Masz w sobie wszystko co potrzeba, aby osiągnąć maksimum swoich możliwości i stworzyć życie jakiego pragniesz. Wspaniałą cechą naszej ludzkiej natury jest to, że jeśli tylko chcemy możemy się rozwijać i doskonalić. Przy odpowiednim wysiłku niemal wszystkiego można się nauczyć. Z każdym kolejny dniem, możemy stawać się coraz lepsi. Rozwijać w sobie cechy i dobre nawyki, które będą korzystanie wpływać na nasze życie. 

Istnieje wiele sposobów, aby osiągnąć sukces i dla każdego sukces może oznaczać trochę coś innego. Dla jednej osoby sukcesem jest udana kariera zawodowa, dla kogoś innego wspaniała rodzina, a jeszcze dla innej możliwość podróżowania i odkrywania świata. Jednak bez względu na Twoją definicję sukcesu są pewne cechy, które warto mieć i wzmacniać. Oto pięć kluczowych cech osobowości, które powinieneś w sobie rozwijać, aby osiągnąć sukces i mieć bardziej udane życie.

„Charakter człowieka tworzy jego los”. – Heraklit z Efezu

Oto 5 pozytywnych cech osobowych prowadzących do lepszego życia i sukcesu

#01 Myśl zdroworozsądkowo

Pierwszą z cech osobowych niezbędnych do osiągnięcia sukcesu jest zdrowy rozsądek. Jak stwierdził Benjamin Franklin: „Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada, a nikt nie wie, że mu brakuje”.

Zdrowy rozsądek to zdolność do podejmowania decyzji odpowiednio do zaistniałych okoliczności. To osąd charakteryzujący się prostotą, racjonalnością i umiarkowaniem. Zdrowy rozsądek to także chłodne, praktyczne i rzeczowe spojrzenie na otaczający nas świat.

Zdrowy rozsądek wydaje się być czymś, co nabywamy na przestrzeni czasu w wyniku doświadczenia. To zdolność ludzkiego umysłu do przyswajania głównie na drodze poznania potocznego różnych prawd, niezbędnych w zwyczajnych okolicznościach życia. To umiejętność dotarcia do sedna sprawy, do rozpoznania i poradzenia sobie z istotnymi elementami problemu lub sytuacji, bez ulegania rozproszeniu i skupianiu się na mniej istotnych kwestiach. Zdrowy rozsądek to zdolność do uczenia się na podstawie doświadczeń, a następnie zastosowania tych wniosków do przyszłych przeżyć.

Zdrowy rozsądek to podstawa, dzięki której z czasem osiągamy coraz większą skuteczność i efektywność.

#02 Bądź dobry w tym co robisz

Druga z cech potrzebnych do osiągnięcia sukcesu to wiedza fachowa i nasze umiejętności. Większość ludzi odnoszących sukcesy jest bardzo dobra w tym, co robią i ma świadomość tego, że są bardzo dobrzy. Ludzie Ci, uczyli się, ćwiczyli, wyciągali wnioski i stawali się coraz lepsi. Aż w końcu dołączyli do najlepszych w swojej dziedzinie. 

Jeśli chcesz osiągać sukcesy musisz starać się doskonalić i dążyć do tego, aby w tym co robisz, znaleźć się w czołówce. Gdy będziesz miał poczucie, że jesteś fachowcem, masz wysokie kompetencje i umiejętności wzrośnie też Twoja pewność siebie.

To poczucie bycia wśród najlepszych wzmocni Twoją wewnętrzną siłę i pomoże Ci w osiągnięciu jeszcze większych sukcesów i lepszego życia.

#03 Bądź samodzielny

Ludzie, którzy uzyskują największe sukcesy i są powszechnie szanowani, mają tendencję do zwracania się przede wszystkim w swoją stronę w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania i szukaniu rozwiązań swoich problemów. Biorą odpowiedzialność za swoje życie i starają się być samodzielni. 

Nie obwiniają innych i nie usprawiedliwiają się, gdy sprawy idą źle. Uważają się za główną siłę sprawczą w swoim życiu. Zgłaszają się na ochotnika do trudnych zadań. Wykazują się inicjatywą. A kiedy sytuacja tego wymaga, zawsze są gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność, gdy trzeba coś zrobić.

