autor Iwona Góra

Wyobraź sobie, że masz do wyboru poduszkę, kubek, książkę, komputer, długopis, pluszaka i plecak. Chcąc spać najchętniej zapewne wybierzesz poduszkę, chcąc rozgrzać się po powrocie z zimnego dworu – kubek ciepłej herbaty, a żeby zrobić listę zakupów chyba w pierwszej kolejności sięgniesz po długopis. Dokonujesz najlepszych dla siebie wyborów, bo tak się nauczyłeś.

Podobnie jest z naszymi emocjami. One w nas siedzą, lecz to od nas zależy jakiego wyboru dokonamy, po co sięgniemy, jakie dokładnie podejmiemy działania. Na tym polega dyscyplina emocjonalna, której pisałam we wcześniejszym wpisie. Ażeby ją osiągnąć, trzeba być wytrwałym, zmotywowanym i pracować nad sobą aż do skutku.

Ch. C. Manz opisał wachlarz wyborów, których warto dokonywać zarówno w trwających obecnie trudnych sytuacjach, jak i zanim się one pojawią. Wymienił zatem co wpływa pozytywnie na nas i nasze emocje. Określiłam je po prostu jako:

Sposoby radzenia sobie ze stresem/gniewem/złością wg Ch. C. Manz:

#1 Ćwiczenia fizyczne/aktywność fizyczna – np. Tai-Chi, joga, pilates, rower, bieganie, spacer, schody zamiast windy. Nie ma znaczenia jakie ćwiczenia dla siebie wybierzesz. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia i redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

#2 Reframing – technika zmiany perspektywy postrzegania rzeczywistości, przekonań
np. stoję w korku – mogę się wkurzyć, a mogę ucieszyć, bo poczytam wtedy książkę
Sam Tomasz Edison uważał, że nie poniósł kilku tysięcy błędów w odkrywaniu żarówek, lecz prób. Wiele zatem zależy od naszego postrzegania sytuacji.

#3 Śmiech – oglądaj komedie, kabarety, skecze. Śmiej się z żartów, sytuacji, nie bądź tylko i wyłącznie poważnym dorosłym z obowiązkami z tyłu głowy.

#4 Pozytywne afirmacje – najprościej tłumacząc: są to powtarzane w głowie pozytywne zdania skierowane dla samego siebie. Dla niektórych będzie to: „dasz radę”, a dla innych „przebiegłeś maraton, to i z trudnym klientem sobie poradzisz”.

#5 Wcielanie się w postać śmieszną lub wyobrażenie sobie kogoś np. w stroju klowna. Takie wizualizacje można zastosować wobec osób, które nas bardzo denerwują. Łączy się to z punktem nr 3.

#6 Liczenie puszystych zwierzaków zamiast od 1 do 10 – od wielu lat proponuje się liczenie w górę lub w dół, jednak modyfikacja tego ćwiczenia polega na tym, by liczyć puszyste zwierzaki. Czy próbowałeś kiedyś takiego rozwiązania?

#7 Medytacja – nawet jeśli nie medytujesz, zadbaj o wyciszenie. Wyłącz komputery, telefony, telewizję i spędzaj czas bez ich ingerencji.

#8 Akupresura – jeśli nie próbowałeś/nie próbowałaś, to może warto to zrobić?

#9 Masaż – umów się do profesjonalisty albo poproś o masaż bliską osobę. Ma niesamowite właściwości redukujące napięcie!

#10 Zdrowa dieta – nie sposób czuć się dobrze, gdy np. nie dostarczamy swojemu ciału wartościowych składników lub czuć się spokojnym po kilku kawach lub batonikach. Zadbaj o dużą ilość warzyw i owoców oraz zbilansowaną dietę.

#11 Zainteresowanie, pasje – znajdź coś korzystnego dla Ciebie, co kochasz robić i czerp z tego radość. Może to być sport, a może składanie modeli samolotów. Zacznij żyć czymś innym niż tylko i wyłącznie pracą czy obowiązkami.

#12 Samorozwój: zapisz się na kurs, szkolenie, sięgnij po dobrą książkę.

#13 Wizualizacja – jest to wyobrażanie sobie pozytywnych rzeczy, miejsc, sytuacji. A jaka jest Twoja ulubiona?

#14 Milczenie – nie bez powodu zwykło się mówić, że jest złotem; niekiedy ugryzienie się w język sprawi, że unikniemy stresujących sytuacji, prawda?

#15 Podróże – pamiętaj o urlopie przynajmniej jednym w ciągu roku, ale też doceń zalety weekendu. Nie musisz wyjeżdżać na Hawaje. Mały trip do lasu za miastem też może być dla Ciebie cennym doświadczeniem!

#16 Kościół/wiara w Boga – niektórym pomaga modlenie się czy udanie na mszę

#17 W relacjach z innymi zastanowienie się czy prawidłowo się zrozumiało drugą osobę, wyłączenie oceniania, wyjaśnienie sytuacji, jeśli zajdzie taka potrzeba

#18 Głębokie oddechy – można je robić w każdej chwili, natomiast wspaniale uczy ich joga!

Dyscyplina emocjonalna zakłada, że dobre lub złe samopoczucie to stan wynikający z naszego wyboru. Nie ogranicza, lecz czyni wolnym. Pomnaża siły. Z racji tego, że pozwala radzić sobie ze stresem, gniewem itd. – zwiększa radość. Uczy pokory i pracy nad sobą oraz systematyczności. Które Wy stosujecie sposoby radzenia sobie z emocjami (zwłaszcza trudnymi)? Co o tym wszystkim sądzicie?

Jeśli zainteresowała Cię tematyka, więcej na ten temat przeczytasz w książce Ch. C. Manz „Dyscyplina emocjonalna”.

Autor: Iwona Góra
Jestem pedagog szkolnym z powołania i pasji oraz coachem rozwoju osobistego. Kocham pracę z ludźmi; ich umiejętnościami społecznymi, relacjami oraz emocjami. Prowadzę bloga Iwona Góra Blog – www.iwonaturzanska.pl

Mam nadzieję na to, że zajrzysz głęboko w siebie i będziesz budował w sobie to, czego pragniesz. Prywatnie ultramaratonka, zapalona miejska rowerzystka i kobieta szczęśliwa.