Weekendy powinny się różnić od dni roboczych. Tak, potrzebujesz odpoczynku, oderwania się od pracy i codziennych obowiązków. Weekend powinien być porą przywracania sił i odzyskiwania równowagi. Szukasz pomysłu na udany weekend? Ekspertka w dziedzinie zarządzania czasem, Laura Vanderkam, w książce „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem” ujawnia subtelne sekrety regenerujących i produktywnych weekendów. Oto klika wskazówek, co robić w weekend, aby był udany i pozwolił ci odzyskać energię i siłę przed nowym tygodniem pracy.

„Najlepsze weekendy to takie, w których robisz to, co lubisz, i tracisz jak najmniej czasu na rzeczy, których nie lubisz”. – Laura Vanderkam

Co robić w weekend? 8 sekretów udanego weekendu

#01 Poszerzaj horyzonty.

To, że nie robiłeś czegoś, nie oznacza, iż nie może się to znaleźć na twojej liście marzeń do spełnienia. Może są takie rzeczy, które zawsze chciałeś zrobić albo takie, których nie robiłeś od dzieciństwa? Lekcje gry na instrumencie, nauka tańca, jazda konna, rowerowa wycieczka za miasto czy warsztaty kulinarne itp. Teraz mógłbyś do nich wrócić i robić je właśnie w weekend.

#02 Wykorzystuj poranki.

Sobotnie i niedzielne poranki to zazwyczaj zmarnowany czas, a można naprawdę dobrze go wykorzystać na realizowanie swoich pasji. Jeśli np. przygotowujesz się do zawodów, twoje treningi będą mniej zakłócać weekendowy tryb pozostałych członków rodziny, gdy będziesz je odbywać wczesnym rankiem, a nie w połowie dnia. Prawdopodobnie będzie to się wiązać z wcześniejszym pójściem spać poprzedniego dnia, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to dobry pomysł.

#03 Przestrzegaj szabatu (technologicznego)

Szabat to koncepcja świętego dnia przeznaczonego na odpoczynek. Nie trzeba być osobą religijną, żeby dostrzec korzyści odpoczynku od pracy przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu. Być może szabat został stworzony dla człowieka, ponieważ każdy z nas potrzebuje trochę czasu na regenerację. Czas spędzony z dala od komputera, telefonu i stresu związanego z pracą to okazja, aby porobić inne rzeczy. Określ godziny, w których nie będziesz korzystać z urządzeń elektronicznych. Żadnych e-maili. Żadnych telefonów. Wyłącz wszystko co może zakłócić twój spokój i rozpraszać uwagę.

#04 Skompresuj obowiązki domowe

Jeśli codziennie pracujesz do późna weekendy mogą się wydawać doskonałą okazją do nadrobienia zaległości w obowiązkach domowych. Jednak wcale tak nie jest. Wypełnianie tych obowiązków nie powinno być centralnym punktem weekendów. Główny powód jest taki, że wiele z tych zajęć jak wizyta w centrum handlowym, zakupy w supermarkecie czy sprzątanie mieszkania potrafi się rozciągnąć tak, że wypełniają cały czas.

#05 Stwórz nowe tradycje.

Szczęśliwe rodziny często mają swoje rytuały i tradycje, które wszyscy uwielbiają i których nie trzeba z wyprzedzeniem planować. Może to być smażenie naleśników w sobotę rano, niedzielny wypad na lody albo wspólny spacer. Cokolwiek to będzie, zrób z tego rytuał. Kiedyś wszyscy będziecie mile wspominać te chwile, a pozytywne rytuały zwiększają odczuwane szczęście.

#06 Wyznacz porę na odpoczynek i drzemkę

Drzemki nie są tylko dla niemowląt. Zachęcanie całej rodziny do odpoczynku w środku lub późnym popołudniem gwarantuje, że rzeczywiście poświęcicie czas na odpoczynek i regenerację organizmu dzięki korzyściom płynącym z drzemki. Z nowymi siłami będziesz mógł powrócić do weekendowych zajęć, które masz w planach.

