Jak wygrywać w życiu? Czy lubisz grać w gry? Wielu z nas odpowie na to pytanie twierdząco. Gramy w gry, ponieważ sprawia nam to przyjemność, są one zabawne i stanowią dla nas wyzwanie. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak bardzo jesteś zmotywowany, aby ukończyć kolejny poziom lub pokonać głównego przeciwnika rozgrywki, bez względu na to jak jest to trudne? Czy zauważyłeś, że po porażce niemal natychmiast chcesz spróbować ponownie. Jak podekscytowany i zdeterminowany jesteś, aby wygrać i ukończyć grę?

Kiedy gramy prawie nigdy nie mamy poczucia, że sytuacja jest beznadziejna. Prawdziwy lęk i pesymizm są niezwykle rzadkie. Nawet kiedy przegrywamy albo walczymy czujemy determinację i optymizm, a nie lęk i pesymizm. W grach łatwiej skupiać się nam na szansach niż zagrożeniach. Mniej boimy się porażki. Dlaczego? Bo w grach koncertujemy się na celach i rozwijamy się. Szukamy wyzwań i rozkoszujemy się trudnościami. Gramy nie po to, aby uniknąć przegranej, ale by sprawdzić jak wiele możemy osiągnąć. Wierzymy, że zwycięstwo jest możliwe mimo wszelkich przeciwności.

Gry mają na nas niesamowity wpływ, czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy przynieśli to samo podejście i postawę do naszych prawdziwych życiowych zadań, które musimy wykonać. Problemów, które musimy przezwyciężyć i rozwiązać. Aby dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu? Czy to możliwe, by być równie optymistycznym, odważnym i ciekawym świata? W realnym życiu, gdzie stawki są o wiele większe, a konsekwencje dużo poważniejsze. Projektantka gier Jane McGongigal i autorka książki Superbetter udowadnia nam, że – tak. Chodzi o przyjęcie nastawienia i postaw, jakie mamy grając w gry, aby stawić czoła prawdziwym życiowym wyzwaniom. Superbetter podsuwa nam przepis na przekształcenie prawdziwego wyzwania życiowego w grę, stosując 7 prostych zasad.

Jane McGongigal wymyśliła i określiła zasady Superbetter próbując dojść do siebie, po tym, jak doznała poważnego wstrząśnienia mózgu i miała trudny okres w swoim życiu. Była do tego stopnia w złym stanie, że miała myśli samobójcze. Na bazie swoich życiowych doświadczeń oprócz napisania książki stworzyła też aplikację, w którą możesz grać na smartfonie. W założeniu ma ona wzmocnić naszą wewnętrzną siłę i wytrzymałość zwłaszcza w obliczu niepowodzeń. Aplikacja proponuje specjalnie zaprojektowany system misji, zadań i wyzwań, których wykonanie trwa od kilku do kilkunastu minut dziennie.

Również książka Superbetter jest wypełniona zadaniami, które czytelnik może zrobić, aby lepiej zrozumieć zasady Superbetter. Jednak to, co naprawdę warto wziąć dla siebie z tej książki, to ramy, zasady i sposób w jaki sam możesz stworzyć grę z prawdziwego problemu, który masz do rozwiązania. Ta koncepcja jest intrygująca, dlatego wartą ją poznać i lepiej zrozumieć.

Oto 7 zasad SuperBetter, aby Twoje życie stało się grą, w której jesteś zwycięzcą: 

Jak wygrywać w życiu? Oto kilka zasad:

Zasada nr 1 Podejmij wyzwanie

W grze zawsze mamy misję, którą musimy wykonać. Może być to uratowanie księżniczki, pokonanie hordy zombie lub ratowanie świata przed zagładą.

Po pierwsze rzuć sobie wyzwanie. Pomyśl z jaką przeszkodą chciałbyś się zmierzyć, albo jaką pozytywną zmianę chciałbyś wprowadzić w swoim życiu. Wyzwaniem może być wszystko, co wywołuje w nas pragnienie sprawdzenia swoich mocnych stron i zdolności i co daje nam szanse, aby się wzmocnić. Wyzwanie trzeba podjąć. Nikt nie może Cię do tego zmusić. To Ty decydujesz czy chcesz spróbować.

