Wciąż wydaje ci się, że nie masz na nic czasu? Masz więcej czasu niż myślisz! Musisz jedynie trochę przemodelować swój sposób myślenia i zastosować strategie, z których korzystają osoby mające najwięcej wolnego czasu. Laura Vanderkam ekspertka od efektywnego korzystania z czasu, postanowiła zbadać, dlaczego niektórzy ludzie czują się tak, jakby mieli cały czas na świecie, podczas gdy inni nigdy nie mają go dość. Przeanalizowała setki planów dnia bardzo zapracowanych osób i odkryła siedem nawyków ludzi, którzy mimo tego że mają mocno wypełnione życie i tak czują, że czasu im nie brakuje. W jaki sposób układają sobie plan dnia i życie, żeby uniknąć napięć czasowych i lepiej czuć się z godzinami, którymi dysponują? Jak robić więcej będąc mniej zajętym? Oto sekrety produktywnych ludzi, którzy mimo wszystko zawsze mają czas!

“Uważność daje Ci czas. Czas daje Ci możliwości. A możliwości, wprawnie dobrane, prowadzą do wolności”. – Bhante Henepola Gunaratana

Jak zawsze mieć czas? 7 sekretów produktywnych osób mających mnóstwo czasu

#01 Pielęgnuj swój ogród.

Czas mija niezależnie od tego, czy zastanawiamy się, jak go spędzamy, czy nie. Praca z czasem jest jak dbanie o ogród. Ogrodnik musi znać swoją działkę. Musi myśleć o tym, jak chce, aby wyglądała. Następnie codzienna uprawa prowadzi do piękna, zarówno w krajobrazie, jak i w życiu. Podobnie jest z czasem, jest to ten sam proces.

Jeśli chcesz lepiej gospodarować czasem, przede wszystkim musisz wiedzieć na co go poświęcasz. Zapisuj, co robisz w ciągu dnia. Ogólne kategorie jak praca, sen, spędzanie czasu z partnerem, jazda samochodem, zakupy spożywcze, i tak dalej są wystarczające. Chodzi o to, aby mieć całościowy obraz swojego czasu, a nie o udokumentowanie każdej minuty. Najlepiej zarejestrować cały tydzień, ale już klika dni, da ci obraz co robisz ze swoim czasem.

Po prześledzeniu swojego czasu, spójrz na swój harmonogram i zadaj sobie kilka pytań:
  • Co mi się podoba w moim harmonogramie?
  • Na co chciałbym poświęcić więcej czasu?
  • Na co chciałbym poświęcać mniej czasu?
  • Co mogę zrobić, aby do tego doprowadzić

Zastanowienie się nad swoimi dniami i tygodniami przed ich rozpoczęciem zwiększa szansę, że tym razem poświęcisz czas na znaczące i cieszące się aktywności.

#02 Dbaj, by życie było godne zapamiętania.

Każdy z nas ma wspomnienia, dobre i złe, które kształtują to, kim jesteśmy dzisiaj. Co ciekawe, nasze wspomnienia odgrywają również ważną rolę w tym, jak postrzegamy czas.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej mamy wspomnień, tym więcej czasu czujemy, że mieliśmy. Powód sprowadza się do tego, jak ludzki mózg przetwarza otoczenie i archiwizuje to, co się w nim dzieje. W codziennym życiu wiele z tego, co nas spotyka, jest szybko archiwizowane w głębi naszego mózgu lub całkowicie zapominane. Jeśli mózg otrzymuje zbyt wiele takich samych informacji, całe lata mogą zniknąć w czarnych dziurach pamięci.

Jak więc rozciągnąć swoją percepcję czasu i uniknąć utraty godzin na rzecz swojej codziennej rutyny? Zadbaj o to, by to co robisz było godne zapamiętania. Kluczem jest stworzenie wspomnień, które są intensywne lub wyjątkowe w jakiś sposób. Tworzenie takich momentów i wspomnień jest pod naszą kontrolą, gdy nasze życie jest nastawione na przygodę.

