Żyjemy w świecie ciągłego kontaktu, w którym samotność stała się niemal sztuką utraconą. Samotność kojarzona jest przez niektórych ze smutnymi, antyspołecznymi ludźmi, którzy żyją w odosobnieniu. Czasem samotność mylona jest z osamotnieniem. Czy spędzanie czasu w samotności jest dobre? Jaki są zalety samotności? W dzisiejszym pędzącym i nastawionym na ciągłą aktywność świecie wiele osób uważa, że ma tyle obowiązków, że nie ma nawet chwili wolnego czasu, na spędzanie go w samotności. Inni uważają, że samotność to marnowanie czasu i ważniejsza jest produktywność. Jednak wygospodarowanie czasu na odrobinę samotności w przepełnionym harmonogramie nie jest stratą czasu. Im bardziej jesteś zajęty, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz czerpał korzyści z chwili spokoju i przebywania tylko sam ze sobą. Przeprowadzono wiele badań, które podkreślają dobre strony samotności. Zobaczmy więc jakie zalety płyną z samotności i spędzania czasu tylko ze sobą.

“Samotność – odwieczny refren życia”. – Erich Maria Remarque

Samotność a osamotnienie

Zanim przyjrzymy się korzyściom z przebywania tylko ze sobą, wyjaśnijmy różnice między samotnością, a osamotnieniem. Z pozoru samotność i osamotnienie wyglądają bardzo podobnie, jednak to dwa różne stany.

Samotność to coś, co wybierasz. To świadome przebywanie często w ciszy i spokoju z samym sobą. Osamotnienie i odizolowanie jest z reguły narzucane przez innych.

Osamotnienie jest stanem negatywnym, naznaczonym poczuciem izolacji. Czujemy, że czegoś nam brakuje. Nawet będąc wśród ludzi wciąż można czuć się osamotnionym. Osamotnienie jest bolesne, bywa okrutne, to stan niedostatku, niezadowolenia. Mamy świadomość wyobcowania, poczucia nadmiaru samotności.

Samotność to stan bycia samemu bez poczucia osamotnienia. Jest to pozytywny i konstruktywny stan zaangażowania z samym sobą. Samotność jest przez nas pożądana, dobrze czujemy się spędzając czas tylko w swoim towarzystwie.

Samotność to czas, który można wykorzystać do refleksji, wewnętrznego poszukiwania, lepszego zrozumienia siebie, rozwoju czy przyjemności. Jest to sposób na cieszenie się ciszą i spokojem. Czerpaniem z tego stanu zadowolenia. Głęboka lektura, doświadczanie i przeżywanie piękna natury, głębokie myślenie czy działania kreatywne wymagają zwykle samotności i skupienia.

Samotność ożywia ciało i umysł. Osamotnienie nas wyczerpuje i osłabia.

“To jest możliwe: być samym, ale nie samotnym”. – Phil Bosmans

Sam ze sobą – jakie są zalety samotności?

#01 Samotność pozwala na psycho-emocjonalne odprężenie

Ciągłe bycie “online” nie daje mózgowi szansy na odpoczynek i właściwą regenerację. Przebywanie w samotności, ciszy i spokoju, bez wszechobecnych rozpraszaczy daje szansę na “zresetowanie” naszego mózgu. Oczyszczenie umysłu, skupienie się i bardziej jasne myślenie. Jest to okazja do ożywienia umysłu i ciała w tym samym czasie.

Odzyskujesz i ładujesz siły. Praktycznie wszyscy nawet osoby ekstrawertyczne potrzebują czasu, aby się zregenerować i nabrać sił. Samotność to dobry sposób, aby to zrobić. Nie ma to jak spędzić trochę czasu sam na sam. Spokój, cisza i psychiczna samotność, których doświadczasz, kiedy jesteś sam, są niezbędne, by obniżyć poziom stresów codziennego życia.

“Samotność jest dla umysłu tym, czym dieta dla ciała”. – Luc de Vauvenargues

#02 Samotność pomaga poprawić koncentrację i zwiększyć produktywność

Wiele osób ma obecnie problem z koncentracją. Nie potrafią się skupić przez dłużą chwilę na danej czynności. Wciąż coś walczy o ich uwagę i odciąga od tego co robią. Kiedy usuniesz  ze swojego otoczenia, tyle rozproszeń i zakłóceń ile tylko możesz, będziesz w stanie lepiej się skoncentrować. To pomoże Ci wykonać więcej pracy w krótszym czasie i być bardziej produktywnym.

