Ile razy podejmowałeś próby, aby Twoje życie stało się lepsze i kończyłeś w punkcie wyjścia? Próbowałeś z pomocą siły woli pozbyć się złych nawyków, ale wracałeś do starych zachowań? Pełny zapału i entuzjazmu podejmowałeś postanowienia noworoczne, aby już po kilku pierwszych miesiącach nowego roku, zupełnie o nich zapomnieć? Stawiałeś sobie ambitne cele, podejmowałeś próbę ich osiągnięcia, ale mimo wszystko nie robiłeś oczekiwanych postępów? Takie sytuacje dotyczą wielu z nas. Może się wydawać, że po po prostu brakuje nam silnej woli, czyli siły przeciwstawiania się naszej ludzkiej wolnej woli, wewnętrznym i zewnętrznym przeszkodom. Brak siły woli jest często uznawany za główną przyczynę, która uniemożliwia ludziom realizację celów, jakie sobie stawiają i osiągnięcie sukcesu. Przecież wystarczy mieć silną wolę, aby osiągnąć dowolny sukces, prawda?

Jednak czy rzeczywiście tak jest? Czy siła woli ma znaczenie? Według Benjamina Hardy jednego z najchętniej czytanych autorów na Medium.com, który pisze o samodoskonaleniu, motywacji i przedsiębiorczości – siła woli to mit. Benjamin uważa, że siła woli nie działa. Udowadnia to w swojej książce “Siła woli to mit! Znajdź ukryte klucze do sukcesu” i pokazuje inny zdecydowanie bardziej skuteczny sposób, który otwiera drogę do sukcesu i życia jakiego pragniemy. Dlaczego siła woli nie działa? Co robić, aby brak silnej woli nie hamował naszych postępów? Jak osiągnąć cele i zmienić swoje życie na lepsze, bez udziału siły woli? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

“Siła woli nie działa. Od lat się w tej kwestii okłamywałeś. Teraz przestań i zrób, co masz zrobić”. – Benjmin Hardy

Siła woli to mit! Dlaczego siła woli nie działa i jak osiągnąć sukces bez siły woli?

Czy chcesz być zdrowszy, mieć lepsze relacje, być szczęśliwszy, napisać własną książkę, założyć firmę, czy osiągnąć inne swoje cele – niestety siła woli nie pomoże Ci w żadnej z tych rzeczy. Jeśli poważnie myślisz o zmianach, których chcesz dokonać, siła woli nie wystarczy. Wręcz przeciwnie. Siła woli może być tym, co Cię powstrzymuje. Do rozwoju osobistego i osiągania sukcesu według Benjamina Hardy najlepiej podchodzić tak, jak do przezwyciężania uzależnienia.

Wszyscy jesteśmy uzależnieni

Żyjemy w globalnym świecie, w erze wszechobecnej technologii i informacji. Postęp technologiczny przyspiesza i obejmuje wiele obszarów naszego życia. Zmiany w naszym środowisku i otoczeniu są coraz większe. W nowym świecie, który działa w oparciu o nowe zasady, wiele osób popada w różnego rodzaju uzależnienia. Większość z nas tak naprawdę jest od czegoś uzależniona.

Uzależniamy się od technologii, od mediów społecznościowych, od przetworzonego i “śmieciowego” jedzenia, o stymulantów i używek, naszego systemu przekonań, strefy komfortu, w której funkcjonujemy, wymówek itp. Popadamy w złe nawyki, autosabotujemy się i jesteśmy uzależnieni od wielu zachowań, które są często sprzeczne z naszymi celami. Z tym kim chcemy być i co chcemy osiągnąć w życiu. Niestety bycie od czegoś uzależnionym powoli staje się normą.

W dzisiejszym świecie w naszym otoczeniu jest zbyt wiele czynników, które stawiają nam opór. W tych warunkach jeżeli zależy Ci na tym, aby móc w większym stopniu mieć kontrolę nad własnym życiem, nie powinieneś wybierać strategii, która opiera się na sile woli.

“Nie da się zwalczyć uzależnienia siłą woli”.

