Aby być konkurencyjnym we współczesnym świecie musimy być produktywni i skuteczni. Jak zwiększyć produktywność? W tym celu powinniśmy możliwie efektywnie gospodarować naszym czasem. To w jaki sposób wykorzystujemy czas przekłada się na to co jesteśmy w stanie osiągnąć. Czas jest naszym najcenniejszym zasobem. Często go nam brakuje i chcielibyśmy mieć go więcej. Nie jest to jednak możliwe bo czas jest zasobem nieodnawialnym, a doba ma tylko 24 godziny i trzeba z tych godzin mądrze korzystać.

Umiejętne zarządzanie swoim czasem to podstawa sukcesu i lepszego życia. Istnieje cała masa sposobów na to jak lepiej korzystać z czasu i być bardziej produktywnym. Wskazówek i porad, które podpowiadają co robić, aby osiągać więcej i działać efektywniej. Niektóre z tych metod na większą produktywność są bardziej skuteczne inne mniej. Przyjrzyjmy się 5 z nich, które sprawdziły się w przypadku wielu osób. Wypróbuj je na sobie, a może zwiększą też Twoją produktywność.

„Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli”. – Brian Tracy

Oto 5 sposobów na większą produktywność

#1 Zrezygnuj z list zadań „Do zrobienia”

Jednym z często podawanych sposobów na większą produktywność jest tworzenie list z zadaniami do zrobienia. Z takimi listami jest pewien problem. Jeśli zapisane zadania nie są jasno umiejscowione w czasie to często nie zostają zrealizowane. Lepszym sposobem od tworzenia list rzeczy do zrobienia, jest korzystanie z kalendarza. Jeśli masz coś zrobić to od razu wpisz to do swojego kalendarza. Określ czas kiedy się tym zajmiesz i ile czasu na to przeznaczysz.

Listy rzeczy do zrobienia pozornie dają nam poczucie bycia bardziej produktywnym. Jednak często dopisujemy do nich kolejne pozycje, a wcześniej zapisane sprawy nadal pozostają niezałatwione. Zapisując zadanie w kalendarzu zwiększamy prawdopodobieństwo, że zostanie ono zrobione. Motywuje nas to też do lepszego przemyślenia kiedy możemy zająć się daną sprawą. Jeśli z jakiegoś ważnego powodu w zaplanowanym czasie nie możemy wykonać zadania to szukamy nowego terminu w kalendarzu. Korzystając z kalendarza i planując w ten sposób uzyskujemy też to co dają nam listy zadań do zrobienia, czyli zapisaną informacje co musimy zrobić.

„Na ważne rzeczy nie można „Znajdować czasu”. Musi on być zarezerwowany w kalendarzu”. – Timothy Ferriss

#2 Nie polegaj na motywacji

Najbardziej produktywni ludzie nie muszą mieć zawsze motywacji, aby coś zrobić. Robią to co należy zrobić, bez względu na to czy są zmotywowani czy nie. Częściej polegają na dyscyplinie niż na motywacji. Kiedy pojawia się w nas opór przed podjęciem działania i nie czujemy się zmotywowani, żeby coś zrobić wielu z nas odpuszcza i czeka na moment kiedy ta motywacja się pojawi. Jednak jeśli chcemy być bardziej produktywni musisz rzucić sobie wyzwanie i zacząć działać nawet gdy nam się nie chce.

Zamiast czekać na motywację, zacznij robić to co jest potrzebne do uzyskania określonych rezultatów. Skup się na celu i wyniku, który chcesz uzyskać. Często jest też tak, że gdy zaczniemy działać i zobaczymy pierwsze efekty, motywacja sama się pojawi. Sukces wymaga wysiłku, mądrej i ciężkiej pracy. Nie czekaj na motywację tylko bierz się do roboty.

Sprawdź: 10 wskazówek jak wziąć się do pracy, gdy nam się nie chce

„Dyscyplinę budują konsekwentnie realizowane małe akty odwagi”. – Robin Sharma

#3 Planuj od tyłu

Produktywne osoby zawsze skupiają się na tych działaniach, które mogą doprowadzić ich do celu. Zaczynają z wizją końca. Wyznaczają sobie cele zarówno krótko jak i długoterminowe. Cele dzienne, tygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne. Wszystko po to, aby być bardziej skoncentrowanym i na bieżąco śledzić postępy.

