Wyznaczenie konkretnych celów to podstawa osiągania wszelkich sukcesów. Cele są fundamentem każdej zmiany i postępu. Wskazują nam kierunek, w którym powinniśmy podążyć. Określając je we właściwy sposób, jesteśmy w stanie uzyskać większą kontrolę nad naszą przyszłością i rozwijać się, tak jak chcemy. Doskonalić się i poprawiać jakość naszego życia. Coraz więcej osób stara się określać cele, ale nie zawsze robią to skutecznie. Jakie błędy popełniamy przy określaniu celów? Główne problemy jakie pojawiają się przy definiowaniu celów to wyznaczanie zbyt wielu celów, nie traktowanie swoich celów dostatecznie poważnie oraz stawianie sobie niewłaściwych celów. Co możemy zrobić, aby sobie z tymi problemami poradzić? Jak skutecznie wyznaczać cele, aby je realizować? Oto kilka wskazówek, które pomogą mogą nam w tym pomóc.

„Cele są jak magnes. Przyciągną rzeczy potrzebne do ich zrealizowania”. – Anthony Robbins

Jak wyznaczać cele skutecznie, aby je osiągnąć?

#1 Zidentyfikuj, czego chcesz

Ta rada może wydawać się oczywista. Jednak jednym z największych problemów dla ludzi, którzy próbują znaleźć klucz do sukcesu, jest przede wszystkim wiedza o tym, czego tak naprawdę chcą. Zdefiniowanie celów lub jak powiedział Napoleon Hill „Naszych marzeń z datą realizacji„, jest absolutnie niezbędne, aby zacząć kreować swoją przyszłość. Sprawić, aby wyglądała ona tak jak byśmy tego chcieli.

Dobrym sposobem na zorientowanie się, czego chcesz, jest w pierwszej kolejności wypisanie na papierze wszystkich swoich pragnień i pomysłów. Kim chciałbyś być, co mieć i co osiągnąć? Szczególnie ważne jest, aby robić to pisząc odręcznie, a nie na laptopie czy tablecie. Po tym procesie Twój mózg będzie w stanie wybrać z tej listy cele, które są najbardziej osiągalne i najbardziej przez Ciebie pożądane. Definiując jednoznacznie to, czego pragniesz, będzie łatwiej zaplanować konkretne działania, aby przekształcić swoje cele w rzeczywistość. Działać z większą jasnością i dyscypliną. Wyznaczanie celów jest pierwszym krokiem w przekształcaniu niewidzialnego w widzialne.

„Wyznaczamy sobie cele po to, aby określić, na czym mamy się skupić, i zmierzać w wybranym kierunku”. – Anthony Robbins

#2 Uzasadnij swoje cele

Kiedy już zidentyfikowałeś swoje cele, trzeba zastanowić się nad uzasadnieniem. Dobre zrozumienie przyczyn źródłowych Twoich celów, jest bardzo ważne. Dzięki temu łatwiej będziesz mógł wytrwać w działaniu i realizacji zadań do wykonania, które będą wynikać z Twoich celów. Zadaj sobie pytanie „Dlaczego tak na prawdę chcę osiągnąć ten cel”? Czasami pod wpływem chwili możesz pomyśleć, że czegoś chcesz. Jednak po głębszej refleksji zdajesz sobie sprawę, że Twój pomysł to była tylko chwilowa zachcianka.

Szukanie uzasadniania dla swoich celów może być dobrym momentem na omówienie tego, co chcesz zrobić z innymi ludźmi z Twojego otoczenia. Ze swoim współmałżonkiem, rodzicami, trenerem, kimkolwiek kogo uznasz za osobę, której warto powiedzieć o swoich planach. Nie oznacza to, że te osoby powinny być w stanie zdecydować za Ciebie. To nie one podejmują decyzję czy masz podążyć za tym cele, czy też nie. Decyzja czy realizować swój cel należy do Ciebie. Takie omówienie celu z innymi może dodać jednak zewnętrznej perspektywy do bardzo osobistego procesu jakim jest określanie swoich celów. Uważaj tylko na negatywnych i toksycznych ludzi, którzy mogą Cię zniechęcić do realizacji Twoich celów i spełniania marzeń.

„Kim jesteś teraz? Kim zdecydowałeś się stać? Podejmij tę decyzję świadomie. Podejmij ją ostrożnie. Podejmij ją z pełną mocą. A potem pracuj nad tym”. – Anthony Robbins

#3 Bądź konkretny

Konkretnie określone cele są znacznie bardziej prawdopodobne do osiągnięcia. Z Twojego celu musi jasno wynikać co i do kiedy chcesz osiągnąć. Możesz np. powiedzieć coś w stylu „Chcę schudnąć” lub „Chcę nauczyć się jeździć samochodem”. Jednak przekształcenie tych ogólnych pragnień w działanie wymaga czegoś bardziej konkretnego – trzeba określić jasno cel. Zamiast tego możesz powiedzieć, że „Do czerwca tego roku chcę schudnąć 10 kg i osiągnąć wagę 75 kg”. Albo „Do września chcę mieć prawo jazdy kategorii A”. Gdy cel jest jasno określony łatwiej planować konkretne działania, które trzeba wykonać, aby go osiągnąć. Poza tym konkretne cele motywują Cię, gdy pojawiają się trudności i różne problemy. Łatwiej sobie wtedy przypomnieć, co i do kiedy chcesz osiągnąć.