Pomyśl czym dzisiejszy dzień będzie różnił się od poprzedniego? Dlaczego jutro będzie inne niż pozostałe dni? Zrób listę 100 marzeń – przygód, które chciałbyś przeżyć w ciągu swojego życia i zacznij je realizować. Mogą być one wielkie jak podróż dookoła świata lub małe jak wizyta w nowo otwartej  restauracji.

Wygospodaruj czas na przywołanie wspomnień. Przejrzyj stary album z fotografiami. Posłuchaj muzyki, która była dla ciebie ważna w pewnym okresie twojego życia. Zatrzymaj się w miejscu, które ma dla ciebie szczególne znaczenie. Zapisz wspomnienia, które się pojawiają, lub podziel się nimi z kimś innym. W jaki sposób zmieniło to twoje nastawienie do czasu?

#03 Nie wypełniaj czasu.

Przygody sprawiają, że życie staje się niezapomniane, a wspomnienia rozciągają czas. Wyzwanie polega na tym, że często wydaje nam się, iż nie mamy czasu na różne aktywności, jak np. taniec salsy w poniedziałkowy wieczór, bo nasze życie jest już pełne innych obowiązków. W rzeczywistości przyszłość to czysta karta, którą możesz zapisać. Unikaj szkodliwego nastawienia, ignorując pokusę wypełniania całego wolnego czasu. Posiadanie niesamowicie napiętego harmonogramu niekoniecznie wiąże się z produktywnością i z pewnością nie jest to cel, do którego powinniśmy dążyć.

Przyjrzyj się aktywnością i zobowiązaniom, które obecnie wypełniają twoje życie. Gdybyś miał zacząć od zera, to które z tych aktywności byś przepisał?Odnośnie tych których nie wpisałeś, czy istnieje sposób, w jaki mógłbyś je ograniczyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy? Jeśli nie możesz uwolnić się od tych zobowiązań, jak możesz zminimalizować poświęcany im czas?

Jakie czynności wykonujesz często? W jaki sposób możesz usprawnić logistyczne aspekty tych działań, aby uwolnić swój czas?

#04 Nie spiesz się.

Zwolnij. Pośpiech tylko sprawia, że czujesz się poganiany. Spróbuj zauważyć chwilę obecną. Świadomie zwróć uwagę na widoki, dźwięki, szczegóły. Weź głęboki oddech. Delektuj się dobrymi chwilami. Postaraj się zachować maksymalną uważność. To może sprawić, że doświadczenie czasu stanie się dłuższe.

Przejrzyj swój kalendarz pod kątem wszystkich zajęć, które na pewno cię ucieszą. Mogą być to na przykład wakacje w egzotycznej scenerii albo długo wyczekiwana kolacja z dawnymi przyjaciółmi. Zastanów się z wyprzedzeniem nad strategiami, dzięki którym będziesz delektować się tymi chwilami i je rozciągniesz.

Wygospodaruj w ciągu dnia kilka minut na świadome delektowanie się czymś. Może to być zapach kwiatów w drodze do pracy, pyszna kawa, czytanie naprawdę wciągającej książki albo przyjrzenie się zdjęciu na biurku i delektowanie się wspomnieniem przedstawionej na nim chwili. Postaraj się zmaksymalizować przyjemność. Pomyśl co możesz zrobić, aby czuć się jeszcze przyjemniej.

#05 Inwestuj w swoje szczęście

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi, często myślimy tylko o zadowoleniu z życia, które odnosi się do tego, jak dobrze według nas układa się nasze życie w ogóle. Tak więc, jeśli masz świetną pracę i piękny dom, możesz uważać się za szczęśliwego. Jednak to zadowolenie z życia może nie być najlepszym miernikiem twojego szczęścia.

W rzeczywistości, twoje nastroje są często o wiele bardziej napędzane przez twoje doświadczenia, które dzieją się z godziny na godzinę, niż przez twoje ogólne zadowolenie z życia. Na przykład, twój nastrój może często być zdołowany, jeśli codziennie stoisz w korkach i masz wyczerpujący dojazd do tej swojej wymarzonej pracy.

