Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, każda droga zaprowadzi Cię donikąd. Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu i swojej siły na tym, czego pragniesz. Musisz mieć jasno określony cel, do którego będziesz dążyć. Zamień swoje pragnienia i wizje w konkretne cele i sięgnij po to! Aby ułatwić sobie to zadanie skorzystaj z wiedzy i praktycznych rad, które są zawarte w książkach. Jakie są najlepsze książki o osiąganiu celów? Jeśli szukasz najlepszych książek na temat wyznaczenia i osiągania celów, trafiłeś we właściwe miejsce. Oto lista wartościowych książek o celach i ich osiąganiu, dzięki którym możesz zamienić swoje marzenia w rzeczywistość! Większość z nich dzięki polskim tłumaczom jest już dostępna po polsku. Nie pozostaje nic innego jak czerpać z tej wiedzy i mądrości całymi garściami. Zaczynamy!

„Większość ludzi nie osiąga swoich celów, bo ich nie definiuje albo nie wierzy w ich osiągnięcie. Zwycięzcy powiedzą Ci dokąd idą, co planują zrobić po drodze i z kim chcą iść”. – Denis Waitley

Jak osiągać cele? Oto najlepsze książki o osiąganiu celów i spełnianiu marzeń, które powinieneś przeczytać

Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz

Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz

Autor: Brian Tracy
Tłumacz: Izabela Szybilska-Fiedorowicz

Dlaczego niektórzy ludzie osiągają wszystkie swoje cele, a inni po prostu marzą o lepszym życiu?
Droga od frustracji do spełnienia została już odkryta. Setki tysięcy – a nawet miliony – ludzi zaczęło od niczego i odniosło wielki sukces. W tej książce Brian Tracy przedstawia prosty, potężny i skuteczny system ustalania i osiągania celów – metodę, która została wykorzystana wiele osób do osiągnięcia niezwykłych rzeczy.

Ten inspirujący poradnik jest klasyką gatunku. Korzystając z dwudziestu jeden strategii przedstawionych przez Briana Tracy, będziesz w stanie zrealizować każdy wyznaczony sobie cel – bez względu na to, jak duży. Dowiesz się, jak określić własne mocne strony, co naprawdę cenisz w życiu i co rzeczywiście chcesz osiągnąć w nadchodzących latach.

Tracy pokazuje, jak budować poczucie własnej wartości i pewność siebie, skutecznie podchodzić do każdego problemu lub przeszkody, pokonywać trudności, reagować na wyzwania i iść naprzód w kierunku swoich celów, bez względu na okoliczności. Co najważniejsze, nauczysz się systemu osiągnięć, z którego będziesz korzystać przez resztę życia.

12-tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej niż inni w 12 miesięcy

12 tygodniowy rok

Autor: Brian P Moran, Michael Lennington
Tłumacz: Krzysztof Krzyżanowski

Jak w 12 tygodni osiągnąć to co większości nie udaje się osiągnąć w rok? Dwunastotygodniowy rok to system, który wywodzi się ze świata sportu. Był stosowany przez najlepszych zawodników, a z czasem został zaadaptowany przez Briana P. Morana i Michaela Lenningtona tak, aby można go było stosować na co dzień w życiu zawodowym i osobistym.

Według autorów, planowanie w perspektywie roku jest nieefektywne, może prowadzić do odwlekania działania i niskiej efektywności. Mając do dyspozycji 12 miesięcy, zwłaszcza na początku roku wydaje nam się, że mamy dużo czasu, aby osiągnąć to czego chcemy. Jednak kolejne dni w roku upływają, a my nadal stoimy w miejscu i nie robimy zbyt dużych postępów.

Zamiast skupiać się na 12 miesięcznych planach, zgodnie z metodą 12 tygodniowego roku określasz cele i koncertujesz się na najbliższych 12 tygodniach. Rozpisujesz działania, które są niezbędne do ich osiągnięcia. Działasz i na bieżąco monitorujesz postępy. W razie potrzeby korygujesz swoje plany. Na koniec 12 tygodnia dokonujesz podsumowania i planujesz następne 12 tygodni.

Cały system działania w oparciu o 12-tygodniowy rok opisany jest szczegółowo w książce. Warto poznać tą metodę i wypróbować jej skuteczność na swoich celach.

