Gdzie powinienem mieszkać? Czy nadszedł czas na znalezienie nowej pracy? Jakie studia wybrać? Czy mam wyjść za mąż? Czy to właściwy czas na założenie rodziny? Co zjeść na obiad? W co się ubrać? Czy pojechać samochodem czy autobusem? Gdzie pojechać na wakacje? Czy iść na trening czy zostać w domu? Którego kandydata do pracy zatrudnić? Jaką strategię biznesową powinienem realizować? Większość naszego życia spędzamy na podejmowaniu decyzji, zarówno tych dużych jak i małych. Podobno każdego dnia podejmujemy ok. 35 000 decyzji, co daje 1458 decyzji na godzinę, 24,3 decyzje na minutę! Jednak, mimo że nasz sukces w dużej mierze zależy od dokonywanych wyborów, bardzo niewielu z nas posiada przydatne umiejętności podejmowania decyzji. Z tego powodu często podchodzimy do naszych decyzji ostrożnie, a nawet bojaźliwie. Unikamy poświęcania im czasu i myślenia, które są niezbędne, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dokonywanie mądrych wyborów to podstawowa umiejętność życiowa. Twoje decyzje będą kształtować i wpływać na przebieg Twojej kariery zawodowej i jakość Twojego życia osobistego. Zdolność do podejmowania dobrych decyzji jest kluczowym czynnikiem sukcesu decydującym o tym, czy osiągniesz swoje cele. Jak podejmować dobre decyzje? Oto najlepsze książki o podejmowaniu decyzji, które Ci w tym pomogą. Jeśli je przeczytasz i zaczniesz stosować opisane w nich zasady i sposoby decydowania, prawdopodobieństwo, że dokonasz właściwego wyboru w sytuacji decyzyjnej znacznie wzrośnie. Nie lekceważ siły trafnego wyboru. Zaczynamy!

„Nie bój się podejmować odważnych decyzji. Strach i wątpliwości zabiły więcej marzeń i celów, niż porażka kiedykolwiek zdoła”.

Siła wyboru! Jak podejmować dobre decyzje? Najlepsze książki o podejmowaniu decyzji

Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy

Decyduj! Chip Heath Dan Heath

Autor: Chip Heath, Dan Heath
Tłumacz: Marcin Kowalczyk

Chip i Dan Heathowie, autorzy bestsellera „Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić„, w książce „Decyduj!” podejmują jeden z najważniejszych tematów przewijających się zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym: jak podejmować lepsze decyzje.

Badania psychologiczne dowodzą, że na proces podejmowania decyzji wpływają liczne uprzedzenia i kwestie irracjonalne. Jesteśmy zbyt pewni siebie. Szukamy informacji, które potwierdzają nasze z góry założone tezy, i lekceważymy fakty, które stoją z nimi w sprzeczności. Ulegamy chwilowym emocjom.
Poznaj czteroetapowy proces, który pomoże Ci pokonać problemy związane z podejmowaniem decyzji. Pamiętaj, że właściwa decyzja, podjęta w odpowiedniej chwili, naprawdę może zmienić wszystko.

Zasady. Życie i praca

Zasady. Życie i praca Ray Dalio Nowość

Autor: Rai Dailo
Tłumacz: Joanna Sugiero

Ray Dalio jest inwestorem, miliarderem, założycielem i szefem największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates. Dalio postawił sobie w przeszłości cel, jakim była praca dająca poczucie sensu oraz wartościowe relacje z ludźmi, którzy mieli mu w tej pracy towarzyszyć. Następnie metodą prób i błędów znalazł strategię, która umożliwiła mu spełnienie tego celu: radykalna przejrzystość i algorytmiczne podejmowanie decyzji.

Opisane w książce zasady pomogły mu uzyskać wyjątkowe wyniki w życiu i biznesie. Każda osoba czy organizacja może je zacząć stosować, aby lepiej osiągnąć swoje cele. Znając te zasady będzie podejmował trafne decyzje!

Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje

Potęga irracjonalności. Ukryte siły... Dan Ariely

Autor: Dan Ariely
Tłumacz: Agnieszka Nowak-Młynikowska, Tatiana Grzegorzewska, Piotr Grzegorzewski

Irracjonalne zachowanie jest częścią ludzkiej natury, ale jak odkrył profesor Dan Ariely amerykański specjalista od psychologii i ekonomii behawioralnej, ludzie zachowują się irracjonalnie w przewidywalny sposób.

Cały czas wydaje nam się, że podejmujemy trafne decyzje. Praktycznie codziennie stajemy przed jakimiś życiowymi dylematami, czasem poważniejszymi, innym razem całkiem błahymi. Wielokrotnie jednak pozostajemy w przekonaniu, że zachowaliśmy się całkowicie racjonalnie, wybierając odpowiednią opcję. Jednak według Dana Ariely’a nieustannie popełniamy błędy. „Potęga irracjonalności” w prosty sposób uświadamia nam nasze ułomności i pokazuje, jak skutecznie z nimi walczyć.

Błysk! Potęga przeczucia.

Błysk! Potęga przeczucia. - Malcolm Gladwell

Autor: Malcolm Gladwell
Tłumacz: Anna Skucińska

Większość decyzji podejmujemy w ciągu dwóch sekund. Książka „Błysk! Potęga przeczucia” opowiada o tym, co dzieje się w tej krótkiej chwili.
Malcolm Gladwell pokazuje, że wybory i decyzje – biznesowe, osobiste czy polityczne – podejmujemy błyskawicznie i instynktownie. Jeśli chcesz poznać siebie i innych oraz motywy swoich decyzji, musisz zrozumieć, jak działa mechanizm błyskawicznego osądu.
Błysk! to światowy bestseller, który pokazuje potęgę przeczuć i nieświadomych reakcji oraz uczy, jak wykorzystać ją w życiu osobistym i biznesie.

Pułapki myślenia

Pułapki myślenia - myślenie szybkie i wolne Daniel Kahneman

Autor: Daniel Kahneman
Tłumacz: Piotr Szymczask

Daniel Kahneman to psycholog i ekonomista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2002 roku. W książce prezentuje koncepcję dwóch sposobów myślenia: szybkiego i wolnego. Pierwszy z nich kojarzy się z intuicją i opiera się na znanych schematach, stereotypach i zwyczajach. Nie wymaga od ludzkiego umysłu dużego wysiłku i wydatku energetycznego, a odpowiedzialny jest w szczególności za nasze odruchy, pierwsze wrażenia i reakcje na dostarczane nam impulsy. Drugi opiera się na wnikliwej analizie informacji oraz stosowaniu wiedzy i dedukcji. Z pozoru więc zapewnia dużo bardziej obiektywny osąd rzeczywistości. Ale czy na pewno? Podejmowanie decyzji bywa niezwykle trudne. Ta książka pomoże Ci rozwikłać wiele dylematów i stać się bardziej samodzielnym przy dokonywaniu kluczowych wyborów. „Pułapki myślenia” to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać!

Sprawdź: Zastanów się nad tym jak myślisz. Pułapki umysłu. Myślenie szybkie i wolne.

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos Jordan Bernt Peterson

Autor: Jordan Bernt Peterson
Tłumacz: Krzysztof Zuber

12 życiowych zasad” to książka, w której psycholog Jordan B. Peterson pisze o tym, co jest w życiu naprawdę istotne. O czym każdy z nas powinien pamiętać na co dzień.

Petersen przedstawia 12 zaskakująco prostych zasad, które powinny kierować życiem każdego człowieka. Stanowią one swoiste antidotum na chaos otaczającej nas rzeczywistości. Zasady te zostały opracowane między innymi na podstawie życiowych i zawodowych doświadczeń autora. Wiele z nich wywodzi się z najstarszych mitów ludzkości. Stanowią zatem uniwersalny przekaz, który przyświecał tysiącom pokoleń i który pozostał aktualny do dziś.

Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń

Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń - Nassim Nicholas Taleb

Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tłumacz: Siara Olga, Kasprowicz Tomasz

Książka o zmienności, ryzyku i istocie nieprzewidywalnych zdarzeń. Przetłumaczono ją na dziesiątki języków.

Świat jest pełen Czarnych Łabędzi, czyli wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Były to m.in. wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku czy kryzys finansowy 2008 roku.

Ta książka to ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności, szybko zmieniającym się świecie.

Paradoks wyboru

Paradoks wyboru. - Barry Schwartz

Autor: Barry Schwartz
Tłumacz: Katarzyna Stasiuk

„Kiedy ludzie nie mają wyboru, życie jest wręcz nie do zniesienia. Ponieważ ilość dostępnych wyborów wzrasta – tak, jak w naszej kulturze konsumpcjonizmu – autonomia, kontrola oraz wyzwolenie wniesione przez tę różnorodność są potężne i pozytywne. Ale, ponieważ ilość wyborów ciągle rośnie, zaczynają pojawiać się negatywne aspekty posiadania wielości wyborów.
Kiedy ilość możliwości dalej wzrasta, te negatywy eskalują, aż w końcu jesteśmy nim przeciążeni. W tym miejscu, wybór wcale już nie uwalnia, ale osłabia. Można nawet rzecz, że tyranizuje”
Każdy z nas, każdego dnia konfrontuje się z trudną do oszacowania liczbą mniej lub bardziej istotnych dylematów. Stojąc na rozdrożu, analizujemy alternatywy i wcześniej czy później decydujemy się na wybór jednej opcji, odrzucając pozostałe. Czy jest to wybór najlepszy z możliwych? Czy wzięliśmy pod uwagę dostateczną liczbę alternatyw? Czy czegoś nie przeoczyliśmy?
Barry Schwartz w swojej książce „Paradoks wyboru„, stara się odpowiedzieć na te inne pytania. Opisuje meandry psychologicznych mechanizmów podejmowania decyzji, dowodząc, że głównym źródłem trosk i napięć jest nadmiar możliwości wyboru. Z żelazną konsekwencją wykazuje, że aby zwiększyć osobistą satysfakcję związaną z procesem decyzyjnym, należy ograniczać zbiór rozważanych opcji.

Tak czy nie. Jak podejmować lepsze decyzje

Tak czy nie. Jak podejmować lepsze decyzje - Spencer Johnson

Autor: Spencer Johnson
Tłumacz: Marek Czekański
Spencer Johnson, znany z takich książek jak „Jednominutowy sprzedawca”, „Jedna minuta dla samego siebie” czy „Kto zabrał mój ser?”, przedstawia w książce „Tak czy nie. Jak podejmować lepsze decyzje” prosty a zarazem bardzo skuteczny system podejmowania najlepszych decyzji.
Prezentuje to w formie opowieści o górskiej wędrówce młodego człowieka w towarzystwie osób doświadczonych w stosowaniu tej metody. Jego system polega na tym, aby: – skupiać się na rzeczywistych potrzebach, – odkrywać i tworzyć najlepsze rozwiązania, – przewidywać konsekwencje dokonanych wyborów, – kształtować w sobie wewnętrzną spójność, – odwoływać się do swojej intuicji, – korzystać z wewnętrznego przewodnictwa, – uwolnić się od lęków i obaw przed przyszłością.
Ta książka pomoże Ci podejmować trafne decyzje, które szybko przełożą się na wyższą jakość życia zawodowego i osobistego, na pomyślność, szczęście i dobrobyt.

Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia

Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia - Cass Sunstein Richard Thaler

Autor: Cass Sunstein Richard Thaler
Tłumacz: Justyna Grzegorczyk

Impuls to książka od zwycięzcy Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Richarda H. Thalera i Cassa R. Sunsteina: rewelacyjne spojrzenie na to, jak podejmujemy decyzje.
Codziennie podejmujemy wiele decyzji, począwszy od inwestycji finansowych, wyboru szkoły, tego, co jemy, po sprawy, o które chcemy walczyć. Często decyzje te są nietrafione. Powodem jest to, że będąc ludźmi, jesteśmy podatni na wszelkiego rodzaju błędy, które mogą prowadzić do bolesnych pomyłek.
Ludzie nie zachowują się racjonalnie, bo nie jesteśmy w stanie racjonalnie się zachowywać, kierujemy się własnymi, partykularnymi korzyściami, ale też jesteśmy w stanie uwzględnić fundamentalne wartości, a ponad to nie mamy cierpliwości, nie jesteśmy w stanie być zawsze zdyscyplinowani i racjonalni. Co jednak zrobić, by nasze wybory były racjonalne? O tym jest właśnie „teoria szturchnięcia” Thalera, która sprawia, że nie ma konfliktu między swobodą wyboru a przymusem. Co należy zrobić, by ludzie podejmowali korzystne dla siebie decyzje? Szturchnąć ich! Sprawdź jak to zrobić.

Decyduj: Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie

Decyduj: Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie - Steve McClatchy

Autor: Steve McClatchy
Tłumacz: Anna Czajkowska

Rzadko masz w życiu czas na to, aby zrobić wszystko, co chcesz, musisz zatem dokonywać wyborów.

Co powiesz o tych wyborach, które wpływają na twoje życie codzienne? Czy masz dość czasu, aby zająć się tym, co jest naprawdę ważne, czy też ciągle drepczesz w miejscu, starając się ze wszystkim nadążyć? Czy potrafisz ustalać priorytety i skutecznie planować, aby zrobić więcej w krótszym czasie? A może uzyskałbyś lepsze rezultaty, gdyby Twoje decyzje były lepsze?

Książka „Decyduj” o sztuce dokonywania trafnych wyborów pokaże Ci, jak zmienić swoje podejście do podejmowania decyzji, aby optymalnie wykorzystywać czas i podnieść jakość swojego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Dowiesz się z niej w jaki sposób uniknąć wypalenia, co zrobić, żeby cieszyć się życiem i być skutecznym liderem, jednocześnie skutecznie zarządzając tym ważnym przedsięwzięciem, jakim jest po prostu bycie sobą.

Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy Autor: Nassim Nicholas Taleb

Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tłumacz: Olga Siara

Antykruchość to książka słynnego inwestora i filozofa biznesu, Nassima Nicholasa Taleba. Doceniona na świecie wieloma prestiżowymi nagrodami.
Długookresowe strategie już nie działają. W dzisiejszym świecie przeważa to, co nieznane, przypadkowe i zmienne. Jak przetrwać w tej niepewności, oswoić nieobliczalność zjawisk i chaos, a nawet na tym wygrać? Na te pytania stara się odpowiedzieć Taleb poruszając kwestie związane z gospodarką, biznesem i życiem społecznych w XXI.
Taleb uważa, że: „niektórym rzeczom służą wstrząsy; rozwijają się i rozkwitają pod wpływem zmienności, przypadkowości, nieładu i stresu; przygody, ryzyko i niepewność to ich żywioł”. Te rzeczy nazywa „antykruchymi”. Potem błyskotliwie i z pasją wykorzystuje pojęcie antykruchości do wyjaśnienia, jak dziś postrzegać rzeczywistość, istnieć w świecie, podejmować decyzje.
Antykruchość” Taleba to lektura prowokacyjna, intrygująca i inspirująca. Świetna książka dla tych, którzy są gotowi spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na swoje decyzje, inwestycje, przedsięwzięcia biznesowe, życie prywatne.