Patrz na problem jak na wyzwanie

W prawdziwym życiu to, co wielu z nas ma w obfitości, to problemy. Każdy z nas je ma, mniejsze i większe. Problemy wydają się być efektem ubocznym życia. Rodzaj problemu, z którym chcesz się uporać nie ma większego znaczenia. To co jest naprawdę ważne to sposób w jaki postrzegasz ten problem. Musisz patrzeć na problem jak na wyzwanie, a nie jak na zagrożenie. To jest główny sekret sukcesu i pierwszy krok do jego rozwiązania.

Kiedy postrzegasz problem jako zagrożenie, widzisz go jako coś co Cię osłabia i przytłacza. Skupiasz się na utracie i ryzyku, co prowadzi do bardziej prawdopodobnego reagowania w sposób, który Ci nie służy np. sięgasz po alkohol i inne używki, prokrastynujesz. Zamiast stawić mu czoła zaczynasz uniknąć poradzenia sobie z tym problemem. Udajesz, że go nie ma i starasz się mieć z nim jak najmniej do czynienia. To do niczego dobrego nie prowadzi. Jeśli jednak traktujesz problem jako wyzwanie, widzisz go wtedy jako okazję do sprawdzenia siebie, swoich mocnych stron i do poprawy. Bardziej prawdopodobna jest reakcja w konstruktywny sposób. Zaczynasz podejmować działania, aby rozwiązać ten problem nawet w obliczu trudności. Pod tym względem nie jest tak naprawdę istotny charakter wyzwania, ale sposób, w jaki go postrzegasz.

Co może być wyzwaniem?

W zasadzie prawie wszystko co przyjedzie Ci do głowy. Oto kilka przykładów wyzwań: zdrowsze odżywanie, zdobycie wykształcenia, napisanie książki, lepszy sen, założenie własnej firmy, ukończenie maratonu, założenie rodziny, bycie lepszym mężem czy żoną, pokonanie depresję, przezwyciężenie lęku, poradzenie sobie z chroniczną chorobą lub bólem, znalezienie nowej pracy, wyrobienie w sobie nowego dobrego nawyk, rozwinięcie swoich talentów, opanowanie nowych umiejętności w jakieś dziedzinie itp.

Zasada # 2 Zbieraj i aktywuj doładowania

Zbieraj i aktywuj doładowania. Dobre rzeczy, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwszy, zdrowszy i silniejszy. W grach doładowania (ang. „power ups”) są bardzo ważne. Są to obiekty, które dają naszym bohaterom, więcej siły, dodatkową moc lub życie. A jak to się ma do realnego świata?

W prawdziwym życiu „doładowanie” to każde pozytywne działanie, które można łatwo podjąć i które skutkuje krótką chwilową przyjemności, siły, odwagi albo kontaktu z drugą osobą. To małe rzeczy i czynności, które możemy zrobić, które dają nam radość i dodają nam energii. Dzięki doładowaniom możesz poczuć się lepiej zawsze i wszędzie niezależnie od wszystkiego.

Dlaczego “doładowania” są ważne?

Istnieje część naszego organizmu nazywana nerwem błędnym, który rozciąga się od mózgu do różnych części naszego ciała (serca, płuc, żołądka itd.). Według przeprowadzonych badań zdrowie i stan nerwu błędnego determinuje w jaki sposób serce, płuca i mózg danej osoby reagują na stres. To ile pozytywnych emocji odczuwasz w ciągu dnia w porównaniu z liczbą negatywnych emocji, których doświadczasz wpływa na zdrowie nerwu błędnego. Pozytywne i negatywne emocje wpływają na nas fizycznie. Prawdopodobnie dlaczego też, szczęśliwsi ludzie, bardziej pozytywni, wychodzą z choroby szybciej i są bardziej odporni. „Doładowania” sprawiają, że czujemy się lepiej i bardziej pozytywnie.

Co może być “doładowaniem”?