#07 Znajdź czas na poznawanie nowych rzeczy.

Spacer, bieganie albo jazda na rowerze mogą zamienić się w przygodę. Może być tak wbrew temu, co sądzą osoby z natury spontaniczne, które twierdzą, że planowanie ogranicza możliwości przeżywania nowych, niespodziewanych rzeczy. Wykorzystaj weekendy, żeby nieco zmienić swoją rutynę.

#08 Zaplanuj coś przyjemnego na niedzielny wieczór.

Być może jest to najważniejsza wskazówka. Nawet jeśli uwielbiasz swoją pracę, możesz odczuwać w niedzielę pewien niepokój na myśl o stresujących sytuacjach, które cię czekają w poniedziałkowy poranek. A jeśli nie lubisz swojej pracy, ten niepokój może przybrać postać niedzielnej depresji wynikającej ze świadomości upływającego czasu i nieuchronnie zbliżającego się poniedziałku. Możesz zwalczyć to przygnębienie, planując coś przyjemnego na niedzielny wieczór. Dzięki temu wydłużysz sobie weekend. Zamiast myśleć o poniedziałkowym poranku będziesz z niecierpliwością czekać na to, co zaplanowałeś sobie na ostatnie godziny niedzieli.

Uwagi końcowe

Jeśli chcesz, aby twoje weekendy były porą przywracania sił i odzyskiwania równowagi, powinieneś zacząć myśleć o nich inaczej. Ludzie sukcesu wiedzą, że weekendy wymagają jeszcze większego planowania i uwagi niż dni robocze. Dobry weekend wymaga planu. Nie takiego, który będzie mówił, co masz robić minuta po minucie. Wystarczy, że zawrzesz w nim kilka zajęć, które zamierzasz w tym czasie wykonać. A następnie trzymaj się tego planu i go zrealizuj.

Doładuj w weekend swoje fizyczne i mentalne baterie. Odzyskaj siłę by poniedziałek rozpocząć nowy tydzień zrelaksowany, wypoczęty i gotowy, by zawojować świat!

„Jeżeli chcesz odnieść sukces w dzisiejszym świecie, musisz zawsze w poniedziałek być wypoczęty i gotowy do pracy. A jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest uczynienie z weekendów czegoś, co Cię będzie odmładzać, a nie wykańczać albo rozczarowywać”. – Laura Vanderkam

Co robią ludzie sukcesu?

Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem - Laura Vanderkam
Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem – Laura Vanderkam

Chcesz wiedzieć co robią ludzie sukcesu nie tylko w weekend? Sięgnij po wydaną przez Onepress w tłumaczeniu Joanny Sugiero książkę Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem.

Na potrzeby książki Laura Vanderkam przeprowadziła wywiady z najróżniejszymi ludźmi sukcesu, wśród nich byli przedsiębiorcy, artyści, ludzie wolnych zawodów. Przekopała się też przez mnóstwo badań dotyczących zarządzania czasem i efektywności osobistej.

Z książki dowiesz się jakie nawyki mają ludzie sukcesu. Jak po mistrzowsku wykorzystać poranki, osiągnąć maksimum produktywności w pracy i spędzić weekend tak, by czuć się naprawdę fantastycznie.

W Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem znajdziesz inspirację do tego, aby dokonać małych poprawek w swoim życiu, które razem złożą się na wielką pozytywną zmianę.

Sprawdź co ludzie sukcesu robią inaczej i stań się jednym z nich!

„Wszyscy mamy tyle samo czasu — 168 godzin tygodniowo. Liczy się to, w jaki sposób je wykorzystamy. Gdy skupisz się na tym, co robisz najlepiej i co sprawia Ci największą satysfakcję, to przekonasz się, że na wszystko jest czas i miejsce”. – Laura Vanderkam

Sprawdź też: Zabiegany świat – jak odpocząć od ciągłego nadmiaru bodźców?

A Ty co robisz w weekend?