Chociaż wiele firm stosuje w swoich biurach otwarte plany pięter tzw. „open space”, aby pracownicy mogli łatwiej komunikować się ze sobą, badania pokazują, że gdy jesteś otoczony zewsząd przez ludzi, Twoja produktywność spada. Ludzie osiągają lepsze wyniki, gdy mają trochę prywatności i mogą popracować w skupieniu.

Sprawdź: Skup się! Sposoby na poprawę koncentracji

#03 Samotność daje możliwość odnajdywania własnego głosu

Kiedy jesteś w jakieś grupie osób, częściej zgadzasz się z tym, co robi lub myśli grupa. A to oznacza, że nie zawsze podejmujesz działania lub decyzje, które podejmowałbyś, gdybyś był sam. Grupa ma na Ciebie wpływ lepszy lub gorszy w zależności od ludzi, z którymi masz relację. Czasem pozytywny, czasem negatywny.

Spędzanie czasu z innymi ludźmi, nieuchronnie prowadzi do pewnego kompromisu. Zdarza się, że modyfikujesz swoje pomysły, by dostosować się do pragnień i opinii innych ludzi. Samotność uwalnia Cię, by robić dokładnie to, czego chcesz, kiedy chcesz.

Sprawdź: Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

#04 Samotność daje szanse na głębokie przemyślenia

Codzienne obowiązki i zobowiązania mogą sprawić, że lista rzeczy do zrobienia wygląda tak, jakby nie miała końca. Ten ciągły ruch uniemożliwia Ci angażowanie się w głębokie myślenie, a to niestety hamuje kreatywność i zmniejsza produktywność. Samotność daje szanse na refleksję i głębokie przemyślenia.

#05 Samotność pomaga skuteczniej rozwiązywać problemy

Trudno wymyślić skuteczne rozwiązania problemów, gdy rozpraszają Cię przychodzące informacje, niezależnie od tego, czy są to informacje elektroniczne czy komunikaty od ludzi wokół Ciebie. Samotność pozwala na analizę i poszukiwanie rozwiązań.

#06 Samotność pobudza kreatywność

Jest powód, dla którego wielu twórców, autorów czy artystów pracując nad swoim dziełem lubi zaszyć się samotnie w głuszy, albo pracować w odosobnienie w swoim studio. Bycie sam na sam ze swoimi myślami daje mózgowi szansę błądzenia i rozmyślania, co może pomóc Ci być bardziej kreatywnym.

Możesz pomyśleć, że przecież wiele technik wymyślania pomysłów takich jak np. “burza mózgów”, opiera się na pracy w grupie. Jednak jak pokazują niektóre badania praca grupowa niekoniecznie prowadzi do najlepszych i kreatywnych pomysłów. Może dochodzić do “fiksacji poznawczej” i niskiej innowacyjności. Pracując w wiele osób może spadać nasza zdolność do wymyślania czegoś nowego. Im większa grupa tym ta zależność jest silniejsza. Ludzie wzajemnie się blokują w kreatywnym myśleniu. Samotność eliminuje zakłócenia i pozwala na swobodne wymyślanie przez nasz mózg kreatywnych pomysłów i rozwiązań.

“Samotność jest przeznaczeniem wszystkich wybitnych umysłów”. – Arthur Schopenhauer

#07 Samotność może poprawić jakość twoich relacji z innymi

Spędzając czas z samym sobą i zdobywając lepsze zrozumienie tego, kim jesteś i czego pragniesz w swoim życiu, jesteś bardziej skłonny do dokonywania lepszych wyborów dotyczących tego, jakimi ludźmi chcesz się otaczać w swoim życiu. Możesz również docenić bardziej swoje relacje po tym, jak spędziłeś trochę czasu w samotności.

Czas spędzony w samotności może zwiększyć empatię. Kiedy spędzasz czas z pewnym kręgiem przyjaciół lub współpracowników, rozwijasz mentalność “my kontra oni”. Przebywanie w samotności pomaga Ci rozwinąć w sobie więcej współczucia dla ludzi, którzy są spoza twojego “wewnętrznego kręgu”.