Co jest “doładowaniem” zależy od nas, więc możesz trochę poeksperymentować, aby które “doładowania” sprawdzają się w naszym przypadku. Najlepiej korzystać z prosty doładowań. Takich które są darmowe i łatwe oraz zawsze sprawiają, że czujesz się choć trochę lepiej, niezależnie od tego co się dzieje i z czym się zmagasz.

„Doładowania” nie muszą być skomplikowane, mogą to być proste rzeczy, takie oglądanie filmików w internecie z młodymi i słodkimi zwierzętami, patrzenie przez okno, trzymanie partnera za rękę, zjedzenie zdrowej przekąski jak orzechy, zadzwonienie do przyjaciela czy rodziców, zrobienie sobie cyfrowego detoksu, włączenie ulubionej muzyki itp.

Jeśli chodzi o „doładowania”, ich częstotliwość ma większe znaczenie niż ich intensywność. Za każdym razem, gdy aktywujesz „doładowanie”, rozwijasz swoją zdolność do sprawiania, że czujesz się szczęśliwszy i zyskujesz więcej siły w dowolnym miejscu i czasie. Umiejętność ta jest przydatna, szczególnie, gdy zmagasz się z wyzwaniem.

Regularnie korzystaj z „doładowań”. Rób małe rzeczy, z których czerpiesz energię, pozytywne emocje, wsparcie społeczne i motywację.

Zasada # 3 Znajdź i pokonaj “czarne charaktery”

Znajdź i pokonaj „czarne charaktery” czyli wszystko co hamuje Twój rozwój albo wywołuje lęk, ból lub cierpienie. „Czarne charaktery” w grach przeszkadzają i zmuszają, żebyśmy byli sprytni i kreatywni. Przez nich jesteśmy zmuszeni do większego wysiłku. To przeciwnicy, z którymi się zmagasz – są przeszkodą w wypełnianiu misji.

„Czarne charaktery” w codziennym życiu robią to samo – utrudniają. Utrudniają nam realizację celów, ale jednocześnie w pewien sposób pomagają nam rozwijać umiejętności i strategie, dzięki którym w finalnym rozrachunku stajemy się mądrzejsi, silniejsi, tak że w przyszłości możemy osiągać większe cele. Po to walczymy z „czarnymi charakterami”. Dzięki nim z czasem jesteśmy coraz lepsi.

Co może być “czarnym charakterem”?

W życiu realnym czarnym charakterem może być wszystko co próbuje nas powstrzymać od robienia tego co chcemy lub czego potrzebujemy, żeby poczuć się lepiej.  Czarne charaktery są psychiczne, emocjonalne, fizyczne i społeczne. Mogą to być destrukcyjne myśli lub złe nawyki, nieprzyjemne emocje, które odbierają nam energię i motywację, działania które sprawiają, że czujemy się źle, negatywne zachowania wobec innych.

Najpierw musisz zidentyfikować swoich przeciwników – “czarne charaktery”. Jeśli Twoim wyzwaniem jest przezwyciężenie niepokoju, Twój przeciwnik może być Twoim negatywnym dialogiem wewnętrznym. Jeśli Twoje wyzwanie to potrzeba schudnięcia, to może to być przejadanie się, gdy jesteś zestresowany.

Nazwij swoje “czarne charaktery”

Obserwuj uważnie i odkrywaj, kim są Twoje “czarne charaktery”. Jeśli chcesz, możesz nawet ich specyficznie nazwać. Nadając “czarnym charakterom” charakterystyczne nazwy, personifikujesz ich. Służy to jako metoda na oddzielenie ich od Ciebie, a także jest sposobem na odrobinę zabawy z czymś, co normalnie traktujemy tak poważnie. Pomysł nazywania swoich “czarnych charakterów”, dodaje trochę humoru do trudnych problemów, przed którymi rozwiązaniem stoisz.

Jest to opcjonalne i wymaga odrobiny wyobraźni np. „Jaśnie Pan Niemożliwość” – kiedy planujesz coś fajnego, przychodzi i mówi Ci, że to niemożliwe, albo “Pani wulkan” – pojawia się gdy wybuchasz gniewem.

