Pęd życia w dzisiejszych czasach przybrał już taki poziom, że nasze mózgi nieprzerwanie działają na najwyższych obrotach. Jesteśmy już do tego przyzwyczajeni, to prawda, natomiast każdy z nas co jakiś czas doświadcza tzw. “zmęczenia materiału”. Kiedy nasze ciało i psychika po prostu odmawiają współpracy i potrzebują urlopu. Najwięksi mędrcy twierdzili, że w życiu najważniejszy jest balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem. W zależności od tego, jaki charakter ma nasza praca, przeciwnie działające bodźce powinny nam towarzyszyć podczas odpoczynku. Co ciekawe, te teorie są dziś bardzo aktualne. W pogoni za rozwojem, karierą, i zarabianiem pieniędzy zapominamy, że naszemu ciału i umysłowi potrzebne są regularne i efektywne przerwy na odpoczynek. Jak więc działać, aby w tym świecie pełnym bodźców znaleźć miejsce na oddech? Jak odpocząć, aby odzyskać siłę?

“Żyjemy w niespokojnym świecie. XXI wiek jest czasem pędu i niepokoju. Wszystko przemija i nigdy nie ma chwili, by nacieszyć się trwającym momentem”.

Zabiegany świat – jak odpocząć od ciągłego nadmiaru bodźców?

#01 Planowanie

Ogrom zadań do wykonania w ciągu dnia w końcu zmusi nas do zaprzyjaźnienia się z kalendarzem lub planerem, aby wszystkie je dobrze rozplanować. Jeśli już prowadzimy życie według skrupulatnie rozpisanej listy, wprowadźmy sobie nawyk planowania również przerw. Zaplanowanie sobie czasu wolnego w ciągu dnia już podświadomie da nam znać, że za kilka godzin czeka nas krótki relaks. Moment, w którym będziemy mogli odpocząć.

Sprawdź: LifeBalance. Dlaczego warto korzystać z plannera?

#02 Medytacja

Jeśli jedyna przerwa, jaką możemy sobie zagwarantować to czas przed snem, to nie musimy się zniechęcać. Ostatecznie jest to już krok naprzód, który i tak podniesie jakość naszego samopoczucia. Przy bardzo intensywnym trybie życia, półgodzinna medytacja przed snem powinna być obowiązkowa. Zniechęcanie się na początku jest powszechne, bowiem dopracowanie technik medytacji zajmuje sporo czasu i wymaga regularności.

Medytacja daje naszym negatywnym myślom odpłynąć i pozwala odciążyć umysł ze zbędnych informacji. Będzie też świetnym pomocnikiem w walce z bezsennością, kiedy stres i natłok myśli nie pozwalają nam się zrelaksować. Musimy pamiętać o tym, że sen jest niezwykle ważny i to właśnie wtedy nasz organizm najlepiej się regeneruje.

Sprawdź: Jak i po co medytować? Najważniejsze korzyści z medytacji uważności

#03 Joga

Świetną formą medytacji połączonej z aktywnością fizyczną jest joga. Polecana jest głównie dla osób, które pracują bardzo długo przy komputerze. Przerwy na wykonanie kilku asan wskazane są nawet w ciągu pracy, aby odciążyć kręgosłup i poukładać myśli w swojej głowie. Joga wiąże się ze świadomym oddychaniem. A jak wiadomo, długie sesje świadomego oddechu pozwalają się odstresować i uzyskać tak bardzo pożądany dystans od problemów. Kilka głębokich i powolnych oddechów sprawi, że ciało i umysł  maksymalnie się zrelaksują i będą gotowe na dalszą pracę.

#04 Przyroda

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że przyroda ma na nas zbawienny wpływ. Są nawet ludzie, którzy nie lubią kontaktu z naturą i zdecydowanie wolą życie w mieście. Jeśli nie mamy możliwości, aby codziennie przejść się na spacer w lesie lub parku, spróbujmy tego typu spędzanie wolnego czasu zorganizować w weekend. Wystarczy nawet wyjechać kilka kilometrów za miasto. Docierając do okolicznych wsi czy lasów, możemy doświadczyć ciszy, odgłosów natury i uwolnić się od ciągłego hałasu.

Naukowcy udowadniają, że ludzie, którzy mieszkają w dużych miastach, są tak przyzwyczajeni do hałasu, że ciężko jest im zasnąć w miejscu, gdzie za oknem nie ma nieustającego szumu samochodów, czy odgłosów karetek. Już nawet kilkugodzinny pobyt w otoczeniu natury zdejmuje z nas stres. A uwalnia przyjemność z obcowania z przyrodą i pozwala się zrelaksować. Tego rodzaju odpoczynek powinniśmy planować przynajmniej raz w tygodniu.

