Chcesz osiągać więcej? Mieć lepszą jakość życia? Nie stanie się tak, tylko dlatego, że określiłeś i zapisałeś swoje cele. Określenie tego czego chcesz jest oczywiście ważne. To warunek konieczny, ale nie wystarczający. To co jeszcze jest niezbędne to posiadanie i rozwijanie dobrych nawyków. To jedna z podstawowych zasad sukcesu. Czy Twoje nawyki Ci pomagają i wzmacniają czy wręcz przeciwnie? Poznaj 8 nawyków, które warto rozwijać, aby zwiększyć swoją szanse na sukces.

„Nawyk jest albo najlepszym sługą, albo najgorszym panem”. – Nathaniel Emmons

Oto 8 nawyków, dzięki którym odniesiesz większy sukces

#01 Nawyk podejmowania działania

Każdy z nas ma jakiś potencjał, który może wykorzystywać, ale jeśli nie podejmiesz działań nic się nie zmieni w Twoim życiu na lepsze. Nie ma zmiany bez zmiany. Bez działania życie Ci przeleci i na stare lata pozostanie tylko żal, że mogłeś zrobić i doświadczyć więcej. Z pewnością przychodzą Ci do głowy świetne pomysły, ale niestety pomysł sam w sobie niewiele znaczy. Realizacja i praktyczne zastosowanie Twoich pomysłów jest kluczem do sukcesu.

Możesz pomyśleć – brak mi motywacji do działania. Fakt jest jednak taki, że aby coś zrobić nie potrzebujesz motywacji. Motywacja tak na prawdę bierze się z działania. Kiedy zaczniesz coś robić i widzisz pierwsze sukcesy bardzo często dopiero wtedy pojawia się motywacja. Podejmowanie działania jest dobry nawykiem, który powinieneś w sobie rozwinąć.

Jeśli dopada Cię lenistwo i wciąż odwlekasz, nie martw się, możesz to zmienić. Oto co możesz z tym zrobić.

Codziennie wykonaj co najmniej jedną akcję

Każdego dnia wykonaj co najmniej jedno konkretne działanie, które przybliży Cię do osiągnięcia jakiegoś Twojego celu. Jeśli chcesz od dawna coś zrobić, ale wciąż zwlekasz, przestań się nad tym zastanawiać. Zacznij już dziś. Zrób nawet coś małego, co jest związane z Twoim celem. Ważne jest, aby zacząć. Następnie każdego dnia podejmuj kolejne działania większe lub mniejsze. Rób coś wartościowego codziennie, a z czasem zaczniesz dostrzegać pozytywne efekty.

Zacznij wiedzę zamieniać w działanie

Jeśli przeczytasz jakiś dobry artykuł, książkę albo obejrzysz jakieś edukacyjne wideo, postaraj się od razu zastosować i wypróbować tę wiedzę w praktyce. Od samego czytania czy oglądania kolejnego motywacyjnego filmu niewiele się zmieni w Twoim życiu. Zrób coś z tą wiedzą!

Podejmując działanie regularnie, po pewnym czasie zaczniesz robić więcej. Wyrobisz w sobie nawyk działania. Dzięki czemu zaczniesz osiągać nowy poziom sukcesu. Jednym ze sposobów na utrzymanie tempa jest stawianie sobie coraz większych celów i ich sukcesywne osiąganie. Pamiętaj też o świętowaniu swoich zwycięstw i sukcesów.

Sprawdź: Jak pokonać odwlekanie i zacząć działać od razu

„Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania”. – Walt Disney

#02 Nawyk doświadczania dyskomfortu

Życie potrafi być trudne. Jesteśmy ludźmi i wszyscy mamy swoje obawy i wątpliwości. Niezależnie od tego, powinieneś stworzyć w sobie nawyk, aby robić rzeczy, które czasem wywołują w Tobie poczucie dyskomfortu. Czemu? Ponieważ sukces polega nie tylko na robieniu tego, co chcesz robić, ale też na robieniu tego, co trzeba. Spójrzmy prawdzie w oczy, praktycznie nigdy nie jest się w 100% gotowym, aby wprowadzić zmiany w swoim życiu. Trzeba więc, nauczyć się działać w takich warunkach jakie w danej chwili występują.

Często wymaga to poszerzenia i wyjścia ze swojej strefy komfortu. Im częściej to robisz, tym bardziej się rozwijasz i więcej dobrych rzeczy może z tego dla Ciebie wyniknąć. Nawet jeśli coś Ci się nie uda, będziesz mógł się z tych przykrych lekcji czegoś nauczyć. Porażki i niepowodzenia pozwalają nam wyciągnąć wnioski na przyszłość. Dzięki podejmowaniu działania zderzasz swoje założenia z rzeczywistością. Uczysz się na bazie doświadczenia. Twój sposób myślenia się zmienia, a Ty będziesz mógł wzrastać jako osoba.

