesz dlaczego? Bo nie są leniwi. Dla nich przeszkody nie są czymś, co definitywnie skreśla ich szansę na sukces, a jedynie kolejnym schodkiem do pokonania. Myślisz, że każdy sportowiec, aktor, muzyk, czy prezes banku zawsze miał z górki, więc osiągnął to, co osiągnął? Często wręcz ludzie bogaci to ci, którzy za młodu mierzyli się z ogromną biedą. Zamiast dać się jej stłamsić, zamiast dać sobie wmówić, że ich marzenia są nie do spełnienia, pracowali ciężej i dłużej niż inni, albo uczyli się pilniej.

Ty też bądź jak ludzie bogaci- po prostu powiedz sobie, że „masz gdzieś” wszystkie przeciwności losu, bo i tak osiągniesz swój cel. Zadaj sobie pytanie- jak inwestujesz swój czas i pieniądze? Skończ z wymówkami i lenistwem. Nawet jeżeli Ci się nie chce i wymaga to wysiłku, poświęcenia, wyrzeczeń, ale przyniesie Ci korzyść w dłuższej perspektywie weź się do pracy. Rób to co trzeba, wtedy kiedy trzeba.

Sprawdź: Jak pokonać lenistwo? Skuteczne sposoby walki z leniem.

#06 Brak łaknienia wiedzy

Jednym z najgorszych błędów, a jednocześnie jednym z najczęściej przez ludzi popełnianych, jest to, że gdy kończą szkołę, przestają się uczyć. Tymczasem wiedza jest nam niezmiernie potrzebna! Wyobraź sobie osobę, która chce schudnąć, ale nie ma pojęcia ani o prawidłowym treningu, ani o zdrowej diecie, ani o anatomii człowieka. Osoba taka katuje się ogromną ilością treningów i ma bardzo restrykcyjną dietę, jednak po miesiącu nie widzi prawie żadnych rezultatów. Coś ewidentnie robi źle. Jednak nie zdaje sobie nawet z tego sprawy.

A teraz wyobraź sobie inną osobę, która chce schudnąć, więc codziennie czyta po dwadzieścia stron książek związanych z tym tematem, słucha audiobooków, ogląda wartościowe, merytoryczne video, a poszerzyć swoją wiedzę. Ćwiczy tylko 15 minut dziennie, a jej dieta jest luźna i przyjemna. Chudnie jednak znacznie szybciej niż poprzedni przypadek. Dlaczego? Bo ma wiedzę! Nie popełnia błędów, które mogłyby powstrzymywać jej progres.

Tak samo jest z osiąganiem sukcesu i bogaceniem się. Niewielu jest świecie bogatych nieuków, którzy nie umieją myśleć. No, chyba że dostali spadek od rodziny, albo wygrali całą kasę, wtedy tak. Jednak ludzie, którzy na swój majątek sami zapracowali, musieli wiedzieć, jak to zrobić. W co inwestować pieniądze, jakich błędów unikać, itp. itd. Gdybyś przeczytał sto książek o inwestowaniu pieniędzy, rozwoju osobistym, zarządzaniu czasem i marketingu oraz zastosował w życiu to co jest w nich opisane, prawdopodobnie byłbyś na zupełnie innym lepszym poziomie finansowym, niż jesteś dziś.

Pamiętaj więc, żeby uczyć się, ile tylko masz sił. Nowy obcy język- nowe możliwości. Nowe umiejętności- więcej szans na dobrą pracę. Więcej wiedzy- więcej pieniędzy. To proste.

„Biedni ludzie mają duże telewizory, bogaci – duże biblioteki”. – Jim Rohn

Jeśli chcesz poznać więcej różnic między bogatymi, a biednymi przeczytaj książkę

Bogaty albo biedny – T. Harv Eker

Bogaty albo biedny Harv Eker T.

Każdy z nas ma własny schemat pieniędzy zakorzeniony w podświadomości i to właśnie ten schemat, bardziej niż cokolwiek innego, decyduje o naszym sukcesie finansowym.

Bogaty albo biedny” to właściwie dwie książki w jednej. Pierwsza część wyjaśnia, jak działa schemat pieniędzy. Z wykładu Ekera, dowiesz się, jaką zajmujesz pozycję w świecie finansów. Nauczysz się też, jak rozpoznać i skorygować swój schemat pieniędzy, żeby nie tylko zrobić majątek, ale żeby go utrzymać i stale powiększać.

W drugiej części poznasz 17 zestawów myśli, które mówią o tym, w jaki sposób działają ludzie bogaci w odróżnieniu od większości ludzi biednych i średnio zamożnych. Każdy zestaw obejmuje opis praktycznych działań, które powinieneś podjąć, żeby zdecydowanie zwiększyć swoje dochody.

Jeśli nie wiedzie Ci się finansowo tak, jakbyś sobie życzył, to znaczy, że musisz zmienić swój schemat pieniędzy. Zdaniem Ekera, sprawa jest prosta: jeśli będziesz myślał tak, jak myślą ludzie bogaci, i robił to, co oni robią, jest duża szansa, że staniesz się jednym z nich!

Poznaj też dobre nawyki milionerów i zacznij je w sobie wyrabiać

Sprawdź: Nawyki ludzi bogatych czyli co odróżnia bogatych od biednych oraz sięgnij po książkę

Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo – Brian Tracy

Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo

Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym podwoisz, a być może i potroisz swoje dochody!

Z książki „Nawyki warte miliony” dowiesz się, czym są „nawyki milionerów” – czyli ludzi, którzy zbudowali fortuny w ciągu jednego pokolenia. Poznasz skuteczne metody, jak myśleć efektywniej, podejmować lepsze decyzje i działać skuteczniej. Przeczytasz też o technikach zarządzania finansami, zdecydowanie ułatwiających osiąganie niektórych celów. Jednak Twoim najważniejszym zadaniem będzie praca nad własnym charakterem: masz się stać wspaniałym człowiekiem. Kimś, kto nadaje kierunek w swojej społeczności i stanowi wzór doskonałości. Aby to osiągnąć, musisz popracować nad własnymi nawykami: wybrać te potrzebne i konsekwentnie je utrwalać. Twój sukces przyjdzie – wystarczy, że świadomie wyuczysz się pożądanych zachowań!

 

Sprawdź też: Listę najlepszych książek o pieniądzach, które powinieneś przeczytać, aby się wzbogacić