Motywacja wszyscy jej chcemy, wszyscy jej potrzebujemy, jednak większość z nas po prostu nie ma jej dostatecznie dużo. Motywacja bywa nieuchwytna, a gdy już uda nam się ją w sobie znaleźć mamy trudność z jej utrzymaniem. Poczucie braku motywacji jest naturalne i występuje u najlepszymi z nas. Nawet ludzie sukcesu, o których czytamy, słyszymy i podziwiamy ich za wielkie osiągnięcia, też mają chwile i momenty, gdy tracą swoją motywację. Jednak to, że spadek i brak motywacji są wpisane w naszą ludzką naturę, nie oznacza, że nie powinniśmy podejmować walki, aby utrzymywać i rozpalać w sobie ogień motywacji do działania. Jak się zmotywować? Jak podtrzymywać swoją motywację?

Jeśli zastanawiałeś się nad swoją motywacją i szukasz sposobów na zmotywowanie się do walki z uczuciami, które sprawiają, że brak Ci chęci do działania. Jeśli padłeś ofiarą motywacyjnego załamania, które może pokrzyżować Twoje przyszłe osiągnięcia. Jeżeli masz poczucie, że utknąłeś w miejscu i brakuje Ci motywacji, aby ruszyć dalej to ten wpis może Ci pomóc wyrwać się z tego stanu letargu.

Jeżeli osiągnięcie czegoś więcej w swoim życiu jest dla Ciebie ważne, powinieneś nauczyć się walczyć o swoją motywację. Ponieważ walka o Twoją motywację jest podobna do walki o Twoje marzenia. Bez motywacji, dyscypliny i działania, marzenia się same nie spełnią.

Skoro czytasz ten tekst to prawdopodobnie jesteś jedną z tych odważnych osób, które chcą podjąć rękawicę i stoczyć walkę o lepsze życie dla siebie i osób Ci bliskich. Jeśli tak jest to czytaj dalej, aby poznać kilka cennych wskazówek, które wyniosą Twoją motywację na nowy poziom.

Oto 13 sposobów jak się zmotywować, aby wygrać walkę o swoje marzenia

Jeśli wykażesz się odrobiną cierpliwości i doczytasz do końca ten tekst dowiesz się, jak zmotywować się do działania pomimo okoliczności, w których jesteś. Czy jesteś gotowy wejść na ring i nauczyć się, jak walczyć o swoje marzenia? Jeśli tak, oto 13 sposobów, które Ci w tym pomogą.

#1 Miej wielkie marzenia

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jakiej wszyscy potrzebujemy, jeśli chcemy mieć motywację do działania, jest posiadanie marzenia. Ludziom, którzy mają nieodparte pragnienie i wielkie marzenia, które chcą spełnić rzadziej brakuje motywacji.

Cytat Antoine’a De Saint-Exupery’ego dość dobrze wskazuje na wpływ, jaki marzenia mają na nasz poziom motywacji:

„Jeśli chcesz zbudować statek, nie zwołuj ludzi, aby Ci przynieśli drzewo, przygotowali narzędzi, nie przydzielaj zadań i pracy, lecz wzbudź w nich tęsknotę za dalekim, bezkresnym morzem”.

Większość ludzi, którym brakuje motywacji, nie ma ekscytującej wizji tego, co zamierzają osiągnąć. Kluczowym słowem jest tutaj ekscytująca wizja. Często nie poświęcamy wystarczającej uwagi na przemyślenie naszych marzeń i celów. Wiele osób w ogóle nie ma określonych celów lub wybiera je raczej przypadkowo. Decydują się na jakiś cel, ponieważ uważają, że jest to „coś”, za czym „powinni” podążyć lub dlatego, że jest to „rozsądny” cel, bo inni też też robią. Jednak jeśli nie wybierzesz celu opartego na tym, czego Ty naprawdę pragniesz. Jeśli nie przemyślisz dobrze jakie jest Twoje „Dlaczego”. Jeśli nie jest to cel, który rezonuje głęboko w Twojej duszy, nie będziesz odczuwał dostatecznego podniecenia i ekscytacji, aby go osiągnąć.

