Czy potrafisz się zmusić do robienia tego, co powinieneś, wtedy kiedy powinieneś, czy Ci się chce, czy nie? Czy masz w sobie wystarczająco dużo samodyscypliny? Możesz mieć wspaniałe marzenia, wielkie życiowe plany i cele, ale jeśli nie podejmiesz działania nie wykażesz się samodyscypliną to nie osiągniesz tego czego pragniesz. Jeśli jesteś w stanie wykazać się zaangażowaniem i poświęceniem teraz, aby uzyskać większą korzyść w przyszłości, jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu. Jeśli oczekujesz natychmiastowej gratyfikacji, chcesz efektów od razu bez wysiłku nie licz na wielkie rezultaty. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest samodyscyplina, zdolność do samokontroli, panowania nad sobą i zdyscyplinowania samego siebie. Podporządkowanie się i trzymanie się często rygorystycznych reguł postępowania, które narzucamy sami sobie, bo wiemy że są one słuszne i korzystne dla nas. Umiejętność robienia wpierw tego co jest trudne i konieczne, a dopiero po tym tego co łatwe i przyjemne. Takie podejście daje największe i najlepsze efekty.

Samodyscyplina wypłaca największe nagrody. Dobra wiadomość jest taka, że samodyscypliny można się nauczyć. Rozwinąć w sobie dobre nawyki. Dzięki czemu będziemy umieli się zmusić, by zrobić to, co trzeba w danej chwili, zamiast szukać drogi na skróty, która z reguły do niczego dobrego nie prowadzi.

Czy rozwijanie samodyscypliny jest łatwe? Nie, wymaga to cierpliwości, pracy nad sobą i wielu wyrzeczeń, ale uzyskane dzięki temu korzyści są niewspółmierne go kosztów, które trzeba ponieść. Bądź gotów dziś zapłacić cenę, by jutro cieszyć się wspaniałymi nagrodami.

Brian Tracy, słynny trener rozwoju osobistego, mówca motywacyjny i autor licznych światowych bestsellerów, podkreśla w wielu swoich wystąpieniach i publikacjach jak dużą rolę w odniesieniu sukcesu odrywa samodyscyplina. Ponadto wskazuje na 9 dyscyplin, które warto w sobie rozwijać. Dzięki nim możemy poprawić każdy obszar naszego życia. Poznajmy bliżej, co to za dyscypliny.

“Umiejętność zdyscyplinowania się, by zrezygnować z natychmiastowej satysfakcji w zamian za większą nagrodę w dłuższej perspektywie jest nieodzownym warunkiem sukcesu”. – Brian Tracy

Oto 9 dyscyplin ludzi sukcesu według Briana Tracy, które zwiększą szanse na Twój życiowy sukces

#1 Jasne myślenie

Dyscyplina jasnego myślenia jest najistotniejsza, gdyż Twoja mentalność decyduje o jakości decyzji, które podejmujesz. Twoje wybory decydują o działaniach, a te z kolei wyznaczają Twoje rezultaty. A rezultaty decydują o jakości Twojego życia.

#2 Codzienne określanie celów

Dobrym nawykiem jest ustalanie sobie planu na dany dzień. Działamy wtedy w sposób bardziej zorganizowany i nie tracimy czasu. Mamy konkretny harmonogram dnia, który chcemy zrealizować. Z góry wiemy co chcemy osiągnąć.

Sprawdź: Formuła określania celów SPVEM świetna alternatywa dla celów SMART

#3 Zarządzanie czasem

Czas zainwestowany w planowanie, oszczędza nam czas przy wykonaniu tego co zaplanowaliśmy. Jeśli nie pracujesz według planu, to po prostu reagujesz na to, co się dzieje wokół. Czas jest bezcennym nieodnawialnym zasobem. Wykorzystuj go mądrze.

Sprawdź: 6 wskazówek do lepszego zarządzania czasem

#4 Odwaga

Największą przeszkodą na drodze do sukcesu jest lęk przed porażką. Możemy odnieść sukces tylko wtedy, gdy go pokonamy. Odwaga, czyli działanie pomimo strachu, to także nawyk, który rozwija się wraz z praktyką.

Sprawdź: Prawdziwa siła i męstwo jest w Tobie! 10 sposobów jak być odważnym

#5 Dbanie o zdrowie

Kolejna dyscyplina, to nawyki utrzymujące nas w doskonałym zdrowiu. Podstawowe czynniki, które wpływają na zdrowie to dieta i ćwiczenia oraz regeneracja, głównie poprzez sen.

