Gdzie powinienem mieszkać? Czy nadszedł czas na znalezienie nowej pracy? Jakie studia wybrać? Czy mam wyjść za mąż? Czy to właściwy czas na założenie rodziny? Co zjeść na obiad? W co się ubrać? Czy pojechać samochodem czy autobusem? Gdzie pojechać na wakacje? Czy iść na trening czy zostać w domu? Którego kandydata do pracy zatrudnić? Jaką strategię biznesową powinienem realizować? Większość naszego życia spędzamy na podejmowaniu decyzji, zarówno tych dużych jak i małych. Podobno każdego dnia podejmujemy ok. 35 000 decyzji, co daje 1458 decyzji na godzinę, 24,3 decyzje na minutę! Jednak, mimo że nasz sukces w dużej mierze zależy od dokonywanych wyborów, bardzo niewielu z nas posiada przydatne umiejętności podejmowania decyzji. Z tego powodu często podchodzimy do naszych decyzji ostrożnie, a nawet bojaźliwie. Unikamy poświęcania im czasu i myślenia, które są niezbędne, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dokonywanie mądrych wyborów to podstawowa umiejętność życiowa. Twoje decyzje będą kształtować i wpływać na przebieg Twojej kariery zawodowej i jakość Twojego życia osobistego. Zdolność do podejmowania dobrych decyzji jest kluczowym czynnikiem sukcesu decydującym o tym, czy osiągniesz swoje cele. Jak podejmować dobre decyzje? Oto najlepsze książki o podejmowaniu decyzji, które Ci w tym pomogą. Jeśli je przeczytasz i zaczniesz stosować opisane w nich zasady i sposoby decydowania, prawdopodobieństwo, że dokonasz właściwego wyboru w sytuacji decyzyjnej znacznie wzrośnie. Nie lekceważ siły trafnego wyboru. Zaczynamy!
„Nie bój się podejmować odważnych decyzji. Strach i wątpliwości zabiły więcej marzeń i celów, niż porażka kiedykolwiek zdoła”.
Siła wyboru! Jak podejmować dobre decyzje? Najlepsze książki o podejmowaniu decyzji
Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy
Autor: Chip Heath, Dan Heath
Tłumacz: Marcin Kowalczyk
Chip i Dan Heathowie, autorzy bestsellera „Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić„, w książce „Decyduj!” podejmują jeden z najważniejszych tematów przewijających się zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym: jak podejmować lepsze decyzje.
Zasady. Życie i praca
Autor: Rai Dailo
Tłumacz: Joanna Sugiero
Ray Dalio jest inwestorem, miliarderem, założycielem i szefem największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates. Dalio postawił sobie w przeszłości cel, jakim była praca dająca poczucie sensu oraz wartościowe relacje z ludźmi, którzy mieli mu w tej pracy towarzyszyć. Następnie metodą prób i błędów znalazł strategię, która umożliwiła mu spełnienie tego celu: radykalna przejrzystość i algorytmiczne podejmowanie decyzji.
Opisane w książce zasady pomogły mu uzyskać wyjątkowe wyniki w życiu i biznesie. Każda osoba czy organizacja może je zacząć stosować, aby lepiej osiągnąć swoje cele. Znając te zasady będzie podejmował trafne decyzje!
Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje
Autor: Dan Ariely
Tłumacz: Agnieszka Nowak-Młynikowska, Tatiana Grzegorzewska, Piotr Grzegorzewski
Irracjonalne zachowanie jest częścią ludzkiej natury, ale jak odkrył profesor Dan Ariely amerykański specjalista od psychologii i ekonomii behawioralnej, ludzie zachowują się irracjonalnie w przewidywalny sposób.
Cały czas wydaje nam się, że podejmujemy trafne decyzje. Praktycznie codziennie stajemy przed jakimiś życiowymi dylematami, czasem poważniejszymi, innym razem całkiem błahymi. Wielokrotnie jednak pozostajemy w przekonaniu, że zachowaliśmy się całkowicie racjonalnie, wybierając odpowiednią opcję. Jednak według Dana Ariely’a nieustannie popełniamy błędy. „Potęga irracjonalności” w prosty sposób uświadamia nam nasze ułomności i pokazuje, jak skutecznie z nimi walczyć.
Błysk! Potęga przeczucia.