To jak nazwiesz swoje “czarne charaktery” zależy tylko od Ciebie i Twojej kreatywności.

Jak poradzić sobie z “czarnym charakterem”?

Identyfikacja “czarnego charakteru” to dopiero pierwszy krok. Kolejne kroki to wymyślenie strategii radzenia sobie z tymi przeciwnikami. Stoczenie walk z nimi, aż do zwycięstwa i odniesienia sukcesu. Potrzebujesz planu bitwy, kiedy stajesz przed “czarnym charakterem”, musisz wymyślić wiele strategii z wyprzedzeniem, tak, że jeśli  któraś z nich się nie uda, będziesz miał coś innego w zanadrzu. Alternatywny wariant, który możesz zastosować w stresującym momencie.

Walka z “czarnym charakterem” oznacza eksperymentowanie z różnymi strategiami radzenia sobie z nim. Zwycięstwo oznacza powstrzymanie go przed tym, żeby zepsuł nam dzień albo zahamował postępy na drodze do celu.

Dzięki stawianiu czoła czarnym charakterom w końcu stajesz się wystarczająco silny, mądry lub zręczny, aby pokonać je raz na zawsze.

5 strategii radzenia sobie z “czarnym charakterem”

Unikaj – najprostsza ze strategii. Są różnego rodzaju środki zapobiegawcze. W jaki sposób możesz zapobiec spotkaniu z “czarnym charakterem”? Przykład: nie trzymanie słodyczy w domu, jeśli próbujesz schudnąć. Inny przykład unikania: jeśli chodzi o zły nawyk spróbuj się powstrzymać; jeśli chodzi o ból spróbuj go nie czuć; jeśli chodzi o negatywne myśli postaraj się ich wyzbyć.

Przeciwstawiaj się – to są rzeczy, które robisz, gdy środki zapobiegawcze i uniki zawodzą. Wtedy aktywnie walczysz z “czarnym charakterem” i próbujesz go powstrzymać. Co robisz podczas spotkań z “czarnym charakterem”? Przykład: jeśli Twój “czarny charakter” to gniew, a Ty czujesz potrzebę, by krzyczeć, Twoja strategia może polegać na zrobieniu sobie przerwy i pójściu na spacer, kiedy czujesz się zły;  jeśli coś Cię boli spróbuj złagodzić ból; jeśli coś odwlekasz zacznij działać.

Dostosuj się – oznacza wprowadzenie poważnej zmiany albo znalezienie długoterminowego remedium na “czarny charakter”. Jakaś sprytna i twórcza metoda omijania go, która bardzo ograniczy jego negatywny wpływ. Przykład: Jeśli Twój “czarny charakter” to zwlekanie, możesz założyć się ze swoim znajomym, że ukończysz swoje zadanie przed określoną datą, a jeżeli Ci się to nie uda to zapłacisz mu określoną kwotę pieniędzy.

Zakwestionuj – chodzi o to, by zadać sobie pytanie, czy Twój “czarny charakter” naprawdę musi zostać “zabity”, abyś mógł wykonać swoją misję. Możesz być zaskoczony, że odpowiedzią może być – “nie”. Może się okazać, że Twój przeciwnik może nie mieć tak dużej władzy nad tobą jak pierwotnie przypuszczałeś. Pomyśl: Czy to rzeczywiście jest dla mnie złe? A może wcale nie muszę się pozbywać tego uczucia, myśli lub nawyku, żeby wieść szczęśliwe, zdrowe, sensowne życie. Przykład: Brak pewności siebie. Zadaj sobie pytanie i co z tego, że brak mi pewności siebie? Czy to naprawdę ma znaczenie? Mogę przecież działać mimo tego.

