Jak zostać bogatym? Żyjemy w świecie, w którym pieniądze ogrywają bardzo duże znaczenie. Wiele osób niestety zmaga się z pustym portfelem i brakiem pieniędzy. Chcemy mieć więcej pieniędzy. I choć pieniądze to nie wszystko, to jednak lepiej je mieć niż ich nie mieć. Bogacenie się nie jest niczym złym, a bycie biednym nie uszlachetnia.

Pieniądze dają w dużym stopniu wolność i pozwalają oszczędzać czas. Kiedy nie musimy stale myśleć, czy wystarczy nam pieniędzy możemy skupić się na innych niż finanse, ważnych dla nas obszarach naszego życia. Skoncentrować się na samorealizacji, rozwoju osobistym, spełnianiu swoich pasji i marzeń. Możemy też mocniej angażować się w działania charytatywne i pomoc innym.

Mimo, że większość z tych wymienionych przykładów można robić nie mają bardzo dużo pieniędzy, to jednak będąc wolnym finansowo, po prostu jest łatwiej i można zdziałać więcej. Jak zdobyć pieniądze? Co zrobić, aby mieć ich więcej, cieszyć się dobrobytem i bogactwem. Oto kilka sposób, które znane są od wieków i mogą nam w tym pomóc.

“Pieniądz to swoboda, ruch, powietrze, zabawa, rozładowanie kompleksów, pewność siebie – a bieda to niewola, zgryzota, kwasy, marzycielstwo, nieśmiałość, złość i resentyment, zawiść, obrażona godność, urażona duma…” – Witold Gombrowicz

Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy

#1 Zacznij napełniać swój portfel

Po pierwsze, aby móc zacząć się bogacić trzeba podjąć się jakiegoś zajęcia, które będzie przynosić nam pieniądze. Może być to praca na etacie, prace dorywcze, sprzedaż jakiś produktów, czy świadczenie jakiś usług. Jest wiele zajęć, dzięki którym możemy zacząć zarabiać jakiekolwiek pieniądze. Każdy sposób na zarabianie to strumień pieniędzy. Z tego co robimy uzyskujemy mniejsze lub większe pieniądze, w zależności od naszego zaangażowania, umiejętności i wartości jaką dostarczamy.

Kiedy już zaczniemy zarabiać jakieś pieniądze trzeba zacząć odkładać co najmniej 10% zarobionej kwoty, a żyć za pozostałe 90%. 90% zarobionych pieniędzy służy zaspokajaniu naszych codziennych potrzeb, to są środki, które możemy wydawać. Pozostałe 10% wykorzystujemy do oszczędzania kapitału. To są pieniądze, których nie wydajemy. Postępując tak konsekwentnie przez dłuży czas nasze oszczędności będą się powiększać.

Tu może pojawić się wiele głosów sprzeciwu. Przecież, to niemożliwe, bo zarabiam za mało albo że oszczędzanie nie prowadzi do bogactwa. Jednak fakt jest taki, że aby rozpocząć drogę do bogactwa trzeba zacząć wydawać mniej niż się zarabia i zacząć od oszczędzania.

Zamiast kupować rzeczy, których często nie potrzebujemy i wydawać wszystko co się zarabia pierwszy krok do bogactwa to zacząć odkładać część z zarobionych pieniędzy.

“Największą motywacją do zarabiania pieniędzy jest pusty portfel”.

#2 Kontroluj wydatki

Wydawanie pieniędzy jest proste i przyjemne. Każdy to lubi i potrafi. Znacznie trudniej jest pieniądze zarabiać i pomnażać.

Bez względu na to ile zarabiasz 2000 czy 20 000 jeśli nie masz nawyku odkładania części zarobionych pieniędzy, będziesz wydawał wszystko co zarobiłeś. Na świecie jest tyle produktów i usług, pokus na wydawanie pieniędzy, że jeżeli im ulegniemy wydamy wszystko co mamy. Większość z nam ma więcej pragnień, niż jesteśmy w stanie zaspokoić. Nasze pragnienia stale rosną, a im więcej zarabiamy tym jest ich coraz więcej.