Gdy zdecydujesz się wyznaczyć sobie cel, którego naprawdę pragniesz. Cel, który wyraźnie widzisz oczyma swojej wyobraźni. Czujesz jak go realizujesz, masz jednocześnie poczucie, jak niesamowite rzeczy będą się dziać w Twoim życiu, gdy wreszcie dopniesz swego i go osiągniesz. Tworzysz w ten sposób solidne podstawy dla zrównoważonej i do pewnego stopnia samopodtrzymującej się motywacji.

„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. – Walt Disney.

Naprawdę, bez marzeń i wizji przyszłości, nasza motywacja do osiągnięcia czegokolwiek zginie. Dlatego upewnij się, że decydujesz się na coś, co zainspiruje Twoje serce i duszę. Im jaśniejsze i bardziej kuszące są Twoje marzenia, tym bardziej intensywna i trwała będzie Twoja motywacja. Miej wielkie marzenia!

Sprawdź: 7 czynników, które determinują wielkość Twoich marzeń

#2 Uczyń swoje marzenie celem

Jednak nie możesz tylko poprzestać na marzeniach. Prawie wszyscy mamy jakieś marzenia o lepszej przyszłości. O podróżach i odwiedzeniu pięknych miejsc, o bardziej satysfakcjonującej pracy, zarabianiu większych pieniędzy itp.. Wszyscy marzą, ale nie każdy osiąga to o czym marzy.

Jednym z głównych powodów, dla których większość osób nie osiąga swoich marzeń, jest brak motywacji. A jednym z kluczowych powodów, dla których ludzie tracą motywację, jest to, że nigdy nie zamieniają swoich marzeń i zamiarów w dobrze określony i wymierny cel.

Marzenia istnieją w naszych umysłach i są mglistymi intencjami. Z biegiem czasu, niespełnione marzenia naturalnie więdną. Zamieniają się we wspomnienia i żal za straconą szansą. Jednak nie zawsze tak musi być.

W rzeczywistości zwiększysz swoje szansę na realizację swojego marzenia i większą motywację do osiągnięcia tego czego pragniesz, jeśli weźmiesz kartkę papieru i zapiszesz swoje marzenie zamieniając je w konkretny cel do realizacji.

Pamiętaj, że nie jesteśmy sumą naszych intencji, jesteśmy sumą naszych działań. Tak więc, zrób przysługę sobie i swojej motywacji i przekształć marzenie w cel, bo jak powiedział kiedyś Napoleon Hill:

„Cel to marzenie z datą wykonania”.

Twój cel powinien spełniać kryteria SMART

Marzenia trzeba zamieniać w cele – cele wymierne i mające określony termin – tak, byś mógł śledzić swój postęp. Cel powinien być:

  • S – Specific – czyli konkretny, określony jak najbardziej szczegółowo 
  • M – Measurable – czyli taki, którego stopień realizacji lub efekty można zmierzyć
  • A – Attainable – czyli taki, który jest dla nas realny do osiągnięcia
  • R – Relevant – czyli taki, który jest dla nas istotnywypływa z naszych wartości
  • T – Time-bound – czyli taki, którego ramy czasowe  jasno określone 

Zapisanie celu w postaci: „być w lepszej formie” lub „będę chudszy” to mało konkretne cele. Lepszy sposób to np. napisanie „Do 01 maja br. jestem chudszy o 5 kg w stosunku do mojej obecnej wagi, która wynosi 95 kg”. Taki zapis powoduje, że wiemy co i do kiedy się wydarzy i jak sprawdzimy, że osiągnęliśmy nasz cel.

#3 Stwórz wyzwalacze dobrych nawyków

Bardzo prostym, ale skutecznym sposobem na zmotywowanie się w te dni, kiedy nie czujesz chęci do działania jest stworzenie nawyku wyzwalającego Twoją motywację.

Co to jest wyzwalacz nawyku?

Wyzwalaczem dobrego nawyku może być wszystko, co sam sobie zaplanowałeś, jako celowe przypomnienie, które zachęca Cię do podjęcia określonego działania. Na przykład możesz ustawić wyzwalacz nawyku, który pomoże Ci utrzymać motywację poprzez umieszczanie karteczek samoprzylepnych (post-it), naklejek z frazami motywacyjnymi czy inspirujących zdjęć w pobliżu Twojego stanowiska pracy. Możesz je również umieścić na na swoim lustrze, aby zanim rano wyjdziesz z domu, przypominały Ci o pewnych rzeczach. Np. aby postępować w określony sposób lub dążyć do konkretnego celu każdego dnia.

