Jak znaleźć w sobie motywację do działania? Nawet najbardziej ambitni z nas wiedzą, że niezwykle trudno jest pozostać zmotywowanym przez cały czas. W rzeczywistości znalezienie w sobie motywacji i inspiracji do działania to jedno z wyzwań, z którym mierzymy się niemal codziennie. Chociaż nikt nie lubi się do tego przyznawać, wszyscy mamy w mniejszym lub większym stopniu do czynienia z tym problemem. Jest jednak niewielki szczegół, który robi różnicę. To Twoja zdolność radzenia sobie z brakiem motywacji.

Interesujące jest to, że niektórzy z nas radzą sobie z tym lepiej od innych. Wydaje się, że potrafią „w cudowny” sposób utrzymywać swoją motywację stale na wysokim poziomie. Unikają znacznych spadków w poziomie motywacji. Rzadko wpadają w kryzys braku chęci do robienia tego co powinni robić. To, co wydaje się niemożliwe na pierwszy rzut oka, jest wynikiem zastosowania systemu, który jest stosunkowo prosty do wdrożenia, a jednocześnie zadziwiająco skuteczny.

Czy brakuje Ci motywacji do działania? Czy masz poczucie, że nie dajesz z siebie 100%? Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym strategiom, które odnoszący sukcesy ludzi stosują, aby szybko zwiększyć i podtrzymać swoją motywację. Zastosuj te taktyki, aby Twoja motywacja była silna i wspierała Cię w osiąganiu Twoich celów.

Przewodnik motywacji. Co robić, gdy nam się nie chce

Kiedy wpadniesz w kryzys motywacyjny, czasem bardzo trudno jest z niego wyjść. Nie jesteś z tym sam. Wielu z nas czuje się w podobny sposób. Dobra wiadomość w stawianiu czoła wyzwaniu jakim jest brak motywacji jest to, że istnieją naprawdę skuteczne sposoby, które mogą Ci pomóc wyjść z kryzysu. Nawet gdy nie chce Ci się nic robić, pomogą Ci one wrócić do formy i będziesz nawet silniej zmotywowany niż wcześniej.

Zwiększ swoją motywację w ciągu 1 minuty

Zanim zaczniesz stosować bardziej radykalne środki na odzyskanie motywacji, poznaj jedną małą sztuczkę, której możesz użyć, aby szybko zwiększyć swoją motywację. Co to za sztuczka? Chodzi o muzykę.

Zadziwiające jest, że wiele osób zapomniała, że muzyka jest niesamowicie silnym i skutecznym źródłem motywacji. Może wywoływać pozytywne emocje, wzbudzać ducha optymizmu i szybko rozbudzić w Tobie energię i chęć do działania. Dlaczego więc nie skorzystać ze swoich ulubionych utworów motywacyjnych?

Włącz głośniki lub załóż słuchawki, zwiększ głośność i słuchaj piosenek, które dadzą Ci “kopa do działania”.

A co gdy muzyka nie wystarcza? Zastosuj bardziej strategiczne podejście.

Sprawdź: Co mówi o Tobie muzyka której słuchasz?

Określ swoją misję

Czy określiłeś swoją misję? Wszyscy wolnomyśliciele i „rewolucjoniści”, którzy głęboko zmieniali nasz sposób myślenia i życia, mieli jedną wspólną cechę: wszyscy mieli misję. Ich ambicja, by wnieść swój wkład w rozwój i ewolucję ludzkości była tak silna, że pozwalała im kontynuować ich działalność, niezależnie od tego, co się działo. Podnosili się na nogi po każdej trudności i porażce, bez względu na to, jak bardzo była dotkliwa. Wstawali, otrzepywali kurz z ubrania i kontynuowali realizację swoich wizji.

Określenie swojej misji i posiadanie poczucia, że spełniasz jakiś większy cel, jest prawdopodobnie najsilniejszym źródłem motywacji, z którego możesz skorzystać. Wiedząc, że to, co robisz, pomaga nie tylko Tobie, ale też innym, może zadziwiająco motywować.