Sprawdź: 21 sposobów jak mieć więcej energii do życia i działania

#6 Zarządzanie pieniędzmi

Pieniądze to nie wszystko, ale pieniądze dają wolność i wiele możliwości. Kolejna dyscyplina to umiejętność zarządzania pieniędzmi. Regularne oszczędzanie i inwestowanie. Jednym z Twoich celów powinno być uzyskanie niezależność finansowej. Wydawaj mniej niż zarabiasz, a różnicę oszczędzaj i inwestuj.

Sprawdź: Jak mądrze zarządzać pieniędzmi? Metoda 6 słoików

#7 Ciężka i mądra praca

Wiele historii sukcesu jest o ludziach, którzy mimo tego, że początkowo nie mieli lepszego wykształcenia, większego talentu, pieniędzy czy wiedzy, osiągnęli wspaniałe rezultaty. Stało się tak za sprawą tego, że chciało im się pracować ciężej, niż wszystkim wokoło. Dawali z siebie wszystko co najlepsze. Byli gotowi do poświęceń i wytężonej pracy, która z czasem się opłaciła i przyniosła wymierne efekty.

Sprawdź: 5 nieoczywistych powodów dlaczego ludzie ciężko pracują na sukces

#8 Ciągła nauka

Aby zarabiać więcej trzeba się więcej nauczyć. Codziennie czytaj, słuchaj audiobooków, bierz udział w seminariach, kursach itp. Nowa wiedza i umiejętności zwiększa Twój potencjał generowania wartości. A im większą wartość dostarczasz dla innych, tym więcej korzyści sam możesz uzyskać.

Sprawdź: 10 sposobów aby uczyć się szybciej i być lepszym uczniem

#9 Wytrwałość

Ludzie sukcesu maja w sobie bardzo ważną cechę jaką jest wytrwałość. Niezmierne ważne jest wytrzymywanie w obliczu trudności i przeciwności, działanie pomimo tego. Determinacja, aby ukończyć to co zacząłeś i chcesz osiągnąć. Wykazanie się dyscypliną, gdy chce się zrezygnować. Trzeba mieć odwagę, aby zacząć, gdy nie ma gwarancji sukcesu i coś może się nie udać. A także, odwagę by wytrzymać, wytrwać iść dalej kiedy jesteś zmęczony. Kiedy coś nie idzie tak jak byśmy chcieli, a porażka jest coraz bardziej prawdopodobna.

Im bardziej będziesz wierzył w słuszność swoich działań tym bardziej wytrwały będziesz. Uwierzysz w siebie, że warto pracować. Wytrwałość kształtuje Twój charakter. Wytrwałość to samodyscyplina zastosowana w działaniu. Kim się staniesz kiedy zrezygnujesz, a kim będziesz jeśli wytrwasz. Wytrzymaj póki nie ukończysz zadania.

“Samodyscyplina daje nam możliwość działania tam, gdzie wszystko inne zniechęca nas do robienia kolejnych kroków naprzód”.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 9 dyscyplin, które gdy w sobie rozwiniesz i wzmocnisz uczynią Cię silniejszym i lepszym człowiekiem. Pomogą Ci one odnieść sukces w różnych obszarach Twojego życia, które są dla Ciebie ważne. Najważniejszą ze wszystkich dyscyplin jest samodyscyplina. Każdy człowiek sukcesu ma w sobie tę fundamentalną cechę – samodyscyplinę, dzięki której potrafi zrobić coś, niezależnie od tego, czy mu się chce, czy nie.

Samodyscyplina to podstawa wszelkich osiągnięć. Niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki samodyscyplinie, samokontroli, umiejętności panowania nad sobą, uzyskasz więcej wysokiej jakości rezultatów. Staniesz się bardziej skuteczny i produktywny. Będziesz miał większe poczucie kontroli, osobistej siły. Wewnętrzne przekonanie, że możesz zrobić wszystko, co zechcesz. Większą pewność siebie i mniejszą obawę przed odrzuceniem i porażką. Z samodyscypliną będziesz mieć tak silny charakter, że pokonasz każdą przeszkodę na drodze do swojego celu i w końcu uzyskasz to czego pragniesz. Poczujesz się świetnie i będziesz z siebie dumny!

“Samodyscyplina to klucz do wspaniałego życia, bez którego nie sposób osiągnąć żadnego trwałego sukcesu”.

A Ty jakieś masz sposoby, aby mieć większą samodyscyplinę? Napisz w komentarzu.