Kolarstwo z roku na rok staje się coraz bardziej popularną formą ruchu w Polsce. Szczególną uwagę przyciąga ostatnimi czasy kolarstwo górskie. Sprawdźmy więc, na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego roweru górskiego.

Kolarstwo z roku na rok staje się coraz bardziej popularną formą ruchu w Polsce. Nie dotyczy to tylko amatorów jazdy na rowerze, którzy wybierają ten środek transportu, by przejechać z punktu A do B, ale również miłośników wycieczek chcących przemierzać nieodkryte szlaki za pomocą tego dwukołowca.

Szczególną uwagę przyciąga ostatnimi czasy kolarstwo górskie. W naszym kraju nie brakuje ścieżek dla kolarzy niezależnie czy stawiają oni na niższe beskidzkie rejony, czy na te bardziej wymagające w Tatrach. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy chcemy wybrać odpowiedni rower, pasujący nie tylko do większości górzystych rejonów, ale też do naszych potrzeb komfortowych. Sprawdźmy więc, na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego roweru.

Czym są rowery górskie?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych zastosowań, warto zastanowić się, co właściwie różni rowery górskie od innych modeli (miejskich, crossowych czy trekkingowych).

Opisywany typ roweru ma to do siebie, że musi sprostać dużo większym wymaganiom niż pozostałe rodzaje. Górski teren jest dużo bardziej stromy, nierówny i bardzo często także kamienisty, dlatego też rowery, na których jeździ się w takich miejscach, muszą być dużo mocniejsze, sprawniejsze, sterowniejsze, a nawet wygodniejsze. Ponadto ich zastosowanie w dużej mierze zależy od kategorii. Na BIKESTER rowery górskie dzielą się na:

  • Hardtail
  • BMX
  • Dirt
  • MTB (Full/26 cali/27,5 cala/29 cali/dla dzieci i młodzieży)

Każdy z nich modeli tych kategorii jest dostosowany do innych potrzeb rowerzystów i rejonów, po których chcą oni jeździć.

Specyfika techniczna

Weźmy na przykład najlepiej oceniany model na stronie, czyli SERIOUS ROCKVILLE DISC 27.5. Jest to profesjonalny rower górski, który dzięki swoim wszechstronnym właściwościom nada się zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Wyróżnia go przede wszystkim:

  • Mocne zawieszenie, które dzięki swojej stabilności jest bardzo odporne na górskie nierówności;
  • Aluminiowa rama zapewniająca lekkość i sterowność na najwyższym poziomie;
  • Lekkie koła o grubości 27.5 cala, które w zależności od potrzeb można bez problemu zmienić na mniejsze lub większe;
  • Solidny widelec dający najwyższej jakości amortyzację podczas stromych zjazdów i wjazdów;
  • Hydrauliczne hamulce tarczowe na każdym kole, dzięki którym przez cały okres hamowania kontrola prędkości jest zapewniona;
  • Szeroki zakres napędu (24 biegi) odpowiadający w głównej mierze za szereg powyższych właściwości, dzięki którym można dopasować prędkość oraz styl jazdy do własnych upodobań i rodzaju tereny.

Owe techniczne elementy takie jak rodzaj ramy, zawieszenia, hamulców czy zakres napędu pojawiają się w ofercie każdego modelu na stronie. Mogą się one jednak różnić wykonaniem, które zależy już w główniej mierze od tego, na jaką trasę chcemy wykorzystać dany rower.

Wymagające trasy

Podczas zwykłych rekreacyjnych wycieczek, np. po beskidzkich lasach takie aspekty jak aluminiowa rama czy tarczowe hamulce to obowiązek, natomiast takie kwestie jak grubość opony lub napęd nie mają większego znaczenia, gdyż każdy rower górski jest skonstruowany w ten sposób, by sprostał wymogom na takich drogach.

Jeśli jednak planujemy wybrać się na bardziej wymagającą trasę, nie tylko wielogodzinną, ale też bardziej stromą, czy nawet ekstremalną, wówczas każdy element techniczny roweru powinien być odpowiednio przemyślany.

I tak oto najliczniejsza marka na naszej stronie – ORBEA oferuje szereg różnych modeli, które różnią się jedynie poszczególnymi częściami. Przykładowo niektóre rowery posiadające napęd na 16 biegów i solidny aluminiowy widelec są złożone na stalowej ramie, a nie aluminiowej. Jest ona zdecydowanie bardziej odpowiednia na trasy po szczytach, gdyż może zapewnić znacznie większą stabilność (ale przy tym lekkość) niż aluminium.

Albo też rowery z kategorii MTB mogą posiadać innowacyjne aluminiowe zawieszenie (charakterystyczne dla modeli hardtail) oferujące większą amortyzację na przednich kołach, która przyda się na bardziej kamienistych drogach.

Osobiste preferencje

Nie można zapominać, że wybór górskiego roweru zależy też w dużej części od poziomu komfortu, jaki chce mieć zapewniony kolarz, dlatego też oprócz stricte technicznych aspektów przy wyborze roweru warto też patrzeć na takie elementy jak miękkość siodełka, odległość i nachylenie kierownicy, miejsce na akcesoria czy bagażnik itd. Wszystko po to, by górskie wyprawy rowerowe były przede wszystkim przyjemne i beztroskie dla miłośników tego typu kolarstwa.

Jak wybrać odpowiedni rower dla siebie?

Widać więc, że dopasowanie odpowiedniego roweru do potrzeb górskich kolarzy nie może opierać się wyłącznie na kwestiach wyglądu. Na bardziej wymagających i stromych trasach liczy się przede wszystkim wysokiej jakości stan techniczny pojazdu, zapewniający bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Dlatego też oferty rowerów górskich są tak szerokie, aby każdy rowerzysta mógł dobrać do siebie praktycznie każdy aspekt budujący, jak i wykończeniowy swojego idealnego roweru.