Aby mieć mniej problemów z pieniędzmi nie tylko trzeba okładać regularnie część zarobionych kwot, ale również mądrze je wydawać. Naszym mottem powinno być 100% wartości za każdą wydaną złotówkę. Trzeba nauczyć się rozróżniać wydatki konieczne od zwykłych zachcianek i zbędnych zakupów.

Warto planować swój budżet, określać ile możemy wydać i na co. Celem budżetu jest zaplanować wydatki, zaspokoić konieczne potrzeby i w miarę możliwości pozostałe nasze pragnienia. Budżet pomaga kontrolować wydatki i przeznaczać pieniądze na określone cele.

Żeby wydawać mniej czasem wystarczy poszukać i te same produkty czy usługi możemy mieć za mniejszą cenę. Różne promocje, rabaty i okazje pomagają sporo zaoszczędzić.

Drugi krok do bogactwa to kontrola i planowanie wydatków. Trzeba to robić tak, aby można było uregulować konieczne należności oraz zapłacić za przyjemności i zaspokoić wartościowe pragnienia. Wszystko to trzeba pokryć z 90% pieniędzy, które zarabiamy. Nie powinniśmy wydawać więcej niż te 90%.

“Stajesz się bogaty nie dzięki temu, ile zarobisz, ale ile zdołasz zatrzymać w kieszeni”.

#3 Pomnażaj majątek

Krok pierwszy pozwolił zarabiać i odkładać część zarobionych pieniędzy. Drugi krok umożliwił kontrolowanie wydatków. Krok trzeci polega na tym, że trzeba spowodować, aby nasz majątek zaczął przyrastać.

Pieniądze, które odłożymy z zarobków to dopiero początek. Aby zdobyć większy majątek trzeba zacząć je mądrze inwestować. Nasze zaoszczędzone pieniądze powinny zacząć dla nas pracować.

Możemy pomyśleć o założeniu własnego biznesu. Inwestowaniu w różne produkty finansowe. Już nawet założenie zwykłej lokaty bankowej pozwala, choć w niewielkim stopniu, uzyskiwać dodatkowe korzyści ze swojego majątku. Trzeba myśleć i stale szukać różnych okazji do mądrego inwestowania, bo w ten sposób tak na prawdę tworzy się bogactwo.

Najlepiej jest dążyć do dochodu pasywnego, który będzie się pojawiał niezależnie od czasu, który poświęcamy na pracę. Jednak, aby taki dochód uzyskiwać trzeba włożyć wysiłek, pracę i dostarczać wartość. Dlatego też warto inwestować w siebie i swoje umiejętności. Zdobywać wiedzę i stosować ją w praktyce do pomnażania swojego majątku.

Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego itd.

Pamiętaj, że aby dojść do bogactwa nie wystarczy oszczędzać, trzeba inwestować i szukać sposobów na dodatkowe źródła dochodu i pomnażanie majątku.

“Moją filozofią jest: jeżeli mam jakieś pieniądze to inwestuje je w nowe przedsięwzięcianie pozwalam im siedzieć w miejscu”. – Richard Branson

#4 Chroń swój majątek przed utratą

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Dlatego lepiej zacząć od inwestowania mniejszych kwot, które ewentualnie możemy stracić. Zwiększyć swoją inteligencję finansową, zanim zaczniemy obracać większymi sumami. Czasem chęć zysku jest tak wielka, że wchodzimy w potencjalnie świetne projekty ze wszystkim co mamy, a kiedy jednak ten interes nie wypali zostajemy z niczym.

Pierwsza zasada rozsądnego inwestowania to zabezpieczenie kapitału. Karą za ryzyko jest prawdopodobieństwo straty. Nie można dać się ponieść emocjom i pokusie szybkiego zysku. Trzeba się dobrze upewnić, czy w sytuacji niepowodzenia, będziemy w stanie ochronić kapitał i znieść potencjalną stratę.

