Co sprawia że ludzie wyróżniają się spośród innych i stają się niezwykłymi liderami? Czy wynika to z ich osobowości, umiejętności mentalnych albo fizycznych? Które czynniki odrywają kluczową rolę, aby stać się liderem? Czy jest to talent, motywacja, trening, doświadczenie, czy coś innego? A może po prostu szczęśliwy traf spowodował, że znaleźli się we właściwym miejscu i czasie? David M. Rubenstein amerykański prawnik, były urzędnik państwowy, dziennikarz telewizyjny, przedsiębiorca i miliarder miał okazję rozmawiać z wielu współczesnymi liderami. Wśród nich byli wybitni ludzie ze świata biznesu, sportu, show-biznesu, polityki i wielu innych branż. Wywiady, które prowadził z jednymi z największych liderów naszych czasów zawarł w swojej książce LIDERZY. Rubenstein pytał ich co sprawiło, że stali się liderami i czemu zawdzięczają swój sukces. Okazuje się, że są pewne cechy wspólne wielkich liderów, dzięki którym możesz stać się przywódcą i też osiągnąć sukces.

„Samo zainteresowanie przywództwem nie wystarcza. Ale bez względu na pochodzenie można zostać przywódcą, a silni liderzy czynią jakąś część świata lepszą”. – David M. Rubenstein

Liderzy co ich wyróżnia i jak stać się wielkim przywódcą?

#01 Chęć odniesienia sukcesu

Lider powinien chcieć odnieść sukces. Starać się odcisnąć swoje piętno na świecie, stworzyć produkt lub usługę, zrobić coś istotnego co naprawdę zainteresuje innych i będzie stanowić dla nich wartość.

#02 Poszukiwanie czegoś nowego i unikatowego

Liderzy przecierają nowe szklaki. Liderem na ogół jest osoba, która chce coś stworzyć lub zbudować, dotrzeć tam gdzie inni jeszcze nie próbowali się dostać.

#03 Ciężka praca

Do bycia liderem nie ma drogi na skróty. Wykonywanie pracy i bycie prawdziwym liderem wymaga wysiłku wielu godzin ciężkiej harówki. Aby zbudować niezbędne umiejętności i osiągnąć coś znaczącego potrzeba czasu i często ponadstandardowego zaangażowania. Trzeba pracować ciężej i dłużej niż inni.

#04 Skupienie

Bycie liderem wymaga koncentracji. Skup swoją energię na doskonałym opanowaniu jednej umiejętności czy talentu. Dopiero gdy twoje zdolności zostaną potwierdzone w jednej dziedzinie, którą mistrzowsko opanowałeś, rozszerzaj swoje działania na inne obszary.

#05 Porażka

Każdy lider poniósł porażkę w jakiejś kwestii lub w wielu kwestiach. Porażka może podsycić ambicje by odnieść sukces przy kolejnej próbie. Wykorzystaj to doświadczenie i zmotywuj się do udowodnienia, że ta porażka była wyjątkiem. Porażka uczy też pokory i może spowodować wręcz wykładniczy wzrost pragnienia, by następnym razem poradzić sobie lepiej.

#06 Wytrwałość

Liderzy są wytrwali w dążeniu do celu. Jeśli robi się coś nowego, innego, unikatowego to napotka się opór ze strony tych, którym podoba się status quo. Kluczem jest uporczywość, gdy inni odmawiają i walka o zmianę, którą chce się wprowadzić. Czasem im większy opór tym bardziej lider jest zdeterminowany by zrealizować swoje marzenia i ambicje.

#07 Siła przekonywania

Liderem jest ten, za którym inni chcą podążać. Nie możesz być przywódcą jeśli nikt za tobą nie idzie. Ludzie idą za tymi, którzy potrafią ich przekonać do swoich zalet, mądrości przekonań czy postępowania. Lider może przekonać innych do podążania za nim za pomocą jednego z trzech podstawowych środków komunikacji. Po pierwsze napisanie czegoś to zainspiruje czytelników. Po drugie powiedzenie czegoś, to zmotywuje słuchaczy. A po trzecie zrobienie czegoś co będzie stanowić przykład, za którym pójdą inni. Warto więc poprawiać swoje umiejętności pisania, wygłaszania przemów i robienia tego co może zainspirować innych.

#08 Pokorna postawa

Niektórzy liderzy pozwalają by ich autorytet zmienił się w arogancję. Jednak bardziej efektywni i wytrwali przywódcy dostrzegają, że nie są wszechmocni i wszechwiedzący oraz że pomógł im pewnym stopniu łut szczęścia. Mają w sobie pokorę, która pokazuje, że dostrzegają własne słabości i zdają sobie sprawę z tego jakie mieli szczęście stać się liderami. Takie podejście jest efektywniejsze jeśli chodzi o zyskiwanie poparcia. Staraj się żyć tak by pamiętać o pozostaniu skromny, bo to pomaga w tym by inni chcieli za tobą podążać i cię naśladować.

#09 Dzielenie się sukcesem

Nie ma granic tego co ludzie mogą osiągnąć, jeśli są gotowi podzielić się sukcesem„.

Najbardziej efektywni przywódcy zdają sobie sprawę, że mogą osiągnąć o wiele więcej jeśli zechcą podzielić się sukcesem z innymi.

Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą„.