21 lekcji na XXI wiek

21 lekcji na XXI wiek Yuval Noah Harari

Autor: Yuval Noah Harari
Tłumacz: Aleksandra Wolnicka

Książka omawia najważniejsze zagadnienia związane z sytuacją człowieka i cywilizacji XXI wieku.

Harari pisze na temat kondycji współczesnego świata. To zbiór krótkich, lecz bardzo treściwych rozdziałów, omawiających zjawiska, które definiują naszą dzisiejszą cywilizację. Stawia prowokacyjne pytania. Udziela na nie często zaskakujących odpowiedzi. Dowiedz się, jakie wyzwania stawia przed ludzkością XXI wiek.

Dzięki tek książce chaos współczesnego świata zaczyna wydawać się bardziej zrozumiałą całością. Świetna lektura, aby lepiej odnajdywać się w obecnych realiach i podejmować trafniejszych wyborów.

Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji

Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji - Paweł Motyl

Autor: Paweł Motyl

Książka „Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji.” poświęcona jest tematyce podejmowania decyzji w warunkach niepewności i jest pierwszą taką publikacją na rynku polskim. Oparta jest na wieloletnich doświadczeniach autora, które wyniósł ze świata biznesu. Zawiera szczegółową analizę studiów przypadków ze świata biznesu i nie tylko.
Poznaj klasyczne pułapki w podejmowaniu decyzji (biznesowych, życiowych, zakupowych, finansowych). Uzyskaj szereg praktycznych rad i narzędzi, które pozwalają na uniknięcie wielu błędów.
Książka dotyka nie tylko zagadnień związanych z oceną ryzyka, wybiega również w pasjonujący świat psychologii społecznej oraz neuronauki, pozwala na przykład zrozumieć mechanizmy wpływu emocji na podejmowanie decyzji. Odkryj i opanuj 16 sprawdzonych zasad dokonywania lepszych wyborów i podejmuj lepsze decyzje!

Dobra strategia zła strategia. Czym się różnią i jakie to ma znacznie - Richard P Rumelt

Autor: Richard P Rumelt
Tłumacz: Marcin Kowalczyk, Monika Piotrowska

Liderzy organizacji codziennie stają przed potrzebą podejmowania trafnych decyzji. Kluczowym wyzwaniem każdej firmy lub organizacji jest stworzenie strategii oraz jej implementacja. Dlatego liderzy powinni mieć jasny wzór, co jest dobrą, a co złą strategią.
Istotą dobrej strategii według Richarda Rumelta jest głębokie zrozumienie sytuacji firmy, aby zdiagnozować jedno, dwa kluczowe wyzwania stojące przed firmą. Następnie trzeba stworzyć ogólną koncepcję, która ma sobie poradzić ze zdiagnozowanymi wyzwaniami, a następnie opracować całościowy projekt, który trzeba będzie zaimplementować.
W większości przypadków tworzone są złe strategie. Zła strategia polega na myleniu celów ze strategią, używaniu pojęć, które są tylko biciem piany, i niediagnozowaniu zasadniczego wyzwania stojącego przed firmą.
Bez względu na skalę przedsięwzięcia podstawą sukcesu jest dobrze opracowana strategia. Bogato zilustrowana przykładami i przekonująca argumentami książką dla każdego lidera, który musi myśleć, podejmować decyzje i działać strategicznie.

Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości

Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości Robert Greene

Autor: Robert Greene
Tłumacz: Magda Witkowska

Robert Greene jest znanym autorem, mówcą oraz autorytetem w dziedzinie strategii, władzy i uwodzenia. Jest także poliglotą.

Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości” z pewnością nie jest książką napisaną wyłącznie po to, by pomóc Ci w podejmowaniu lepszych decyzji. Jednak zdecydowanie może sprawić, że będziesz dokonywał trafniejszych wyborów. „Jak zostać mistrzem” syntetyzuje lata badań, które Robert Greene przeprowadził podczas pisania międzynarodowych bestsellerów takich jak 48 praw władzy, 33 strategie wojenne czy Sztuka Uwodzenia.

