Shay nadal był zły, wzruszył jednak ramionami, jakby chciał powiedzieć: „W sumie nic się nie stało”.
– A w jakiej kwestii niby się mylę? – zapytał.
– Nie spodoba ci się to, ale i tak ci powiem. – Liam milczał przez chwilę, zanim dokończył zdanie. – Może i harujesz, ale na pewno nie dla firmy.
– A co to niby ma znaczyć? – dopytywał Shay.
Liam liczył się z tym, że jego rozmówca może źle zareagować na odpowiedź, ale i tak powiedział:
– Robisz to dla siebie.

Autor bestsellerów New York Timesa, Patrick Lencioni, napisał kilkanaście książek na temat wspierania liderów w procesie budowy zdrowszych organizacji. Co w praktyce sprowadza się do zapobiegania intrygom, zespołowym dysfunkcjom i niepewności przy jednoczesnym zwiększaniu nacisku na jasność, uporządkowanie i produktywność.

W książce Motywacje lidera, wciągającej i pouczającej opowieści biznesowej o dwóch konkurujących ze sobą prezesach firm Shayu i Liamie, zmienia punkt koncentracji uwagi. Chce pomóc liderom w zrozumieniu, jak ważne jest to, czemu w ogóle przewodzą.

Na podstawie wielu lat doświadczeń Lencioni doszedł bowiem do wniosku, że liderzy mają kłopot z budowaniem zdrowych organizacji, ponieważ wykazują się niemal podświadomą niechęcią do żmudnych zadań i konfrontacji z trudnymi sytuacjami. Ta niechęć wynika z błędnej – i niebezpiecznej – motywacji do pełnienia roli lidera.

“Jeśli ktoś zostaje liderem z niewłaściwych powodów, to potem naprawdę nie ma znaczenia, z jakich narzędzi korzysta. Każdy lider, tak młody jak i stary, jeśli chce odnieść sukces, powinien zastanowić się nad tym, po co w ogóle został liderem”. – Charles Meyers

Dlaczego chcesz być przywódcą? Dwie główne motywacje lidera

Zdaniem Patricka Lencioni można wyróżnić dwa główne źródła motywacji do objęcia funkcji przywódczej:

#01 Przywództwo rozumiane jako nagroda

Pierwsze źródło motywacji do bycia liderem to przekonanie, że rola przywódcza jest formą wynagrodzenia za ciężką pracę. Bycie liderem powinno stanowić źródło przyjemności i pozytywnych doświadczeń. Lider powinien mieć swobodę decydowania o tym, czym będzie się zajmować. W szczególności zaś powinien móc nie zajmować się tym, co wydaje mu się przyziemne, co mu nie sprawia przyjemności i co wzbudza u niego poczucie dyskomfortu.

Lider nastawiony na chęć zdobycia “głównej nagrody” myśli przede wszystkim o tym, co może uzyskać dla siebie. Stanowisko przywódcze, wiąże się często z powszechnym poważaniem, statusem, władzą i pieniędzmi. Jest traktowane jako zasłużone ukoronowanie wieloletnich wysiłków. Gdy jednak motywacją lidera jest przede wszystkim nagroda, taki lider stara się unikać dyskomfortu i zadań, jakich nie lubi. Dlatego podwładni takiego lidera raczej nie mogą liczyć na jego rady, wytyczne czy ochronę. A to oznacza wymierne szkody zarówno dla nich, jak i dla organizacji jako takiej.

#02 Przywództwo rozumiane jako odpowiedzialność

Drugie źródło motywacji wynika z przekonania, że być liderem znaczy ponosić odpowiedzialność. W tym ujęciu przywództwo wiąże się z trudnościami i wyzwaniami. Co oczywiście nie wyklucza i nie oznacza, że nie może stanowić źródła osobistej satysfakcji.