Zmień – zmienianie oznacza znalezienie sposobu, by zrobić z czarnego charakteru swoje doładowanie. To jest jak połykanie “magicznej pigułki”, która zmienia sposób, w jaki postrzegasz “czarny charakter”. Na początku może się to wydawać trudne, ale może warto to zrobić. Przykład: Twój zły “czarny charakter” może nie chce, abyś poszedł na siłownię, żeby poćwiczyć. Jednak zmuszając się do tego i przezwyciężając “czarny charakter” z czasem możesz nauczyć się, że chodzenie na siłownie daje Ci wiele korzyści i czujesz się po tym lepiej. Inny przykład: jeśli jesteś zły możesz swoją złość wykorzystać jako źródło energii i użyć jej w twórczy sposób.

Zidentyfikuj swoje “czarne charaktery”, nazwij je o wymyśl plan oraz strategie radzenia sobie z Twoimi “czarnymi charakterami”. Sprawdzaj na bieżąco co się działa, a co nie i reaguje odpowiednio do sytuacji.

Zasada # 4 Wymyślaj i realizuj zadania

Wymyślaj i realizuj zadania – proste codzienne działania, które pomogą Ci osiągnąć większe cele.

Na każdą bohaterską podróż w świecie gier składają się różnorodne zadania, które trzeba wykonać. Każdy bohater ma na koncie wiele drobnych dokonań i misji. Każde z tym osiągnięć czyni go odrobinę mądrzejszym, silniejszym lub odważniejszym i lepiej przygotowanym do większych wyzwań.

Zadanie jest celowym działaniem, które podejmujesz dlatego, że ma znaczenie w kontekście większego celu. Codzienna realizacja takich zadań przybliża Cię krok po kroku do celu. Zadaniem jest wszystko co możesz zrobić w ciągu następnych 24h z pozytywnym wynikiem i korzyścią dla Ciebie.

Po co szukać i wykonywać takie zadania?

Zadania pomagają nam rozwijać nowe cenne umiejętności, ćwiczą siłę woli. Podejmowanie celowych działań pobudza Twoją motywację i poszerza Twoje możliwości. Najlepsze zadania rozpalają naszą ciekawość i żądzę przygody. Ukończenie zadania jest sposobem doświadczenia sukcesu. Im więcej zadań ukończysz tym bardziej optymistycznie Cię to nastroi. Badania pokazują, że to jak często osiągamy sukces, jest ważniejsze od rozmiarów tego sukcesu.

Podobnie jak w grach przechodzimy od prostszych do coraz bardziej wymagających zadań. Z czasem łańcuchy zadań – czyli zadania wynikające jedne z drugich, wymagające coraz większego wysiłku – sprawiają, że obiektywnie stajesz się coraz lepszy. Rozwijasz swoje umiejętności i zdobywasz wiedzę. Nakręca się w ten sposób pozytywna spirala sukcesu. Ukończenie zadania codziennie wzmocni Twój optymizm i poczucie własnej skuteczności.

Co brać pod uwagę przy określaniu zadań?

Tworząc własne zadanie, pamiętaj aby były:

  • Konkretne – miały jasny cel
  • Sensowne – dostosowane do Twoich wartości i pomagały Ci stawić czoła wyzwaniu, z które przed Tobą stoi
  • Adaptacyjne – ukończenie tego zadania powoduje, że stajesz się szczęśliwszy, zdrowszy i silniejszy
  • Realistyczne – możesz to zrobić, biorąc pod uwagę umiejętności i zasoby, które już posiadasz
  • Umiejscowione w czasie – do wykonania w określonym czasie, terminie

Kilka pytań które mogą pomóc w definiowaniu zdań

  • Czy wiemy dokładnie co mamy zrobić, aby ukończyć zadanie?
  • Czy zadanie jest w zasięgu naszych możliwości?
  • Czy zadanie będzie pobudzające i ekscytujące?
  • Czy uczy czegoś istotnego albo pomaga ćwiczyć ważne umiejętności?
  • Czy pasuje do ogólnej misji i celu? Czy ma sens?

Patrz na zadanie jako okazję do dobrej zabawy. Aby pomóc sobie w wykonaniu zadań i uczynieniu ich bardziej atrakcyjnymi, zadaj sobie pytanie “Co jest przyjemnego w jego wykonaniu” lub “Co jest w tym ekscytującego”?