Powiedzenie, że ćwiczenie czyni mistrza, nie jest tylko czczą gadaniną, więc jeśli rzeczywiście masz apetyt na sukces, nadszedł właściwy moment, by dokonać wielkich rzeczy. Ta książka z pewnością Ci w tym pomoże.

Sprawdź: 48 praw władzy, czyli jak manipulować ludźmi oraz Jak obsługiwać człowieka? Prawa ludzkiej natury

Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka

Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka - Robert Cialdini

Autor: Robert B. Cialdini
Tłumacz: Wojciszke Bogdan

Robert B. Cialdini jest specjalistą w zakresie psychologii społecznej, profesorem psychologii Uniwersytetu w Arizonie. To światowej sławy ekspert w temacie wywierania wpływu.

Książka Roberta Caldiniego z dziedziny psychologii społecznej prezentuje różne techniki wywierania wpływu na innych ludzi. Skierowana jest także do tych, którzy pragną obronić się przed niepożądanym oddziaływaniem bądź manipulacją. Książka ta jest rezultatem ponad 15 lat badań i od wielu lat ta pozycja jest światowym bestsellerem, obok którego nie można przejść obojętnie.

Cialdini opisał mechanizmy manipulacji i perswazji – stosowane m.in. w reklamie, mediach, sprzedaży i życiu codziennym. Książkę tę sprzedano w ponad 2 milionach kopii w 26 krajach na całym świecie.

Książka „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób, które chcą poszerzać swoją wiedzę o ludzkich zachowaniach i wykorzystywać ją do osiągania zamierzonych celów, podejmować lepsze decyzje, a także dla tych, którzy chcą się obronić przed niepożądanym wpływem.

The Art of Thinking Clearly

The Art of Thinking Clearly - Rolf Dobelli

Autor: Rolf Dobelli

Ta książka sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. The Art of Thinking Clearly autorstwa światowej klasy myśliciela i przedsiębiorcy Rolfa Dobellego to otwierające oczy spojrzenie na psychologię i rozumowanie człowieka – lektura niezbędna dla każdego, kto chce uniknąć „błędów poznawczych” i dokonywać lepszych wyborów we wszystkich aspektach swojego życia.

Czy kiedykolwiek: zainwestowałeś czas w coś, co z perspektywy czasu po prostu nie było tego warte? Czy może wciąż robiłeś coś, o czym wiedziałeś, że jest dla ciebie złe? To są przykłady błędów poznawczych, prostych błędów, które wszyscy popełniamy w naszym codziennym myśleniu. Jednak wiedząc, czym one są i jak je dostrzec, możemy ich unikać i podejmować lepsze decyzje.

Prosta, jasna i zawsze zaskakująca, ta książka zmieni Twój sposób myślenia i sposób w jaki podejmujesz decyzje w życiu zawodowym i osobistym. W 99 krótkich rozdziałach, opisane są najczęstsze błędy w ocenie sytuacji i sposoby jak ich unikać.

Smart Choices: A Practical Guide to Making Better Decisions - John S Hammond, Ralph L Keeney, Howard Raiffa

Autor: John S Hammond, Ralph L Keeney, Howard Raiffa

W książce „Smart Choises” John Hammond, Ralph Keeney i Howard Raiffa – eksperci z ponad 100-letnim doświadczeniem w rozwiązywaniu złożonych problemów decyzyjnych – opisują sprawdzoną, prostą i elastyczną strategię podejmowania lepszych i bardziej efektywnych decyzji. Prezentują narzędzia, które pomogą Ci osiągać cele w każdym aspekcie życia.

