Analizując historie i zachowania ludzi sukcesu, można zaobserwować pewne podobieństwa. Mimo iż często zajmują się czymś innym, a ich droga do sukcesu przebiega w różny sposób, to wykazują pewne cechy wspólne. Jest co najmniej 7 takich cech, które posiadają praktycznie wszystkie osoby, które osiągnęły i osiągają sukcesy w życiu. Dobra wiadomość jest tak, że wielu z tych zachowań można się samemu nauczyć i zacząć je stosować w swoim własnym życiu. Wyrobienie w sobie tych dobrych nawyków i postępowanie w ten sposób, może pomóc nam w osiągnięciu naszego osobistego sukcesu. Jakie są wspólne cechy ludzi sukcesu? Co ich wyróżnia? Przekonajmy się. Zaczynamy!

„Każdy jest twórcą swego losu, ale tylko ludzie sukcesu skłonni są to przyznać”. – Bill Beattie

Oto 7 wspólnych cech ludzi sukcesu

#1 Zorientowanie na cel

Ludzie sukcesu są osobami zorientowanymi na cel. W praktyce oznacza to, że mają bardzo jasno określone i zdefiniowane cele.

Aby wspomóc swój sukces powinieneś wyrobić sobie nawyk określania celów i ich zapisywania. Cele, które nie są zapisane to zwykłe życzenia i fantazje. Nie mają mocy i siły sprawczej.

Określ swoje cele związane z własnym rozwojem, karierą zawodową, finansami, biznesem, rozrywką i przygodami, działaniami dla dobra innych ludzi. Twoje cele powinny mieć siłę. Wywoływać w Tobie ekscytację. Budzić Cię wcześnie rano i do wieczora nie pozwalać Ci zasnąć. Inspirować do działania i zebrania wszystkich dostępnych sił oraz możliwych środków, które są w Twoim zasięgu, aby zapewnić ich realizację.

Sprawdź: 12 kroków do wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu oraz 7 powodów dla których powinieneś zawsze zapisywać swoje cele

„Kiedy wiesz czego chcesz i chcesz tego naprawdę mocno, znajdziesz sposób aby to dostać”. – Jim Rohn

#2 Zorientowanie na końcowy rezultat

Ludzie sukcesu nieustannie się uczą i rozwijają, doskonalą się aby być najlepszą wersją siebie. Chcą uzyskiwać najlepszy możliwy rezultat, we wszystkim co robią. Pomaga im w tym umiejętność dobrego zarządzania czasem, która pozwala im też na bardziej skuteczne i produktywne działanie. To wszystko przekłada się na końcowy rezultat i większą pewność siebie w tym co się robi.

Zastanów się co robisz ze swoim czasem? Czy wykorzystujesz go w najlepszy możliwy sposób? Jak mocno przykładasz się do tego co robisz? Czy dajesz z siebie 100%, aby wyniki Twojej pracy był możliwie dobre? A może szukasz skrótów i robisz wszystko „po łebkach”, byle tylko skończyć i mieć to z głowy? Czy, aby nie tracisz cennego czasu na prawo i lewo, na mało produktywne zajęcia? Jak bardzo zależy Ci na końcowym wyniku i osiągnięciu celu?

Sprawdź: 10 typów czasu – jak zapanować nad czasem i być panem swojego życia oraz 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

„Kiedy w pełni zdecyduję, że dany rezultat jest wart osiągnięcia, zaczynam robić próbę za próbą, aż go osiągnę”. – Thomas Edison

#3 Zorientowanie na działanie

Ludzie sukcesu nie są bierni. Ich cechą jest aktywność. Mają zdolność przezwyciężenia prokrastynacji oraz natychmiastowego podejmowania działania i robienia tego co potrzeba. Jednym z powodów dlaczego wiele osób nie osiąga sukcesów jest odwlekanie i nie podejmowanie działania.

Sukces wymaga zrobienia pierwszego kroku, a później podejmowania kolejnych. Zorientowanie na wynik i podejmowanie działania są niezbędne. W wielu przypadkach to pierwsze działanie może nie być idealne i może skończyć się niepowodzeniem. Jednak kiedy podejmujesz działanie dzieją się trzy ważne rzeczy. Po pierwsze otrzymujesz informację zwrotną, co działa, a co nie i możesz wprowadzić korektę, zmienić swój kurs. Po drugie zmusza do myślenia nad alternatywnymi rozwiązaniami, dzięki czemu pojawia się więcej pomysłów na to jak można zrealizować dany cel. Po trzecie, aktywne działanie powoduje, że rośnie też pewność siebie, a każda kolejna próba jest wykonywana z większą łatwością. Krok po kroku, działając wytrwale i konsekwentnie dochodzi się do osiągnięcia celu.

Sprawdź: Dlaczego odkładamy na później? Sprawdzone sposoby na prokrastynację.

„Ścieżką do sukcesu jest podjęcie ogromnego, zdeterminowanego i silnego działania”. – Tony Robbins

#4 Zorientowanie na ludzi

Ludzie sukcesu są zdolni do budowanie i utrzymywania zdrowych i pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Więzi i jakość Twoich relacji to jeden z ważniejszych czynników, które wpływają na poczucie szczęścia i sukces w życiu. Gdy przebywasz wśród inspirujących pozytywnych ludzi jesteś wstanie osiągać więcej.