Innym skutecznym wyzwalaczem nawyku może być coś tak prostego jak ustawienie przypominania w telefonie. Kiedy się włączy, daje sygnał i przypomni Ci o zrobieniu czegoś. Skontaktowaniu się z kimś, wysłaniu e-maila, ćwiczeniach i treningu lub czymkolwiek innym, co ma związek z i przybliża Cię do osiągnięcia Twojego celu.

Wyzwalacze nawyku są naprawdę skutecznym narzędziem motywacyjnym. Mogą skłonić Cię do robienia nawet małych rzeczy i czynności, które najbardziej chcesz i musisz zrobić, aby osiągnąć swoje cele.

Pętla nawyku

Naszymi nawykami rządzi mechanizm, który bardzo dobrze został opisany w książce, którą napisał Charles Duhigg – „Siła nawyku”. Istnieje coś takiego jak pętla nawyku. Za każdym razem, gdy nasz mózg dojrzy pewien „wyzwalacz”, uruchamia zaprogramowaną procedurę, by otrzymać nagrodę. Jeśli w obliczu pojawienia się wyzwalacza, uruchomienie określonego działania w powtarzalny sposób generuje nagrodę, nasz mózg automatyzuje całą czynność jako nawyk. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat sięgnij koniecznie po książkę „Siła nawyku”, sprawdź też: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

#4 Stwórz rytuał

Jednym z najlepszych sposobów na zmotywowanie się jest wyrobienie w sobie dobrych nawyków i stworzenie wokół tego rytuału. Rytuał jest jednym z najlepiej strzeżonych sekretów, z którego korzysta wiele osób osiągających ponadprzeciętne wyniki, aby zyskać motywację.

Jeśli prześledzi się zasady i sposób działania ludzi sukcesu, stosunkowo szybko można zauważyć, że nie są oni uzależnieni od motywacji, aby zacząć podejmować działania na rzecz swoich codziennych celów. Jeśli poobserwować ich uważnie, można zauważyć, że mają coś, co wydawałoby się magiczną umiejętnością wykonania wielu zadań, które sobie zaplanują, nawet jeśli nie mają na to ochoty.

Sposób, w jaki są oni w stanie podejmować i kontynuować działania na rzecz swoich celów, bez względu na to czy są zmotywowani czy nie, jest taki, że zautomatyzowali proces motywacji poprzez rytuał. Większość rytuałów ma formę rutynowych porannych lub wieczornych działań i czynności, jednak pora dnia nie ma, aż tak dużego znaczenia. Liczy się rytuał i powtarzalność.

Rytuały te mogą przybierać różną formę jak codzienne prowadzenie dziennika, budzenie się bardzo wcześnie rano, medytacja, wykonywanie ćwiczeń oddechowych, zimny prysznic czy kąpiele w lodzie itp. Rytuały te mogą być tak różnorodne, jak osoba, która je wykonuje. Ważne jest jednak to, że pomagają one nam się ożywić, odświeżyć i przypominają o tym, do czego się zobowiązaliśmy i co chcemy w życiu osiągnąć.

Tak więc, jeśli chcesz przełączyć swoją motywację w tryb autopilota, upewnij się, że masz opracowany swój własny rytuał. Pomoże Ci to wykonać kolejny krok do przodu w stronę Twoich marzeń i celów, nawet w te dni, kiedy nie masz na to ochoty.

#5 Dobrze się wysypiaj

Być może doświadczyłeś tego wcześniej, mentalnie, bardzo chcesz coś zrobić, ale fizycznie, po prostu nie czujesz się na siłach. Często ten brak energii wynika z braku snu. A brak energii może przekształcić się w brak motywacji.

Prawdopodobnie odczułeś to na własnej skórze, po nieprzespanej nocy czy też kliku zarwanych nocach. Jednak są również badania, które to potwierdzają. Kiedy nie osiągamy wystarczającego dla naszego organizmu poziomu snu, nasza samokontrola i wydajność poznawcza ulegają pogorszeniu. Kiedy tak się dzieje nasza motywacja może dramatycznie spaść. To ile snu potrzebujemy jest indywidualną sprawą jednej osobie wystarczy np. 6 godzin inna potrzebuje ponad 8.

Tak więc, jeśli brakowało Ci motywacji, ale nie wiesz dlaczego, może po prostu potrzeba Ci więcej snu i regeneracji organizmu.