Najbardziej popularna metoda określania celów to S.M.A.R.T. Cel powinien być „S” skonkretyzowany, „M” mierzalny, „A” ambitny, ale osiągalny, „R” realny ale istotny, „T” określony w czasie. Możesz też skorzystać z metody SPVEM, jest to świetna alternatywa dla celów SMART.

„Ilekroć wyznaczasz cel, natychmiast podejmij działania, by go wesprzeć”. – Anthony Robbins

#4 Zrozum swój własny potencjał

To jest całkiem proste. Musisz wiedzieć, co jest rozsądnie osiągalne, a co nie. Ludzie są podatni zarówno na wyznaczanie celów, które są zbyt wysoko postawione, jak i celów, które są zbyt łatwe do osiągnięcia. Wykorzystaj przeszłe doświadczenia, opinie innych i swój zmysł samoświadomości do wyznaczania celów. Miej dobre zrozumienie swoich talentów i mocnych stron. Znaj też swoje słabsze obszary. Określaj cele, które są prawdziwym wyzwaniem, ale nie sprawiają, że po chwili czujesz się pokonany i jak porażka.

Sprawdź: Jak odkryć swój talent i mocne strony? StrengthsFinder.

„Największe sukcesy odnoszą ci, którzy rozumieją wielką siłę „strategii małych kęsów”, którzy nie próbują ugryźć więcej, niż potrafią przełknąć za jednym razem”. – Anthony Robbins

#5 Nie zatrzymuj się, gdy osiągniesz swój pierwszy cel

Jeśli uda Ci się osiągnąć swój pierwszy cel, niezwykle ważne jest, aby wykorzystać ten sukces. Kontynuować dalsze kształtowanie swojej przyszłości. Najprawdopodobniej korzyść jaką uzyskasz po osiągnięciu celu, zainspiruje Cię do pójścia dalej i dalej. Nabierzesz większej pewności siebie, zobaczysz że masz umiejętności i możesz osiągać to co sobie postanowisz. Będziesz miał dowód, że jesteś w stanie kreować swoją przyszłość z jeszcze większą pewnością. Nie spoczywaj jednak na laurach. Nie zatrzymuj się, gdy osiągniesz swoje pierwsze sukcesy, naciskaj mocniej i osiągaj więcej. Jeśli mogłeś osiągnąć jeden cel, dlaczego nie osiągnąć kolejnego? Postrzegaj każdy cel jako pojedynczy krok na drodze do ogólnego sukcesu i spełnienia w życiu.

„Rzucam Ci wyzwanie. Niech Twoje życie stanie się arcydziełem. Dołącz do tych ludzi, którzy przeżyli to o czym mówią, którzy robią to o czym mówią”. – Tony Robbins

#6 Nie martw się, jeśli Ci się nie uda

Wcześniejsze wskazówki powinny Ci pomóc w realizacji Twoich celów i osiągnięciu sukcesu. Może więc dziwić punkt dotyczący niepowodzenia i porażki. Jednak trzeba mieć świadomość, że nie zawsze udaje nam się uzyskać to co chcemy za pierwszym razem. Często potrzeba jest wiele prób, zanim sięgniemy po zwycięstwo i sukces. Jeśli szybko rezygnujesz i się poddajesz, a brak osiągnięcia jakiegoś celu uznajesz za stratę czasu, to masz niewłaściwą perspektywę albo źle wybrane do realizacji cele. Ważne jest, aby dobierać takie cele, które sprawią, że sam proces dojścia do celu będzie pomagał Ci się rozwijać. Niezależnie od tego czy osiągniesz swój cel czy też nie. Wszystko polega na uczeniu się i posuwaniu naprzód. Każdego dnia coraz lepiej, krok po kroku, dzień za dniem. Stawaniu się lepszą wersją siebie.

„Siła osobowości oznacza konsekwencję podejmowanych działań: ilekroć coś robisz, uczysz się czegoś nowego i znajdujesz sposoby, by następnym razem robić to lepiej”. – Anthony Robbins

Uwagi końcowe

Chcesz naprawdę zmienić własne życie? Musisz, więc podjąć kilka zupełnie nowych decyzji dotyczących tego, kim będziesz, dokąd chcesz dojść i czemu chcesz się poświęcić. Miej jasne, dobrze przemyślane cele. Czerp korzyści z procesu osiągania swoich celów i realizacji marzeń. Co jeśli Ci się nie uda za pierwszym razem? Wstań, otrzep się i bogatszy o to doświadczenie spróbuj ponownie. Skup się na kolejnym kroku, który trzeba wykonać w kierunku realizacji tego, co chcesz osiągnąć.

„Najskuteczniejszy sposób na kształtowanie własnego życia to przystąpić do działania – i trzeba się tylko do tego nakłonić”. – Anthony Robbins

A według Ciebie co może nam pomóc w skutecznym wyznaczaniu celów? Napisz w komentarzu.

Sprawdź też stronę Anthony Robbinsa: https://www.tonyrobbins.com

Kilka przydatnych i darmowych narzędzi od od Anthony Robbinsa znajdziesz pod linkiem https://www.tonyrobbins.com/free-tools/