Po czasie spędzonym w samotności doceniasz też bardziej obecność innych osób. Samotność pozwala zobaczyć ludzi w nowym świetle i pomaga Ci rozwinąć poczucie wdzięczności za to, kim są i co robią.

#08 Samotność zwiększa inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna (EQ) to zdolność rozpoznawania i rozumienia emocji swoich i innych oraz umiejętność wykorzystania tej świadomości do zarządzania własnym zachowaniem i relacjami. Prowadzone badania pokazują, że osoby które osiągają bardzo wysokie rezultaty mają też wysoką inteligencje emocjonalną. Samoświadomość jest podstawą inteligencji emocjonalnej i w zasadzie nie można bez niej zwiększyć EQ. Ponieważ samoświadomość wymaga zrozumienia swoich emocji i reakcji na różne osoby i sytuacje, wymaga to starannej autorefleksji, a w autorefleksji pomaga samotność.

Sprawdź: Inteligencja emocjonalna – czy ją posiadasz?

#09 Samotność może pomóc budować siłę psychiczną

Jesteśmy istotami społecznymi i ważne jest, abyśmy mieli silne relacje z innymi ludźmi. Jednak samotność pomaga nam również wzmacniać naszą siłę psychiczną. Badania pokazują, że umiejętność przebywania w samotności jest związana ze zwiększonym poczuciem szczęścia, większa satysfakcją z życia i lepszym zarządzaniem stresem. Ludzie, którzy lubią spędzać samotnie czas, doświadczają też mniejszej depresji.

Sprawdź: Mentalna siła – czego ludzie silni psychicznie nie robią?

#10 Samotność daje wolność i uczy jak ufać sobie

Wolność to coś więcej niż robienie tego, co chcesz i kiedy chcesz. Jest to też zdolność do ufania sobie, swojemu instynktowi. Umiejętność jasnego myślenia, bez żadnej presji, ani zewnętrznego wpływu. Samotność pomaga Ci lepiej zrozumieć, kim jesteś, co wiesz i co jest dla Ciebie dobre. Uczy Cię ufać sobie. Kiedy jesteś wokół innych, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, monitorujesz reakcje ludzi, aby ocenić stosowność własnych uczuć i działań. Kiedy jesteś sam, to wszystko zależy tylko od Ciebie. Rozwijasz swoje własne pomysły i opinie, nie myśląc o tym, co inni sądzą. Gdy nauczysz się cieszyć samotnością, odkryjesz, do czego naprawdę jesteś zdolny, bez ograniczeń myślenia innych ludzi.

#11 Samotność pomaga ci poznać siebie i zwiększyć pewność siebie

Samotność pomaga Ci czuć się bardziej komfortowo we własnej skórze. Kiedy jesteś sam, możesz dokonywać wyborów bez zewnętrznych wpływów. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć, kim jesteś jako osoba.

Zwiększa się też poczucie własnej wartości. Cieszenie swoim własnym towarzystwem daje wzrost pewności siebie. Jeśli jesteś znudzony i niespokojny, gdy jesteś sam, łatwo jest zacząć myśleć, że jesteś nudny lub potrzebujesz innych ludzi, aby dobrze się bawić. Nauka korzystania z czasu w samotności zwiększa poczucie własnej wartości, potwierdzając, że jesteś wystarczający. Nie potrzebujesz koniecznie towarzystwa innych ludzi, aby czuć się dobrze, odczuwać radość i szczęście.

#12 Samotność daje możliwość planowania swojego życia

Wiele osób spędza czas na planowaniu imprez rodzinnych czy wakacji, ale rzadko lub nigdy nie planuje jak najlepiej wykorzystać swoje życie. Żyją raczej z dnia na dzień bez większego celu. Spędzanie czasu w samotności daje Ci szansę na refleksję nad sensem swojego życia i określeniem swojego “Dlaczego“. Pozwala upewnić się, że jest jakiś cel dla całego tego zgiełku i pośpiechu, który często pojawia się w naszym życiu. Samotność to szansa na przemyślenie swoich celów, postępów i zmian, które chcesz wprowadzić w swoim życiu, aby wykorzystać je najlepiej jak możesz.