Pułapki myślenia
Autor: Daniel Kahneman
Tłumacz: Piotr Szymczask
Daniel Kahneman to psycholog i ekonomista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2002 roku. W książce prezentuje koncepcję dwóch sposobów myślenia: szybkiego i wolnego. Pierwszy z nich kojarzy się z intuicją i opiera się na znanych schematach, stereotypach i zwyczajach. Nie wymaga od ludzkiego umysłu dużego wysiłku i wydatku energetycznego, a odpowiedzialny jest w szczególności za nasze odruchy, pierwsze wrażenia i reakcje na dostarczane nam impulsy. Drugi opiera się na wnikliwej analizie informacji oraz stosowaniu wiedzy i dedukcji. Z pozoru więc zapewnia dużo bardziej obiektywny osąd rzeczywistości. Ale czy na pewno? Podejmowanie decyzji bywa niezwykle trudne. Ta książka pomoże Ci rozwikłać wiele dylematów i stać się bardziej samodzielnym przy dokonywaniu kluczowych wyborów. „Pułapki myślenia” to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać!
Sprawdź: Zastanów się nad tym jak myślisz. Pułapki umysłu. Myślenie szybkie i wolne.
12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
Autor: Jordan Bernt Peterson
Tłumacz: Krzysztof Zuber
„12 życiowych zasad” to książka, w której psycholog Jordan B. Peterson pisze o tym, co jest w życiu naprawdę istotne. O czym każdy z nas powinien pamiętać na co dzień.
Petersen przedstawia 12 zaskakująco prostych zasad, które powinny kierować życiem każdego człowieka. Stanowią one swoiste antidotum na chaos otaczającej nas rzeczywistości. Zasady te zostały opracowane między innymi na podstawie życiowych i zawodowych doświadczeń autora. Wiele z nich wywodzi się z najstarszych mitów ludzkości. Stanowią zatem uniwersalny przekaz, który przyświecał tysiącom pokoleń i który pozostał aktualny do dziś.
Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tłumacz: Siara Olga, Kasprowicz Tomasz
Książka o zmienności, ryzyku i istocie nieprzewidywalnych zdarzeń. Przetłumaczono ją na dziesiątki języków.
Świat jest pełen Czarnych Łabędzi, czyli wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Były to m.in. wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku czy kryzys finansowy 2008 roku.
Ta książka to ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności, szybko zmieniającym się świecie.
Paradoks wyboru
Tak czy nie. Jak podejmować lepsze decyzje
Tłumacz: Marek Czekański
Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia
Decyduj: Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie
Rzadko masz w życiu czas na to, aby zrobić wszystko, co chcesz, musisz zatem dokonywać wyborów.
Co powiesz o tych wyborach, które wpływają na twoje życie codzienne? Czy masz dość czasu, aby zająć się tym, co jest naprawdę ważne, czy też ciągle drepczesz w miejscu, starając się ze wszystkim nadążyć? Czy potrafisz ustalać priorytety i skutecznie planować, aby zrobić więcej w krótszym czasie? A może uzyskałbyś lepsze rezultaty, gdyby Twoje decyzje były lepsze?
Książka „Decyduj” o sztuce dokonywania trafnych wyborów pokaże Ci, jak zmienić swoje podejście do podejmowania decyzji, aby optymalnie wykorzystywać czas i podnieść jakość swojego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Dowiesz się z niej w jaki sposób uniknąć wypalenia, co zrobić, żeby cieszyć się życiem i być skutecznym liderem, jednocześnie skutecznie zarządzając tym ważnym przedsięwzięciem, jakim jest po prostu bycie sobą.
21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noah Harari
Tłumacz: Aleksandra Wolnicka
Książka omawia najważniejsze zagadnienia związane z sytuacją człowieka i cywilizacji XXI wieku.
Harari pisze na temat kondycji współczesnego świata. To zbiór krótkich, lecz bardzo treściwych rozdziałów, omawiających zjawiska, które definiują naszą dzisiejszą cywilizację. Stawia prowokacyjne pytania. Udziela na nie często zaskakujących odpowiedzi. Dowiedz się, jakie wyzwania stawia przed ludzkością XXI wiek.
Dzięki tek książce chaos współczesnego świata zaczyna wydawać się bardziej zrozumiałą całością. Świetna lektura, aby lepiej odnajdywać się w obecnych realiach i podejmować trafniejszych wyborów.
Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji
W większości przypadków tworzone są złe strategie. Zła strategia polega na myleniu celów ze strategią, używaniu pojęć, które są tylko biciem piany, i niediagnozowaniu zasadniczego wyzwania stojącego przed firmą.
Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości
Autor: Robert Greene
Tłumacz: Magda Witkowska
Robert Greene jest znanym autorem, mówcą oraz autorytetem w dziedzinie strategii, władzy i uwodzenia. Jest także poliglotą.
„Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości” z pewnością nie jest książką napisaną wyłącznie po to, by pomóc Ci w podejmowaniu lepszych decyzji. Jednak zdecydowanie może sprawić, że będziesz dokonywał trafniejszych wyborów. „Jak zostać mistrzem” syntetyzuje lata badań, które Robert Greene przeprowadził podczas pisania międzynarodowych bestsellerów takich jak 48 praw władzy, 33 strategie wojenne czy Sztuka Uwodzenia.
Powiedzenie, że ćwiczenie czyni mistrza, nie jest tylko czczą gadaniną, więc jeśli rzeczywiście masz apetyt na sukces, nadszedł właściwy moment, by dokonać wielkich rzeczy. Ta książka z pewnością Ci w tym pomoże.
Sprawdź: 48 praw władzy, czyli jak manipulować ludźmi oraz Jak obsługiwać człowieka? Prawa ludzkiej natury
Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka
Autor: Robert B. Cialdini
Tłumacz: Wojciszke Bogdan
Robert B. Cialdini jest specjalistą w zakresie psychologii społecznej, profesorem psychologii Uniwersytetu w Arizonie. To światowej sławy ekspert w temacie wywierania wpływu.
Książka Roberta Caldiniego z dziedziny psychologii społecznej prezentuje różne techniki wywierania wpływu na innych ludzi. Skierowana jest także do tych, którzy pragną obronić się przed niepożądanym oddziaływaniem bądź manipulacją. Książka ta jest rezultatem ponad 15 lat badań i od wielu lat ta pozycja jest światowym bestsellerem, obok którego nie można przejść obojętnie.
Cialdini opisał mechanizmy manipulacji i perswazji – stosowane m.in. w reklamie, mediach, sprzedaży i życiu codziennym. Książkę tę sprzedano w ponad 2 milionach kopii w 26 krajach na całym świecie.
Książka „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób, które chcą poszerzać swoją wiedzę o ludzkich zachowaniach i wykorzystywać ją do osiągania zamierzonych celów, podejmować lepsze decyzje, a także dla tych, którzy chcą się obronić przed niepożądanym wpływem.
The Art of Thinking Clearly
Ta książka sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. The Art of Thinking Clearly autorstwa światowej klasy myśliciela i przedsiębiorcy Rolfa Dobellego to otwierające oczy spojrzenie na psychologię i rozumowanie człowieka – lektura niezbędna dla każdego, kto chce uniknąć „błędów poznawczych” i dokonywać lepszych wyborów we wszystkich aspektach swojego życia.
Czy kiedykolwiek: zainwestowałeś czas w coś, co z perspektywy czasu po prostu nie było tego warte? Czy może wciąż robiłeś coś, o czym wiedziałeś, że jest dla ciebie złe? To są przykłady błędów poznawczych, prostych błędów, które wszyscy popełniamy w naszym codziennym myśleniu. Jednak wiedząc, czym one są i jak je dostrzec, możemy ich unikać i podejmować lepsze decyzje.
Prosta, jasna i zawsze zaskakująca, ta książka zmieni Twój sposób myślenia i sposób w jaki podejmujesz decyzje w życiu zawodowym i osobistym. W 99 krótkich rozdziałach, opisane są najczęstsze błędy w ocenie sytuacji i sposoby jak ich unikać.
Autor: John S Hammond, Ralph L Keeney, Howard Raiffa
W książce „Smart Choises” John Hammond, Ralph Keeney i Howard Raiffa – eksperci z ponad 100-letnim doświadczeniem w rozwiązywaniu złożonych problemów decyzyjnych – opisują sprawdzoną, prostą i elastyczną strategię podejmowania lepszych i bardziej efektywnych decyzji. Prezentują narzędzia, które pomogą Ci osiągać cele w każdym aspekcie życia.