Zasady. Życie i praca

Zasady. Życie i praca Ray Dalio Nowość

Autor: Rai Dailo
Tłumacz: Joanna Sugiero

Ray Dalio jest inwestorem, miliarderem, założycielem i szefem największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates. Dalio postawił sobie w przeszłości cel, jakim była praca dająca poczucie sensu oraz wartościowe relacje z ludźmi, którzy mieli mu w tej pracy towarzyszyć. Następnie metodą prób i błędów znalazł strategię, która umożliwiła mu spełnienie tego celu: radykalna przejrzystość i algorytmiczne podejmowanie decyzji.

Opisane w książce zasady pomogły mu uzyskać wyjątkowe wyniki w życiu i biznesie. Każda osoba czy organizacja może je zacząć stosować, aby lepiej osiągnąć swoje cele.

Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

Autor: David Allen
Tłumacz: Zbigniew Waśko

Od kiedy książka Davida Allana „Getting Thing Done” została po raz pierwszy opublikowana 15 lat temu stała się jedną z najbardziej poczytnych książek biznesowych i jedną z najlepszych książek o efektywności osobistej jaka kiedykolwiek została napisana. Skrót metody „GTD” jest obecnie rozpoznawanym na całym świecie podejściem do zarządzania zawodowymi i osobistymi zadaniami w możliwie najbardziej produktywny, a zarazem bezstresowy sposób.
W książce tej David Allen stawia tezę, że produktywność ludzi jest bezpośrednio związana z ich zdolnością do relaksu. Kiedy ludzie są w stanie oczyścić swój umysł, mogą lepiej zorganizować swoje myśli, być bardziej produktywni i kreatywni.
W ostatnim czasie David Allen przepisał swoją książkę, dostosowując swój klasyczny tekst do obecnych realiów. Wzbogacił ją o dodatkowy materiał dzięki czemu nabrała świeżości, a opisane w niej sposoby są i będą nadal aktualne w nadchodzących latach.
„Getting Thing Done” jest bez wątpienia pozycją obowiązkową w obszarze osiągania celów, zarządzania czasem i osobistej produktywności. Sprawdź jak kilka prostych zasad GTD może poprawić jakość Twojego życia.

Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

Autor: Gary Keller, Jay Papasan
Tłumacz: Piotr Cieślak

Próba osiągnięcia zbyt wielu celów jednocześnie może prowadzić do rozproszenia uwagi i porażki. Autorzy książki uczą czytelnika, jak zbudować wizję, a następnie skupić się na jednej rzeczy na raz, aby być bardziej produktywnym.

Dzięki książce „Jedna rzecz” dowiesz jak osiągać lepsze rezultaty w krótszym czasie, nabrać rozpędu w drodze do celu, obniżyć poziom stresu, który potrafi przytłoczyć i zdobyć w życiu to co jest dla Ciebie ważne.

Poznaj nowy sposób myślenia, który będzie Ci lepiej służyć na dłuższą metę. Otwórz się na nowe pomysły przedstawione w tej niezwykłej książce i spraw, aby Twoje życie zmieniło się na lepsze na wiele małych sposobów.

Chcesz więcej! Więcej pieniędzy, czasu i satysfakcji z życia. A zarazem chcesz mniej! Mniej pracy, obowiązków i stresu. Sięgnij po książkę „Jedna rzecz”.

Your Best Year Ever

Your Best Year Ever

Autor: Hyatt Michael

Wszyscy chcemy żyć życiem, które ma znaczenie. Wszyscy chcemy wykorzystać w pełni swój potencjał. Jednak zbyt często czujemy się przytłoczeni codziennością. Nasze wielkie cele zostają zepchnięte na dalszy plan – czas upływa, aż w końcu zostają zapomniane. Michael Hyatt, autor bestsellerów New York Times, chce, aby czytelnicy wiedzieli, że nie musi tak być. W rzeczywistości uważa, że w rok można w końcu zlikwidować lukę jaka dzieli nas między rzeczywistością a naszymi marzeniami.

W książce  Your Best Year Ever („Twój najlepszy rok”) Hyatt dzieli się potężnym, sprawdzonym, opartym na badaniach systemem do ustalania i osiągania celów. Uczy czytelnika, jak zaprojektować swój najlepszy rok w ciągu zaledwie pięciu godzin. Dowiesz się jak wybierać cele, co robić aby były one dla Ciebie wyzwaniem, a także jak ważne jest znalezienie właściwych powodów – „Dlaczego” – dla swojego celu. W książce znajdziesz też konkretne wskazówki jak nie poddawać się w drodze do celu i sprawić, że staną się w końcu rzeczywistością.

