Żyjemy w szybkim tempie i często brakuje nam czasu. Wiele osób szuka szybkich, łatwych i skutecznych sposobów, na poprawę swojego życia. Unikamy rozwiązań skomplikowanych i długotrwałych. Oczekujemy, że pozytywne zmiany wystąpią praktycznie od zaraz.

Jak poprawić swoje życie w krótkim czasie?

Na rynku dostępna jest cała masa książek, publikacji, poradników, które obiecują i opisują różne metody i techniki, które podobno gwarantują sukces, szczęście i powodzenie w życiu. Często pisane są w przystępnym, inspirującym i łatwym do zrozumienia dla czytelnika języku. Jest jednak pewien problem z prezentowanymi w nich rozwiązaniami. Wielokrotnie nie są one poparte naukowym uzasadnieniem i badaniami. Prezentują niepotwierdzone teorie i bliżej im do fikcji literackiej niż rzetelnego materiału naukowego i dydaktycznego. W niektórych przypadkach ich stosowanie może wręcz nieść za sobą negatywne konsekwencje.

Z drugiej strony mamy badania naukowe, publikacje akademickie, którą są bardziej wiarygodne. Jednak ich forma dla przeciętnej osoby jest mało zjadliwa. Są to często dość skomplikowane i „nudne” wielostronicowe opisy założeń, zastosowanego podejścia i uzyskanych wyników. Większość z nas nie ma czasu, aby studiować takie opasłe tomy prac naukowych. Jesteśmy zapracowani, mamy mało czasu. Oczekujemy skutecznych i sprawdzonych rad, których zrozumienie i wprowadzenie w życie nie trwałoby zbyt długo.

Richard Wiseman profesor psychologi, autor książki „59 sekund – Pomyśl chwilę, zmień wiele”, podjął wyzwanie znalezienia w publikacjach akademickich porad i technik jednocześnie łatwych do zastosowania i sprawdzonych naukowo. Przez wiele miesięcy czytał i analizował wyniki badań z różnych dziedzin psychologii, fachowe publikacje naukowe i branżowe czasopisma. Przestudiował liczne publikacje z zakresu nauki o zachowaniu, dotyczących między innymi nastroju, pamięci, umiejętności przekonywania, lenistwa, odporności, relacji międzyludzkich itp.

Na tej podstawie zebrał i opisał metody, które mogą pomóc w osiąganiu celów i spełnianiu naszych życiowych ambicji. Ich zaletą jest to, że są możliwe do zastosowania w trakcie paru minut, a czasem nawet w czasie krótszym niż 1 minuta. A oto kilka z nich.

„Pomyśl chwilę, zmień wiele”

Oto 10 naukowo potwierdzonych metod, które mogą poprawić życie w czasie krótszym niż 1 minuta:

#01 Postawa wdzięczności

Wykształć w sobie postawę pełną wdzięczności. Wdzięczność otwiera pełnie życia. Okazuje się, że jeżeli przekonamy ludzi do wymienienia co najmniej 3 rzeczy, za które są wdzięczni, albo 3 sukcesów, które odnieśli w ostatnim tygodniu ich poziom szczęścia może wyraźnie podnieść się na cały miesiąc. Spowoduje to, że będą bardziej optymistycznie spoglądać w przyszłość. Korzystnie wpłynie to na ich samopoczucie i stan zdrowia.

Sprawdź: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

#2 Zdjęcie dziecka w portfelu

Każdemu z nas może się zdarzyć, że zgubi portfel. Pomijać potencjalną stratę pieniędzy, często problemem jest też to, że w portfelu mamy dokumenty, które musimy w takiej sytuacji wyrabiać na nowo. Okazuje się, że włożenie zdjęcia uśmiechniętego bobasa do portfela zwiększa aż o około 30% szanse na to, że znalazca odeśle nam naszą zgubę.

Ma to związek z tym, że widok dziecka, oczu, noska itd., aktywuje w ludziach ewolucyjny mechanizm, dzięki któremu stajemy się bardziej wrażliwi i troskliwi. Dlatego też rosną szanse, że odzyskamy zagubiony portfel.

#03 Lustro w kuchni

Marzy Ci się smukła sylwetka? Chcesz się lepiej odżywiać i poprawić swoje nawyki żywieniowe? Powieś lustro w kuchni. Umieszczenie lustra w takich sposób, aby sięgając do lodówki widzieć własne odbicie zmniejsza spożycie niezdrowego jedzenie o 32%. Kiedy widzimy się w lustrze sięgając po coś do lodówki, jesteśmy bardziej świadomi swojego wyglądu. Częściej decydujemy się na jedzenie, które będzie mniej kalorycznej i bardziej zdrowe.

#04 Rośliny w biurze

Chcesz być bardziej oryginalny i kreatywny w swojej pracy? Przynieś roślinę doniczkową do biura. Okazuje się, że żywe rośliny w miejscu pracy powodują, że panowie mają o 15% więcej twórczych pomysłów, a paniom przychodzi do głowy więcej oryginalnych rozwiązać dla różnych problemów. Rośliny poprawiają nam nastrój, łagodzą stres oraz wspomagają kreatywność i twórcze myślenie.

Sprawdź: 10 sposobów na oryginalność, czyli jak być bardziej kreatywnym

#05 Siła dotyku

Jak wywierać wpływ na ludzi i zwiększyć swoją siłę perswazji? Lekko dotknij czyjegoś ramienia. Dotykanie ramienia rozmówcy powoduje, że będzie on bardziej chętny spełnić to o co go prosimy. Z pozoru mało znaczące dotknięcie jest nieświadomie odbierane jako oznaka wysokiego statusu społecznego.