Wykonując zadania codziennie, zbudujesz swoje umiejętności, wzmocnisz siłę woli, zwiększysz swoją skuteczność i co najważniejsze ich realizacja przybliży Cię do osiągnięcia Twojego celu.

Zasada # 5: Rekrutuj sojuszników

Pozyskuj sojuszników – przyjaciół i członków rodziny, którzy pomogą osiągnąć Twoje cele. Rekrutacja sojuszników oznacza poproszenie innych, aby dołączyli do Twojej “gry”.

Wsparcie społeczne ułatwia osiąganie celów. Gdy dostajemy od kogoś wsparcie, słowa zachęty, wspólny śmiech, uścisk, otwartą i szczerą rozmowę, gesty sympatii, zmniejsza się stres i wzmacnia się nasz system immunologiczny. Sojusznicy są dla Ciebie źródłem cennych zasobów. Mogą pomóc, proponując zadania, “doładowania” lub strategie w walce z “czarnymi charakterami”. Dają Ci mądrość, pomysły, informacje, zapasy, kontakty, pomocną dłoń, świeże spojrzenie czy po prostu dobre towarzystwo. Możesz się też z nimi kontaktować, aby dzielić się swoimi postępami oraz wspólnie ze swoimi sojusznikami świętować Twoje sukcesy.

Jeśli  trudno jest Ci poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych, możesz skorzystać z Internetu, aby znaleźć osoby, które podejmują takie samo lub podobne wyzwanie, jak Ty. Istnieje wiele forów internetowych i grup mediów społecznościowych, do których możesz dotrzeć, które zrozumieją, co próbujesz zrobić i osiągnąć. W ten sposób możesz uzyskać poradę i wsparcie.

Zawieranie sojuszy jest korzystne nie tylko dla Ciebie, pomaga też osobom z Twojego otoczenia lepiej zrozumieć przez co przechodzisz.

Zasada nr 6: Przyjmij sekretną tożsamość

Przyjmij sekretną tożsamość. Wybierz dla siebie pseudonim, który podkreśli Twoje mocje strony. Poza wymyśleniem chwytliwej nazwy, znajdź też zdjęcie lub obrazek, które będą przypominać Ci o Twojej tożsamości i umieść ją w widocznym dla Ciebie miejscu.

Ta reguła pozwala na trochę humoru i dystansu do siebie. Wybranie bohaterskiego pseudonimu wymaga też kreatywności i autorefleksji. Tożsamość to tak jakby awatar. Awatar w grach to bohaterowie, w których się wcielamy. Wybierając pseudonim możesz inspirować się filmem, książką, mitologią.

To może brzmieć trochę dziecinnie i głupio. Wracamy do czasu dzieciństwa gdy zwykły koc służył nam za magiczną pelerynę, patyk był magiczną różdżką i wymyślaliśmy dla siebie pseudonim. Istnieją powody, aby rozbudzić w sobie na nowo dziecięcą wyobraźnię. Przyjęcie sekretnej heroicznej tożsamości może przynieść nam wiele dobrego.

Po co nam sekretna tożsamość?

Sekretna tożsamość pozwala skupić się na naszych mocnych stronach.

Gdy wybieramy heroiczną tożsamość, skupiamy się na naszych mocnych stronach. Wszyscy mamy mocne strony, coś w czym jesteśmy dobrzy, coś co wyróżnia nas spośród innych osób. Czasami jednak łatwiej jest nam wymienić nasze słabości niż nasze mocne strony. Bohaterska tożsamość, którą wybieramy, jest idealną wersją nas, posiadającą wszystkie mocne strony, które już posiadamy oraz mocne strony, do których dążymy. Wymyślenie dla siebie sekretnej i heroicznej tożsamości służy nam jako przypomnienie tego w czym jesteśmy na prawdę dobrzy. Ludzie, którzy znają swoje mocne strony i skutecznie je wykorzystują, są szczęśliwsi i więcej osiągają.

Sekretna tożsamość to sposób opowiedzenia bohaterskiej historii o sobie samym.