Pamiętając o tej rzeczywistości, możesz zacząć oceniać, które z twoich codziennych czynności przynoszą ci szczęście, a które sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy. Następnie możesz strategicznie planować i wykorzystać swoje zasoby, czas i pieniądze, aby powiększyć lub zminimalizować te czynności.

Zadaj sobie kilka pytań:
  • Kiedy byłem szczęśliwy?
  • Kiedy nie byłem szczęśliwy?
  • Czy pieniądze mogłyby to zmienić?
  • Jeśli tak, to ile by to kosztowało?

Zastanów się więc nad bolesnymi punktami w twoim życiu kiedy “liczysz minuty”. Jak wtedy gdy stoisz w korku do pracy albo czekasz w długiej kolejce do kasy. Co możesz zrobić by zmniejszyć czas zajmowany przez tę kategorię?

Pomyśl też jakie są twoje ulubione przyjemności? Czy możesz zwiększyć ich ilość w swoim życiu? Które aktywności najbardziej cię cieszą? Czy możesz wpisać je do swojego kalendarza na początku, rezerwując dla nich na przykład poranki lub przesuwając je na początek tygodnia?

Bo jeśli chodzi o pieniądze i szczęście, znaczenie ma sposób, w jaki wykorzystujesz swoje pieniądze. Pieniądze mogą zwiększać szczęście, jeśli używasz ich do kupowania rzeczy, które dostarczają przyjemnych doświadczeń. Możesz też korzystając z pieniędzy delegować, część zadań które zabierają ci czas albo których nie lubisz.

Jeśli możesz ograniczyć czas spędzany na rzeczach, których nie lubisz robić – czynnościach, które sprawiają, że liczysz minuty, mając nadzieję, że wkrótce się skończą – i zwiększyć czas spędzany na rzeczach, które lubisz robić, wtedy poczujesz, że masz więcej czasu. Jeśli pieniądze mogą pomóc ci to osiągnąć, to często są to dobrze wydane pieniądze.

#06 Odpuść sobie.

Naucz się uwalniać czas poprzez porzucenie problematycznych oczekiwań. Występują one w wielu formach, zazwyczaj dotyczą decyzji, celów i relacji.

Paradoksalnie, niskie oczekiwania na krótką metę, jeśli są konsekwentnie spełniane, prowadzą do wielkich osiągnięć na dłuższą metę. Dlatego, że małe rzeczy robione wielokrotnie sumują się. Nie musisz pracować przez całą dobę. Po prostu stawiasz jedną metaforyczną stopę przed drugą, krok za krokime, osiągasz swój mały cel, a potem robisz to ponownie. Zrobione jest lepsze niż doskonałe, ponieważ nie ma doskonałości bez wykonania czegokolwiek.

Zwróć uwagę, które tematy zajmują dużo miejsca w twoim umyśle? O czym ciągle rozmyślasz? Jaką rolę w tych rozmyślaniach odgrywają twoje narzucone sobie oczekiwania? W jakich mniej istotnych sprawach w swoim życiu możesz obniżyć standardy?

Jakie dobre nawyki chcesz wypracować? Do jakiego poziomu musiałbyś obniżyć swoje oczekiwania, żeby nie czuć żadnych oporów przed zrealizowaniem danego nawyku każdego dnia? Co oznaczałoby dla ciebie bycie dla siebie łagodnym?

#07 Spędzaj czas z ludźmi.

Zadbanie o relacje i spędzanie czasu z bliskimi, zwiększa poczucie szczęścia sprawia też, że czujesz jakbyś miał więcej czasu.

Wymaga to niezwykłej uważności. Wymaga podjęcia decyzji, w zabieganym życiu, aby poświęcić ludziom uwagę, na którą zasługują. Jest to wspaniały wybór; ogólnie rzecz biorąc, ludzie są świetnym sposobem na pożyteczne wykorzystanie czasu. Niestety, czasem stajemy przed trudnym wyborem między pracą, a czasem z bliskimi. Jednak bez świadomej interwencji, pielęgnowanie relacji prawie automatycznie spadnie na dół listy rzeczy “do zrobienia”.