Planują od tyłu, precyzyjnie określają swoje cele, a następnie identyfikują konkretne zadania, które muszą wykonać, aby te cele zrealizować. Dzielą większe zadania na mniejsze i ustalają kiedy je zrealizują.

Każdego dnia podejmują określone działanie, które ma na celu przybliżyć ich do zakładanego rezultatu. To nie zawsze musi być coś dużego, ważne jednak, aby robić postęp. Każdy nawet niewielki krok wykonany w dobrym kierunku się liczy. Może brzmi to prosto i zdroworozsądkowo, jednak nie jest powszechną praktyką.

Sprawdź: Reguła Pięciu: jak szybciej osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia

„Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości”. Możesz to zacząć już dzisiaj! – Alan Lakein

#4 Wykorzystuj dobrze poranki

Chcesz mieć więcej czasu i być bardziej produktywnym? Wstawaj wcześniej i miej swój własny poranny rytuał.

Przykłady ludzi sukcesu pokazują, że dobre rozpoczęcie dnia ma wpływ na naszą produktywność w ciągu dnia. Produktywne osoby mają swoje własne poranne zwyczaje, które pomagają im odpowiednio przygotować umysł i ciało do wyzwań, jakie czekają ich w danym dniu. Wśród popularnych porannych zajęć są np. zjedzenie dobrego zdrowego śniadania, ćwiczenia fizyczne, medytacja, wizualizacja swoich celów, pisanie dziennika, praca z samego rana nad najważniejszym zdaniem itp.

Jeśli wstajemy zbyt późno, często w stresie i w pośpiechu wychodzimy z domu, aby zdążyć do pracy czy do szkoły. Nasze samopoczucie od rana może nie być przez to najlepsze i rzutuje to na resztę dnia. Wstając wcześniej nie tylko mamy więcej czasu, ale też możemy lepiej nastroić się do czekających nas zajęć.

Aby wykorzystać ten poranny czas możliwie efektywnie można sobie przygotować dzień wcześniej plan tego co zrobimy z samego rana po wstaniu z łóżka.

Jedna uwaga, nie wypełniaj na siłę swoich poranków wszystkimi możliwymi rutynami i zajęciami jakie są teraz popularne i promowane. Nie o to chodzi. Znajdź zajęcia najbardziej odpowiednie dla Ciebie, które dadzą Ci energię i przygotują mentalnie do tego co ma nastąpić w ciągu kolejnych godzin Twojego dnia. Jeśli dobrze wykorzystasz poranne godziny, jest duża szansa, że Twoja produktywność będzie większa.

Sprawdź: Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści.

„Życie zaczyna się co rano”.

#5 Znajdź swoje „okno Einsteina”

Każdy z nas ma swoją ulubioną porę w ciągu dnia kiedy najlepiej się mu pracuje i jest najbardziej produktywny. Dla jednych to będą godziny poranne dla innych wieczorne. Ludzie produktywni planując swój kalendarz i to co mają zrobić, biorą pod uwagę swoje cykle energetyczne. Unikają planowania określonych zadań w porach dnia, kiedy wiedzą, że nie będą w stanie dać z siebie wszystkiego co najlepsze.

Planuj więc zadania, które wymagają skupienia i koncentracji w porach dnia, w których czujesz się najlepiej. Łatwiej będzie je wtedy zrealizować, a jakość pracy będzie lepsza. Zadania o niższym priorytecie wykonuj w godzinach, gdy masz najmniej energii, a Twoja uwaga łatwiej ulega rozproszeniu. Jeśli nie wiesz kiedy najlepiej Ci się pracuje, po prostu wypróbuj różne godziny w ciągu dnia i zobacz, kiedy jesteś najbardziej skuteczny i efektywny.

„Kluczem nie jest wykorzystywanie czasu, ale jego inwestowanie”. – Stephen R. Covey

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 sposób na większą produktywność. Sprawdź je na sobie i zobacz czy Ci pomagają osiągać cele i być bardziej efektywnym. Rozwijaj w sobie dobre nawyki i staraj się być z każdym dniem trochę lepszy.

„Produktywność nigdy nie jest przypadkiem, jest wynikiem zaangażowania w doskonałość, inteligentnego planowania i skoncentrowanego wysiłku”. – Paul Meyer

Chcesz poznać więcej sposobów na produktywność sprawdź: 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

A Ty jakie masz sposoby, na większą produktywność? Co Ci pomaga osiągać cele? Podziel się swoim doświadczeniem.