Chcesz być człowiekiem sukcesu? Jeśli dołączysz do grona osób, które można nazwać ludźmi sukcesu będziesz musiał uwzględnić w swojej filozofii życiowej siedem istotnych reguł. To ważne cechy ludzi sukcesu, które powinieneś w sobie rozwinięć.

„Najpierw postaraj się być wartościowym człowiekiem, sukces nadejdzie sam”. – Albert Einstein

Oto 7 cech człowieka sukcesu

#01 Uznaj przeszłość za rozdział zamknięty

Ludzie sukcesu koncertują się na teraźniejszości i chwili obecnej. Rozpamiętywanie przeszłych wydarzeń, czy wiecznie wybieganie myślami w przyszłość, odbiera przyjemność i utrudnia czerpanie radości z chwili bieżącej. Trzy rzeczy mogą pomóc w uporaniu się z przeszłością.

Po pierwsze weź odpowiedzialność za swoje życie i swoje działania. To podstawowa postawa, którą wykazują ludzie sukcesu. Nie przerzucają odpowiedzialności i nie starają się zrzucić winy za swoją sytuację na innych ludzi. Jako człowiek sukcesu odpowiedzialność za wszystko co robisz powinna być dla Ciebie rzeczą naturalną. Każdy z nas jest jednostką, która decyduje o swoim życiu. To jest nasza odpowiedzialność. Nie można zrzucać odpowiedzialności za swoje życie na innych.

Po drugie niech przeszłe spory i zatargi nie zatruwają Ci życia. Bez rozrachunku z przeszłością trudno cieszyć się chwilą obecną. Jeśli ktoś wyrządził Ci jakąś krzywdę, pozostawił po sobie bolesną ranę musisz ją wyleczyć. Czasem wymaga to ponownego spotkania i konfrontacji z kimś kogo nie darzymy sympatią i mamy do niego żal. Jednak by stać się człowiekiem sukcesu i mieć w sobie siłę do działania, w naszych wspomnieniach nie powinno być osób, które wywołują w nas negatywne emocje. Trzeba uporać się z bolesnymi wydarzeniami i skoncentrować się na tym co jest tu i teraz. Co może nam w tym pomóc? Sprawdź: Kintsugi. Jak pokonywać i czerpać siły z życiowych trudności?

Trzecia sprawa równie istotna dotyczy tego, aby nauczyć się wybaczać samemu sobie. Pamiętaj Twoja przeszłość nie musi definiować Twojej przyszłość. Jeśli popełnisz błąd, powiedz „Przepraszam” i zajmij się naprawianiem sytuacji. Przeszłości nie zmienimy, co się stało, to się nie odstanie. Nie ma co „płakać nad rozlanym mlekiem”. Dlatego trzeba myśleć o tym co możemy zrobić obecnie i jak sprawić, aby nasza teraźniejszość i przyszłość była lepsza.

Ludzie sukcesu umieją pozbyć się poczucia winy i żalu z powodu przeszłości.

„Bo ludzie nie rozumieją, że idąc w przód i patrząc w tył w końcu się wywrócą”.

#02 Przestań się bać o przyszłość

Kiedy już uporasz się z „potworami” przeszłości musisz z odwagą patrzeć w przyszłość. Jeśli myśl o przyszłości wywołuje w Tobie strach pomyśl jak możesz się go pozbyć? Niepokój o przyszłość spowodowany jest tym co może się wydarzyć. Lękamy się o zdrowie, o to czy ktoś nas polubi, czy zdamy jakiś egzamin, czy będziemy mieć pracę, czy nasz biznes wypali itp. Spokój wewnętrzny uzyskasz tylko jeśli przestaniesz się bać o to co się może wydarzyć w przyszłości. Jeśli osiągniesz stan, w którym nie lękasz się co będzie w przyszłości, będzie to już duży sukces. Pozwoli Ci to czerpać większą radość z życia i cieszyć się chwilą obecną. Poza tym, gdy pokonujesz swój największy strach czujesz się wspaniale i budujesz w ten sposób swoją siłę.

Ludzie sukcesu nie pozwalają na to, by starach odbierał im poczucie szczęścia w życiu. Mają odwagę podejmować wyzwania i wystawiać się na nowe doświadczenia. Rozumieją, że jest to część przygody jaką jest życie. Ludzie sukcesu kochają życie i nie chcą, aby ich obawy zakłócały im przeżywanie go w pełni.

Przezwyciężanie naszego największego strachu pozwala też pokonać nam obawę o przyszłość. Ludzie sukcesu umieją żyć chwilą obecną i umieją pozbyć się obaw o przyszłość.