Przed wszelkimi inwestycjami trzeba najpierw zapoznać się z niebezpieczeństwami jakie ona stwarza. Szkoda stracić ciężko zarobione pieniądze przez nierozważne i ryzykowne inwestycje. Jeśli samemu nie mamy wiedzy o inwestowaniu czasem lepiej poradzić się osób z doświadczeniem w zarabianiu pieniędzy, nawet jeśli trzeba im za tą poradę zapłacić. Mądra rada może nas bowiem uchronić przed stratą majątku. Szukaj więc rady mądrzejszych od siebie i inwestuj w przemyślane projekty.

Pamiętaj o zabezpieczeniu swojego kapitału. Jedna nieprzemyślana inwestycja i lata zarabiania oraz oszczędzania mogą pójść na marne.

Zatem kolejny krok do bogactwa to inwestowanie pieniędzy tam, gdzie kapitał będzie bezpieczny, da się go odzyskać jeśli zechcemy i gdzie pieniądze przyniosą nam przyzwoity procent i zwrot z inwestycji.

“Ryzyko bierze się z niewiedzy o tym, co robisz”. – Warren Buffet

#5 Zainwestuj w miejsce do zamieszkania

Każdy z nas potrzebuje jakiegoś miejsca do zamieszkania. Możemy coś wynajmować lub kupić na własność. Zdania mogą być podzielone jaki wybór jest lepszy. Jednak w finalnym rozrachunku lepiej być właścicielem jakieś nieruchomości niż całe życie płacić najemcom czynsz za wynajem. Nawet spłacając kredyt na własne mieszkanie na końcu będzie ono naszą własnością. W przypadku najmu powiększamy tylko majątek najemcy.

Obecnie możemy kupić dom czy mieszkanie nie mając całej kwoty. Wystarczy mieć wkład własny i pozyskać kredyt z banku. Z czasem raty kredytu wraz z odsetkami zostaną spłacone, a my będziemy posiadać własną nieruchomość. Poza tym jeśli kupimy nieruchomość w dobrym miejscu, może się okazać, że po latach zyska ona na wartości i będzie warta więcej niż za nią zapłaciliśmy.

Bycie “na swoim” daje też w pewien sposób komfort psychiczny, większe poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Oczywiście są też pewne wady jak np. mniejsza mobilność, jednak mimo wszystko na pewnym etapie budowania naszego majątku, powinniśmy skierować się stronę zakupu nieruchomości. Nieruchomości to też sprawdzony sposób na pomnażanie majątku i przychód pasywny.

Będąc właścicielem, gdy ma się spłacony własny dom czy mieszkanie można więcej pieniędzy przeznaczać na przyjemności i zaspokajanie własnych pragnień. Oto wiec kolejny krok do bogactwa, stań się właścicielem nieruchomości.

“Zarobiłem więcej na nieruchomościach niż na wszystkich swoich filmach”. – Woody Allen

#6 Zabezpiecz sobie dochód na przyszłość

Rodzimy się i umieramy taka jest kolej rzeczy. Zarządzając swoimi pieniędzmi trzeba myśleć do przyszłości i sytuacjach, gdy z różnych powodów nie będziemy mogli już pracować. Trzeba zaplanować inwestycje czy zabezpieczenia, które przetrwają wiele lat i będą dostępne kiedy nadejdzie właściwy czas, aby z nich skorzystać.

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie majątku jest kupowanie aktywów takich jak już wspomniane nieruchomości czy ziemia. Dobra nieruchomość może z czasem zyskiwać na wartości, może nie tylko przynosić nam regularny dochód z wynajmu, ale w razie potrzeby można ją też spieniężyć. Można też lokować pieniądze w różne oprocentowane fundusze i produkty finansowe. Kupować i deponować złoto i inne aktywa. Sposobów jest wiele.