Sięgając po tą książkę, poznasz 5 stopniową skuteczną i efektywną metodę dzięki, której nawet trzykrotnie możesz zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia swoich celów!

The Magic Lamp: Goal Setting for People Who Hate Setting Goals

The Magic Lamp: Goal Setting for People Who Hate Setting Goals

Autor: Keith Ellis

Magic Lamp („Magiczna Lampa” – ustalanie celów dla osób, które nienawidzą ustalania celów) to doskonała książka na temat stawiania i realizacji celów. Jest pełna wartościowych informacji i wskazówek co robić, aby skuteczniej osiągać swoje cele.
Keith Ellis używa akronimu LAMP, nawiązując do magicznej lampy Alladyna, dzięki której można spełniać życzenia, aby pomóc Ci w ustaleniu i realizacji Twojego celu:
Lock on: Namierz
Act: Działaj
Manage your progress: Zarządzaj swoim postępem (Manage your progress)
Persist: Wytrwaj
Książka jest pełna wspaniałych wskazówek nie tylko na temat wyznaczania celów, ale także sposobów na przezwyciężanie trudności. Opisuje też praktyczne działania, które można podjąć, aby iść na przód i zrealizować swój cel z sukcesem.

Hard Goals: The Secret to Getting from Where You Are to Where You Want to Be

Hard Goals : The Secret to Getting from Where You Are to Where You Want to Be

Autor: Mark Murphy

Czy kiedykolwiek czułeś, że nie osiągasz swoich celów tak szybko, jak chcesz? Jak zmienić swoje cele w rzeczywistość? HARD Goals – sekret dotarcia z miejsca, w którym jesteś, do miejsca, w którym chcesz być – pokazuje, jak zmienić swój sposób myślenia i wejść na właściwą drogę, która doprowadzi nas do wielkich osiągnięć i sukcesu.
Mark Murphy wyjaśnia, w jaki sposób sukces i satysfakcja z niego wynikają z umiejętności ustalania celów, które są – „HARD„:
Heartfelt (z głębi serca) – miej emocjonalne przywiązanie do swojego celu
Animated (pobudzające) – motywowane wizją, filmem, obrazem, który pojawia się w Twojej głowie
Required (wymagane) – nasycone pilnym poczuciem, że nie masz innego wyjścia, jak zacząć działać właśnie tutaj i teraz
Difficult (trudne) – największe osiągnięcia pochodzą z wymagających i najtrudniejszych wyzwań – ale także sprawiają, że czujesz się silniejszy, mądrzejszy i bardziej spełniony.
Ludzie cały czas wyznaczają sobie cele, ale większość kończy się ich niespełnieniem lub porzuceniem swoich planów. Biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania, przed którymi dziś stoimy, przydałoby się nam nieco więcej osiągnięć. Książka HARD Goals pomoże Ci skuteczniej osiągać to czego chcesz. Pokazuje poparte naukowymi badaniami praktyczne techniki i sposoby, dzięki którym przezwyciężysz prokrastynację, odblokujesz swój potencjał umysłowy i sięgniesz po swój upragniony cel.

The 4 Disciplines of Execution

4DX 4 Disciplines of Execution

Autor: Sean Covey, Jim Huling, Chris McChesney
The 4 Disciplines of Execution (Cztery dyscypliny realizacji) – książka ta opiera się na wielu przykładach z branży konsultingowej i omawia cztery „dyscypliny realizacji” (w skrócie 4DX), które mają pomóc firmom skutecznie wdrażać skomplikowane strategie.
Koncepcja i metoda 4DX opiera się na założeniu, że realizacja jest trudniejsza niż tworzenie strategii. Jej autorzy, po przeanalizowaniu setek przypadków, wyróżnili cztery podstawowe „dyscypliny”, które wydają się najskuteczniejsze w przezwyciężeniu tej trudności.

#1: Skoncentruj się na tym, co szalenie ważne
#2: Działaj na podstawie progresywnych mierników
#3: Prowadź rejestr wyników
#4: Stwórz system rozliczeń

Świetna książka na temat ustalania celów biznesowych. Dobrze się ją czyta, a opisane praktyki zdecydowanie mogą pomóc każdej organizacji i firmie w osiąganiu lepszych wyników. Co prawda koncepcja 4DX przeznaczona jest głównie dla świata biznesu, jednak jej podstawowe zasady równie dobrze sprawdzają się w każdej dziedziny, w której trzeba wykonać jakieś ważne zadanie. Opisanie strategie można też z powodzeniem wykorzystać do osiągania swoich celów osobistych.

