Przemyślana, długofalowa polityka szkoleniowa to absolutna podstawa efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Jeżeli zależy Ci na tym, aby firma rozwijała się dynamicznie, a pracownicy mieli wysoki poziom motywacji do działania – dobrze zaplanuj proces szkoleniowy. Jak ustalić budżet szkoleniowy? Czy inwestować w szkolenia otwarte czy zamknięte? Dowiedz się więcej!

Czym jest polityka szkoleniowa?

Polityka szkoleniowa to ogół działań związanych z długofalowym planowaniem procesu podnoszenia kwalifikacji pracowników i rozwoju całej organizacji. Stworzenie takiego planu pozwala jasno i precyzyjnie zaplanować:

  • szkolenia w jakich obszarach są niezbędne do tego, aby pracownicy uzyskali/podnieśli kompetencje kluczowe dla rozwoju firmy,
  • jak będą wyglądały ścieżki szkoleniowe pracowników poszczególnych działów,
  • ile będzie wynosił budżet szkoleniowy – całej organizacji, jak i przypadający na poszczególnych członków zespołu,
  • jakiego typu szkolenia: otwarte czy zamknięte, miękkie czy twarde będą stanowiły clou programu podnoszenia kwalifikacji.

Jak ją stworzyć?

Aby opracować efektywną politykę szkoleniową, warto w pierwszej kolejności przeanalizować:

  • zasoby, jakimi dysponuje organizacja – przede wszystkim w obszarach kadrowym oraz finansowym (to niezbędne, aby doprecyzować budżet na szkolenia),
  • kluczowe obszary kompetencji i umiejętności, istotne dla rozwoju firmy,
  • obecny stan wiedzy i umiejętności pracowników,
  • ofertę szkoleń i kursów dostępną na rynku, zarówno pod względem dopasowania potencjalnych szkoleń do potrzeb firmy, jak też możliwości finansowych, w czym mogą pomóc portale publikujące oferty szkoleń wraz z informacją o programie i cenach, np. https://eventis.pl/szkolenia.

Przygotowując plan szkoleń, należy również uwzględnić, że uczestnictwo w dodatkowych zajęciach wymaga od zespołu czasu – poświęconego zarówno na udział w warsztatach, konferencjach i szkoleniach, jak i na wdrożenie nabytych umiejętności oraz wiedzy w praktyce. Dlatego harmonogram szkoleniowy, który powstanie, powinien zapewniać wystarczająco dużo przestrzeni do stopniowego podnoszenia kompetencji.

Na co przeznaczyć budżet szkoleniowy?

Budżet na szkolenia warto wykorzystać zarówno na kursy czy warsztaty z zakresu kompetencji miękkich, jak i twardych – oczywiście w zależności od profilu działalności organizacji“. – mówi Anna Gajewska, ekspert ds. szkoleń z portalu WeLearn.pl. Warto przy tym pamiętać, że istotne są zarówno szkolenia otwarte, jak i zamknięte.

W te pierwsze warto inwestować zwłaszcza z myślą o podnoszeniu podstawowych kompetencji miękkich zespołu (np. obsługi klienta, negocjowania, reakcji na obiekcje), jak również twardych, związanych choćby ze zmianami w prawie związanymi z działalnością firmy. Te drugie służą doskonaleniu umiejętności pracowników w oparciu o specyficzne wymagania organizacji i pozwalają skoncentrować się lepiej na konkretnych potrzebach członków zespołu.

Aby dowiedzieć się więcej jak powinna wyglądać skuteczna polityka szkoleniowa, sprawdź też książki:
Zarządzanie szkoleniami. Jak skutecznie realizować politykę szkoleniową w firmie – Paweł Kopijer

Zarządzanie szkoleniami. Jak skutecznie realizować politykę szkoleniową w firmie - Paweł Kopijer

Zarządzanie szkoleniami. Jak skutecznie realizować politykę szkoleniową w firmie“, to praktyczny przewodnik krok po kroku po planowaniu i realizacji projektów szkoleniowych. Znajdziesz w nim wiele praktycznych wskazówek i opis narzędzi, które pomogą w przygotowaniu i wdrożeniu w życie polityki szkoleniowej. Zebrana tu wiedza oraz zaprezentowane przykłady pozwolą zarówno na stworzenie od podstaw profesjonalnego systemu szkoleniowego, jak i na kompleksowy audyt oraz usprawnianie już funkcjonujących systemów.

Polityka szkoleniowa wielu organizacji nadal jest nastawiona na sprawną realizację szkoleń, tymczasem chodzi o to, by była efektywnym narzędziem biznesowym pozwalającym firmie rentownie inwestować w coraz istotniejszy element przewagi konkurencyjnej, jakim są ludzie. Kierunek transformacji zarządzania szkoleniami jest więc oczywisty – maksymalna procesowość oraz ścisłe nastawienie na biznes. Ta publikacja prezentuje właśnie takie podejście do szkoleń. Warto po nią sięgnąć, jeśli myśli się o rozwoju pracowników i budowaniu zwycięskich zespołów, które zapewnią sukces firmie.

 

Kompendium zarządzania szkoleniami – Paweł Kopijer

Kompendium zarządzania szkoleniami - Paweł Kopijer

Kompendium zarządzania szkoleniami” to pozycja, która zainteresuje każdą osobę związaną zawodowo ze szkoleniami. Kompendium zarządzania szkoleniami zainteresuje szczególnie praktyków odpowiedzialnych w organizacjach za realizację polityki szkoleniowej. Może stanowić użyteczne wsparcie w bieżącej pracy specjalistów lub menedżerów ds. szkoleń czy menedżerów personalnych.

Praktyczność tej pozycji jest jej największą zaletą. Jej konstrukcja rzeczywiście zgodnie z tytułem dostarcza czytelnikowi-praktykowi w jednym miejscu całej wiedzy i narzędzi niezbędnych do przejścia przez kompletny proces rozwoju kompetencji w organizacji krok po kroku. Autor zawarł w niej swoje doświadczenia z kilkunastu lat zarządzania szkoleniami w różnych organizacjach. Niewątpliwym atutem jest polski grunt tych doświadczeń. Zebrana tu została wiedza i praktyka, która pozwoli na stworzenie od podstaw profesjonalnego systemu szkoleniowego dopasowanego do wymogów dzisiejszego rynku. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zajmuje się szkoleniami.