„Przyszłość będzie szczodra jedynie wtedy, kiedy wszystko ofiarujesz teraźniejszości”. – Albert Camus

#3 Pozbądź się huśtawki nastrojów

Kolejna cecha, którą można zaobserwować u ludzi sukcesu to stabilność nastrojów. Ludzie sukcesu z reguły nie tracą pozytywnego nastawienia, nawet w sytuacjach trudnych, gdy nie wszystko układa się tak jakby tego chcieli. Dzieje się tak dlatego, że do pewnego stopnia nauczyli się zwalczać gorsze chwile.

Ludzie sukcesu potrafią też identyfikować i mówić o swoich emocjach. Jasno określić i komunikować co ich zezłościło, jednak nie robiąc przy tym dramatów i nie stwarzając problemów. Umiejętne wyładowanie złości to istotna zdolność. Pozwala oczyścić umysł i ciało ze złej energii.

Ludzie sukcesu mają świadomość, że przeważnie jest jakaś przyczyna ich złego nastroju. Umieją przeanalizować dotychczasowe wydarzenia, zidentyfikować problem i zaplanować działania, które poprawią sytuację. Są stabilni i zrównoważeni emocjonalnie. Potrafią kontrolować swoje zachowanie i emocje. Dzięki czemu działają one z korzyścią dla nich, a nie przeciwko nim.

„To nie wydarzenie, ale nasz punkt widzenia i interpretacje wpływają na nasze emocje”.

#4 Nie pracuj tylko dla pieniędzy

Wiele osób kojarzy sukces głównie z pieniędzmi. Pieniądze są oczywiście ważne i ułatwiają wiele spraw w życiu. Powinniśmy dążyć do wolności finansowej. Mając pieniądze i zapewniony byt materialny, łatwiej skupić się na innych ważnych dla nas sprawach i można czynić wiele dobrego dla innych. Jednak wbrew pozorom dla wielu ludzi sukcesu stan posiadania, sława i zachwyt innych nie są najważniejsze. Ludzie sukcesu często czerpią największą satysfakcję z samego procesu dojścia do celu, który sobie określili. Lubią wyzwania, mimo że mają świadomość, że może być ciężko, że istnieje ryzyko porażki, jednak mimo to z odwagą idą do przodu i wytrwale dążą do osiągnięcia mety.

Ludzie sukcesu często nawet gdy już zdobędą duże pieniądze, nadal ciężko pracują i aktywnie działają. Po prostu fascynuje ich to co robią, pasjonuje ich proces dojścia do celu, a niekoniecznie sam cel w sobie. Gdy robimy coś ekscytującego i zmierzamy do celu pełni nadziei, nasze możliwości w zasadzie nie mają granic.

Ludzie sukcesu uważają, że sława, fortuna czy spełnianie czyiś oczekiwań to nie są powody wystarczające by coś robić.

Osiągniecie celu nie jest tak ważne jak droga do niego. Ta droga to źródło całej radości i satysfakcji.

„Bycie u celu pozbawia napędu. Droga do celu dodaje energii”. – Roger Dowson

#5 Pozbądź się potrzeby aprobaty

Kolejna ważna cecha ludzi sukcesu jest taka, aby nie pożądać uznania i aprobaty ze strony innych ludzi. Ludzie sukcesu potrafią być szczęśliwi zarówno spędzając czas w samotności jak też uczestnicząc w wystawnym i hucznym przyjęciu w otoczeniu tłumu. Ludzie często przywiązują zbyt dużą wagę do opinii ze strony innych osób. Często na siłę starają się by ludzie ich akceptowali i lubili. Tracą często przez to autentyczność i dają sobą manipulować. Presja otoczenia może mieć na nas negatywny wpływ. Niektórzy żyją na pokaz, czasem ponad stan. Dotyczy to różnych kwestii od kupowania określonych rzeczy, noszenia „odpowiednich” ubrań, kupowania na kredyt luksusowych samochodów, zachowywania się w określony sposób, który nie zawsze jest w zgodzie z nami. Poza tym ludzie wolą często nie wyróżniać się z tłumu, niż narazić się na krytykę i negatywny komentarz ze strony innych.

Ludzie sukcesu są panami swojego losu i robią to co jest w zgodzie z ich wartościami. Nie odczuwają potrzeby aprobaty. Zresztą często jest tak, że kiedy już nie przejmujesz się czy ludzie Cię polubią, zaczynasz ich do siebie przyciągać.