Oczywiście każdy chce być odpowiedzialny za sukces, ale już nie za porażkę. Najlepsi liderzy przypisują zasługi innym w takim stopniu w jakim tylko możliwe i biorą na siebie całą winę lub jej części gdy dochodzi do porażki.

#10 Zdolność do uczenia się przez całe życie

Liderzy muszą wciąż się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę każdego dnia. Muszą trenować swój najbardziej unikatowy mięsień – mózg. Zaniedbania w tym zakresie utrudniają bycie na bieżąco w błyskawicznie zmieniającym się świecie, który zasypuje nas coraz większą ilością danych. Te informacje i wiedza mogą się okazać pomocne w byciu dobrze poinformowanym i mądrym przywódcą.

#11 Prawość

Liderzy różnią się między sobą tym jak bardzo kierują się prawością i etyką. Najbardziej skuteczni przywódcy są postrzegani jako osoby o wyjątkowo wysokich standardach etycznych, a ich poświęcenie zwiększa ich możliwości przywódcze.

„Zbudowanie reputacji zajmuje całe życie, zniszczenie jej 5 minut”.

Nie angażuj się w ryzykowne etycznie zachowania, które mogą zrujnować ci reputację i życie. Nie idź na skróty w kwestiach etycznych, a staniesz się o wiele skuteczniejszym przywódcą.

#12 Reakcja na kryzysy

Prawdziwych liderów poznajemy w obliczu kryzysowej sytuacji. Przywódcy są najbardziej potrzebni wtedy gdy pojawiają się kryzysy, którym trzeba stawić czoła i sobie z nim poradzić. Umiejętność odpowiedniej reakcji i stawanie na wysokości zadania gdy przychodzi, kryzys to wyróżnik najlepszych liderów.

#13 Szczęście

Osoba może mieć wiele wspaniałych cech, ale prawda jest też taka, że czasem po prostu potrzebny jest łut szczęścia. Wielu liderów, którzy odnieśli sukces mieli po drodze trochę szczęścia. Mogło to być przypadkowe spotkanie, dobór odpowiednich wspólników albo znalezienie się w określonej sytuacji we właściwym miejscu i o właściwej porze. Bo czasami do stania się wielkim liderem i sukcesu, po prostu przydaje się odrobina szczęśliwego trafu.

Uwagi końcowe

Przywództwo ma wiele form jest praktykowane na wiele sposobów. Istnieją ludzie którzy umieją przewodzić narodom, dowodzić armią, wymyślić i budować ogromne firmy i biznesy. Jeszcze inni dokonują odkryć naukowych, które ratują i polepszają życie milionów. Albo doprowadzają do perfekcji umiejętności artystyczne czy sportowe jednocząc fanów na całym świecie. Liderzy mogą osiągnąć na prawdę wiele dzięki potędze swojego intelektu, unikatowym umiejętnościom, sztuce perswazji i silnej osobowości.

Myśl jak lider – stań się liderem!

Aby poznać sposób myślenia jednych z największych liderów naszych czasów, ich drogę do przywództwa i sukcesu sięgnij po wydaną przez Znak książkę Davida M. Rubensteina LIDERZY. Dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Alka Konieczka i Tomasza Maciosa.

LIDERZY. 30 inspirujących rozmów z największymi liderami naszych czasów. - David M. Rubenstein
LIDERZY. 30 inspirujących rozmów z największymi liderami naszych czasów. – David M. Rubenstein

Książka LIDERZY zawiera 30 wywiadów jakie David M. Rubenstein przeprowadził z liderami w swoich dziedzinach. Swoich rozmówców na postawie ich doświadczeń podzielił na sześć grup: wizjonerzy, budowniczowie, reformatorzy, wodzowie, decydenci i mistrzowie.

Wśród nich znaleźli się m.in. współtwórca Microsofta, założyciel Nike, właściciel Amazona, ikona telewizji, trener reprezentacji narodowej w koszykówce, dyrektor generalny Google’a. Prezydenci, prawnicy, politycy, sportowcy, muzycy, wizjonerzy. Słowem – najwięksi!

W każdym z zamieszczonych w tej książce wywiadów starał się ich spytać o to jak stali się przywódcami i pozostali nimi na lata. Historię liderów się różnią jednak są też cechy, które wszyscy wymieniają jako kluczowe dla osiągnięcia przez siebie sukcesu i dla skutecznego przywódcy.

Oczywiście aby stać się liderem nie wystarczy przeczytać książki na ten temat. Jednak historie niektórych z najbardziej znanych żyjących liderów pokazują w jaki sposób przywództwo rozwija się z biegiem lat. Wiele przedstawionych osób zaczynało mając do dyspozycji jedynie pomysł i motywację. A ich historie dowodzą także jaką wartość może wnieść lider do wyzwania, często wywierając pozytywny wpływ na ludzkość. Każda opowieść jest inspirująca i pouczająca.

Zwłaszcza dzisiaj świat potrzebuje silnych, zdecydowanych, utalentowanych przewódców, którzy potrafią wywierać pozytywny wpływ – stań się jednym z nich! Bądź liderem!

„Co większość ludzi mówi na łożu śmierci? Nie mówią: „Żałuję, że nie zarobiłem więcej pieniędzy”. Mówią: „Chciałbym spędzać więcej czasu z moją rodziną i zrobić więcej dla społeczeństwa lub mojej społeczności”. – David M. Rubenstein

Sprawdź też: Dlaczego chcesz być przywódcą? Główne motywacje lidera