W budowaniu dobrych relacji, ważne jest dbanie o potrzeby drugiej osoby, zadawanie pytań i aktywne słuchanie tego co ma nam do przekazania. Odkrywanie jej potrzeb i odpowiednie reagowanie na nie. Ludzie sukcesu mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Są empatyczni i umieją zjednywać sobie ludzi.

Sprawdź: 10 najlepszych książek na temat komunikacji, które powinieneś przeczytać

„Jedynym sposobem wywarcia wpływu na drugiego człowieka jest rozmowa o jego pragnieniach i pokazanie mu, jak je może spełnić”. – Dale Carnegie

#5 Zorientowanie na zdrowie

Ludzie sukcesu dbają o swoje ciało i zdrowie. Wiedzą, że od sprawności fizycznej zależy ich samopoczucie i sukces. Jeśli ich ciało będzie niesprawne, nie będą mieć siły i energii do aktywnego działania. Są świadomi tego co jedzą i dbają o swoją dietę. Regularnie ćwiczą, aby utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji.

Istnieje związek między zdrowym ciałem, a zdrowym umysłem. Oba wpływają na Twoje osiągnięcia i samopoczucie. Aby wieść bardziej udane życie ciało i umysł muszą, ze sobą dobrze współgrać.

„Dbaj o swoje ciało. To droga, po której porusza się Twoja dusza”.

#6 Zorientowanie na wartości

Ludzie sukcesu kierują się określonymi wartościami i zasadami przez większą część życia i rzadko je zmieniają. Są uczciwi i spójni w tym co robią. Są realistami podchodzą do świata takim jakim jest. Nie żyją w świecie fantazji, mając nadzieje i udając, że coś jest inne niż w rzeczywistości jest. Nigdy nie narażają na szwank swojej uczciwości, dla nikogo ani dla niczego. Są ludźmi honoru, mówią prawdę i dotrzymują danego słowa.

To, co najcenniejsze, każdy ma w sobie. To Twoje wartości i zasady, którymi się kierujesz. Każdy postępuje zgodne z własnym systemem wartości. Wartości wskazują, jakie cele powinniśmy uznać za nadrzędne nad innymi. Każda decyzja i każde działanie, gdy jest spójne z Twoimi najwyższymi wartościami sprawia, że czujesz się szczęśliwy. Wartości to Twój niezmienny rdzeń, źródło poczucia bezpieczeństwa, przywództwa, mądrości i siły. Czy znasz swoją hierarchię wartości? Co jest dla Ciebie naprawdę ważne w życiu? .

„Wartości są jak odciski palców. Każdy ma inne, ale pozostawia się je na wszystkim, co się robi”. – Elvis Presley

#7 Zorientowanie na dyscyplinę

Ludzie sukcesu są zdyscyplinowani. Biorą całkowitą odpowiedzialność za swoje życie i swoje działania. Robią to co trzeba, kiedy trzeba, nawet jeżeli nie chce im się tego robić. Stosunkowo łatwo jest coś robić, gdy mamy na to ochotę, to umie prawie każdy. Znacznie trudniej jest coś robić, gdy dopada nas lenistwo i chęć uniknięcia wysiłku.

Jak ujął to Stephen R. Covey: „Ludzie sukcesu mają nawyk robienia rzeczy, których Ci, co w życiu osiągają niewiele, robić nie lubią. To nie znaczy, że oni na pewno lubią je robić, jednak ich chęć i niechęć podporządkowane są sile ich celu„.

Trzeba wykazać się dyscypliną, żeby wstać wcześnie rano, zaplanować swój dzień, określić cele. Konsekwentnie robić to co sobie założyliśmy. Wykonywać telefony i umawiać się na spotkania z potencjalnymi klientami, gdy możesz spotkać się z odmową. Iść na ćwiczenia, kiedy za oknem pada deszcz. Wybierać zdrowe jedzenia zamiast fast food’ów. Uczyć się i rozwijać, zamiast oglądać godzinami telewizję czy netflixa. Jednak gdy masz dyscyplinę to po prostu to robisz. Wybierasz to, co może w danej chwili jest mało przyjemne, ale korzyści jakie się dzięki temu uzyska są niewspółmierne do tej chwili łatwej rozrywki. W ten sposób rozwijasz i budujesz charakter. To wytrwałość i dyscyplina prowadzi do sukcesu.

Sprawdź: Jak się zmotywować? 13 sposobów na walkę o swoje marzenia

„Dyscyplina, to wybór pomiędzy tym czego chcesz, a tym czego chcesz najbardziej”. – Abraham Lincoln

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 7 cech, które wyróżnia ludzi sukcesu. Zadaj sobie pytanie, które z tych cech posiadam, a których mi jeszcze brakuje? W jakich aspektach mogę być choć odrobinę lepszy? Która z tych cech, gdybym się na niej skupił, żeby ją poprawić przyniosłaby mi największe korzyści? Zorientowanie na cel? Większa dyscyplina? Bliższe relacje z ludźmi. A może lepsze zdrowie i sprawność fizyczna. Cokolwiek to jest podejmij przed sobą zobowiązanie i zacznij działać nad poprawą tego obszaru. A później następnego i tak krok po kroku, zaczniesz osiągać lepsze rezultaty i podniesiesz jakość swojego życia.

„Wejdź na pierwszy stopieńNie musisz widzieć całych schodów, po prostu wejdź na pierwszy stopień”. – Martin Luther King

A według Ciebie co wyróżnia ludzi sukcesu? Co powoduje, że osiąganą świetne wyniki? Napisz w komentarzu.