Jak osiągnąć to czego chcesz od życia? Jak spełniać marzenia, osiągać cele i sięgać po to na czym nam najbardziej zależy? Ray Dalio inwestor, miliarder, szef największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates w swojej książce “Zasady“, która stała się już światowym bestsellerem opisuje Metodą Pięciu Kroków, która może nam w tym pomóc. Opracował ją z myślą o osiąganiu celów i lepszym podejmowaniu decyzji. Ray Dalio jest zdania, że jeśli potrafisz dobrze wykonać te pięć kroków, znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces. Możesz dzięki niej osiągnąć to do czego dążysz. Przyjrzyjmy się więc bliżej każdemu z tych pięciu kroków.

“Życia za cholerę nie obchodzi, co ci się podoba. Wyłącznie do ciebie należy powiązanie tego, czego pragniesz, z tym, czego potrzebujesz, aby to zdobyć, a następnie zdobycie się na odwagę, by tego dokonać”. – Ray Dalio

Metoda Pięciu Kroków – 5 kroków by osiągnąć to czego chcesz od życia

#01 Określaj jasne cele

Po pierwsze musisz wybrać to, do czego będziesz dążył. Miej jasno określone swoje cele. Wybór celów przełoży się na kierunek działań jakie podejmiesz, aby je osiągnąć.

Zdecyduj, czego naprawdę chcesz w życiu. Mogą być to cele, które dotyczą życia osobistego czy zawodowego.

Wybranie celu wymaga określenia priorytetów, bo nie można mieć wszystkiego. Często oznacza to rezygnację z części rzeczy, na które masz ochotę, żeby zdobyć inne rzeczy, których pragniesz lub potrzebujesz jeszcze bardziej.

Wiele osób ponosi porażkę już w tym miejscu. Nie określają w ogóle swoich celów albo próbują osiągnąć zbyt wiele celów jednocześnie.

Nigdy nie rezygnuj z jakiegoś celu tylko dlatego, że w tym momencie wydaje ci się on nieosiągalny. Nie ograniczaj swoich celów tylko to tego co potrafisz obecnie. Bądź ambitny. Osiąganie celów często będzie wymagać poszerzenia własnej strefy komfortu, nauki, rozwoju, opanowania nowych umiejętności. Zawsze istnieje najlepsza droga do celu i Twoje zadanie polega na tym, aby ją odnaleźć.

Twoje cele powinny wynikać z Twoich wartości. Musisz dążyć do realizacji właściwego celu, który jest ważny dla Ciebie.

#02 Identyfikuj problemy

Rzadko kiedy jest tak, że wszystko układa się po naszej myśli. W naszym życiu pojawiają się większe lub mniejsze problemy, trudności i przeciwności. Na drodze o osiągnięcia swoich celów będziesz napotykał różne problemy. Niektóre z nich zmuszą Cię do zmierzenia się z własnymi słabościami. Tylko od Ciebie zależy, jak na nie zareagujesz.

Choć możesz mieć co do tego wątpliwości, każdy problem, jaki napotkasz, jest to pewnego rodzaju szansa. Patrz na problemy jak na coś co da się udoskonalić. Identyfikuj i nie toleruj problemów, które stoją na drodze do osiągnięcia Twoich celów. Ważne jest, aby nie „zamiatać problemów pod dywan”, tylko je rozpoznawać, nazywać i wydobywać na powierzchnię.

Odróżniaj duże i istotne problemy od tych małych i mniej znaczących. Masz ograniczoną ilość czasu, siły i energii. Trzeba więc inwestować nasze ograniczone zasoby w zajmowanie się problemami, których rozwiązanie przyniesie nam największe korzyści.

Identyfikując problemy, trzeba być konkretnym i precyzyjnym, ponieważ różne problemy mają różne rozwiązania.