Obudź w sobie olbrzyma

Obudź w sobie olbrzyma

Autor: Anthony Robbins
Tłumaczenie: Paweł Ciechawa

Tony Robbins jest znany ze swoich motywujących i podnoszących na duchu przekazów. Wspierał w rozwoju wielu ludzi sukcesu takich jak Bill Gates czy Oprah Winfrey. Jak można się domyślić z tytułu „Obudź w sobie olbrzyma i miej wpływ na całe swoje życie – od zaraz!„, ta książka dotyczy przejęcia kontroli nad swoim życiem, umiejętnościami i przeznaczeniem.

Dzięki wskazówkom zawartym w tej publikacji nie tylko stworzy swoją wizję przyszłości, ale odkryjesz, że nie wystarczy wiedzieć co powinno się zrobić, lecz trzeba działać.

„Obudź w sobie olbrzyma” przedstawia praktyczne i bardzo skuteczne strategie zmiany życia i osiągnięcia celów. Z książki dowiesz się m.in. w jaki sposób wykrzesać z siebie siły do działania oraz jak wpłynąć na swój stan umysłowy, emocjonalny, fizyczny i materialny. Opisane metody i techniki pozwolą Ci w uzyskaniu większej kontroli nad swoim życiem. Wiedza zawarta w tej książce pomoże Ci sięgnąć po sukces i poprawić jakość swojego życia. To jedna z lepszych książek na temat rozwoju osobistego, osiągania celów i życiowego sukcesu.

Ocknij się i zacznij kontrolować całe swoje życie namawia Robbins. Ujarzmij siły, które kształtują Twoje przeznaczenie!

Zasady Canfielda. Rusz się stąd gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być! 

Zasady Canfielda. Rusz się stąd gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być!

Autor: Jack Canfield, Janet Switzer
Tłumaczenie: Dorota Piotrowska

Zasady Canfielda nie dotyczą tylko tego jak wyznaczać i osiągać cele. Jack Canfield współautor bestsellerowej serii „Balsam dla duszy” przedstawia w niej ponadczasowe zasady i reguły, które zwiększają szanse na sukces w życiu zawodowym i osobistym. Canfield odkrywał te zasady przez lata i sam żył zgodnie z nimi co pozwoliło mu uzyskiwać ponadprzeciętne rezultaty.

Z książki dowiesz się nie tylko jak wyznaczać cele i realizować swoje ambitne plany, ale też jak zwiększyć swoją pewność siebie, radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, przezwyciężyć swoje obawy, żyć nie tylko aby żyć, ale czynić to z pasją i entuzjazmem.

Jeśli szukasz nie tylko lepszej metody stawiania sobie celów, ale też wskazówek i przykładów konkretnych działań, które musisz podjąć, aby osiągnąć sukces w życiu, Zasady Canfielda są dla Ciebie.

Superbetter. Życie to gra naucz się wygrywać.

SuperBetter - Jane McGonigal

Autor: Jane McGonigal
Tłumaczenie: Ewa Kaniowska

Gry mają na nas niesamowity wpływ, czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy przynieśli to samo podejście i postawę do naszych prawdziwych życiowych zadań, które musimy wykonać. Problemów, które musimy przezwyciężyć i rozwiązać. Aby dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu? Czy to możliwe, by być równie optymistycznym, odważnym i ciekawym świata? Jak wygrywać w życiu? W realnym świecie, gdzie stawki są o wiele większe, a konsekwencje dużo poważniejsze?

Projektantka gier Jane McGongigal i autorka książki Superbetter udowadnia nam, że – tak. Chodzi o przyjęcie nastawienia i postaw, jakie mamy grając w gry, aby stawić czoła prawdziwym życiowym wyzwaniom. Superbetter podsuwa nam gotowy przepis na przekształcenie prawdziwego wyzwania życiowego w grę, stosując 7 opisanych dokładnie w książce prostych zasad.

Ćwicz umiejętności gracza – zdolność do kontrolowania własnej uwagi, pozyskiwania nowych sojuszników i motywowania samego siebie i zacznij spełniać swoje marzenia. Życie to gra, a Ty jesteś graczem, który musi wygrać!