Liderzy nastawieni na odpowiedzialność chcą służyć ludziom. Żywią przekonanie, że przywództwo powinno być w założeniu radośnie trudnym i bezinteresownie realizowanym obowiązkiem. Tacy przywódcy są gotowi podejmować daleko idące wysiłki, aby zrobić coś dobrego dla tych, którym przewodzą. Zdolni są do poświęceń, aby ten cel osiągnąć. Ich głównym źródłem motywacji do pełnienia funkcji przywódczych jest chęć działania na rzecz innych.

“Nikt nie jest doskonały. Nie ma liderów, którzy rozpatrywaliby swoją rolę wyłącznie w kategoriach nagrody lub wyłącznie w kategoriach odpowiedzialności. Każdy z nas czasem z czymś się zmaga, każdy z nas staje czasem na wysokości zadania. W praktyce jednak zawsze któraś z tych filozofii bierze górę – i to ona zasadniczo wpływa na losy lidera i jego organizacji”. – Patrick Lencioni

Uwagi końcowe

Patrick Lencioni w Motywacjach lidera rozprawia się z mitem, zgodnie z którym każdy ambitny człowiek może – i powinien – zostać liderem. Obnaża prawdziwą naturę przywództwa postrzeganego w kategoriach nagrody, aby liderom łatwiej było wyzwolić się spod wpływu tej koncepcji. Ponieważ, jeśli pełnisz rolę lidera z niewłaściwych powodów, to nawet najlepsze metody i techniki zarządzania ci nie pomogą.

Motywacje lidera. Dlaczego tak wielu szefów rezygnuje z wykonywania swoich najważniejszych obowiązków? - Patrick Lencioni
Motywacje lidera. Dlaczego tak wielu szefów rezygnuje z wykonywania swoich najważniejszych obowiązków? – Patrick Lencioni

Podobnie jak w przypadku innych książek tego autora, Motywacje lidera to krótka, fikcyjna historia biznesowa, która w barwny sposób ilustruje problem i podpowiada co możesz zrobić, aby go rozwiązać. Dzięki wydawnictwu MT Biznes i tłumaczeniu Magdy Witkowskiej dostępna jest po polsku. To mądra, błyskotliwa i treściwa opowieść z doskonałymi, praktycznymi wskazówkami. Idealna lektura, dla każdego kto jest już liderem albo aspiruje do roli przywódcy czy dyrektora generalnego.

Jak mówi sam autor “Motywacje lidera to najkrótsza i najprostsza książka, jaką do tej pory napisałem – ale prawdopodobnie najważniejsza. A najważniejsza z uwagi na wielkie ryzyko, jakie – dla poszczególnych ludzi, ale też społeczeństwa jako takiego – pociąga za sobą objęcie roli lidera z niewłaściwych powodów“.

Bądź odpowiedzialnym liderem!

Sukces w przywództwie osiąga się dzięki czemuś, co Lencioni nazywa “radosną odpowiedzialnością”. Liderzy nastawieni na odpowiedzialność zawsze osiągają więcej, niż się od nich oczekuje. Natomiast liderzy nastawieni na nagrody niemal nigdy nie spełniają pokładanych w nich nadziei.

Zastanów się więc nad tym, dlaczego w ogóle chcesz być liderem? A jeśli nim już jesteś to z jakich powodów wykonujesz swoją pracę? Czy koncentrujesz się tylko na nagrodzie? Czy kierujesz się pobudkami, które z każdą chwilą zbliżają cię do koncepcji przywództwa rozumianego jako odpowiedzialność?

Twoje motywacje do bycia liderem mogą przesądzić o Twoim sukcesie i ludzi, którym przewodzisz.

“Myślę, że najwyższy czas, abyśmy – jako jednostki i jako społeczeństwo – wrócili do wizji przywództwa, w którym przede wszystkim liczą się ci, którym się przewodzi, a nie lider”.- Patrick Lencioni

Sprawdź też: 5 dysfunkcji pracy zespołowej. Jak budować zaangażowane zespoły?

A Ty jakim liderem chcesz być? Co jest twoją motywacją do bycia przywódcą?