Nie unikaj konfrontacji z problemami. Gdy już rozpoznasz problem podejmij decyzje, że zrobisz coś, aby go rozwiązać. Tolerowanie problemu przynosi takie same skutki jak jego niezauważanie.

#03 Diagnozuj problemy i określ ich przyczyny źródłowe

Gdy już zidentyfikujesz problem, zanim przejdziesz od razu do wymyślania rozwiązań, zastanów się jaka jest przyczyna źródłowa tego problemu. Z czego ten problem tak naprawdę wynika. Trzeba przeanalizować, ustalić i dotrzeć do przyczyn podstawowych problemu.

Trzeba odróżnić symptomy „choroby” od jej źródła i faktycznej przyczyny. Problemy możemy rzeczywiście rozwiązać tylko poprzez usunięcie przyczyn podstawowych, które go wywołały. Wykrycie ich i zajęcie się nimi przynosi prawdziwe oraz trwałe rezultaty i korzyści.

Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, musisz zachować spokój i myśleć analitycznie. Wszystkie zidentyfikowane problemy muszą zostać dobrze zdiagnozowane, zanim zdecydujesz, co z nimi zrobić.

#04 Stwórz plan działania

W niektórych przypadkach możesz przejść od ustalania celów do określania planów, które doprowadzą Cię do tych celów. Jednak z reguły napotkasz problemy na drodze do swoich celów i będziesz musiał ułożyć plan uporania się z nimi. Większość ruchu w kierunku Twoich celów będzie wynikać z rozwiązywania pojawiających się problemów i usuwania ich przyczyn źródłowych.

Wiele osób popełnia błąd, który polega na poświęcaniu zbyt mało uwagi i czasu na projektowanie i tworzenie planu działania. Przechodzą od razu do wykonywania zadań. Bez żadnego planu działamy jednak mniej efektywnie. Pamiętaj planowanie poprzedza realizację. Jest to etap, którego nie warto pomijać.

Tak na prawdę nie potrzeba wiele czasu, żeby ułożyć dobry plan. Pomyśl o swoim planie jak o scenariuszu filmowym, w którym wyobrażasz sobie, kto czym się będzie zajmował i kiedy. Określ co Ty i inni ludzie musicie zrobić, abyś osiągnął swoje cele.

Spisz swój plan działania, tak aby można go było zobaczyć i mierzyć postępy. Obejmuje to wszelkie szczegóły dotyczące podziału zadań, terminów, potrzebnych kompetencji, zasobów itp. Zazwyczaj istnieje wiele dróg do osiągnięcia celu. Musisz tylko znaleźć tę odpowiednią.

#05 Działaj i wciel w życie swój plan

Nie można poprzestać tylko na analizie i planowaniu. Sukces wymaga aktywności i działania. Istotne jest też, aby pamiętać o relacji między zadaniami a celami, które dzięki nim chcesz osiągnąć.

Wykonanie planu i określonych w nim zadań wymaga samodyscypliny, dobrych nawyków w pracy i zorientowania na rezultaty.

Wprowadź jasne mierniki i kryteria sukcesu, które wskażą czy sprawnie realizujesz swój plan. Jeśli nie osiągasz swoich celów, to kolejny problem, który należy przeanalizować, zdiagnozować i rozwiązać.

Zrób to, co konieczne, żeby zrealizować swoje plany i osiągnąć zamierzone rezultaty.

Pętla sukcesu

Pięć powyższych kroków łącznie tworzy pętlę. Aby odnieść sukces, trzeba wykonać wszystkie 5 kroków, jeden po drugim, we właściwej kolejności. Obejmują one wyznaczanie celów, identyfikowanie i nietolerowanie problemów, diagnozowanie problemów, opracowywanie planów ich obejścia, i wykonywanie niezbędnych zadań.