Utożsamianie się ze sprawą większą od siebie jest bardzo motywujące. To sprawia, że każdego dnia wstajesz rano z łóżka i czujesz się podekscytowany. Poza tym pomoże Ci to w znajdowaniu rozwiązań dla problemów, wyzwań i przeszkód, które stoją pomiędzy Tobą a Twoją misją. Bez względu na to jak długo to potrwa, będziesz dążył wytrwale do celu.

Badania pokazują, że powiązanie zadania z określonym wyższym celem – Twoim uzasadnieniem “Po co to robisz” – może prowadzić do wyższej efektywności i większej motywacji.

Malutkie ciałouwarunkowane duchem i uduchowione nieugaszoną wiarą w swoją misjęmoże zmieniać bieg historii. – Mahatma Gandhi

Skup się na wyższym celu

Wszyscy stoimy w obliczu nieprzyjemnych wyzwań i trudnych obowiązków, co do których nie mamy motywacji. Czasami nawet myślenie o tych zadaniach wywołuje dreszcze i budzi w nas niechęć. Zwykle dzieje się tak, że zaczynamy zwlekać, dopóki w końcu nie podejmiemy decyzji o całkowitym zaniechaniu realizacji tego zadania.

Ludzie wysoce zmotywowani różnią się pod tym względem. Wszyscy mają wspólną cechę, że potrafią skupić się na wyższym celu wykonywanego zadania, co pozwala im utrzymać rozsądny poziom motywacji. Zamiast zwracać uwagę na trudności związane z zadaniem, kierują się na wizję, do której realizacji dążą. Dzięki temu mogą osiągnąć niezbędną motywację do podjęcia i realizacji nawet najbardziej nieprzyjemnych zadań.

Możesz wykorzystać to na swoją korzyść, odwołując się do celu, do którego dążysz, w który wpisuje się wykonywane przez Ciebie zadanie.

Wejdź w tryb gry

Co robią najlepsi sportowcy na krótko przed ważnymi zawodami? Stosują określony rytuał, który wprowadza ich w “tryb gry“. To rodzaj stanu psychicznego niezbędny do osiągnięcia najwyższej wydajności. Co ciekawe, ta określona rutyna, którą praktykują pomaga im wejść w odpowiedni stan mentalny, bez względu na to, jak mało zmotywowani byli przed chwilą.

Zjawisko to wcale nie ogranicza się do sportu. Kiedy spojrzysz na najlepszych wykonawców w swoich dziedzinach, zauważysz, że wszyscy opracowali pewien rodzaj rutyny, który doprowadza ich do właściwego trybu działania. Bez względu na to, czy muszą być silnie skoncentrowani, czy bardziej pobudzeni, ich rutyna działa jak kotwica, która pozwala im szybko przejść do pożądanego nastroju i nastawienia umysłu.

Czy nie byłoby wielce pomocne, gdybyś miał swój własny rytuał, który szybko doprowadziłby Cię do trybu, który jest potrzebny do pracy, nauki czy ćwiczeń fizycznych? Bądź jak najlepszy sportowiec czy inny profesjonalista i wypracuj swoją własną rutynę, która wprowadzi Cię we właściwy stan działania. Tak jak sportowiec rozgrzewa się przed zawodami i przygotowuje się psychicznie do walki stosując swoją rutynę, tak Ty również stosuj podobne podejście.

Jeśli ciągle odczuwasz brak motywacji, jest to znak, że nie jesteś w stanie wydostać się z obecnego stanu mentalnego. Przełam ten negatywny nawyk poprzez opracowanie rutyny, która doda Ci energii i motywacji. Oto jak to zrobić:

Jak stworzyć motywacyjną rutynę?

#01 Rozpocznij swoją rutynę od czegoś naprawdę łatwego, co pomoże Ci zacząć. Np. w przypadku ćwiczeń może być to założenie ulubionych butów do biegania. Rozpoczęcie to najważniejsza część każdego zadania.

#02 Ruch potęguję motywację. Wykonaj fizyczny ruch, który przybliży Cię do rozpoczęcia zadania. Przypomnij sobie chwilę, kiedy nie chciało Ci się czegoś robić? Prawdopodobniej byłeś w bezruchu. Leżałeś np. na kanapie oglądając telewizję czy siedziałeś w fotelu i bawiłeś się telefonem. Brak aktywności fizycznej przyczynia się do mniejszej motywacji. Rusz się!