Sprawdź: Strefa komfortu – 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

„Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się przytulna strefa ochronna”. – Neale Donald Walsch

#03 Nawyk proszenia o pomoc

Nikt nie odnosi sukcesu sam. Wyrób w sobie nawyk uzyskiwania pomocy od innych ludzi. Naucz się prosić o pomoc. Jedna uwaga. Może to wymagać od Ciebie płacenia innym za ich wiedzę, produkty czy usługi. Nie wahaj się tego robić, jeśli dzięki temu szybciej osiągniesz swoje cele. Rób to tak często, jak to konieczne. W zamian otrzymasz czas innych ludzi, ich umiejętności, zasoby i kompetencje, które mogą Ci pomóc.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś osiągnąć jakiś ważny dla Ciebie cel jak stworzenie własnego biznesu, czy realizacja jakiegoś projektu, z reguły okazuje się, że jest to trudniejsze niż początkowo Ci się wydawało. Czasami napotkasz przeszkody niemożliwe do pokonania samemu. Jednak co by było, gdybyś miał przy sobie mentora lub kogoś, kto mógłby pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy? Kogoś kto dałby Ci wskazówki i naprowadził na właściwy kierunek. Jeśli będziesz miał nawyk proszenia o pomoc, łatwiej Ci będzie ruszyć z miejsca oraz poradzić sobie w w trudnej sytuacji. Podążać naprzód w stronę swojego celu. Dostarczaj wartość i pomagaj innym, ale również sam korzystaj z pomocy.

„Jeśli o nic nie prosisz, niczego nie dostaniesz. Więc proś. Czasem usłyszysz „tak”, czasem „nie”. Ale jeśli nawet nie zapytasz, odpowiedź zawsze brzmi „nie”. Sam jej sobie udzieliłeś”. – Regina Brett

#04 Nawyk mówienia „nie”

Czy zdarzyło Ci się w życiu robić rzeczy, których nie miałeś ochoty robić, ale nie chciałeś komuś odmówić? Czasem coś robimy tylko dlatego, aby zadowolić innych ludzi. Oczywiście trzeba pomagać, jednak jeśli zawsze na wszystko się zgadzamy, czasem może się to obracać przeciwko nam.

Jeśli ciągle mówisz „tak”, może brakować Ci czasu na sprawy i zajęcia ważne dla Ciebie. Ludzie potrafią wykorzystywać osoby mało asertywne, które nie umieją stawiać granic i mówić „nie”. Czasem ludzie, którym pomagasz, w ogóle nie doceniają tego, że wyświadczasz im różne przysługi i poświęcasz swój cennym czas. Przeciwnie, proszą o więcej i więcej.

Czasem lepiej jest powiedzieć „nie”. Mówienie „nie” nie oznacza, że jesteś samolubny i nie dbasz o innych ludzi. Praktycznie nikt z nas nie ma tyle czasu, aby robić wciąż różne rzeczy dla innych. Oczywiście, nie będziesz mógł odmówić wszystkim prośbom, ale warto to robić częściej. To jedna z najlepszych praktyk, jakie możesz wdrożyć w życie, aby mieć więcej czasu dla siebie. By móc skoncentrować się na swoich celach. Określ swoje wartości i swoje priorytety wówczas łatwiej będzie Ci podejmować decyzje na co się zgadzać, a czemu odmawiać.

„Kiedy mówisz “Tak” innym, upewnij się, że nie mówisz “Nie” sobie”. – Paulo Coelho

#05 Nawyk pomiaru wyników

Znasz to powiedzenie jeśli czegoś nie mierzysz to nie możesz tym zarządzać? Dotyczy to rożnych aspektów, czasu, Twoich postępów w osiąganiu celów itp.

Czy czujesz, że nigdy nie masz wystarczająco czasu w ciągu dnia na ważne rzeczy? Jeśli tak powinieneś zacząć monitorować, na co poświęcasz czas. Notuj co robisz każdego dnia i ile czasu zajmują Ci określone czynności. Na tej podstawie znajdziesz i będziesz mógł wprowadź konieczne zmiany do swojego harmonogramu dnia. Zaczniesz lepiej korzystać ze swojego cennego czasu.

Przed przystąpieniem do realizacji jakiegoś zadania, określ cel tego działania i sposób pomiaru sukcesu. Musisz mieć jasność jak będzie mierzony osiągnięty wynik. Zawsze mierz i określaj wymierne rezultaty, które uzyskałeś.

