Nowy Rok to punkt orientacyjny w czasie. Dobry moment na chwilę refleksji. Patrzymy na miesiące i lata, które są już za nami, analizujemy co do tej pory osiągnęliśmy, a czego nie. Myślimy też o przyszłości. Zastanawiamy się czego jeszcze chcemy od życia. Planujemy i wyznaczamy sobie nowe cele na kolejny rok. W każdym z nas drzemie potencjał, który powinniśmy wykorzystywać. I choć czasem tego nie dostrzegamy mamy w sobie zdolność osiągania znaczenie więcej niż do tej pory. Każdego dnia możemy się rozwijać, uczyć i pracować nad sobą, aby być lepszym człowiekiem. Doskonalić się we wszystkich obszarach naszego życia. Co zrobić, aby nowy rok był lepszy od poprzedniego? Jak wyzwolić swój potencjał i osiągnąć więcej w ciągu nadchodzących miesięcy?

To co może nam pomóc w osiąganiu więcej niż do tej pory to świadomość i całkowita jasność tego kim jesteśmy i jakie są nasze pragnienia. Powinniśmy określić najważniejsze dla siebie cele i skupić się na nich ze wszystkich sił. Trzeba też wytrwale pracować i zachować koncentrację na wykonaniu działań, które pozwolą nam te cele osiągnąć. Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc. Zaczynamy!

„Żyj tu i teraz, doceniaj to, co masz, i rozwijaj się w tym, co kochasz”.

Jak wyzwolić swój potencjał i osiągnąć więcej w nowym roku?

Siła jasności – kim jesteś i czego pragniesz?

Początkiem drogi do sukcesu jest obranie kierunku, wytyczenie celu w życiu. Im większą masz jasność co do tego kim jesteś, czego pragniesz, a czego nie, jakie masz marzenia i cele tym większe szanse na ich realizację. Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz zapewne gdzieś dojedziesz, ale niekoniecznie tam gdzie faktycznie byś chciał.

„Sęk w tym, że nie trafisz do celu, którego nie widzisz”. – Zig Ziglar

Trzeba dokładnie określić czego się chce. Ustalić jakie działania trzeba podjąć, aby dotrzeć do punktu, w którym chcemy się znaleźć i zdobyć swoje cele.

Oto 8 kroków wytyczania celów

Wytyczanie celu ma wielka siłę. Jak to zrobić? Oto 8 kroków wytyczania celu:

#01 Zastanów się i zdecyduj czego pragniesz
#02 Zapisz swój cel
#03 Ustal termin, kiedy chcesz osiągnąć cel
#04 Zrób listę tego co trzeba będzie zrobić, aby osiągnąć cel
#05 Zamień listę w konkretny plan. Określ co kiedy i w jakiej kolejności wykonać.
#06 Zrób pierwszy krok. Zacznij wykonywać zadania, które określiłeś.
#07 Każdego dnia rób coś co przybliża Cię do celu
#08 Pracuj wytrwale, reaguj na zmiany i nie zatrzymuj się, aż osiągniesz swój cel.

Rozwijamy się kiedy stawiamy przed sobą nowe wyzwania. Jeśli coś postanowiłeś, określiłeś cel, do którego pragniesz dążyć, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego.

Sprawdź: 7 powodów dla których powinieneś zawsze zapisywać swoje cele oraz 7 sposobów jak być bardziej zorientowanym na cel w swoim życiu

„Człowiek nie może żyć, nie wiedząc, po co żyje”.  – Gustaw Herling-Grudziński

Siła doskonałości – w czym jesteś dobry?

Poczucie własnej wartości i poczucie własnej efektywności to dwa czynniki, które wzajemnie się napędzają.

W czym jesteś dobry? Jakie są Twoje talenty i mocne strony? Jakich umiejętności potrzebujesz, aby osiągnąć swoje cele? Które z Twoich kompetencji mogą Ci pomóc w osiągnięciu Twoich celów? Czego musisz się nowego nauczyć, aby uzyskać to czego chcesz? To kilka pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć.

