Co sprawia, że niektórzy z nas mają w sobie chęci i siłę do wytężonego działania. Dlaczego ludzie ciężko pracują, aby osiągnąć sukces? Chęć zmiany swojego życia na lepsze, inspirujące historie ludzi sukcesu, silne pragnienie i jasno określony cel, ogromna motywacja i dyscyplina to tylko kilka z czynników, które sprawiają, że ludzie ciężko pracują. Wkładają duży wysiłek, aby jak najlepiej wykorzystać swoje talenty i potencjał, który w nich jest. Chcą wycisnąć z życia jak najwięcej. Są też jednak inne przyczyny nie tak bardzo oczywiste i nie zawsze pozytywne, które powodują, że ludzie ciężko pracują nad osiągnięciem swoich celów. Przyjrzyjmy się zatem co popycha niektórych ludzi do ciężkiej pracy.

„Jeżeli jesteś uczulony na ciężką pracę, to sukces będzie uczulony na Ciebie”. – Maciej Wieczorek

Oto 5 nieoczywistych powodów, dlaczego ludzie ciężko pracują, aby odnieść sukces

#1 Chęć udowodnienia innym ludziom, że Ci są w błędzie

Niektórzy ludzie ciężko pracują nad osiągnięciem swoich celów, ponieważ chcą udowodnić innym ludziom, że Ci nie mają racji. Chcą pokazać osobom, które w nich wątpiły, że mogą osiągnąć coś wielkiego i znaczącego.

Przykładem może być Arnold Schwarzenegger. Arnold pracował bardzo ciężko nie tylko jako kulturysta, ale również jako aktor. Wiele osób mówiło mu, że z jego niemiecki akcentem i zbyt rozbudowaną sylwetką, nie ma zbyt wielkich szans na sukces w branży filmowej.  Schwarzenegger był jednak innego zdania, pracował bardzo ciężko, bo chciał udowodnić, że ludzie, którzy powiedzieli mu, że nie odniesie sukcesu byli w błędzie.

„Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady, a Ty po prostu odwróć się i powiedz – no to patrz”.

#2 Rywalizacja i konkurencja

Rywalizacja, konkurencja, chęć bycia najlepszym i pokonania rywali to kolejny czynniki, który motywuje niektórych ludzi do ciężkiej pracy. Zdania na temat konkurencji są podzielone. Jedni uważają, że powinniśmy konkurować tylko z samym sobą. Starać się być lepsi z każdym dniem od samym siebie i nie oglądać się na innych. Inni zaś uważają, że trzeba porównywać się do najlepszych i starać się ich pokonać za wszelką cenę, że rywalizacja i współzawodnictwo napędza postęp.

Dla niektórych najlepszą motywacja do ciężkiej pracy jest widok sukcesu innych oraz chęć ich pokonania. Udowodnienia rywalom, że są od nich lepsi.

Wiele osób z różnych branż i dziedzin ciężko pracuje z powodu ostrej rywalizacji w swoich niszach. Wiedzą, że nie zdołają się przebić, uzyskać znacznego udziału w rynku, jeśli ich konkurenci ich pokonają.

Konkurencja może zmusić Cię do ciężkiej pracy, czy Ci się to podoba, czy nie. Jeśli nie będziesz ciężko pracować w obliczu ostrego współzawodnictwa, Twoi konkurenci staną się lepsi od Ciebie i wyeliminują Cię z gry.

„Konkurencja ?? Owszem jest…. daleko za nami”.

#3 Wiara

Spory odsetek ludzi sukcesu odniosło sukces, ponieważ głęboko wierzyło w swoje marzenia. Wiara sprawiła, że byli całkowicie pewni, że spełnią swoje pragnienia, jeśli będą pracować ciężko i wytrwale. Ta wiara motywowała ich do ciężkiej pracy na rzecz swoich celów.

Ludzie, którzy wierzą w realizację swoich marzeń, często pracują ciężej niż Ci, którzy wątpią. Wątpliwości wyczerpują Twoją energię i demotywują. Podczas gdy wiara pompuje w Ciebie siły i energię oraz motywuje Cię, byś naciskał mocniej i dawał z siebie więcej. Ponieważ mocno wierzysz, że sukces przyjdzie, jeśli będziesz pracował w pocie czoła, aby go osiągnąć.