Aby dowiedzieć się więcej sprawdź: Skutki braku snu, o których powinieneś wiedzieć.

#6 Utrzymuj rozpęd

Kolejny krok dotyczy nie tyle zmotywowania się do działania, co podtrzymania swojej motywacji.

Kiedy zaczynamy naszą przygodę i pogoń za naszym celem, mamy przeważnie w sobie mnóstwo radości, podniecenia i entuzjazmu. Spędzamy dużo czasu na myśleniu i podejmowaniu różnych działań, aby osiągnąć nasz cel. Jednak z czasem, zwłaszcza jeśli jest to cel średnio- lub długoterminowy, nasza motywacja się rozprasza, szczególnie gdy zaczynają się pojawiać trudności lub nie wszystko idzie po naszej myśli. Naturalnie, gdy nasza motywacja zaczyna słabnąć, o wiele łatwiej jest się zdekoncentrować. Zboczyć z drogi, która wiedzie ku naszym celom lub spowolnić i zmniejszyć swoje wysiłki. Oczywiście, nie powinno to mieć miejsca, trzeba utrzymać tempo i rozpęd.

Rzecz jasna w pogoni za naszym marzeniem i celem czas wolny od pracy, relaks i wakacje też są ważne. Jednak istotne jest, aby zachować umiar i nie odpoczywać więcej niż się pracuje nad swoim celem. Czemu? Ponieważ każdy kolejny dzień, w którym odchodzisz od realizacji swoich celów, zwiększa opór, jaki napotkasz, próbując wrócić do działania i pracy nad swoim celem.

Krótko mówiąc, nie dopuszczaj do tego, aby Twoje przerwy były za długie. Pracuj nad celem regularnie nawet jeżeli danego dnia nie wykonasz dużo. Nawet mały krok w dobrym kierunku i niewielkie działanie jest lepsze niż żadne. Jeśli odpuścisz na zbyt długo, stracisz rytm i rozpęd. Może być Ci trudno powrócić na właściwe tory. A spadek tempa i zastój osłabi i podkopie Twoją motywację. A to z kolei zagrozi spełnieniu Twojego marzenia i realizacji celu.

#7 Słuchaj motywującej muzyki

Czasami wystarczy po prostu odrobina muzyki, aby pomóc nam na nowo rozpalić iskrę motywacji. Kiedy tylko czujesz się wyczerpany, po prostu włącz dobrą muzykę, którą lubisz. Zazwyczaj doprowadzi Cię ona do 100% formy do działania.

Jednak nie włączaj radia w nadziei, że dowolna piosenka przyniesie taki efekt. Tak się raczej nie stanie, chyba że akurat przez przypadek trafisz na odpowiedni utwór. Jeśli szukasz muzyki, która pomoże Ci odzyskać Twój rytm, najlepiej jest słuchać czegoś, co jest wypróbowane. Zasadniczo każda piosenka, która w przeszłości, pomogła Ci podsycić Twój wewnętrzny ogień, będzie odpowiednia. Stwórz swoją motywacyjną playlistę, z utworami które sprawiają, że masz gęsią skórkę gdy ich słuchasz, które powodują, że czujesz się, jakbyś mógł podbić świat i stworzyć imperium.

Motywacyjna muzyka może być wykorzystywana jak katalizator. Może być dla Ciebie kopniakiem w stronę działania. Może przywrócić Cię na właściwe tory, pobudzić i zmotywować do ataku na swój cel.

Sprawdź: Co mówi o Tobie muzyka której słuchasz?

#8  Oglądaj motywacyjne filmy

Większość z nas lubi obejrzeć dobry film. Czasem filmy działają jako forma relaksu, ucieczki przed wyzwaniami realnego świata. Filmy dają nam chwilową ulgę i pozwalają zanurzyć się w świecie fikcji i fantazji. Jednak nie dlatego warto oglądać filmy. Warto je oglądać, ponieważ filmy mają moc inspirowania nas i potrafią zmotywować do działania. Odpowiedni film może poprawić nasz nastrój, kiedy czujemy się przygnębieni. Może dać nam nadzieję, gdy jesteśmy zniechęceni i zrezygnowani. Nawet jeśli czujemy, że nasza determinacja praktycznie wygasła, odpowiedni film może nam dać drugi powiew świeżości. Sprawi, że będziemy chcieli z powrotem ruszyć do akcji, aby dotrzeć do naszego celu.