#03 Wzmocnij swoją rutynę dzięki serii określonych działań, które wykonujesz przed danym zadaniem, a które wprowadzą Cię we właściwy tryb. Np. sportowcy stosują rozciąganie. Ty natomiast możesz użyć dowolnego zestawu działań, które będziesz robić w ten sam sposób, przed przystąpieniem do wykonania właściwej pracy. Wypracowanie i wykonywanie określonego wzorca pozwoli Ci wejść w odpowiedni stan psychiczny.

Sprawdź: SuperBetter. Życie to gra, naucz się wygrywać

Wykorzystaj siłę gratyfikacji

Ustalanie nagrody za osiągnięcie celu to taktyka, której możesz używać gdy wszystko inne zawiedzie. Możesz odwołać się do tej strategii, gdy masz do czynienia z naprawdę trudnym zadaniem czy projektem, do którego wykonania nie możesz się zmotywować.

Zasadniczo wszystko, czego potrzebujesz, to coś co rozpaczliwie pragniesz posiadać lub chcesz doświadczyć np. mieć nowy smartfon albo obejrzeć nowy sezon ulubionego serialu na HBO czy Netfilx. Im bardziej tego chcesz, tym lepiej.

To, co wtedy możesz zrobić, to powiedzenie sobie, że otrzymasz swój wymarzony dar, gdy tylko osiągniesz swój cel. Nie trzeba dodawać, że w takiej sytuacji “porażka nie wchodzi w grę”, ponieważ jeśli Ci się nie uda, nie otrzymasz nagrody.

Gdy z jakiegoś powodu mimo wszystko nie dasz rady osiągnąć celu, Twoja pozytywna złość, że nie otrzymasz nagrody, może zmotywować Cię do dalszych wysiłków. Będziesz zdeterminowany, aby podjąć kolejną próbę i zrealizować ten cel by uzyskać upragnioną nagrodę.

Chęć ciężkiej pracy za nagrodę zwiększa również poziom dopaminy w obszarach mózgu, które mają wpływ na Twoją motywację. Warto więc wypróbować ten sposób.

Tutaj jedna uwaga, badania też pokazują, że jeśli chodzi o motywację finansową, to działa ona tylko do pewnego stopnia. Po przekroczeniu określonego poziomu zamożności, próba motywowania pieniędzmi, w pewnym momencie przestaje działać. 

Zainspiruj się

Inspiracja jest kolejnym potężnym źródłem motywacji, oprócz misji. Jednak skąd czerpać inspiracje? Mogą np. inspirować Cię inne osoby, którym udało się zrealizować to, co Ty chcesz osiągnąć.

Istnieje prosty sposób wykorzystania inspiracji jako katalizatora motywacji. Po prostu szukaj dobrych wzorców, osób które uzyskały doskonałe wyniki w tym, co Ty chcesz robić i osiągnąć. Na przykład, jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiednią motywację do prowadzenia własnej firmy, to czytaj książki, czasopisma, blogi, słuchaj podcastów i wypowiedzi inspirujących przedsiębiorców, którym udało się dokonać najbardziej niesamowitych rzeczy, w dziedzinie biznesu. Znajdź kogoś, kto mógłby być Twoim mentorem i kto podzieliłby się z Tobą swoim doświadczeniem i wiedzą.

Inspiracje zdziałają cuda dla Twojej motywacji. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć odpowiednich ludzi, którzy Cię zainspirują.

Jak pokazują badania naukowe przebywanie i współpraca z osobami, które uzyskują lepsze od Ciebie wyniki, może znacznie zwiększyć Twoją motywację i wydajność. Będziesz starał się być coraz lepszy, aby dojść do ich poziomu albo nawet zacząć osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Działaj z entuzjazmem

Nic wielkiego nie osiągnięto bez entuzjazmu. Jeśli nie jesteś podekscytowany swoimi celami i tym co chcesz osiągnąć może być Ci bardzo trudno się zmotywować. Pamiętaj, że za Twoim cele powinno stać mocne “Po co to robię” – powód dla którego podejmujesz wysiłek, by zdobyć to czego chcesz.

Aby to zadziałało, musisz jednak postawić sobie właściwe cele, które wzbudzają w Tobie entuzjazm. Ważna jest ekscytacja i podniecenie związane z osiągnięciem celu.