Smart Choices wprowadza metodę PrOACT do podejmowania decyzji – dużych lub małych. Metoda ta skupia się na ośmiu elementach skutecznego podejmowania decyzji: Problem (Problem), Cel (Objectives), Alternatywy (Alternatives), Konsekencje (Consequences), Kompromisy (Tradeoffs), Niepewność (Uncertainty), Tolerancja ryzyka (Risk Tolerance), Powiązane decyzje (Linked Decisions). Poza tym, istnieje zupełnie inna kategoria błędów, które mogą podważyć nawet najbardziej starannie przemyślane decyzje. Autorzy nazywają te błędy „psychologicznymi pułapkami”. Powstają, ponieważ nasze umysły czasami płatają nam poważne figle.

Bądź proaktywny! Nie czekaj, aż decyzja zostanie na Tobie wymuszona lub podjęta za Ciebie. Dokonuj właściwych wyborów, które pomogą Ci osiągnąć długoterminowe cele, są w zgodzie z Twoim wartościami i przekonaniami. Przejmij kontrolę nad swoim życiem, czyniąc „mądre wybory” Twoim dobrym nawykiem na całe życie.

Jeśli potrzebujesz konkretnej formuły, krok po kroku, aby podejmować lepsze decyzje, to będzie to świetna książka dla Ciebie.

Annie Duke, mistrzyni pokera, która została konsultantem biznesowym, uczy nas, jak oswoić się z niepewnością i w wyniku tego zacząć podejmować lepsze decyzje.
Nawet najlepsza decyzja nie przynosi za każdym razem pozytywnych rezultatów. Zawsze jest ten element szczęścia, którego nie kontrolujemy i zawsze istnieją pewne ukryte informacje, niewidoczne gołym okiem. A więc kluczem do długotrwałego sukcesu (bez nieustannego zamartwiania się i narażania swojego zdrowia psychicznego) jest zakładanie pewnych rzeczy: jak pewna jestem? Jakie są prawdopodobne scenariusze, według których może się dana sytuacja potoczyć? Jaka decyzja ma największe prawdopodobieństwo przerodzenia się w sukces? Albo czy mój sukces to najzwyklejszy w świecie fart czy skutek świetnej, świadomej decyzji?
Annie Duke, zwyciężczyni World Series of Poker i obecny konsultant biznesowy, opiera się na przykładach zaczerpniętych z biznesu, sportu, polityki i (oczywiście) pokera i prezentuje narzędzia, które każdy z nas może użyć, aby lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i zacząć podejmować lepsze decyzje.

Algorytmy. Kiedy mniej myśleć - Tom Griffiths Brian Christian

Autor: Tom Griffiths Brian Christian
Tłumacz: Dariusz Rossowski

Algorytmy. Kiedy mniej myśleć„, to fascynujące spojrzenie na to, jakie wnioski z algorytmów komputerowych płyną do zastosowania w naszym codziennym życiu, pomagając w podejmowaniu decyzji i rozjaśniając mechanizmy pracy umysłu.

Co informatyka może wiedzieć o naszym prywatnym życiu? Skąd pomysł, by procedury programistyczne stosować do problemów ludzkich, nie tylko komputerowych?

Okazuje się, że tematy te pojawiają się już nawet na poziomie rozpatrywanych zadań: problem sekretarki, problem komiwojażera, dylemat więźnia, problem wielorękiego bandyty, w końcu relaksacja problemu… Informatyka nie jest aż tak abstrakcyjna i oderwana od świata, jak czasem się wydaje.

Czy zawsze porządek jest lepszy od bałaganu? Jak długo poznawać kolejne oferty przed wynajęciem mieszkania? Jaki jest idealny moment na ślub? Kiedy najbardziej racjonalnym posunięciem jest… zdanie się na los? Jak optymalnie szukać miejsca parkingowego? Co giganci programowania mówią o sposobach sortowania skarpetek?

Wyłuskane tu informatyczne porady często twórczo wzbogacają wskazania psychologii, a jednocześnie mają tę rzadką zaletę, że ich optymalność jest… matematycznie dowiedziona.