Nawet jeśli Twoja sytuacja finansowa i inwestycje w chwili obecnej prezentują się dobrze warto myśleć o przyszłości i mieć odpowiednie zabezpieczenie.

Można też rozważyć ubezpieczenie na wypadek śmierci, które dodatkowo zabezpieczy i wspomoże członków rodziny i Twoich bliskich.

Chodzi o to, aby przedsięwziąć działania, które pozwolą nam zapobiec biedzie na starość i w przypadku wystąpienia rożnych zdarzeń losowych. Brak majątku i pieniędzy u starego człowieka, który nie ma już sił, aby zarabiać lub brak głównego żywiciela rodziny to trudna i tragiczna sytuacja. Trzeba więc zawczasu zadbać i zatroszczyć się o zabezpieczanie na starość i przyszłość osób nam bliskich.

“Pamiętaj, synu, że w życiu nie liczą się tylko pieniądze… Warto mieć jeszcze nieruchomości, akcje i złoto”. – Andrzej Mleczko

#7 Zwiększaj możliwości zarobku

Kolejny krok to ciągłe poszukiwanie nowych sposobów na zarabianie pieniędzy. Trzeba mieć w sobie silne pragnienie i chęci by zarabiać więcej. Pragnienie powinno być jasno sprecyzowane i określone. Powinniśmy stale rozwijać swoje umiejętności i zwiększać swoją wartość.

Jeżeli zdobywasz nową wiedzę i nowe umiejętności to zwiększasz swoje szanse na większe zarobki. Nowe kompetencje mogą dostarczyć nam większe wynagrodzenie za naszą pracę i usługi. Im większą wartość dajemy innym, tym więcej możemy dzięki temu zarobić.

Siódmy sposobem na osiągniecie bogactwa jest dbanie o swój własny potencjał, nauka i nabywanie wysoko cenionych kompetencji. Rozwijając się i pracując nad samym sobą, nabiera się pewności siebie, która pomaga realizować i spełniać nasze pragnienia oraz osiągać cele.

Inwestycja w wiedzę i samego siebie wypłaca najlepsze odsetki”.

Uwagi końcowe

Oto 7 sposobów jak dojść do pieniędzy i być bogatym. Są to uniwersalne i sprawdzone przez wiele osób zasady, które konsekwentnie stosowane mogą pomóc nam dojść do pieniędzy i bogactwa.

“Bogactwo to stan umysłu a nie konta”. – Robertem Kiyosaki

Opisane powyżej metody dochodzenia do bogactwa pochodzą ze świetnej książki Najbogatszy człowiek w Babilonie, której autorem jest George S. Clason.

Brak pieniędzy to problem znany od najdawniejszych czasów. W książce tej znajdziesz podstawową i obowiązkową wiedzę na temat zarządzania swoimi pieniędzmi. Opisane w niej zasady zarabiania, oszczędzania i pomnażania pieniędzy są tak samo skuteczne obecnie, jak skuteczne były wieki temu. Jeśli będziemy je stosować w praktyce to nawet w przypadku obecnie przeciętnych zarobków mogą być bardzo użyteczne i pomóc nam lepiej gospodarować naszymi pieniędzmi oraz powiększyć nasz majątek.

Nie mając kapitału na początku, ale mając pragnienie bogactwa, korzystając z tych metod z czasem możemy zyskać wolność finansową.

“Pieniądze to siła – powinieneś wykazać się pewną
ambicją, żeby je mieć! Powinieneś, ponieważ będziesz mógł uczynić więcej dobra z pieniędzmi niż bez nich”.

Aby zwiększyć swoją inteligencję finansową sprawdź Książki o pieniądzach, które powinieneś przeczytać, aby się wzbogacić

Zainspiruj się i dowiedz się też, kto jest obecnie najbogatszy na świecie Top 12 – najbogatsi ludzie świata

A Ty jakie znasz sposoby, aby mieć więcej pieniędzy? Co robić, aby być bogatym? Napisz w komentarzu.