Filmy, zwłaszcza te motywujące, mogą być energetyzujące i podnoszące na duchu. Mogą dać nam tak potrzebny impuls motywacji i pomóc nam poruszać się w kierunku naszych marzeń.

Filmy mają magiczną moc i mogą być wykorzystane jako efektywny zasób, który pomoże Ci przywrócić wiatr w żagle. Tak więc, jeśli kiedykolwiek poczujesz, że utknąłeś lub masz słabą motywację, zrób sobie przerwę i odpal odpowiedni film. Pozwól mu wzmocnić Twoją wolę osiągania więcej.

Krótkie wideo też się sprawdzi

Jeśli nie masz czasu, aby poświęcić 1,5 godziny czy 2 na obejrzenie inspirującego pełnometrażowego filmu alternatywą jest oglądanie stosunkowo krótkich filmików motywacyjnych. Zaletą tej opcji jest to, że są one stosunkowo łatwo dostępne. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Szybkie wyszukiwanie w YouTube czy Google zwykle zapewnia świetną listę filmów do wyboru.

Dobry filmik motywacyjny może dać Ci doskonały bodziec i rozbudzi w Tobie nastawienie – „Potrafię to zrobić”- , aby znowu z determinacją podjąć działanie by osiągnąć swoje cele. Filmiki motywacyjne są dobrym przypomnieniem tego, co jest możliwe. Pomagają zachować entuzjazm do realizacji naszych celów. Korzystaj z tej formy motywacji, kiedy tylko najdzie Cię na to ochotą i czujesz, że taki dodatkowy zastrzyk motywacyjnych treści jest Ci potrzebny do utrzymania tempa działania.

#9 Odpocznij, zrelaksuj się i naładuj baterie

Możesz wierzyć lub nie, jednak robienie sobie krótkich przerw w pracy może poprawić Twoją koncentrację, a dłuższe przerwy mogą z korzyścią wpłynąć na ogólną jakość i wydajność Twojej pracy.

Prowadzone badania pokazują, że wiele osób ma lepszą perspektywę życiową i jest bardziej zmotywowana, aby osiągnąć swoje cele po wakacjach, nawet jeśli urlop nie trwał długo. Możesz przetestować to na sobie i zaobserwować, czy gdy robisz sobie przerwę, czujesz, że powracasz do pracy silniejszy. Masz więcej energii do wykonania zadań, nowe i świeże pomysły, które chcesz z ochotą przetestować i wprowadzić w życie. Ponownie jesteś zainteresowany osiąganiem swoich celów.

Pamiętaj jednak, że nie możesz przesadzać, aby zupełnie nie stracić tempa i chęci do działania, jeśli przerwa w pracy będzie zbyt długa. Patrz #6 Utrzymuj rozpęd. Dla każdego ten okres jest inny, więc musisz sprawdzić na sobie, jak długość przerwy na Ciebie wpływa. Kiedy sprawia, że zaczyna Ci brakować pracy nad swoim celem. A kiedy na skutek zbyt długiej przerwy Twoja motywacja spada na tyle, że w ogóle nie masz ochoty działać dalej. Trzeba to odpowiednio wyważyć, aby nie przekroczyć tej granicy, bo może być nam trudno powrócić do pracy na pełnych obrotach nad naszym celem.

Bez wątpienia czasem wszystko czego potrzebujemy, aby pozbyć się uczucia zastoju, utknięcia w miejscu i braku motywacji, to trochę odpoczynku i relaksu. Doładowania naszych akumulatorów.

#10 Znajdź odpowiedzialność

Jednym z najlepszych sposobów na pokonanie oporów i kryzysów motywacyjnych, z którymi możesz się zmierzyć w życiu, jest znalezienie partnera lub grupy wsparcia, przed którą będziesz odpowiedzialny za realizację swoich celów.

Nieodłączny w dążeniu do celu jest opór i te powtarzające się momenty, w których tracisz swoją motywację i werwę do działania. Jednak gdy masz partnera lub jesteś członkiem grupy, przed którą odpowiadasz, która rozlicza Cię z wykonania i postępów w realizacji celów, zyskujesz mechanizm, który popycha Cię na przód i pomaga przejść przez okresy spadku motywacji. Dobre, pozytywne środowisko i właściwi ludzie wokół Ciebie, będą wspierać Cię w działaniu. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na sukces niż gdybyś robił wszystko samodzielnie.

