Ostatni rok skłonił wielu z nas do szeregu refleksji. Zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, jak ważnymi wartościami są dla nas rodzina i zdrowie. Tylko nie zapominajmy o jeszcze jednej, ogromnej wartości: o naszym czasie, który jest przecież mocno ograniczony. Zastanówmy się czasem, ile kosztuje nas czas, ile go tracimy na bezproduktywne czynności i ile czasu po prostu marnujemy na bzdury.

“Pieniądze można tylko zyskać lub stracić. Ale czas można tylko stracić. Dlatego trzeba ostrożnie nim gospodarować”

Ile kosztuje twój czas i po co ci ta wiedza?

Dlaczego czas jest bezcenny?

Czas to taki zasób, którego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zwiększyć. Nie dokupimy sobie czasu, nie znajdziemy go, a jego pula jest mocno ograniczona i sprowadza się do jednego życia każdego człowieka. Bardzo trudno jest wycenić nasz czas, zwłaszcza że inna wartość będzie miał dla nas ten, który poświecimy dla przyjemności czy ten, który spędzamy na wykonywaniu nudnych i żmudnych czynności. Nie dość na tym, nie zapominajmy, że z wiekiem przeważnie spada nasza produktywność i potrzebujemy coraz więcej czasu na wykonanie czynności, które wcześniej nie sprawiały nam aż takiego wysiłku.

“Czas to pieniądz dlatego tak ważny jest zegarek, symbolizuje ilość pieniędzy w naszych rękach”

Godzina twojej pracy

Jako że czas jest niemierzalny, nie ma właściwie możliwości jego wyceny. Jedyny sposób to oszacowanie wartości godziny twojej pracy. Teoretycznie to nic skomplikowanego. Na przykład rządzący wyceniają godzinę naszej pracy na 19,70 zł brutto. Tyle wynosi stawka godzinowa przy zatrudnieniu na umowę zlecenie w 2022 roku. To raczej niewiele, choć przekłada się na nieco więcej niż najniższa krajowa (to przez kwestie obliczania podatków), czyli 3300 złotych przy założeniu pracy przez 168 godzin miesięcznie, czyli tyle ile wynosi etat. Każdy z nas ma nieco inną stawkę i inny czas pracy, ale możesz to łatwo wyliczyć. Bierzesz na rękę 5 tysięcy i pracujesz na etacie? Czyli jedna godzina twojego czasu jest warta nieco mniej niż 30 złotych.

“Wiele osób nie dba o swoje pieniądze, dopóki nie wyda prawie
wszystkich, a inni robią to samo ze swoim czasem”. – Johann
Wolfgang von Goethe

A koszty roczne godziny twojego czasu?

Tu wyliczenie jest nieco bardziej skomplikowane, bo w grę wchodzą także godziny naszego urlopu, te spędzane w domu i takie, które przeznaczamy na sen. Liczenie wygląda w ten sposób: ile zarabiamy rocznie? Przyjmijmy założenie ze stawki miesięcznej, przy tych wspomnianych 5 tysiącach, będzie to 60 tysięcy, bo mamy dwanaście miesięcy w roku. W roku mamy w sumie aż 8784 godziny, którymi możemy dysponować. Dzielimy nasze zarobki przez ten czas i uzyskujemy oszałamiającą kwotę sześć złotych osiemdziesiąt groszy. W tej chwili zaczynamy mieć pełną wiedzę, bez fałszerstw i przekłamań, tyle po prostu kosztuje nasz czas. Nie jest to wielka kwota, ale to także ten czas, który spędzamy na rozrywce, śnie czy wgapianiu się w telewizor.

“Pieniądze to wspaniała rzecz, ale może się zdarzyć, że płacisz za nie zbyt wielką cenę”. – Alexander Bloch

Co ci daje ta wiedza?

Zastanów się, wiesz, ile kosztuje godzina twojej pracy. Np. jest to trzydzieści złotych. Pomyśl, zanim zmienisz pracę na taką z lepszym teoretycznie wynagrodzeniem, ale za to zlokalizowaną o godzinę dalej od twojego domu. Dwie godziny dziennie przeznaczysz na dojazdy, czyli musisz zarobić o 60 złotych więcej. W skali 20 dni roboczych to 1200 złotych. Jeśli dostaniesz tyle podwyżki, po prostu na jedno wyjdzie. Wiedza o stawce godzinowej przydaje się także podczas zakupów. Zanim sięgniesz po torebkę za 250 złotych, pomyśl, że aby na nią zarobić musisz spędzić aż osiem godzin w biurze. Czy jest warta twojego czasu? Obliczenia przydają się także przy zlecaniu pewnych prac, których po prostu nie opłaca ci się wykonywać.

“Spójrz na swój dzień z innej perspektywy i z dystansu. (…) Unikaj sprzedawania swojego czasu za pieniądze, wykorzystaj swoje doświadczenie, a resztę deleguj do wykonania innym”. –  Jeff Moore

Sprawdź też: Jak zawsze mieć czas? 7 sekretów produktywnych ludzi którzy mają czas na wszystko

A czy Ty wiesz ile kosztuje Twój czas?