#05 Śmiech

Pozwólmy sobie przynajmniej na 15 minut śmiechu w ciągu dnia. Zaplanujmy sobie przerwę w pracy, podczas której nie skupiamy się na tym, co będzie trzeba zrobić po powrocie do niej. W tym czasie oddajmy się wyłącznie rzeczy, która nas uszczęśliwia i wywołuje pozytywne emocje.

Możemy przygotować posiłek ze słuchawkami na uszach, w których leci nasza ulubiona piosenka. Włączyć ulubiony kabaret. Czy obejrzeć odcinek ulubionego serialu komediowego, pilnując, aby jeden odcinek nie przerodził się w cały sezon. 😉 Uzyskamy kilkanaście minut bardzo wartościowego dla naszego mózgu czasu. Dlatego, że to właśnie wtedy następuje “reset” i odciążenie go od wszystkich przytłaczających informacji i bodźców. Skupiamy się na tym co dla nas dobre, więc nasz organizm automatycznie równie dobrze reaguje.

Sprawdź: Śmiech – dlaczego jest taki ważny?

#06 Masaż

Jeśli mamy problem z samodzielnym zmuszaniem się do relaksu, spróbujmy umówić się na masaż. Podczas takiej sesji, nasze mięśnie rozluźniają się, co automatycznie da znać naszemu organizmowi, że jesteśmy zrelaksowani. Masażom w profesjonalnych salonach często towarzyszą przyjemne zapachy i cicha, delikatna muzyka, która jeszcze bardziej pomaga wprowadzić nas w stan odpoczynku. Z taką pomocą z zewnątrz, nasz umysł będzie naśladował ciało, a co za tym idzie- odprężał się. Skupimy się na tym co jest tu i teraz, a wszystko inne choć na chwilę przestanie być dla nas ciężarem.

Uwagi końcowe

Ludzie, którzy w ciągu zabieganego dnia potrafią znaleźć chwilę na odpoczynek, są dziś zdecydowaną mniejszością. W pogoni za celami, które sobie obraliśmy, zapominamy, że nie jesteśmy robotami. Zbyt duża ilość bodźców działa negatywnie zarówno na nasze ciało jak i umysł. Niedosypianie, złe odżywianie, brak odpoczynku i ruchu w znacznym stopniu pozbawiają nas energii, która ogranicza również naszą zdolność
kontrolowania emocji i utrzymania koncentracji na zadaniach. Wprowadzając do swojego życia kilka niewielkich zmian, jesteśmy w stanie sprawić, że zyska ono na jakości. A działania przez nas podejmowane będą bardziej efektywne.

Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony. – Owidiusz

Zwolnij wreszcie. Jak odnaleźć spokój w świecie, który nigdy się nie zatrzymuje?

Czasem wystarczy… zwolnić. Chwila wytchnienia może uratować nie tylko ciebie, ale i cały świat – bo gdy zwalniasz ty, świat zwalnia razem z tobą.

Zwolnij wreszcie. Jak odnaleźć spokój w świecie, który nigdy się nie zatrzymuje. - Sunim Haemin
Zwolnij wreszcie. Jak odnaleźć spokój w świecie, który nigdy się nie zatrzymuje. – Sunim Haemin

Według filozofii buddyjskiej, kiedy zwalnia jedna osoba, zwalnia też cały świat. Istotne jest więc, by nauczyć się spokoju i synchronizacji z upływającym czasem oraz akceptacji nieubłagalnie przemijających chwil. Warto czasem zejść z tej zwariowanej karuzeli, porzucić wyścig szczurów i spokojnie przysiąść na ławce, podziwiając piękno otaczającego nas świata. W końcu jaki sens ma przeżywanie życia, jeśli nie będziemy w stanie go docenić? Czas poznać i zrozumieć różnicę między egzystencją a życiem.

Zwolnij wreszcie to poradnik pełen drogowskazów dla człowieka XXI wieku i na miarę jego problemów. Książka sprzedała się w ponad 3 milionach egzemplarzy i jest bestsellerem . Zebrane w ośmiu rozdziałach porady buddyjskiego mnicha Sunim Haemin, którym towarzyszą nastrojowe ilustracje, skutecznie przypominają o tym, co w życiu najważniejsze. To instrukcja zachowania zdrowego rozsądku, który pozwoli ci nie oszaleć przez natłok obowiązków i oczekiwań stawianych wobec siebie i innych.

Naucz się jak odnaleźć spokój i radość życia!