Przyjęcie heroicznej tożsamości pomaga nam zmienić naszą historię. Ludzie lubią słyszeć i opowiadać historie (ang. storytelling). Uczymy się o sobie i o świecie za pomocą opowieści i historii. Dlatego jesteśmy tak wniebowzięci książkami i filmami, ponieważ opowiadają nam różne historie. Kiedy przechodzimy przez trudne wyzwania, również opowiadamy sobie historie. Czasami opowiadamy sobie osłabiające nas historie, mówimy o sobie, że jesteśmy ofiarami lub nic nie możemy zrobić. Przyjęcie sekretnej tożsamości zmienia naszą historię, którą opowiadamy, ponieważ historia zmienia nas w bohatera, przechodzącego własną heroiczną podróż. Opowiadamy o przemienia z kogoś kto zmaga się z wyzwaniem do niezwyciężonego bohatera, który pokonuje wszystkie trudności. Tworzymy swoją własną osobistą mitologię.

Sekretna tożsamość to sposób na ćwiczenie dystansowania

Ponadto przyjęcie bohaterskiej tożsamości pomoże nam ćwiczyć technikę dystansowania, która może sprawić, że będziemy lepiej rozwiązywać problemy. Kiedy stawiamy czoła wyzwaniu, spędzamy sporo czasu na myśleniu o nim. Przeprowadzone badania dowodzą, że aby skorzystać na głębokiej refleksji na temat swoich trudnych doświadczeń, należy o nich myśleć tak, jakby przydarzyły się komuś innemu. Jest to technika zwana dystansowaniem się. Oznacza zrobienie kroku w tył w myśleniu o swoich własnych doświadczeniach i zajęcie punktu widzenia zewnętrznego obserwatora. Zamiast tkwić we własnych silnych odczuciach i szczegółach swojego doświadczenia, widzimy je w szerszej perspektywie. W skutecznym dystansowaniu pomaga myślenie i mówienie w trzeciej osobie. Kiedy znajdziemy się pozornie w sytuacji bez wyjścia, możemy użyć tej techniki i zadać sobie pytanie: “Co zrobiłby mój bohater?”.

Sekretna tożsamość przyciąga sojuszników

Sekretna tożsamość przyciąga sojuszników, jeśli ujawnisz swój wizerunek, może być to dobry sposób aby pokazać innym kim chciałbyś się stać i jakie cechy chcesz docelowo posiadać. Może ich to zachęcić do włączenia się do Twojej “gry”, aby pomoc Ci w realizacji Twojej misji i wyzwania.

Zasada # 7 Dąż do epickiego zwycięstwa

Dąż do epickiego zwycięstwa – wspaniałego wyniku, który wzmocni Twoją motywację i zmniejszy lęk przed porażką.

Epickie zwycięstwo to szczególny rodzaj celu. Jest tak pomyślane, aby bardziej przypominało cele w grach niż zwykłe cele służące samorozwojowi.

Cele te mają wspólne cechy są:

  • realistyczne – masz podstawy sądzić, że uda Ci się go osiągnąć
  • wyzwaniem – aby go osiągnąć musisz nauczyć się czegoś nowego albo uruchomić swoje mocne strony
  • pobudzające – samo myślenie o nim Cię kręci
  • niezobowiązujące – jeśli nie zwyciężysz za pierwszym razem, to żadna strata; nic złego się nie stanie. Korzyścią będzie nauka i wnioski na przyszłość, które przydadzą się przy kolejnym podejściu.

Przykłady epickich zwycięstw:

  • Nie jeść przez tydzień słodyczy
  • Ćwiczyć 3 razy w tygodniu przez miesiąc
  • Przez tydzień nie korzystać z widny i chodzić schodami
  • Wystąpić publicznie
  • Medytować przez pół godziny dziennie itp.

Dlaczego dążyć do epickiego zwycięstwa?

Kiedy coś się naszym życiu zmienia, gdy musimy sprostać życiowemu wyzwaniu, to ważne aby umieć dostrzegać okazje do zwycięstwa i punkty zwrotne. Badacze nazywają to pozytywnym przewartościowanie albo po prostu znajdowaniem korzyści. Oznacza to świadomość, że stres, duża życiowa zmiana mogą mieć pozytywne konsekwencje.