Siła woli to błędne podejście do prężnego rozwoju i sukcesu

Benjamin Hardy jest zdania, że siła woli jest odpowiednia wyłącznie dla ludzi, którzy nie potrafią zdecydować, na czym tak naprawdę im zależy. 

Jeżeli chcąc coś zrobić, musisz odwoływać się do siły woli to wywołuje to konflikt wewnętrzny. Chcesz zjeść słodycze, ale chcesz też nie przytyć i być zdrowy. Chcesz skoncentrować się na pracy, ale też oddawać się prostej rozrywce jak oglądanie zabawnych filmów na YouTube czy kolejnego sezonu ulubionego serialu. Napięcie rośnie. Konflikt narasta. Czy tym razem będziesz dość silny, aby stawić opór? A może jednak się złamiesz i ulegniesz pokusie?

Według prowadzonych badań psychologicznych, Twoja siła woli jest jak mięsień. To skończony zasób, który wyczerpuje się wraz z użyciem. W rezultacie, pod koniec Twojego męczącego dnia, Twoje “mięśnie siły woli” są wyczerpane. Jesteś praktycznie bezbronny, z niemal zerową kontrolą, aby oprzeć się czyhającym pokusom, jak nocne podjadanie czy bezproduktywne marnowanie czasu.

Badania nad siłą woli wyjaśniają ludzkie zachowania, jednak tylko na podstawowym poziomie – skutków. Fakt, że siła woli jest potrzebna pochodzi z kilku głównych przyczyn:

  • nie wiesz, czego chcesz, a więc jesteś wewnętrznie skonfliktowany
  • Twoje uzasadnienie, po co i dlaczego Ci zależy na osiągnięciu określonych celów nie jest wystarczająco silne
  • nie inwestujesz w siebie i swoje marzenia
  • środowisko, w którym funkcjonujesz przeciwstawia się Twojemu celowi.

“Natychmiast skończ z szalonym mitem siły woli!”

Zdecyduj czego tak naprawdę chcesz

Jeśli Twoje życie wymaga siły woli, to nie do końca określiłeś, czego tak naprawdę chcesz. Bo kiedy już podejmiesz decyzję, wewnętrzna debata i wątpliwości się skończą. 

Po podjęciu decyzji, czego chcesz, klamka zapadła, decyzja jest podjęta. Tak więc, wszystkie przyszłe decyzje w tej sprawie również zostały podjęte. Nie ma żadnych pytań. 

A więc, czy myślisz o tym poważnie? Czy tylko tak mówisz? Wciąż się nad tym zastanawiasz, czy już zdecydowałeś?

Dopóki nie podejmiesz decyzji, będziesz musiał korzystać z siły woli, która jest zawodna i wciąż będziesz robił niewielkie postępy.

Czy jesteś rzeczywiście zaangażowany?

Czy jesteś w pełni zaangażowany? Jeśli chodzi o osiąganie celów, autentyczne zaangażowanie i podejmowanie wynikających z zaangażowania decyzji wymaga:

  • inwestowania z góry
  • upublicznienia
  • określenia harmonogramu
  • wprowadzenie kilku form informacji zwrotnej i zakresu odpowiedzialności
  • usuwania lub wprowadzania zmian we wszystkich elementach środowiska, które nie odpowiadają naszemu zaangażowaniu.

Jeśli jesteś w coś naprawdę zaangażowany, to w Twoim przekonaniu i umyśle jest to tak, jakbyś już odniósł sukces. Wszystkie wątpliwości i niewiara znikają.

Jeśli Twoim pragnieniem i celem jest przebiec maraton to zrobisz wszystko, aby tak się stało. Nie zostawisz nic przypadkowi. Wybierzesz zawody, w których chcesz wziąć udział i zapiszesz się na bieg maratoński (inwestycja z góry). Powiesz o swoim zamiarach innym (upublicznienie). Określisz plan swoich treningów (harmonogram działań). Znajdziesz partnera do biegania, osobę przed którą będziesz odpowiedzialny za swoje wyniki. Będziesz monitorował swoje postępy i dzielił się nimi, ze swoim partnerem odpowiedzialności (informacja zwrotna i odpowiedzialność). Na koniec, usuniesz ze swojego życia wszystkie rzeczy, które powstrzymują Cię przed bieganiem.