Partnerzy, z którymi współpracujesz i przed którymi jesteś odpowiedzialny z wykonania swoich celów, mogą być bardzo skuteczni. Dlatego też, obecnie istnieje tak duży i rozwijający się rynek dla coachingu. Oczywiście nie musisz zawsze kupować usług profesjonalnego coacha. Możesz np. dołączyć do grupy wsparcia na Facebooku, darmowej grupy Master Mind lub równie łatwo możesz stworzyć własną grupę. Możesz też znaleźć dobrego przyjaciela, z którym będziesz współpracować.

Tak długo, jak ufasz swoim partnerom, z którymi współdziałasz i przed którymi jesteś odpowiedzialny utworzona przez Ciebie grupa odpowiedzialności może być równie skuteczna, jak opłacany profesjonalny coach.

#11 Unikaj negatywności

Codzienne czytanie i oglądanie wiadomości, przeglądanie negatywnych stron w Internecie lub rozmawianie z osobami, które sprawiają, że po kontakcie z nimi czujesz się wyczerpany i przygnębiony, będzie miało wpływ na Twój nastrój i motywację. I nie jest to niestety dobry wpływ.

Prawda jest taka, że negatywność jest zabójcą motywacji. Wiadomości prezentują przeważnie tragedie i nieszczęścia. Straszą i przestrzegają niemal przed wszystkim i zachęcają, aby unikać wszelkiego ryzyka. Negatywni przyjaciele i współpracownicy mogą sprawić, że zwątpisz w swoje umiejętności. Poczujesz się zniechęcony i pesymistycznie nastawiony do tego, co jest dla Ciebie możliwe.

To, z czym pozostajesz gdy obcujesz z negatywnością i pesymizmem, to strach przed porażką, wątpliwości i zniechęcenie. To z kolei prowadzi do uczuć w stylu „Jaki jest sens w ogóle to robić?”. Taka postawa nigdy nie jest dobra dla motywacji. A mało motywacji lub jej brak oznacza małe osiągnięcia.

Dlatego nie przesadzaj z oglądaniem wiadomości i unikaj negatywnych i toksycznych ludzi. Zamiast tego skup się na uczuciu wdzięczności i myśl pozytywnie. Czytaj treści podnoszące na duchu i otaczaj się optymistycznymi ludźmi. Oczywiście, nie będziesz w stanie całkowicie wyeliminować wszystkich negatywnych aspektów swojego życia, ale ograniczając narażenie w jak największym stopniu, znacznie poprawisz swoje samopoczucie dotyczące siebie i swoich dążeń.

Pamiętaj Twoje nastawienie może mieć wpływ na to, jak się czujesz zmotywowany. Nastawienie to mała rzecz, która robi dużą różnicę.

Sprawdź: 35 powodów i korzyści z budowania pozytywnego nastawienia

#12 Miej wiarę w swoje marzenia

W pogodni za naszymi marzeniami, będą chwile, kiedy będziesz czuł się zniechęcony, kiedy będzie brakować Ci energii, kiedy będziesz chciał zrezygnować i będziesz tracił wiarę w możliwość osiągnięcia swojego celu.

Te chwile przychodzą, kiedy wątpisz, że to do czego dążysz, dojdzie do skutku. Kiedy tak się dzieje i pojawiają się w nas takie myśli, większość ludzi chce się poddać.

W przypadku, gdy dojdziesz do miejsca, gdzie wydaje się, że Twoja motywacja sięgnęła zera, możesz się zdziwić, że pomoc może Ci odrobina wiary, która ma w sobie moc i może czynić „cuda”. Aby wykorzystać mix wary i motywacji na swoją korzyść poddaj się myśli, że Twój sukces jest nieunikniony. Innymi słowy uwierz w moc dążenia do celu.