„Nigdy nie osiągniesz pożądanego efektu, dopóki nie uwierzysz w swój sukces”.

#4 Ból i cierpienie

Ludzi do działania motywują z reguły dwie rzeczy. Pierwsza to perspektywa uzyskania jakiś korzyści i potencjalne przyjemności, które staną się ich udziałem, gdy coś osiągną. Druga to chęć uniknięcia bólu i cierpienia, jakiś negatywnych konsekwencji, które wystąpią jeśli czegoś nie zrobimy.

Dla niektórych ludzi główny powód do ciężkiej pracy wynika z chęci uniknięcia bólu. Niektóry przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces rozpoczęli swoją działalność tylko dlatego, że nie wyobrażali sobie pracy dla kogoś innego. Myśl, że będą musieli pracować na etacie wywoływała u nich cierpienie i napędzała do ciężkiej pracy oraz rozwijania swojego biznesu. Innych do ciężkiej pracy popychała myśl o życiu w biedzie i strach przed brakiem środków na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Ból i cierpienie może być silnym motywatorem do ciężkiej pracy. U niektórych nawet silniejszym niż potencjalna nagroda za zwycięstwo i sukces.

Ból jest świętym aniołem – on to bardziej aniżeli wszystkie inne radości tego świata sprawiłiż wielu osiągnęło dojrzałość.” – Adalbert Stifter

#5 Zemsta

Żądza zemsty jest u niektórych ludzi pierwszym, instynktownym odruchem na krzywdę której doświadczają. Jak ktoś kiedyś powiedział sukces jest największą, dostępną, ludzką zemstą. Są ludzie, którzy pracują bardzo ciężko, ponieważ doświadczyli ze strony innych odrzucenia, zostali w jakiś sposób skrzywdzeni. Osoby te uważają, że ciężka praca sprawi, że odniosą w końcu sukces. Będzie to zemsta na tych, którzy w nich nie wierzyli, skrzywdzili i ich odepchnęli. Kiedy osiągną sukces sprawią, że ludzie, którzy ich odrzucili, będą tego żałować.

„Największa zemsta to spektakularny sukces”.

Uwagi końcowe

Oto 5 nieoczywistych powodów, które powodują, że ludzie ciężko pracuję na swój sukces. Niektóre z tych przyczyn ciężkiej pracy pokazują, że czasem możemy używać negatywnych pobudek i stanów umysłu, aby zmotywować się do działania i mocniej ruszyć na przód ze swoim życiem i celami.

Powodem, dla którego jesteśmy z reguły zachęcani do korzystania z czynników pozytywnych, aby się zmotywować i dawać z siebie więcej, jest fakt, że przeważnie czynniki takie jak ból, niezdrowa rywalizacja, potrzeba zemsty i udowodnienia, że ludzie się mylą, działają przeciwko nam.

Motywacja, która czerpana jest głównie z potrzeby udowadniania innym swojej wartości nie jest do końca zdrową motywacją. Ten rodzaj negatywnej motywacji płynie z przekonania, że aby osiągnąć cel, trzeba kogoś pokonać. Zdrowa motywacja płynie z nas samych i naszego wewnętrznego poczucia, że warto coś osiągnąć, dać z siebie więcej. Czerpiąc z motywacji pozytywnej określamy ważny dla nas cel, do którego postanawiamy wytrwale dążyć. Mamy świadomość, że na jego osiągnięcie potrzebny jest czas i jesteśmy gotowi na drogę. Nie porównujemy siebie do innych, nie staramy się nikomu niczego udowodnić. Robimy to dla siebie. Działamy w zgodzie z samym sobą. Pozytywna motywacja jest też bardziej trwała, więc lepiej ją stosować niż motywację negatywną.

„Nic nie powstrzyma człowieka z właściwym nastawieniem przed osiągnięciem jego celu i nic na świecie nie pomoże człowiekowi ze złym nastawieniem”. – Thomas Jefferson

Jakie według Ciebie są powody, że ludzie ciężko pracują, aby odnieść sukces? Napisz w komentarzu.