Przy celach długoterminowych, najlepiej zapisuj swoje postępy codziennie. Porównuj tydzień do tygodnia, miesiąc do miesiąca. Patrz czy robisz postępy, czy też nie. Pomyśl co możesz zrobić, aby być bardziej produktywnym i skutecznym w tym co robisz.

Dzięki śledzeniu i bieżącym pomiarom oraz wprowadzaniu na ich podstawie usprawnień, zaczniesz robić szybsze postępy.

„Jeśli czegoś nie mierzysznie możesz tego poprawiać”

#06 Nawyk uczenia się

Jeśli chcesz osiągnąć sukces musisz stale się uczyć i rozwijać. Edukacja nie kończy się na ukończeniu szkoły czy studiów. Im wyższe będą Twoje kompetencje tym większą wartość będziesz mógł zaoferować. Pamiętaj nie dostajesz wynagrodzenia za samą pracę, liczy się wartość, która Twoja praca generuje.

Efektywne uczenie się to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności jaką warto rozwijać. Bez względu na wiek, całe życie się uczymy. Ciągła nauka to znak rozpoznawczy odnoszących sukcesy ludzi. W tym obszarze zawsze jest coś do usprawnienia i warto doskonalić swoje umiejętności związane z nauką.

Sprawdź: Jak uczyć się skutecznie? Poznaj style uczenia się i najlepsze metody nauki.

„Zawsze idź przez życie tak jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie” – Vernon Howard

#07 Nawyk medytacji

Czy wiesz, że wielu odnoszących sukcesy ludzi medytuje codziennie? Cześć osób kojarzy błędnie medytację z obrzędem religijnym. Uznają ludzi, którzy medytują za dziwaków. Jednak jest to niesłuszne podejście.

Praktyka medytacji może dawać wiele korzyści. Może pozytywnie oddziaływać na nasz umysł i pomagać w koncentracji. Pomaga też bardziej jasno i lepiej myśleć. Ułatwia skupienie na tu i teraz, życiu chwilą obecną. Sprzyja uspokojeniu i zmniejsza stres.

Możesz uzyskać te same korzyści i wiele innych, jeśli medytujesz przez co najmniej 5 minut dziennie. Dlaczego tego nie spróbujesz? Jeśli w Twoim przypadku się to nie sprawdzi, zawsze może z tego zrezygnować.

„Medytacja jest pełną akceptacją własnych myśli i emocji; chodzi w niej o akceptowanie siebie takim, jakim się jest, bez zbędnego oceniania”. – Dzigme Rinpocze

#08 Nawyk brania odpowiedzialności

To najcięższy nawyk z całej listy. Jednocześnie jest to prawdopodobnie najważniejszy z nawyków. Każdy z nas ma jakieś problemy, ale obwinianie za nie innych nigdy nie pomoże Ci ich rozwiązać. Zamiast tego powinieneś wyrobić w sobie nawyk, brania odpowiedzialność za sprawy, które nie działają dobrze w Twoim życiu. Innymi słowy, kiedy dzieje się coś złego, po prostu powiedz „To moja wina” i zadaj sobie pytanie „Co mogę zrobić, aby poprawić tą sytuację?”. Określ działania i weź się do pracy. Prawie nikt tego nie robi, ale warto mieć takie podejście. Jeśli to „Twoja wina”, możesz coś z tym zrobić. Przejmujesz kontrolę nad sytuacją. Jesteś aktywny, zamiast czekać – działasz.

Bądź odpowiedzialny za swój rozwój, dochody, relacje, zdrowie i swoje życie w ogóle. Kiedy weźmiesz odpowiedzialność na siebie, będziesz mieć możliwość samodzielnego decydowania o poziomie swojego sukcesu.

„Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy”. – Erica Jong

Uwagi końcowe

Nie możesz odnieść większego sukcesu, jeśli czekasz na motywację lub liczysz na łut szczęścia. Sukces składa się z dobrych nawyków praktykowanych codziennie.

Wdróż kilka lub wszystkie z tych nawyków, a jest duża szansa, że dostrzeż pozytywną zmianę w swoim życiu.

„Jeśli chcesz przejść na wyższy poziom życia, musisz być gotowy na to, żeby „się puścić” – porzucić stary sposób myślenia i bycia, i przyjąć nowy”. – T. Harv Eker

A Ty co sądzisz o tych nawykach? Może są według Ciebie też inne, dobre nawyki, które pomagają osiągać sukcesy i podnoszą jakość życia. Napisz w komentarzu.