Pętla Sukcesu - Ray Dailo - Zasady - Metoda Pięciu Kroków
Opracowanie własne na podstawie Ray Dailo – Zasady – Metoda Pięciu Kroków

Nie wykonuj tych wszystkich kroków jednocześnie. Kiedy wyznaczasz cele, koncertuj się tylko na tym. Nie zastanawiaj się w tym momencie jak je osiągniesz. Gdy diagnozujesz problemy nie myśl o rozwiązaniach. Cały proces ma charakter iteratywny. Wykonanie każdego kroku dostarcza informacji, które są potrzebne do przejścia do kolejnego kroku.

Kiedy ukończysz wszystkie 5 kroków widzisz uzyskane rezultaty i rozpoczynasz cały proces od początku, dążąc do nowego celu. Z czasem Twoje cele będą zmieniały się wolniej niż Twoje plany, które będą zmieniały się wolniej niż Twoje zadania.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś metodę, dzięki której możesz skuteczniej osiągać swoje cele. Prawidłowe przejście tych 5 kroków jest potrzebne, aby odnieść sukces. Prawdopodobnie nie wykonasz tych wszystkich kroków prawidłowo za pierwszym razem. Każdy z nich wymaga trochę innego rodzaju myślenia i umiejętności. Nikt z nas nie jest dobry we wszystkim. Rzadko kiedy jest tak, że posiadamy na starcie wszystkie potrzebne zdolności. Pamiętaj jednak, że Twoje słabości nie mają, aż tak dużego znaczenia, jeśli się z nimi zmierzysz i będziesz potrafił znaleźć właściwe rozwiązania.

Każdy z nas ma prawdopodobnie co najmniej jedną istotną przeszkodę, która stoi na drodze do sukcesu. Trzeba ją znaleźć i postarać się z nią uporać. Jeśli z czymś sobie samodzielnie nie radzisz, masz trudność z wykonaniem, któregoś z tych 5 kroków, zawsze możesz zwrócić się do innych osób, które mogą Ci w tym pomóc. Nie musisz robić wszystkiego sam. Wymaga to pokory, ale jest tak samo ważne jak Twoje talenty i mocne strony.

Aby dowiedzieć się więcej na temat Metody Pięciu Kroków oraz poznać zasady życia i pracy człowieka sukcesu Raya Dailo, sięgnij po jego książkę “Zasady“. Ray Dailo od dziecka był ciekawy świata, myślał niezależnie i stawiał sobie śmiałe cele. Do zasad opisanych w tej książce dochodził całe życie. Jak sam przyznaje w życiu napotykał na wiele problemów i popełniał wiele błędów. Poświęcił sporo czasu na rozmyślanie nad nimi. Każdy błąd, czegoś go jednak nauczył, dzięki czemu mógł działać skuteczniej w przyszłości. Na podstawie swoich doświadczeń sukcesów i porażek, starał się zmieniać i doskonalić. Zasady, o których pisze w swojej książce pozwoliły mu stawiać sobie i osiągać coraz odważniejsze cele oraz dojść w życiu do miejsca, w którym jest teraz.

Miej własne zasady

Książka “Zasady” inspiruje i motywuje. Pełna jest życiowych mądrości, praktycznych porad i wskazówek, które mogą Ci pomóc w Twojej własnej drodze do sukcesu i lepszego życia. Oczywiście każdy z nas ma trochę inną osobowość, charakter i własne cele, powinniśmy więc samodzielnie dobrać do nich nasze zasady. Warto jednak uczyć się i korzystać z doświadczeń innych osób, zwłaszcza tych, które osiągnęły to co sami chcielibyśmy uzyskać. Poznaj zasady Raya Dailo, zastanów się nad nimi i sam zdecyduj, na ile są one wartościowe dla Ciebie.

“Wyłączenie do ciebie należy decyzja, czego sam zechcesz od życia i co zechcesz dać innym”. – Ray Dalio

A Tobie co pomaga w osiąganiu celów? Czy określiłeś już swoje zasady, którymi kierujesz się w życiu? Napisz w komentarzu, aby zainspirować i pomóc innym.