Trudne czasy wymagają silnego przywództwa. Jednym z najbardziej wymagających zadań, z jakim każdy lider się mierzy, jest bycie liderem zmian i przewodzenie ludziom w kryzysie. Ale jak mówi John C. Maxwell mówca, coach i lider określany mianem najbardziej wpływowego eksperta w dziedzinie przywództwa na świecie: “Dobrzy liderzy rozumieją, że trudności i wyzwania są w rzeczywistości szansą na rozwój w obszarze przywództwa“.

“Jedni liderzy traktują trudności jak kamień milowy, inni – jak kamień nagrobkowy. Różnica w podejściu wynika ze sposobu ich postrzegania rzeczywistości”. – John C. Maxwell

Przywództwo w trudnych czasach. Co nam dają trudności?

#01 Trudności odkrywają nasze prawdziwe oblicze

Trudności nigdy nie przechodzą niezauważone. Nie możemy ich zignorować. Powodują, że możemy się zatrzymać i przyjrzeć naszej sytuacji oraz sobie, jeśli mamy na tyle odwagi. Trudności i przeciwności tworzą okazję do lepszego poznania siebie. Jak powiedział wielki przywódca egipski, Trudności budują człowieka i pozwalają mu dotrzeć do głębi samoświadomości,  jeśli sobie na to pozwolimy.

 „Okoliczności nie tworzą człowieka; one odkrywają jego wnętrze przed nim samym”. – Jamesa Allen

#02 Trudności są lepszym nauczycielem niż sukces

Trudności pojawiają się w naszym życiu jako okazja do nauki. Istnieje powiedzenie: „Gdy uczeń jest gotów, pojawia się nauczyciel” Jednak nie do końca jest to prawda. W przypadku trudności, można powiedzieć, że nauczyciel pojawia się niezależnie od tego, czy uczeń jest gotów, czy nie. Ci, którzy są gotowi, mogą się czegoś nauczyć. Ci, którzy nie są – nie nauczą się. Dla liderów będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy wyrobią w sobie odpowiedni sposób myślenia.

„Niech twoje rany będą źródłem mądrości”. – Oprah Winfrey

#03 Trudności otwierają drzwi nowym możliwościom

Jedną z najważniejszych lekcji przywództwa  jest taka, że “każda przeciwność, każda trudność może otworzyć drzwi prowadzące do nowych możliwości”.

Dobrzy przedsiębiorcy wiedzą to niemal instynktownie, jednak większość ludzi nauczyła się postrzegać trudności w niewłaściwy sposób. Większość z nas od najmłodszych lat jest uczona, że popełnianie błędów jest złe. Często słyszeliśmy: Tylko się nie pomyl! A tak naprawdę to właśnie dzięki błędom możemy się czegoś nauczyć. Błąd po prostu pokazuje ci coś, czego jeszcze nie wiedziałeś. A kiedy popełnisz błąd, to już wiesz.  Błąd nie jest niczym złym; służy nauce czegoś nowego.

Wielu ludzi, doświadczając trudności, pozwala, żeby one ich przytłaczały. Zamiast tego, powinni szukać w nich jakiejś dobrej strony, nowych możliwości.

“Najlepszym sposobem na trudne czasy jest potraktowanie ich jako źródła możliwości.”. – John C. Maxwell

#04 Trudności tworzą naszą historię, jeśli potrafimy odpowiednio na nie zareagować

Jeżeli reagujesz właściwie na przeciwności, to widzisz w nich coś, co może ci pomóc stać się lepszym sobą.  Jeśli widzisz w niepowodzeniach możliwość nauki i poprawy wyników, to będziesz się uczył i poprawiał wyniki. Jeśli natomiast postrzegasz niepowodzenia jak początek końca – to koniec nastąpi. W tym sensie siła historii jest większa od doświadczeń samych w sobie”.

Dobrzy liderzy dostrzegają i wykorzystują możliwo­ści. Nieustannie poszukują sposobów na to, by wspierać swoją organizację i pomagać zespołowi w rozwoju. Wielcy liderzy nie zostawiają ludzi samych sobie w trudnych czasach. Są prowodyrami zmian. Są pionierami – ludźmi gotowymi iść w nieznane. Ludźmi gotowymi podejmować ryzyko, wprowadzać zmiany i eksperymentować, by tylko znaleźć nowe i lepsze sposoby działania.

Dopiero w trudnych czasach ludzie, których prowa­dzimy, dowiadują się, kim jesteśmy, a również my sami odkrywamy, na co nas stać.

“Każdy lider dostaje szanse, by stać się bohaterem jakieś wielkiej historii. Jedni korzystają z tej szansy, inni jednak nie. Wybór należy do Ciebie”. – John C. Maxwell

Słowo końcowe

Postawny sprawę jasno – skuteczne przywództwo może być trudne i ryzykowne, zwłaszcza w ciężkich czasach. Naszym jednak zadaniem jako liderów, jest podtrzymywanie nadziei, przypominanie ludziom o nowych możliwościach i pomoc osiąganiu sukcesów.

Przeprowadź ludzi przez trudne czasy!

W obliczu trudności liderzy nie mogą scedować rozwiązywania problemów na kogokolwiek innego. Muszą sami aktywnie stawiać czoła wyzwaniom, mierzyć się z trudnościami, rozniecać zapał, korygować błędy i prowadzić ludzi w odpowiednim kierunku. Dlatego pierwszym krokiem, jaki, powinieneś wykonać w obliczu trudniejszych czasów, jest przygotowanie siebie samego jako lidera.

Przywództwo w trudnych czasach. - John C. Maxwell
Przywództwo w trudnych czasach. – John C. Maxwell

Przygotuj się na wyzwanie, jakim jest przeprowadzenie innych przez okres trudności. Jeśli chcesz wiedzieć jak odnieść sukces jako lider w trudnych czasach to książka Przywództwo w trudnych czasach jest dla ciebie. John C. Maxwell pokazuje w niej obecnym i przyszłym liderom, jak:

  • przygotować się na wyzwania,
  • stać się skutecznymi liderami zmian,
  • inspirować i rozwijać zespoły i organizacje,
  • budować zwycięskie strategie w obliczu kryzysu.

Trudne czasy mogą być dla ciebie szansą na zbudowanie twoje przywództwa. Wykorzystaj ją!

“Każdy kryzys niesie ze sobą okazję do narodzenia się na nowo. Trudne czasy mogą nas zdyscyplinować do stania się silniejszymi”. – John C. Maxwell

A jakie historie w twoim życiu mogą napisać trudniej­sze czasy?  Czy potrafisz dostrzegać możliwości, kiedy mierzysz się z trudnymi sytuacjami? Czy szukasz sposobów na ich wykorzystanie? Jakiego rodzaju liderem będziesz, gdy nadejdzie kryzys?

Źródło: Przywództwo w trudnych czasach Autor: John C. Maxwell, wydawnictwo Logos Oficyna Wydawnicza 2022, tłumaczenie Jerzy Cieślinski

Sprawdź też: Przywództwo w świecie VUCA. Jak być skutecznym liderem w niepewnych czasach?