“Rzeczywiste zaangażowanie oznacza, że zamiast polegać wyłącznie na własnej wewnętrznej determinacji i sile, budujesz zewnętrzne systemy obronne wokół swoich celów”. 

Zaprojektuj swoje środowisko tak, aby napędzało Twój sukces

Dążenie z całych sił do zmiany się nie sprawdza. Siła woli nie działa. Jest lepszy sposób. Zamiast pokładać złudne nadzieje w swojej sile woli musisz stworzyć i zacząć kontrolować swoje środowisko.

Dostosowujemy się do środowiska, w jakim funkcjonujemy.  Środowisko tworzą na przykład nasze otoczenie fizyczne, ludzie z którymi z własnego wyboru chcemy nawiązywać relacje, miejsca, w których bywamy czy informacje i treści, które przyswajamy.

“To, co możesz robić, określa środowisko, a nie siła woli”.

Siła otoczenia – jesteś tym, kim jesteś, za sprawą swojego środowiska. 

Bez względu na to, ile masz wewnętrznej determinacji, nie zmienisz swojego życia, jeśli nie zmienisz swojego środowiska. Tu właśnie zawodzi podejście oparte na sile woli. Metoda opierająca się na sile woli nie skupia się na zmianie środowiska, lecz na zwiększeniu osobistych wysiłków w celu przezwyciężenia obecnego środowiska. Co się w rezultacie dzieje? W końcu poddajesz się swojemu otoczeniu mimo największych wysiłków, by się mu oprzeć.

Chcąc się na przykład skoncentrować na pracy, musisz usunąć wszystkie przeszkody z przestrzeni, w której ją wykonujesz (fizycznej i cyfrowej). Jeśli chcesz właściwie się odżywiać, usuń z domu wszystkie niezdrowe produkty spożywcze. Jeśli próbujesz skończyć z piciem alkoholu, musisz przestać przebywać wśród ludzi, którzy spożywają alkohol oraz w miejscach, gdzie go podają. Musisz naprawdę zdecydować, że zerwiesz z nałogiem, zaangażować się, a następnie stworzyć środowisko, które sprawi, że sukces Twojego zaangażowania będzie nieuchronny.

Wszystkie procesy w życiu mają charakter naturalny i organiczny. Adaptujemy się do środowisk, które wybieramy, a następnie w ich ramach ewoluujemy.

Chcesz się zmienić? Zmień swoje środowisko. Kluczem do sukcesu jest stworzenie warunków i środowiska, które sprawi, że staniesz się osobą, którą chcesz się stać. Kreujesz i wybierasz takie otoczenie, aby osiąganie celów, jakie przed sobą stawiasz, stało się nieuniknione.

Jeśli świadomie nie wybierasz i nie kształtujesz swojego środowiska ono kształtuje Ciebie.

“To, kim jesteśmy i co możemy robić w danym środowisku, bardzo różni się od tego, kim jesteśmy i co możemy robić w innym”.

Walcz z uzależnieniami. Projektuj swoje ustawienia domyślne

Środowisko, w jakim funkcjonujemy, jest przeładowane bodźcami atakującymi nas jeden po drugim ze wszystkich stron. Jeśli nie przejmiemy kontroli nad własnym środowiskiem, naszym ustawieniem domyślnym stanie się w najgorszym wypadku przegrane życie.

Najbardziej wszechobecne i uzależniające wartości domyślne w naszej kulturze dotyczą technologii, pracy, jedzenia, używek, pornografii i ludzi. Powinniśmy zakłócać działanie obecnych w środowisku bodźców, które prowadzą do podświadomych zachowań o charakterze uzależnień.

Oto cztery zasady dotyczące pozbywania się z własnego środowiska szkodliwych ustawień domyślnych:

Zasada #1 – Nie bądź niewolnikiem swojego otoczenia

Nie bądź niewolnikiem technologii, oglądania telewizji, niezdrowego jedzenia, pracy, która nie czyni Cię szczęśliwym i oczywiście całego rozproszenia wokół Ciebie.