Sprawdź: Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

„Tylko jedno może Cię powstrzymać od zrealizowania marzeń, a mianowicie jeśli pozwolisz innym sprowadzić Cię do ich poziomu”. – Roger Dowson

#6 Nie musisz nikomu imponować

Ludzie sukcesu nie mają słabości do poszukiwania poklasku i imponowania innym. Nie starają się za wszelką cenę, aby wywrzeć dobre wrażenie na innych. Gdy na siłę starasz się komuś imponować, takie zachowanie pokazuje tylko, że prawdopodobnie brak Ci pewności siebie.

Jeśli np. kupujesz samochód tylko dlatego, żeby zaimponować sąsiadom to jaki to ma sens? Jest to raczej kiepski powód. Zwłaszcza, że Twoi sąsiedzi mogą sobie nagle kupić jeszcze lepsze auto od Twojego. Jak się wtedy poczujesz? Będziesz pewnie rozczarowany i przygnębiony. Jeśli wykupujesz karnet na siłownie to rób to dlatego, że chcesz poprawić swoją sprawność fizyczną i zdrowie albo z innego ważnego dla Ciebie powodu, a nie dlatego, że to teraz „jest w modzie”, „że wypada”, bo „wszyscy ćwiczą, więc ja też muszę”.

Nie powinno się uzależniać swojego poczucia szczęścia w życiu od innych. Pamiętaj rób coś, bo daje Ci to radość i satysfakcję, a nie dlatego, żeby zrobić na kimś wrażenie. Ludzie sukcesu żyją ponad chęcią aprobaty i uznania. Robią swoje, a ich osiągnięcia same mówią za siebie.

„Im mniej starasz się imponować, tym bardziej imponujący jesteś”.

#7 Naucz się czerpać radość z życia

Ludzie sukcesu żyją dniem dzisiejszym i uwielbiają cieszyć się życiem. Nie będziesz w pełni człowiekiem sukcesu jeśli Twoja potrzeba zapewnienia sobie przyszłości będzie tak silna, że będzie Cię to powstrzymywać przed cieszeniem się chwilą bieżącą. To co tak na prawdę mamy i jest pewne to teraźniejszość, chwila bieżąca. Przeszłość już minęła, a przyszłość nie jest pewna. Jest tylko teraz.

Wracając do pieniędzy, ludzie sukcesu często odkrywają, że miłość do życia jest ważniejsza niż wszystkie zgromadzone przez nich bogactwa. Świetnie to ujął znany aktor Jim Carrey: „Chciałbym, żeby każdy człowiek miał szansę kiedyś stać się sławnym i bogatym oraz żeby kupił wszystko o czym marzył – bo tylko w ten sposób zrozumie, że nie taki jest cel życia„.

„Radość życia to umiejętność delektowania się każdą, nawet najbardziej banalną chwilą”.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 7 cech człowieka sukcesu. Zwraca na nie uwagę w swojej książce „13 sekretów ludzi sukcesu” Roger Dowson, autor licznych bestsellerów, biznesmen, były prezes jednej z największych firm z branży nieruchomości, światowej sławy negocjator praktyk oraz jeden z najpopularniejszych prelegentów w USA. Za swoje zdolności retoryczne otrzymał szereg nagród, a miesięcznik „Success Magazine” nadał mu tytuł Czołowego Negocjatora Ameryki

Aby dowiedzieć się więcej o tym co wyróżnia ludzi sukcesu i odkryć tytułowe „13 sekretów ludzi sukcesu” sięgnij po jego książkę, która jest dostępna w polskim tłumaczeniu Mariana J. Waszkiewicza. Jak mówi sam jej autor Roger Dowson: „Książka ta pomoże ci zidentyfikować i pokonać przeszkody, które ograniczały cię w przeszłości. Gdy doczytasz ją do końca, zrozumiesz lepiej, co się dzieje z twoim życiem. Poczujesz przypływ energii koniecznej do tego, by stanąć w jednym szeregu z ludźmi sukcesu. Obiecuję!„. Duża liczba przykładów i zabawnych historii sprawia, że czyta się ją lekko, łatwo i przyjemnie.

Gdy wykształcisz w sobie siedem powyższych cech ludzi sukcesu, w Twoim życiu pojawi się i umocni bardzo ważne uczucie – miłość. Miłość do siebie, miłość do innych ludzi i miłość do życia!

„Sukces i Miłość życia odnajdą cię w momencie, kiedy przestaną być twoim celem”. – Roger Dowson

A co dla Ciebie oznacza bycie człowiekiem sukcesu? Napisz w komentarzu.