Zaufaj mądrości wszystkich ludzi, którzy byli przed Tobą, doświadczyli podobnych stanów i posłuchaj ich rad. Oto kilka mądrych i podnoszących na duch słów:

  • „Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie Twojemu pragnieniu”. – Paulo Coelho
  • „Nasze pragnienia są przeczuciami zdolności, które w nas drzemią, zapowiedziami tego, czego będziemy w stanie dokonać.” – Johann Wolfgang von Goethe
  • „Możesz to zrobić, jeśli uwierzysz, że możesz!” – Napoleon Hill

Tak więc, jeśli czujesz, że wkładasz pracę i wysiłek, inwestujesz swój czas, jednak mimo to nie widzisz rezultatów i czujesz z tego powodu spadek motywacji po prostu uwierz, że sprawy ostatecznie potoczą się tak jak sobie założyłeś. Miej głęboką wiarę, że na końcu wszystko się uda. Zaufaj, że to, czego szukasz również szuka Ciebie, a bez wątpienia ponownie rozpali to Twoją energię i entuzjazm do pogodni za Twoim celem.

#13 Użyj siły

Wreszcie, kiedy prawie wszystko zostało już powiedziane i zrobione, a Ty wyczerpałeś praktycznie wszystkie opcje motywacyjne, ostatnią deską ratunku jest zastosowanie wariantu siłowego 😉

Możesz dokładnie wiedzieć, jak zdobyć to, czego chcesz i możesz postępować zgodnie ze wszystkimi wskazanymi wcześniej krokami, aby zmotywować się i wystrzelić jak z katapulty ponownie w kierunku swojego celu. Jednak jeśli wszystko inne zawiodło, musisz to zrobić – musisz „użyć siły„. To może nie jest najbardziej wyrafinowane rozwiązanie i pewnie nie chciałeś tego usłyszeć, ale czasami motywacja po prostu wymaga podjęcia działania, a działanie wymaga „użycia siły”. Możesz wierzyć lub nie, ale działanie często pojawia się przed motywacją.

Naprawdę, jeśli po prostu zmusisz się do działania, zrobisz coś co wiesz, że musisz zrobić, mimo że Ci się bardzo nie chce, często Twoja motywacja się wtedy pojawi. Twórcy z firmy Nike dobrze zrozumieli tą zależność, dlatego motto i hasło przewodniej tej znanej na całym świecie korporacji brzmi:

„Just do it!  – Po prostu zrób to!”

Czasami wszystko, czego naprawdę potrzebujemy, to mocnego kuksańca czy kopniaka, aby wprawić nas w ruch na tyle, aby nasza wola i motywacja do działania się objawiła.

Jeśli nie chcesz wykonać tego kroku, musisz albo zrezygnować albo zmienić cel. Oczywiście, jeśli porzucenie celu nie jest opcją, która w Twoim przypadku wchodzi w grę, to już wiesz, co musisz zrobić. Musisz po prostu zmusić się do zrobienia tego, o czym zdecydowałeś, że chcesz osiągnąć. Ponieważ na koniec dnia nic się nie dzieje, dopóki nie zaczniesz się ruszać, aktywnie działać i robić tego co powinieneś robić. Tak więc, mając motywację czy nie, jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, będziesz musiał zmusić się do pracy i działania. Nie ma drogi na skróty. Albo robisz albo nie robisz. Albo spełniasz marzenia albo ich nie spełniasz. Decyduj co jest jest dla Ciebie ważne.

„Pogoń za marzeniem ma swoją cenę. Być może będziemy musieli zmienić nasze zwyczaje, przejść trudne chwile, przeżyć rozczarowanie. Ale nieważne, jak wysoką cenę przyjdzie nam zapłacić. I tak zawsze będzie niższa od tej, jaką zapłaci człowiek,który nigdy nie zaryzykował. Spojrzy kiedyś wstecz i zrozumie, że zmarnował życie”. –
Paulo Coelho

Podsumowanie

Oto poznałeś 13 solidnych sposobów, które mogą pomóc Ci uzyskać i utrzymać motywację, aby osiągnąć swoje cele. Teraz, kiedy już wiesz, jak zmotywować się do działania, doprowadzenie swojej motywacji do formy powinno być dla Ciebie łatwiejsze.

Bez wątpienia ciągle będziesz miał dni, w których Twoja motywacja będzie spadać i nie będziesz miał ochoty nic robić, ale teraz już wiesz, co możesz zrobić, aby sobie z tym poradzić.

Jeśli chcesz wprowadzić swoją motywację na jeszcze wyższy poziom sprawdź koniecznie metodę Motywacji błyskawicznej. Dowiedz się jak w 6 krokach zamotywać każdego do wszystkiego. Również samego siebie.

Do następnego razu Rośnij w siłę!

A Ty jakie masz sposoby na motywację? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.