Myśl jak FREAK! Przeprogramuj swój mózg

Myśl jak FREAK! - Steven D Levitt

Autor: Steven D Levitt Stephen J Dubner
Tłumacz: Marcin Kowalczyk

Stevena D. Levitta i Stephena J. Dubnera autorzy bestsellera „Freakonomia” w książce „Myśl jak FREAK!” z  typową dla siebie mieszanką interesujących historii i niekonwencjonalnych analiz, pokazują swój proces myślowy i uczą myśleć w sposób nieco bardziej efektywny, kreatywny i racjonalny, a więc myśleć jak „Freak”.
Jak zawsze w ich przypadku, nie ma tematów tabu. Piszą o wszystkim – od świata biznesu po filantropię, sport i politykę. Celem jest przeprogramowanie Twojego mózgu. Oto kilka kroków na drodze ku myśleniu jak Freak: naucz się mówić ,,NIE WIEM”, myśl jak DZIECKO, opanuj sztukę posługiwania się ZACHĘTAMI, naucz się PRZEKONYWAĆ LUDZI, którzy nie chcą być przekonani
poznaj zalety REZYGNOWANIA.
Zobacz świat i to jak myślisz z całkowicie innej perspektywy!

Kiedy. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu 

Kiedy. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu - Daniel H. Pink

Autor: Daniel H. Pink
Tłumacz: Małgorzata Małecka
Daniel H. Pink – autor bestsellerów „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” oraz „Jak być dobrym sprzedawcą” – w książce „Kiedy. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu” ujawnia skuteczne sposoby posługiwania się czasem, których umiejętne wykorzystanie znakomicie poprawi Twoje osiągnięcia praktycznie w każdej dziedzinie.
Każdy z nas zmaga się z nieustającym strumieniem dylematów tkwiących w prostym, ale jakże istotnym słowie „kiedy”. Kiedy zmienić pracę? Kiedy zaplanować zajęcia? Kiedy zaangażować się w relację lub projekt? Takie decyzje podejmujemy zazwyczaj na chybił trafił – kierując się intuicją, przeczuciami czy po prostu zgadując. To całkowicie niewłaściwe podejście, przekonuje Daniel Pink.
Powołując się na wyniki badań psychologów i biologów, neurobiologów i ekonomistów, Pink w książce „Kiedy” ujawnia i radzi, jak dzięki poznaniu tajników wyczucia czasu lepiej żyć, wydajniej pracować i odnosić sukcesy. Ta książka odmienia sposób Twojego myślenia o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dowiedź się kiedy najlepiej działać i podejmować decyzje.

Uwagi końcowe

Kiedy dokonujemy wyborów, musimy analizować nie tylko nasze motywy, ale przewidywać ich skutki. Większość z tych wszystkich decyzji jakie codziennie podejmujemy nie ma, aż tak dużego znaczenia. Jednak wśród tej całej masy decyzji są też te kluczowe, które mogą odmienić nasze życie.

Jak widzisz, istnieje wiele doskonałych książek na temat podejmowania decyzji. Każda z nich wnosi coś wartościowego, patrzy na proces decyzyjny z innej perspektywy. Warto je przeczytać, aby dokonywać w życiu lepszych wyborów. Jeśli nie możesz się zdecydować, od której książki zacząć, rozpocznij od „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy„, a później sięgnij po kolejne.

Twój los kształtuje się w momentach podejmowania przez Ciebie decyzji. Każde wielkie osiągnięcie zaczyna się od decyzji. Najwyższy czas na odważne i dobre decyzje!

„Wybór zawsze wiąże się z utratą rzeczy, której nie wybraliśmy. Ale jeśli zaczynamy po niej rozpaczać, to nie mamy czasu dobrze zająć się tym, co wybraliśmy”. – Irena Kwiatkowska

Sprawdź też: Jak szybciej podejmować mądrzejsze decyzje?

A Ty jakie znasz dobre książki o podejmowaniu decyzji? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.