Zasada # 2 – Gdziekolwiek jesteś tam właśnie powinieneś być

Bądź obecny. Jeśli jesteś na kolacji, zwróć uwagę na ludzi, z którymi jesteś, nie zastanawiając się, co się dzieje w świecie wokół Ciebie. Zachowaj odpowiednią równowagę między życiem osobistym, a zawodowym. Gdziekolwiek jesteś, upewnij się, że naprawdę tam jesteś.

Zasada # 3 – Działaj instynktownie i intuicyjnie, a nie impulsywnie i z przymusu

Powinniśmy z zasady działać pod wpływem instynktu, a nie impulsu. To, że możemy coś zrobić, nie powinno być równoznaczne z tym, że to zrobimy. A kiedy coś robimy, powinno być tak dlatego, że chcemy, a nie musimy.

Zasada # 4 – Do pokonania wszelkiego rodzaju uzależnień potrzebne są głębokie więzi międzyludzkie

Powinniśmy pracować nad poprawą jakości i pogłębianiem bliskości naszych relacji z innymi ludźmi. Technologia często zamiast nas do siebie zbliżać, sprawia, że oddalamy się od siebie. W miejsce spotkań na żywo i rozmowy, nasze kontakty sprowadzamy do wysyłania wiadomości elektronicznych i dawania polubień na profilach społecznościowych. Przeciwieństwem uzależnienia jest więź. 

“Uzależnienia stają się epidemią, gdy jednak nasze relacje z innymi ludźmi są głębokie i istotne, ryzyko popadania w niezdrowe nałogi staje się znacznie
mniejsze”.

Uwagi końcowe

Chcesz żyć w zgodzie ze swoimi największymi ambicjami i dążyć do realizacji swoich najbardziej upragnionych celów? Chcesz mieć poczucie sprawowania kontroli nad własnym życiem? Zapomnij o sile woli! Siła woli jest do niczego. Siła woli to mit!

Możesz próbować kierować się siłą woli, ale odbywa się to kosztem wszystkiego innego i prowadzi do tego, że pozostajesz w wewnętrznym konflikcie z samymi sobą. 

“Zamiast polegać na sile woli, wykorzystaj siłę DLACZEGO”.

Siła woli nie jest skuteczną metodą dokonywania zmian. Skuteczniejsza od siły woli jest siła DLACZEGO. Jeśli Twoje pragnienia są wystarczająco silne, okazuje się, że posiadasz nadludzką moc ich spełniania. Możesz osiągnąć niemal każde CO, gdy Twoje DLACZEGO jest wystarczająco silne.

Jednak nigdy do tego nie dojdzie, jeśli pozwolisz, aby Twój zewnętrzny świat pozostał taki, jaki jest. Twój potencjał kształtuje to co Cię otacza. Twoje środowisko ma wpływ na to kim się stajesz i jak wygląda Twoje życie. Twoje środowisko może Cię osłabić, pokonać i zmusić do uległości. Albo może Cię wzmocnić, dodać siły, pomóc urzeczywistnić Twoje marzenia i osiągnąć cele.

Aby dowiedzieć się więcej jak niszczący jest mit silnej woli, w jaki sposób zmieniać swoje środowisko, aby wspierało Twoje aspiracje, skąd się bierze moc sprawcza środowiska i jak ją wykorzystać, jak podejmować ważne decyzje i konsekwentnie je realizować sięgnij po inspirującą książkę, której autorem jest Benjamin Hardy “Siła woli to mit! Znajdź ukryte klucze do sukcesu“. Dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Leszka Sielickiego. Książka ta zawiera cenne wskazówki i praktyczne strategie które pomogą Ci lepiej wykorzystać każdy dzień i skutecznie stawiać czoła życiowym wyzwaniom. A co najważniejsze nauczysz się z niej, jak tworzyć warunki, które sprawią, że Twój sukces stanie się nieunikniony, a siła woli zbędna. 

“Zmień swoje środowisko. Zmień swoje życie”.

Natychmiast skończ z mitem siły woli! - Benjamin Hardy
Natychmiast skończ z mitem siły woli! – Benjamin Hardy

A według Ciebie czy siła woli jest potrzebna, aby osiągnąć sukces? Napisz w komentarzu.