W epickim zwycięstwie ważne jest, że dla Ciebie oznacza ono ogromny krok, a przy tym nie jest nieosiągalny. Gdy chodzi o epickie zwycięstwo, nie możesz być pewny w 100%, że uda Ci się wygrać. To są rzeczy, których wykonanie sprawia, że mówisz do siebie: “Wow, nie myślałem, że ja mógłbym to zrobić “. Jeśli jesteś pewien sukcesu to raczej jest to zadania, a nie epickie zwycięstwo. W zadaniach chodzi o to, aby robić stały postęp. Epickie zwycięstwo ma być dużym przełomem.

Ilekroć odniesiesz zwycięstwo zwracaj się ku kolejnej większej wygranej. Nawet nie zorientujesz się kiedy zaczniesz osiągać cele, które naprawdę zmienią Twoje postrzeganie własnych możliwości.

Prowadź tabelę wyników

Jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby Twoje wyzwania były bardziej podobne do gier – prowadzenie punktacji i śledzenie wyniku.

Sugerowana formuła codziennej wygranej to:

3 doładowania + 1 czarny charakter + 1 zadanie = dzienna wygrana

Każdego dnia staraj się aktywować co najmniej 3 doładowania, walcz z przynajmniej jednym czarnym charakterem, wykonaj co najmniej jedno zadanie.

Możesz zapisywać swoje osiągnięcia w notatniku lub na komputerze, albo używać do tego aplikacji na smartfonie. Odnotowywanie swoich osiągnięć stanowi dodatkową motywację, gdy widzisz, że Twoje liczby i sukcesy rosną, gdy grasz codziennie. Punktacja dzienna da Ci poczucie impetu, kiedy co jakiś czas zsumujesz swoje codzienne wygrane. Ponadto możesz zapisywać swoje najlepsze rezultaty, prowadzić rankingi i starać się bić rekordy. Tabela wyników to sprawdzony sposób, który sprawdza się w grach jak również w prawdziwym życiu.

Podsumowanie

Nie stracić siły, motywacji i optymizmu w obliczu trudnych doświadczeń – czy to w ogóle możliwe?  SuperBetter przekonuje nas, że granie w gry zmienia nasze reakcje na stres, wyzwania i ból. Obudzenie w sobie gracza w realnym życiu oznacza uruchomienie zasobów optymizmu, kreatywności, odwagi i determinacji. To rewolucyjne podejście do stawania się silniejszym, szczęśliwszym, odważniejszym i bardziej odpornym.

Oto 7 zasad, które możesz wprowadzić, aby Twoje prawdziwe życiowe wyzwania stały się częścią gry, z której wyjdziesz zwycięsko:

#1 Podejmij wyzwanie (Challenge yourself)
#2 Zbieraj i aktywuj doładowania (Power-ups)
#3 Znajdź i pokonaj “czarne charaktery” (Bad guys)
#4 Wymyślaj i realizuj zadania (Quests)
#5 Rekrutuj sojuszników (Allies)
#6 Przyjmij sekretną tożsamość (Secret identity)
#7 Dąż do epickiego zwycięstwa (Epic wins)
+ Bonus: Prowadź tabelę wyników (Scoring)

W książce SupperBetter każda z zasad jest szczegółowo wyjaśniona oraz wzbogacona zadaniami do wykonania, aby lepiej zrozumieć i zastosować każdą z nich w praktyce. Podzielona jest na trzy części: o grach, o regułach Superbetter i o konkretnych wyzwaniach. Jeśli lubisz gry, temat grywalizacji i strotelingu jest Ci bliski na pewno książka ta przypadnie Ci do gustu. Można w niej też znaleźć wiele cennych odniesień do badań naukowych z dziedziny psychologii i ludzkich zachowań. Warto sięgnąć po tę książkę, bo całość czyta się bardzo przyjemnie i każdy powinien odnaleźć w niej coś wartościowego dla siebie.

Zmień swoje życie na lepsze graj, żeby wygrać! Stawką jest Twoje życie.