Największy sukces jesteśmy w stanie osiągnąć, gdy korzystając z naszych mocnych stron, dążymy do doskonałości w jakieś dziedzinie, która jest nam bliska. Znasz to powiedzenie, rób to co kochasz i kochaj to co robisz? Gdy działasz z pasją uzyskujesz lepsze rezultaty.

Jednak aby osiągnąć swoje cele i dojść do poziomu mistrzostwa trzeba się doskonalić i stale podnosić swoje kompetencje. Jak można to robić? Na różne sposoby. Czytaj książki, słuchaj audiobooków, zapisz się i uczęszczaj na dodatkowe kursy i szkolenia. Praktykuj to czego się uczysz. Wiedza sama w sobie jest mało użyteczna, trzeba jej używać i stosować.

Zastanów się, jaka jest kluczowa umiejętność, którą musisz opanować, aby osiągnąć swój cel? Gdy to określisz, zacznij nad nią pracować i ją rozwijać, bo to pomoże Ci w uzyskaniu tego czego pragniesz.

Każdy może osiągnąć w czymś doskonałość? Pytanie w czym Ty jesteś lub możesz stać się doskonały?

„Mistrzostwo to ciągły proces – to droga, a nie punkt dojścia”. – Curtis Faith

Siła koncentracji – panuj nad rozproszeniem

Kiedy ma się już określony swój cel, jasną wizję tego gdzie chcemy dojść konieczne jest skupienie i koncentracja. Wokół nas jest tyle rozpraszaczy uwagi, że bardzo łatwo jest stracić skupienie na swoim celu. Możemy wręcz uzależnić się od dekoncentracji. Reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, ciągle sprawdzamy wiadomości, tracimy godziny na przeglądaniu mediów społecznościowych. Badania pokazują, że za każdym razem gdy słyszymy sygnał powiadomienia ze smartfona, odczuwamy dreszczyk ekscytacji i oczekiwania. Mózg uwalnia dopaminę, związek chemiczny, który znaleźć można też w środkach pobudzających. Uzależniamy się od kolejnych dawek.

Jednak jeśli chcesz osiągnąć coś wartościowego, zrealizować swoje cele trzeba zwiększyć swoją zdolność do skupienia i koncentracji. Przejąć kontrolę nad rozproszeniem. W ostatecznym rozrachunku liczą się konkretne wyniki i to co zostało zrobione. Wszystkie wielkie osiągnięcia poprzedzone są długim okresem skupienia i koncentracji. Sukces jest ukoronowaniem mozolnej pracy, na którą składa się wykonanie wielu różnych zadań i działań. Jak powiedział Henry W. Longfellow: „Wielcy ludzie nie zdobyli szczytów w wyniku nagłego zrywu; oni wspinali się na nie mozolnie nocą, gdy ich kompani smacznie spali„.

„Człowiek dostaje najwięcej tego, na czym się koncentruje”. – Joe Vitale

Siła ludzi – komu możesz pomóc i kto może pomóc Tobie?

Jednym z czynników, które wpływają na sukces są relacje, które mamy z innymi ludźmi. Pytanie kogo znasz i kto zna Ciebie? Pomyśl czyja pomoc i współpraca są konieczne go osiągnięcia Twoich wytyczonych celów. Może to być rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy.

Od siły i jakości Twoich relacji może zależeć Twój sukces. Pamiętaj jednak, że aby zacząć dostawać, samemu trzeba dawać coś od siebie. Zadaj sobie pytanie: Jaką wartość mogę dać innym? Co mogę ofiarować danej osobie, czego ona potrzebuje, co doceni? Jak mogę jej pomóc?

Szukaj okazji do nawiązywania i utrzymywania kontaktów z ludźmi, którym Ty możesz pomóc i którzy mogą pomóc Tobie w osiąganiu Twoich celów. Buduj i rozwijaj swoją sieć kontaktów. Otaczaj się pozytywnymi i inspirującymi osobami. Unikaj negatywnych i toksycznych ludzi.

Jedną z zasad sukcesu jest to, że im więcej bezinteresownie dajesz z siebie, tym więcej do Ciebie wróci, z najbardziej niespodziewanych źródeł.

