Przemyślana, długofalowa polityka szkoleniowa to absolutna podstawa efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Jeżeli zależy Ci na tym, aby firma rozwijała się dynamicznie, a pracownicy mieli wysoki poziom motywacji do działania – dobrze zaplanuj proces szkoleniowy. Jak ustalić budżet szkoleniowy? Czy inwestować w szkolenia otwarte czy zamknięte? Dowiedz się więcej!

Czym jest polityka szkoleniowa?

Polityka szkoleniowa to ogół działań związanych z długofalowym planowaniem procesu podnoszenia kwalifikacji pracowników i rozwoju całej organizacji. Stworzenie takiego planu pozwala jasno i precyzyjnie zaplanować:

  • szkolenia w jakich obszarach są niezbędne do tego, aby pracownicy uzyskali/podnieśli kompetencje kluczowe dla rozwoju firmy,
  • jak będą wyglądały ścieżki szkoleniowe pracowników poszczególnych działów,
  • ile będzie wynosił budżet szkoleniowy – całej organizacji, jak i przypadający na poszczególnych członków zespołu,
  • jakiego typu szkolenia: otwarte czy zamknięte, miękkie czy twarde będą stanowiły clou programu podnoszenia kwalifikacji.

Jak ją stworzyć?

Aby opracować efektywną politykę szkoleniową, warto w pierwszej kolejności przeanalizować:

  • zasoby, jakimi dysponuje organizacja – przede wszystkim w obszarach kadrowym oraz finansowym (to niezbędne, aby doprecyzować budżet na szkolenia),
  • kluczowe obszary kompetencji i umiejętności, istotne dla rozwoju firmy,
  • obecny stan wiedzy i umiejętności pracowników,
  • ofertę szkoleń i kursów dostępną na rynku, zarówno pod względem dopasowania potencjalnych szkoleń do potrzeb firmy, jak też możliwości finansowych, w czym mogą pomóc portale publikujące oferty szkoleń wraz z informacją o programie i cenach, np. https://eventis.pl/szkolenia.

Przygotowując plan szkoleń, należy również uwzględnić, że uczestnictwo w dodatkowych zajęciach wymaga od zespołu czasu – poświęconego zarówno na udział w warsztatach, konferencjach i szkoleniach, jak i na wdrożenie nabytych umiejętności oraz wiedzy w praktyce. Dlatego harmonogram szkoleniowy, który powstanie, powinien zapewniać wystarczająco dużo przestrzeni do stopniowego podnoszenia kompetencji.

Na co przeznaczyć budżet szkoleniowy?

Budżet na szkolenia warto wykorzystać zarówno na kursy czy warsztaty z zakresu kompetencji miękkich, jak i twardych – oczywiście w zależności od profilu działalności organizacji„. – mówi Anna Gajewska, ekspert ds. szkoleń z portalu WeLearn.pl. Warto przy tym pamiętać, że istotne są zarówno szkolenia otwarte, jak i zamknięte.

W te pierwsze warto inwestować zwłaszcza z myślą o podnoszeniu podstawowych kompetencji miękkich zespołu (np. obsługi klienta, negocjowania, reakcji na obiekcje), jak również twardych, związanych choćby ze zmianami w prawie związanymi z działalnością firmy. Te drugie służą doskonaleniu umiejętności pracowników w oparciu o specyficzne wymagania organizacji i pozwalają skoncentrować się lepiej na konkretnych potrzebach członków zespołu.

Aby dowiedzieć się więcej jak powinna wyglądać skuteczna polityka szkoleniowa, sprawdź też książki:
Zarządzanie szkoleniami. Jak skutecznie realizować politykę szkoleniową w firmie – Paweł Kopijer

Zarządzanie szkoleniami. Jak skutecznie realizować politykę szkoleniową w firmie - Paweł Kopijer

Zarządzanie szkoleniami. Jak skutecznie realizować politykę szkoleniową w firmie„, to praktyczny przewodnik krok po kroku po planowaniu i realizacji projektów szkoleniowych. Znajdziesz w nim wiele praktycznych wskazówek i opis narzędzi, które pomogą w przygotowaniu i wdrożeniu w życie polityki szkoleniowej. Zebrana tu wiedza oraz zaprezentowane przykłady pozwolą zarówno na stworzenie od podstaw profesjonalnego systemu szkoleniowego, jak i na kompleksowy audyt oraz usprawnianie już funkcjonujących systemów.

Polityka szkoleniowa wielu organizacji nadal jest nastawiona na sprawną realizację szkoleń, tymczasem chodzi o to, by była efektywnym narzędziem biznesowym pozwalającym firmie rentownie inwestować w coraz istotniejszy element przewagi konkurencyjnej, jakim są ludzie. Kierunek transformacji zarządzania szkoleniami jest więc oczywisty – maksymalna procesowość oraz ścisłe nastawienie na biznes. Ta publikacja prezentuje właśnie takie podejście do szkoleń. Warto po nią sięgnąć, jeśli myśli się o rozwoju pracowników i budowaniu zwycięskich zespołów, które zapewnią sukces firmie.

 

Kompendium zarządzania szkoleniami – Paweł Kopijer

Kompendium zarządzania szkoleniami - Paweł Kopijer

Kompendium zarządzania szkoleniami” to pozycja, która zainteresuje każdą osobę związaną zawodowo ze szkoleniami. Kompendium zarządzania szkoleniami zainteresuje szczególnie praktyków odpowiedzialnych w organizacjach za realizację polityki szkoleniowej. Może stanowić użyteczne wsparcie w bieżącej pracy specjalistów lub menedżerów ds. szkoleń czy menedżerów personalnych.

Praktyczność tej pozycji jest jej największą zaletą. Jej konstrukcja rzeczywiście zgodnie z tytułem dostarcza czytelnikowi-praktykowi w jednym miejscu całej wiedzy i narzędzi niezbędnych do przejścia przez kompletny proces rozwoju kompetencji w organizacji krok po kroku. Autor zawarł w niej swoje doświadczenia z kilkunastu lat zarządzania szkoleniami w różnych organizacjach. Niewątpliwym atutem jest polski grunt tych doświadczeń. Zebrana tu została wiedza i praktyka, która pozwoli na stworzenie od podstaw profesjonalnego systemu szkoleniowego dopasowanego do wymogów dzisiejszego rynku. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zajmuje się szkoleniami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj