autor Karol Ciborowski

Motywuje, inspiruje, sprawia radość, a z rana dodaje energii niczym dobre espresso. Dla jednych jest to bieganie, gotowanie czy jazda na rowerze. Dla innych czytanie książek, pisanie bloga, układanie puzzli, fotografowanie lub taniec. To ona wyróżnia cię z tłumu, daje poczucie celu oraz spełnienia. Definiuje cię jako osobę. Sprawia, że żyjesz pełnią życia i zarażasz tym entuzjazmem wszystkich dookoła. Mowa o pasji i robieniu w życiu tego, co sprawia prawdziwą frajdę.

Powodów, dla których warto znaleźć w życiu pasję można wymieniać bez końca. Z pewnością osoby robiące w życiu to, co naprawdę kochają:

  1. działają na 100% – są w pełni zaangażowane w swoją pasję. Dla wielu z nich pasja jest ich życiową misją. Osoby, które widzą poczucie sensu tego co robią, dużo łatwiej pokonują pojawiające się p­­­rzeszkody, są wytrwalsze i nie szukają wymówek. Mają w sobie wewnętrzną motywację, dużo silniejszą niż motywacja zewnętrzna, którą są np. pieniądze.
  2. są zakręcone na punkcie pasji – żyją pasją i każdą wolną chwilę poświęcają temu, co kochają robić. Nie spędzają czasu przed telewizorem z pilotem w ręku czy też nie snują się bez celu po galeriach handlowych. Ich myśli nieustannie krążą wokół pasji. Przypomnij sobie jak to jest, gdy nie mogłeś doczekać się naprawdę wyjątkowego wydarzenia. Ludzie z pasją doświadczają takiego uczucia każdego dnia.
  3. są optymistami – pozytywnie patrzą na to, co ich czeka, koncentrując się przede wszystkim na „tu i teraz” oraz przyszłości. Nieustannie stawiają sobie kolejne cele, wierząc, że je osiągną. Są przekonani, że każdy krok, niezależnie od tego jak jest monotonny, przybliża do spełnienia ich marzeń.
  4. wpadają w stan flow – stan, w którym zapominają o odpoczynku, zmęczeniu, jedzeniu, przeglądaniu Facebooka czy Instagrama. Zapominają o całym otaczającym ich świecie. Są w pełni zaangażowani w wykonywane przez nich zajęcie. Wtedy czas się nie liczy, ale tylko ta jedna rzecz – pasja.
  5. są pewniejsze siebie – kiedy pasjonujesz się danym tematem, rozwijasz się w nim, to wcześniej czy później staniesz się w nim ekspertem. A kiedy czujesz się dobrze w danej dziedzinie i widzisz efekty, to twoja pewność siebie szybuje wysoko do góry.

Dla jednych pasja jest odskocznią od codziennych obowiązków, zwłaszcza w firmie. Dlatego jeżeli czujesz, że obecna praca cię stresuje, wysysa energię, bądź masz wrażenie, że wręcz zaczynasz w niej „wegetować” zamiast pracować na pełnych obrotach, to znajdź wtedy pasję. To ona da ci pozytywnego kopniaka energetycznego do działania.

Dla innych pasja jest z kolei całym ich życiem. Te osoby żyją pasją 24 godziny na dobę, pasja jest stylem ich życia, a często wręcz znakiem rozpoznawczym, który bardzo często przekłada się na sukces. W tym również sukces finansowy.

Jak znaleźć pasję w swoim życiu?

A więc powstaje pytanie „jak”? Jak znaleźć pasję w swoim życiu? Pracując z młodymi ludźmi, sportowcami, jako trener mentalny juniorów, stosuję podejście składające się z trzech kroków, które pozwoli również Tobie odkryć, czym faktycznie pasjonujesz się w życiu:

Krok 1: Poznaj siebie

Zanim odkryjesz swoją pasję, odkryj najpierw siebie. Zdefiniuj swoje pięć kluczowych wartości, czyli to co dla ciebie w życiu jest naprawdę ważne. Dla jednych może być to rodzina, inni cenić będą sobie rozwój osobisty, a jeszcze inni pieniądze. To te wartości stanowić będą twój życiowy drogowskaz oraz pokazywać będą, w którym kierunku powinieneś podążać. Nie rozwiniesz w pełni pasji, jeżeli nie będzie ona spójna z twoimi wartościami. A więc poznaj je koniecznie w pierwszej kolejności.

Krok 2: Stwórz listę 

Wypisz wszystkie rzeczy, które lubisz robić w ciągu dnia, w weekendy. Kiedy masz po prostu więcej czasu dla siebie. Wróć także myślami do czasów dzieciństwa i przypomnij sobie, co cię wtedy pasjonowało, czym się interesowałeś będąc jeszcze dzieckiem, a później nastolatkiem. Zapytaj swoich rodziców oraz bliskich przyjaciół, co z ich punktu widzenia mógłbyś robić w swoim życiu. W czym według nich jesteś dobry. Zadaj sobie również pytanie: „Co mógłbym robić przez jakiś czas nawet za darmo?” Dodaj do tego perspektywę przyszłości, zapisując wszystkie zainteresowania, którymi zająłbyś się w przeciągu ostatnich 15 lat swojego życia, kiedy nie musiałbyś już więcej pracować. Daj sobie na ten krok tyle czasu, ile potrzebujesz. Wypisz jak najwięcej pomysłów, które przyjdą ci do głowy.

Krok 3: Testuj

Najczęściej pasja nie jest na wyciągnięcie ręki i nie spada nam z nieba. Pasja wymaga czasu oraz przede wszystkim działania. Nie dowiesz się czy lubisz pływać, jeżeli nie wskoczysz do wody. Nie poznasz smaku pomarańczy, jeżeli jej nie spróbujesz. Dlatego z listy rzeczy, którą stworzyłeś w drugim kroku, podkreśl trzy zainteresowania, które według ciebie w pierwszej kolejności sprawiłyby ci najwięcej frajdy. Gdzie już na samą myśl o nich pojawia się uśmiech na twojej twarzy. Następnie zacznij je testować w przeciągu kolejnych 5-6 miesięcy, poświęcając im co najmniej 20 minut dziennie. W zależności od zainteresowania zapisz się na kurs tańca, zacznij fotografować, pisać bloga, biegać czy nawet szydełkować. W międzyczasie miej otwarty umysł i włącz ciekawość. Jeżeli będziesz miał okazję, to próbuj nowych rzeczy i sprawdzaj czy mogą one stać się twoją pasją.

Co daje nam pasja? Jak odkryć pasję?

Szukanie pasji to proces. Nie czekaj, aż pasja znajdzie ciebie. Zrób pierwszy krok, podejmij działanie i znajdź to „coś”, co totalnie odmieni twoje życie.

Autor: Karol Ciborowski – Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Social Media:
Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/
Instagram: https://www.instagram.com/trener.mentalny.juniorow/
Strona internetowa: www.karolciborowski.pl