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

Jak znaleźć czas na samotność?

Pomimo poznania tych korzyści, wyzwaniem może być wygospodarowanie czasu tylko dla siebie w świecie, który wydaje się nigdy nie spać. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci znaleźć więcej czasu, który możesz spędzić sam ze sobą.

Bądź proaktywny – zaplanuj samotność

Bądź proaktywny w tym, aby stworzyć czas dla siebie. Zaplanuj czas na samotność w swoim kalendarzu. Przeznacz kilka minut dziennie, aby być sam na sam ze sobą i swoimi myślami. Nawet 10 minut dziennie może pomóc. Pozwól sobie na chwilę refleksji i spokoju.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do samotności, możesz początkowo czuć się niekomfortowo. Jednak stworzenie tego spokojnego czasu dla siebie może być kluczem do stania się najlepszą wersją siebie. Możesz spędzić ten czas ze sobą, jak tylko chcesz. Przeznaczyć go na refleksję, głębokie myślenie, naukę, medytację, tworzenie albo po prostu odpoczynek.

Odłącz się

Każdego dnia przeznacz trochę czasu, aby odłączyć się od wszystkich sposobów komunikacji z innymi ludźmi. Znajdź jakieś miejsce, w który możesz być sam. Wyłącz swoją komórkę, Internet, telewizor, radio itp.. Jeśli używasz komputera do pracy, na przykład pisania, to wyłącz wszelkie powiadomienia i dźwięki. Będziesz zaskoczony, jak wiele możesz zrobić, gdy ograniczysz liczbę rozpraszaczy i dzięki temu będziesz bardziej skoncentrowany na tym co robisz.

Wstań wcześnie rano

Obudź się pół godziny lub godzinę wcześniej niż wszyscy inni w Twoim domu i wykorzystaj ten czas dla siebie. Twórz, pisz, rozwiązuj problemy, medytuj lub cokolwiek czyni Cię szczęśliwym. Ta strategia działa również wtedy, gdy możesz przyjść do pracy, zanim wszyscy inni dotrą do biura, a telefony zaczną dzwonić i zacznie się normalny dzień pracy.

Sprawdź: Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści.

Wykorzystaj porę lunchu

Nie spędzaj czasu na lunch pracując przy biurku. Nie wykorzystuj go na załatwianie różnych spraw i obowiązków. Jeżeli regularnie wychodzisz na lunch, nie myśl, że zawsze musisz iść z kimś. Raz w tygodniu, a nawet kilka razy w miesiącu, spędź lunch z samym sobą. Przespaceruj się. Wyjdź na zewnątrz z budynku, w którym jesteś. Idź do parku i tam zjedz swój posiłek. Ciesz się czasem, jaki masz sam ze sobą.

Zamknij swoje drzwi

To proste, ale może być bardzo skuteczne. Jeśli masz taką możliwość możesz wywiesić kartkę na drzwiach, która w jakiś sposób zasygnalizuje, aby Ci nie przeszkadzać. Coś podobnego jak funkcjonuje w hotelach, dzięki czemu obsługa wie, że ma nie wchodzić do pokoju, bo gość sobie tego nie życzy.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś zalety samotność. Samotność może być dobra dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego samopoczucia.  Wszyscy potrzebujemy okresów samotności, chociaż w zależności od naszego temperamentu prawdopodobnie różnimy się ilością samotności, jakiej potrzebujemy.

Jednak pewna doza samotność jest niezbędna. Daje nam czas na poznanie i odkrycie siebie. Samotność to okazja na odzyskanie perspektywy. Odnawia nas i wzmacnia, dzięki czemu łatwiej sprostać życiowym wyzwaniom. Pozwala nam odzyskać poczucie panowania i kierowania własnym życiem, zamiast bycia sterowanym i prowadzonym według harmonogramów i żądań z zewnątrz. Warto więc od czasu do czasu pobyć samemu i nauczyć się czerpać korzyści z samotności.

“Czasami każdy człowiek potrzebuje trochę samotności, aby umiał docenić to co ma i zapomniał o tym, czego mu najbardziej brakuje”.

A Ty co myślisz o samotności? Jeśli dysponujesz skutecznymi strategiami, których używasz, aby mieć czas tylko dla siebie napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.