Jak mieć zawsze pieniądze? Co robić, aby nigdy nie zabrakło pieniędzy w portfelu? Zarządzanie budżetem domowym to naprawdę nic skomplikowanego, tylko tak się składa, że zazwyczaj nie znamy nikogo, kto przekaże nam tę prostą wiedzę. Dekalogu uczymy się w dzieciństwie, a to naprawdę niejedyne 10 zaleceń, które warto znać, by żyć spokojnie i komfortowo. Co robić, aby nie martwić się o pieniądze? Poznaj proste zasady, które uchronią twój portfel nawet przed polskim ładem.

“Głównym powodem naszych kłopotów finansowych jest to, że w szkole nie nabywamy wiedzy o pieniądzach. Wynik tego jest taki, że ludzie uczą się pracować za pieniądze, ale nigdy nie uczą się jak zrobić, aby pieniądze pracowały dla nich”. – Robert Kiyosaki

Jak mieć zawsze pieniądze? 10 zasad zarządzania finansami, aby nigdy nie zabrakło pieniędzy w portfelu

#01 Nie zadłużaj się

To banał, ale warto go stale powtarzać. Najgorsze są pożyczki konsumpcyjne, bo za chwilową przyjemność dopłacamy słone odsetki. To nie jedyny problem, bo bardzo często zaciągamy pożyczki także u siebie. Zwłaszcza gdy chodzi o przyszłe zarobki, wydawane jeszcze zanim dostaniemy pieniądze na konto. Załóżmy, że spodziewamy się podwyżki i jeszcze zanim ją dostaniemy, już robimy zakupy. W ten sposób inflacja naszego życia rośnie i mimo większych dochodów nic się nie zmienia.

#02 Trzymaj koszty pod kontrolą

To opisywany wyżej przypadek zadłużania się u samego siebie. Awans, podwyżka i kupujemy nowe auto dla żony, a to przecież trzeba utrzymać. Podobnie z większym mieszkaniem, a więc i solidniejszą ratą kredytu hipotecznego i wyższym rachunkiem za ogrzewania. Podstawa prawidłowego zarządzania budżetem to maksymalne ograniczanie kosztów, szczególnie stałego utrzymania.

#03 Dbaj o wzrost dochodów

Zaczynamy zwykle od minimum, najniższej pensji czy stażu. To ten okres, gdy jesteśmy bardzo młodzi i wydaje nam się, że wszystko przed nami. Cieszymy się z zarobków i najgorsze co możemy zrobić to zaprzestanie dalszych działań. Każda drabina ma swoje kolejne szczeble, a ty po prostu musisz się po nich wspinać, idąc po ścieżce awansu. Nie ma nic gorszego niż brak troski o to, by twoja pensja stale rosła i zatrzymanie się w pierwszej pracy, bo mamy do niej sentyment.

#04 Spłać długi

Jeśli tylko masz jakiekolwiek długi, zacznij od spłacenia kredytów. Po pierwsze to kolosalna oszczędność: nie oddajesz nikomu swoich pieniędzy w postaci odsetek czy marż i prowizji, po drugie masz “lżejszą głowę”. Czasami nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak wielkim brzemieniem są myśli o tym, że zabraknie nam na spłatę raty czy o tym, co stanie się, gdy wzrośnie WIBOR, a z nim nasza rata i nie będziemy mieli czym zasypać dziury w budżecie. Długi to także częsty powód konfliktów i kłótni w rodzinie.

#05 Buduj poduszkę bezpieczeństwa

To kolejny krok na drodze do spokojnego snu, dlatego ekonomiści nazwali to poduszką bezpieczeństwa. To zabezpieczenie finansowe, które jest równe mniej więcej kwocie potrzebnej ci na spokojne przeżycie sześciu miesięcy, a jeszcze lepiej roku. To taki kupiony czas, który zyskujesz po to, by znaleźć nową pracę, podreperować zdrowie czy nawet zmienić miejsce zamieszkania. Poduszka bezpieczeństwa daje ci komfort i wpływa na twoją pewność siebie. W końcu, jeśli umiałeś ją zgromadzić, nic nie blokuje cię przed tym, by dalej zarabiać i oszczędzać pieniądze, a potem sprawić, by to one zarabiały na ciebie.

#06 Inwestuj nadwyżki finansowe

Pieniądze, które masz, muszą przynosić dochód. Zdeponowane na zwykłym koncie oszczędnościowym czy lokacie będą wprawdzie bezpieczne, ale stracą na wartości, bo z czasem zjadać je będzie inflacja. Naucz się inwestowania, tylko nie zapominaj o tym, co pisane maleńkimi literkami: inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, a im wyższy planujesz zysk, tym większe jest ryzyko straty kapitału. To powód, dla którego można inwestować tylko nadwyżki finansowe.

#07 Nie słuchaj doradców

Świat wprost roi się od guru finansowych, którzy marzą o tym, by wskazać ci, gdzie schowany jest święty Graal, czyli wielkie zyski. Takiego eksperta finansowego znajdziesz w każdym banku, a nawet w reklamie produktów finansowych. Tylko nie wierz w to, że ci ludzie dbają o twoje pieniądze. O twój portfel dba tylko jedna osoba i jesteś to ty, bo tylko tobie na tym zależy.

#08 Dbaj o swój czas

Naucz się liczyć, ile kosztuje jedna godzina twojego czasu, czyli ile zarabiasz w ciągu tej godziny lub potencjalnie możesz zarobić. To znaczące ułatwienie zakupów: zanim sięgniesz po rzecz, wiesz, ile czasu musisz pracować, aby ją kupić. Pomyśl, czy na pewno jest warta twojego czasu. Podobnie przydatne jest to wtedy, gdy chcesz zlecić usługi czy wykonanie prostych prac domowych. Wiesz, czy to się opłaca.

#09 Zdefiniuj swoje cele i nie patrz na innych

Sąsiedzi kupili nowy samochód? Co cię to obchodzi, pogratuluj i pomyśl, jaki jest twój cel. Nie patrz na to, co robią inni, a myśl o tym, czego potrzebujesz ty i twoi bliscy. Każdy z nas żyje dla siebie i nie ma sensu dać się złapać w szpony konsumpcjonizmu, zbędnych zakupów i życia na pokaz.

#10 Dbaj o najbliższych

Oczywiście, miłość to najważniejsza sprawa. Ale nie mniej istotne jest to, że jeśli zadbamy o naszych bliskich, jest spora szansa, że oni także zadbają o nas: gdy będziemy chorzy, nieporadni lub pozbawieni dochodów. Dla dobrze wykształconego dziecka, w które zainwestujemy określony kapitał, po to by zwiększało swoje kompetencje i zdobywało coraz lepszą pracę nie będzie problemem udzielenie wsparcia finansowego rodzicom. Myśl też o bezinteresownej pomocy, której udzielaj obcym ludziom, gdy tylko cię na to stać. Uwierz, że dobra karma zawsze wraca.

“Kontrolowanie swojego czasu to najwyższa dywidenda, jaką mogą przynieść pieniądze”. – Morgan Housel

A Ty masz swoje finanse pod kontrolą?