Możesz także dodać wyczekiwanie, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją ekscytację. Zamiast wyznaczać cel i zacząć od razu pracować nad jego osiągnięciem, określasz cel i datę w przyszłości, od której zaczniesz dążyć do tego celu. W ten sposób budujesz w sobie podekscytowanie swoimi planami. Nie chodzi tu o odwlekanie tzw. prokrastynację, która jest złym nawykiem, a o wzbudzenie w sobie dodatkowego pragnienia, aby przystąpić do realizacji.

Po prostu zacznij i bądź wytrwały

Brak motywacji utrudnia nam rozpoczęcie. Ten rodzaj mentalnej ospałości jest główną kwestią, którą należy przezwyciężyć. Jednak samo myślenie nad problemem nie rozwiązuje go. Kiedy nie jesteś zmotywowany do robienia czegokolwiek, postaraj się jak szybciej po prostu zacząć robić to, co należy zrobić. Jeśli to konieczne, zmuś się, aby to zrobić.

Nie jęcz i nie narzekaj, że czujesz się ospały, leniwy i że nie masz motywacji. Granie roli ofiary marnuje cenny czas i energię. Zamiast tego zacznij działać i zrób coś z tym.

Zignoruj wszystkie przyjemniejsze zajęcia, które wolałbyś robić. Żadne z nich nie pomoże Ci osiągnąć Twoich celów. Są bezużytecznymi marnotrawcami czasu.

W większości przypadków jest to największe wyzwanie, z którym trzeba będzie się zmierzyć, ale gdy tylko przekroczysz tę granicę, znacznie łatwiej będzie Ci ukończyć zadanie.

Inną ważną kwestią, o której warto pamiętać, jest trzymanie się tego, co robisz, dopóki Twój cel nie zostanie osiągnięty. Zdecydowanie zbyt często popełniamy błąd polegający na przerwaniu realizacji swoich celów. Mówisz sobie dziś “nie pójdę na siłownię”, “odpocznę przez kilka dni” itp.. Nie rób tego. Wypchnie Cię to z rytmu i może przeszkadzać Twojej motywacji. Skutkuje to budowaniem nowych przeszkód, które utrudnią Ci rozpoczęcie od nowa. Trzymaj się realizacji zadania, nawet jeśli nie czujesz się zmotywowany. Samodyscyplina to cecha ludzi sukcesu. Nie poddawaj się tylko dlatego, że niektóre problemy powodują kłopoty.

Gdy zaczniesz i zobaczysz pierwsze efekty swojej pracy Twoja motywacja wzrośnie. Sukces goni sukces. A każdy krok, który przybliża nas do celu stanowi pozytywny bodziec i daje pozytywnego kopa do działania.

Jak bardzo chcesz odnieść sukces?

Bądźmy szczerzy, jeśli chcesz czegoś wystarczająco mocno i naprawdę chcesz to osiągnąć, będziesz zmotywowany na 100%, aby to zdobyć. Nie ma niczego, co mogłoby powstrzymać człowieka przed dążeniem do spełnienia wizji, która go rozpala i który głęboko pragnie, aby osiągnąć sukces. Dla takiej osoby, żadna góra nie jest zbyt wysoka, nie ma zbyt długiego dystansu do pokonania. To palące pragnienie pcha taką osobę na przód. Pytanie brzmi: czy naprawdę chcesz odnieść sukces?

Jeśli ciągle borykasz się z problemami motywacyjnymi, być może nie rozwinąłeś w sobie jeszcze niezbędnej duchowej gotowości do osiągnięcia sukcesu. Zadaj sobie pytanie, jaki jest tego powód. Postaraj się dotrzeć do sedna tego pytania i znajdź prawdziwą pasję, która sprawia, że chcesz odnieść sukces tak bardzo, jak chcesz oddychać.

Jeśli chcesz odnieść sukces wystarczająco mocno, brak motywacji i kilka przeszkód nie powinno stanowić dla Ciebie problemu, czyż nie?

“Jeśli chcesz odnieść sukces tak bardzo, jak chcesz oddychać, odniesiesz sukces”. – Eric Thomas

A Ty jakie masz sposoby na motywację? Napisz w komentarzu.