WOOP – skuteczna metoda osiągania celów

WOOP. Skuteczna metoda osiągania celów Oettingen Gabriele

Autor: Oettingen Gabriele
Tłumacz: Jacek Romański

Co jest Twoim największym marzeniem? Do czego dążysz? Co chcesz osiągnąć? Czasem trudno jest nam zrealizować nasze cele, nawet te które wydaje się, że są w naszym zasięgu. Istnieje jednak skuteczna metoda WOOP, która może nam w tym pomóc. Dzięki niej korzystając z nieświadomej części naszego umysłu, możemy skoncentrować całą nasza energię na wybranym celu. Pozwala nam ona odkryć co nas do tej pory ograniczało i powstrzymywało przed spełnieniem naszych pragnień. A także jak możemy sobie z tym poradzić.

WOOP to akronim od angielskich słów: Wish (cel, życzenie), Outcome (wynik, pożądany rezultat, korzyść), Obstacle (przeszkoda), Plan (plan). Zdaniem profesor Oettingen powinniśmy najpierw ustalić ważne dla nas cele, potem wyprowadzić z nich pożądane wyniki, następnie wyobrazić sobie istotne przeszkody i wreszcie przygotować dokładny plan radzenia sobie z tymi problemami.

WOOP to oparta na dowodach naukowych, praktyczna i łatwa do zastosowania strategia, która pozwoli Ci precyzyjnie określać i sprawnie osiągać Twoje cele!

Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

Autor: John Doerr
Tłumacz: Bartosz Saubut

Legendarny inwestor John Doerr w swojej książce prezentuje bardzo praktyczny i skuteczny system OKR do wyznaczania i osiągania celów. OKR to podejście, które stosują takie firmy jak Google, Intel, Spotify, Netflix, Samsung, Dropbox, LinkedIn, Twitter czy Amazon. Wykorzystują ją z powodzeniem zarówno organizacje biznesowe i komercyjne, jak też charytatywne jak fundacja Billa i Melindy Gatesów, czy One – Bono.

OKR to skrót od angielskich słów Objectives and Key Results, co oznacza „cele i kluczowe rezultaty”. To prosty sposób jak stawiać cele, aby usprawnić komunikację i skupić się na priorytetach. Cele (ang. objectives) odpowiadają na pytanie CO chcę osiągnąć. Powinny być motywujące i krótko sformułowane. Pokazują kierunek, w którym chcemy podążać. Dla każdego celu określa się od 3-5 kluczowych rezultatów (ang. Key results), które odpowiadają na pytanie:  po czym poznam, że realizuję cel. Kluczowe rezultaty powinny być konkretne, mierzalne i określone w czasie. Ich realizacja powinna gwarantować osiągniecie celu.

Stosowanie metody OKR przynosi olbrzymie korzyści. Dzięki OKR ludzie i organizacje są w stanie osiągać rzeczy niezwykłe i bardzo ambitne cele. Podejście OKR można stosować zarówno w przypadku celów dla organizacji czy firm, jak również świetnie sprawdza się ono dla celów indywidualnych i osobistych. Ta książka to pozycja obowiązkowa, dla każdego kto chce osiągać cele i uzyskiwać najlepsze wyniki.

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty

Atomowe nawyki Drobne zmiany, niezwykłe efekty

Autor: James Clear
Tłumacz: Piotr Cieślak

Aby osiągać swoje cele musisz mieć dobre nawyki. Atomowe Nawyki to najbardziej wszechstronny i praktyczny przewodnik na temat tworzenia dobrych nawyków, przełamywania tych złych i poprawiania się o 1% każdego dnia. To jedna z bardziej praktyczną książek na temat nawyków i doskonalenia.

Książka prezentuje niezwykle oryginalne i świeże podejście do tematu rutyny i przyzwyczajeń. Jeśli masz problem ze zmianą nawyków, prawdopodobnie problem nie dotyczy Ciebie. Problemem jest Twój system, który stosujesz.

Z książki dowiesz się m.in. o atomowym modelu nawyków. Składa się on z czterech kroków: wskazówki, pragnienia, reakcji i nagrody. Z kroków tych wynikają cztery prawa zmiany zachowania. Cały model jest dokładnie wyjaśniony i opisany, bo znacznie pomaga wdrożyć go w życie u siebie.

Atomowe Nawyki zmienią Twój sposób myślenia o osiąganiu celów, czynieniu postępów i sukcesie oraz zapewnią skuteczne narzędzia i strategie potrzebne do zmiany nawyków na lepsze.

„Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć”. – Napoleon Hill

Sprawdź też:

A Ty jaką książkę o osiąganiu celów polecasz? Napisz w komentarzu i zainspiruj innych.