Smart Choices wprowadza metodę PrOACT do podejmowania decyzji – dużych lub małych. Metoda ta skupia się na ośmiu elementach skutecznego podejmowania decyzji: Problem (Problem), Cel (Objectives), Alternatywy (Alternatives), Konsekencje (Consequences), Kompromisy (Tradeoffs), Niepewność (Uncertainty), Tolerancja ryzyka (Risk Tolerance), Powiązane decyzje (Linked Decisions). Poza tym, istnieje zupełnie inna kategoria błędów, które mogą podważyć nawet najbardziej starannie przemyślane decyzje. Autorzy nazywają te błędy „psychologicznymi pułapkami”. Powstają, ponieważ nasze umysły czasami płatają nam poważne figle.
Bądź proaktywny! Nie czekaj, aż decyzja zostanie na Tobie wymuszona lub podjęta za Ciebie. Dokonuj właściwych wyborów, które pomogą Ci osiągnąć długoterminowe cele, są w zgodzie z Twoim wartościami i przekonaniami. Przejmij kontrolę nad swoim życiem, czyniąc „mądre wybory” Twoim dobrym nawykiem na całe życie.
Jeśli potrzebujesz konkretnej formuły, krok po kroku, aby podejmować lepsze decyzje, to będzie to świetna książka dla Ciebie.
Tłumacz: Dariusz Rossowski
„Algorytmy. Kiedy mniej myśleć„, to fascynujące spojrzenie na to, jakie wnioski z algorytmów komputerowych płyną do zastosowania w naszym codziennym życiu, pomagając w podejmowaniu decyzji i rozjaśniając mechanizmy pracy umysłu.
Co informatyka może wiedzieć o naszym prywatnym życiu? Skąd pomysł, by procedury programistyczne stosować do problemów ludzkich, nie tylko komputerowych?
Okazuje się, że tematy te pojawiają się już nawet na poziomie rozpatrywanych zadań: problem sekretarki, problem komiwojażera, dylemat więźnia, problem wielorękiego bandyty, w końcu relaksacja problemu… Informatyka nie jest aż tak abstrakcyjna i oderwana od świata, jak czasem się wydaje.
Czy zawsze porządek jest lepszy od bałaganu? Jak długo poznawać kolejne oferty przed wynajęciem mieszkania? Jaki jest idealny moment na ślub? Kiedy najbardziej racjonalnym posunięciem jest… zdanie się na los? Jak optymalnie szukać miejsca parkingowego? Co giganci programowania mówią o sposobach sortowania skarpetek?
Wyłuskane tu informatyczne porady często twórczo wzbogacają wskazania psychologii, a jednocześnie mają tę rzadką zaletę, że ich optymalność jest… matematycznie dowiedziona.
Myśl jak FREAK! Przeprogramuj swój mózg
poznaj zalety REZYGNOWANIA.
Kiedy. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu
Tłumacz: Małgorzata Małecka
Uwagi końcowe
Kiedy dokonujemy wyborów, musimy analizować nie tylko nasze motywy, ale przewidywać ich skutki. Większość z tych wszystkich decyzji jakie codziennie podejmujemy nie ma, aż tak dużego znaczenia. Jednak wśród tej całej masy decyzji są też te kluczowe, które mogą odmienić nasze życie.
Jak widzisz, istnieje wiele doskonałych książek na temat podejmowania decyzji. Każda z nich wnosi coś wartościowego, patrzy na proces decyzyjny z innej perspektywy. Warto je przeczytać, aby dokonywać w życiu lepszych wyborów. Jeśli nie możesz się zdecydować, od której książki zacząć, rozpocznij od „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy„, a później sięgnij po kolejne.
Twój los kształtuje się w momentach podejmowania przez Ciebie decyzji. Każde wielkie osiągnięcie zaczyna się od decyzji. Najwyższy czas na odważne i dobre decyzje!
„Wybór zawsze wiąże się z utratą rzeczy, której nie wybraliśmy. Ale jeśli zaczynamy po niej rozpaczać, to nie mamy czasu dobrze zająć się tym, co wybraliśmy”. – Irena Kwiatkowska
Sprawdź też: Jak szybciej podejmować mądrzejsze decyzje?
A Ty jakie znasz dobre książki o podejmowaniu decyzji? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.