Sprawdź: Jak wzmacniać własną pozycję i wpływ? 7 poziomów wykazywania inicjatywy

#04 Rozwijaj inteligencję

Inteligencja wydaje się być kluczowym czynnikiem sukcesu w każdej dziedzinie. Jednak inteligencja nie musi być tylko mierzona w oparciu o poziom IQ.

Wielu spośród ludzi sukcesu słabo radziło sobie w szkole. Uzyskiwali przeciętne oceny, a niektórzy z nich nie ukończyło studiów wyższych, a czasem nawet liceum. Nie oznacza to oczywiście, że nauka nie jest ważna i można ją zaniedbać. Dobre wykształcenie i wysokie IQ na pewno pomaga w osiąganiu sukcesu.

Jednak zwykła inteligencja mierzona IQ nie pokazuje całej prawdy. Istnieje wiele rodzajów inteligencji. Ludzki intelekt jest złożony. Wyróżniamy np. inteligencję werbalną (językową), muzyczną (rytmiczną), logiczną (matematyczną), cielesną (kinestetyczną), interpersonalną i intrapersonalną (wewnątrz osobową).

Według prowadzonych badań, ludzie o średnim ilorazie inteligencji, ale obdarzeni wysoką tzw. inteligencją emocjonalną (ang. emotional intelligence – EI) są w stanie w osiągnięciach prześcignąć ludzi o bardzo wysokim IQ. Inteligencja emocjonalna obejmuje zdolność rozumienia siebie i własnych emocji, kierowania i kontrolowania ich, zdolność samomotywacji, empatię oraz umiejętności o charakterze społecznym

Nie pozwól, aby coś takiego jak IQ powstrzymało Cię przed sukcesem i lepszym życiem. Wszystkiego jeśli tylko chcesz możesz się nauczyć. A oprócz IQ znaczenie mają też inne rodzaje inteligencji, które warto w sobie rozwijać.

Sprawdź: 8 cech równie ważnych jak inteligencja, które prowadzą do sukcesu

#05 Nastaw się na najlepszy wynik

W końcowym rozrachunku liczy się to co robisz i wyniki jakie uzyskujesz. Zorientowanie na wynik oznacza, że wiesz, że jesteś w stanie uzyskać rezultaty, za które jesteś odpowiedzialny. Ludzie sukcesu są skuteczni i efektywni. Potrafią wykonać prace, która do nich należy.

Są to z reguły osoby niezwykle zdecydowane, sumienne i nastawione na osiąganie najlepszych wyników. Są silnie zorientowane na efekty. Mają skłonność do podejmowania działania i odczuwają poczucie pilności. Robią wszystko, co jest konieczne, wtedy kiedy jest to konieczne. Ich wielokrotna skuteczność i uzyskiwane wyniki sprawia, że osiągają w życiu więcej. Mają lepszą pracę, szybciej awansują i otrzymują większy zakres odpowiedzialności.

Cały świat wydaje się usuwać im się z drogi, bo są to ludzie, którzy wiedzą czego chcą i dokąd zmierzają.

Uwagi końcowe

Aby mieć więcej sukcesów i bardziej udane życie rozwijaj w sobie te pięć cech. Jedną z najmądrzejszych rzeczy jakie możesz zrobić, jest doskonalenie się w najważniejszym dla Ciebie obszarze. Staraj się z całych sił, aby osiągnąć w tej dziedzinie jak najlepsze wyniki, które przesądzą o Twoim sukcesie. Im bardziej będziesz zorientowanym na wyniki i im lepszy będziesz w tym co robisz, tym lepsze będą Twoje rezultaty. A im lepsze rezultaty uzyskasz, tym większe są szanse, że będziesz miał lepsze, bardziej udane i spełnione życie.

„Każdego dnia mamy szansę na lepsze życie, mamy wszystko w swoich rękach. Tylko od Nas zależy czy to wykorzystamy”.

A według Ciebie jakie cechy warto mieć, aby mieć więcej sukcesów i bardziej udane życie? Napisz w komentarzu.