Jedno z przeprowadzonych badań na temat relacji i randkowania wykazało, że lekkie dotknięcie zwieszało o 20% szanse, że dotknięta osoba, zgodzi się zatańczyć z osobą, która prosiła ją do tańca. Co ciekawe o 10% rosło też prawdopodobieństwo, że osoba zagadnięta przez nieznajomego na ulicy, da mu numer swojego telefonu.

Sprawdź: 7 zasad wywierania wpływu – jak uzyskać od innych to co chcesz

#06 Pisanie o swoim związku

Kontynuując temat bliskich związków i relacji intymnych. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na trwałość relacji, zacznij o niej regularnie pisać. Z badań wynika, że osoby które co tydzień inwestują czas w wyrażenie przemyśleń na temat swojego związku, podnoszą aż o 20% szanse na jego przetrwanie.

Dzieje się tak dlatego, że emocjonalne przemyślenia i ich spisanie, powoduję, że gdy rozmawiamy, ze swoim partnerem korzystamy z bardziej pozytywnych sformułowań. To z kolei przekłada się na bliskość relacji i prowadzi do bardziej szczęśliwego pożycia.

#07 E-mail sposobem na kłamców

Z kłamstwem, półprawdami i różnymi sposobami oszukiwania spotykamy się niestety bardzo często. Istnieje wiele oznak, że ktoś kłamie. Mowa ciała może wskazywać na to, że ktoś coś ukrywa i kłamie. Również sposób w jaki mówi kłamca jest dość charakterystyczny. Kłamcy używają znacznie częściej przerywników typu „yyy” albo „eee”. Starają się raczej unikać mówienia o sobie. Dlatego w rozmowie przeważnie nie stosują zaimków „ja”, „mnie”, „mną”.

Jak sobie poradzić z kłamcami? Jednym ze sposobów jest poproszenie o e-mail. Okazuje się, że ludzie są o 20% mniej skłonni do kłamstwa jeżeli muszą coś napisać w porównaniu z rozmową. Jednym z powodów jest to, że słowo pisane zostawia ślad i łatwiej się później do niego odwołać.

Sprawdź: Mowa ciała kłamców. Jak rozpoznać, że ktoś kłamie?

#08 Docenianie starań

Chcesz zwiększyć pewność siebie u swojego dziecka? Chwal je za starania, nie za zdolności.

Mówienie „świetnie się starałeś” i chwalenie wysiłków zamiast zdolności, zachęca je do próbowania swoich możliwości bez strachu przed ewentualnym błędem i porażką. Dzięki temu dzieci chętniej i odważniej podejmują różne wyzwania. Cieszą się wykonywanymi zadaniami i rozwiązują je bez stresu.

#09 Wyobrażaj sobie działania, nie osiągnięcia

Wizualizacja i fantazjowanie na temat idealnego świata może przynieść nam zadowolenie, ale nie pomoże przemienić naszych marzeń w rzeczywistość.

Okazuje się, że ludzie którzy wyobrażają sobie, jak wykonują różne konkretne działania, aby osiągnąć swój cel, mają znacznie większe szanse na sukces niż osoby, które fantazjują na temat już spełnionych marzeń.

Zwłaszcza skuteczna jest technika przyjęcia zewnętrznej perspektywy. Polega ona na tym, że wyobrażamy sobie siebie samych jako kogoś trzeciego. Zwiększamy przez to o ok. 20 % swoje szanse na końcowy sukces w porównaniu do osób, które patrzą z własnego punktu widzenia.

#10 Twoje dziedzictwo

Rodzimy się i umieramy taka jest naturalna kolej rzeczy. Pomyśl co po sobie zostawisz? Jakie będzie Twoje dziedzictwo? Czy uczynisz ten świat odrobinę lepszym miejscem? Okazuje się, że nakłonienie ludzi, aby przez minutę wyobrażali sobie, jak bliska im osoba wygłasza mowę na ich pogrzebie, pomaga w identyfikacji i określeniu swojego „Dlaczego” oraz życiowych celów. Wspomaga to również ocenę czy są na dobrej drodze do ich osiągnięcia.

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 10 naukowo potwierdzonych metod, które mogą poprawić życie w czasie krótszym niż 1 minuta.

Aby poznać inne sprawdzone naukowo sposoby na rozwój osobisty, doskonalenie i poprawę swojego życia sięgnij po książkę Richarda Wiseman „59 sekund Pomyśl chwilę, zmień wiele”, którą na polski przełożyła Małgorzata Glasenapp.

59 sekund” składa się z dziesięciu rozdziałów: szczęście, siła przekonywania, motywacja, kreatywność, atrakcyjność, stres, związki, podejmowanie decyzji, wychowanie oraz osobowość. Oczywiście, książki tej nie można traktować jako panaceum na wszystkie życiowe problemy i klucz do szczęścia w życiu. Jest to jednak przydatny zbiór trafnych obserwacji i wniosków z badań naukowych prowadzonych w różnych zakątkach świata.

Książka Wisemana to poradnik, który zawiera wiele przydatnych informacji czyta się go lekko, łatwo i przyjemnie. Prezentowane przez autora techniki i sposoby dowodzą, że skuteczne zmiany na lepsze nie muszą zawsze zajmować dużo czasu. Są możliwe do zastosowania w trakcie paru minut, a nie wielu miesięcy. Czasem mogą zabrać nawet mniej niż minutę. Najważniejsze jest jednak wiedzieć o ich istnieniu i zacząć je stosować w praktyce.

„Zmiany są trudne, wywołują strach i niepewność, ale jeśli chcesz czegoś lepszego, MUSISZ znaleźć odwagę i siłę”.

A Ty jakie znasz szybkie i łatwe rozwiązania, które mogą ułatwić codzienność i poprawić jakość życia? Napisz w komentarzu.