„Ludzie sukcesu zawsze szukają możliwości, żeby pomóc innym. Pozostali pytają „Co za to będę miał?”” – Brian Tracy

Siła wytrwałości – wytrwaj w drodze do celu

Aby osiągnąć sukces i zrealizować swoje cele potrzeba wytrwałości. Zdolność do podążania obraną przez siebie drogą mimo przeszkód i przeciwności to jeden z istotnych warunków powodzenia i sukcesu.

Gdy wytyczysz sobie konkretne cele i zaczniesz je realizować istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczną się pojawiać różne problemy i wyzwania, których nie przewidzieliśmy i z którymi trzeba będzie sobie poradzić. Nie licz na łatwe zwycięstwo, to co wartościowe wymaga z reguły wysiłku, mądrej i wytrwałej pracy.

Bądź pewny, że na drodze do tego co chcesz osiągnąć, będziesz testowany. Próbą Twojego charakteru będzie jak sobie poradzisz z przeciwnościami.

Jeśli napotkasz na trudności zachowaj spokój, określ co się wydarzyło, zbierz fakty, wyciągnij wnioski. Zdefiniuj co jest problemem? Pomyśl i określ jakie jest możliwe rozwiązanie? Zrób co w Twojej mocy, aby poprawić sytuację na lepszą. Prawie zawsze jest jakieś wyjście, coś co można zrobić.

Wytrwale i ciągle przyj naprzód w kierunku swojego upragnionego celu.

Sprawdź: Jak uniknąć rezygnacji ze swoich marzeń i przetrwać spadki motywacji?

„Biegłem, biegłem do momentu, aż omdlały mi mięśnie a w żyłach zaczął krążyć kwas. A potem pobiegłem dalej”. – Chuck Palahniuk

Uwagi końcowe

Aby wyzwolić swój potencjał i osiągnąć więcej w nowym roku, trzeba mieć przede wszystkim jasno określone cele. Opracować konkretny plan, dzięki któremu każdego dnia będziemy wykonywać jakieś konkretne działanie, które będzie nas zbliżać do naszego celu. Trzeba skupić się i skoncentrować na najważniejszych rzeczach, które możemy zrobić, aby osiągnąć nasze cele. Współpracować z ludźmi, którzy mogą nam w tym pomóc. Samemu pomagać i dostarczać wartość innym. Być wytrwałym, zdyscyplinowanym i nie poddawać się dopóki nie uzyskamy tego, co sobie postanowiliśmy, że zrealizujemy.

Działając konsekwentnie w ten sposób w ciągu nadchodzących miesięcy możesz osiągnąć znacznie więcej niż do tej pory.

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, co chcesz osiągnąć w nowym roku sprawdź: 80 propozycji noworocznych postanowień na nowy rok 2019

Nie ma tu wielkiej tajemnicy, prostego triku na szybką i łatwą wygraną. Początkiem drogi do każdego sukcesu jest obranie kierunku, wytyczenie celu oraz wytrwałe i całkowite oddanie się mądrej i wytężonej pracy, aby go zrealizować.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją siłę osiągania tego, czego pragniesz przeczytaj książkę Briana Tracy – Strzał w dziesiątkę. Tracy wskazuje na trzy niezbędne umiejętności, które są wymagane, aby osiągać więcej – to jasność, skupienie i koncentracja. To przystępnie napisana książka, która zawiera wskazówki pomagające w osiągnięciu życiowych celów.

„Świat nie jest wcale podzielony na zwyczajnych i wyjątkowych. Każdy ma w sobie potencjał i może się taki stać. Jeśli tylko masz duszę i wolną wolę, możesz być wszystkim, robić wszystko, wybierać wszystko”. – Cassandra Clare

Określenie tego kim się jest i czego się pragnie. A także, klarowne cele w życiu i skupienie się na nich to podstawa wszystkich wielkich osiągnięć.

A Ty jakie masz sposoby na własny rozwój? Co robisz, aby odkrywać i wzmacniać swój potencjał? Jakie masz cele na nowy rok? Napisz proszę w komentarzu