Traktowanie związków z taką samą intencjonalnością jak pracy nie oznacza planowania czasu rodzinnego w weekendy w piętnastominutowych blokach, ani wysyłania Outlookim zaproszeń na kolację. Oznacza to natomiast włączenie priorytetów i celów związanych z relacjami do wszystkich swoich długoterminowych planów.

Zastanów się w które relacje chcesz zainwestować więcej czasu? Które zajęcia zwiększą ilość czasu spędzonego z bliskimi ci osobami?

Uwagi końcowe

Wszyscy mamy tyle samo czasu w każdym tygodniu, ale nasze nastawienie może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze postrzeganie tego czasu. Spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz tworzenie miłych wspomnień sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy mieli więcej czasu. Z kolei zamartwianie się o naszą produktywność i wykonywanie nudnych rutynowych czynności może sprawić, że poczujemy, jakbyśmy mieli go mniej. Aby jak najlepiej wykorzystać nasz czas, ważne jest, aby przestać się martwić, porzucić rutynę i zacząć przeżywać przygody z tymi, których kochamy.

“Każdy z nas ma dostęp do życiowego ogrodu przydzielanego nam co 24 godziny i musi wymyślić, jak najlepiej wykorzystać to, co zostało mu dane”. – Laura Vanderkam

Miej zawsze czas. Jak zrobić więcej, będąc mniej zajętym

Miej zawsze czas. Jak zrobić więcej, będąc mniej zajętym. - Laura Vanderkam
Miej zawsze czas. Jak zrobić więcej, będąc mniej zajętym. – Laura Vanderkam

Wielu z nas czuje się przytłoczonych natłokiem zajęć. Czy to nasz smartfon i wieczne powiadomienia o pilnych mailach, czy też nasze życie domowe i wszystkie związane z nim wymagania – zawsze jest coś, co zabiega o naszą uwagę. Tak bardzo brakuje nam czasu na relaks i robienie tego, co naprawdę chcemy. Ale nawet kiedy mamy czas dla siebie, często spędzamy go martwiąc się, że nie osiągamy tyle, ile powinniśmy, lub zastanawiając się, jaki jest następny punkt w naszym napiętym planie dnia. Jak więc możemy stworzyć życie, które jest zarówno produktywne, jak i przyjemne? Aby się tego dowiedzieć, musimy zbadać, dlaczego niektórzy ludzie czują się tak, jakby mieli cały czas na świecie, podczas gdy inni nigdy nie mają go dość.

Tu z pomocą przychodzi książka Laury Vanderkam Miej zawsze czas. Dzięki Onepress i tłumaczeniu Marcina Machnika, dostępna jest po polsku. Dowiesz się z niej, jak możesz zmienić swoje nastawienie do czasu, aby stać się bardziej zrelaksowanym i znaleźć czas w swoim zabieganym życiu dla ludzi, którzy są dla ciebie ważni. Jak również, co możesz zrobić, aby zrobić więcej, będąc mniej zajętym.

Odkryjesz, że opisane tu reguły, choć wydają się sprzeczne z intuicją, pozwalają na odzyskanie spokoju, efektywniejsze wykonywanie obowiązków i pozbycie się poczucia przytłoczenia. Są cenne dla tych, którzy chcą wejść na wyższy poziom swojej kariery, udoskonalić relacje z innymi czy po prostu czuć się szczęśliwsi i bardziej spełnieni. Szybko zauważysz, że choć większa efektywność jest ważna, to o wiele cenniejsza jest umiejętność cieszenia się każdą chwilą swojego życia!

Przejmij kontrolą nad swoim czasem i życiem. Zejdź z zegara i zyskaj wolność!

“Bycie poza zegarem oznacza radzenie sobie z czasem na własnych warunkach. To ty sprawujesz kontrolę”. – Laura Vanderkam

Sprawdź też: Co robić w weekend? 8 sekretów udanego weekendu ludzi sukcesu