Jak to jest, że niektórzy z nas mają szczęście i fart w życiu, a innym nic się nie udaje i ciągle mają pecha? Szczęściarze znajdują pieniądze na ulicy, wygrywają w loteriach, dostają idealną pracę, spotykają cudownych parterów życiowych. Realizują swoje pasje, ambicje i cele życiowe. Po prostu mają farta w życiu, a fortuna im sprzyja niemal w każdej sytuacji. Po drugiej stronie mamy wiecznych pechowców. Ludzi, którym w “drewnianym kościele spadnie cegła na głowę”. Osoby, którym nic się nie udaje i wiecznie mają pod górę. Pech ich nie opuszcza nawet na krok. Wygląda na to, że szczęściarze i pechowcy żyją w dwóch odmiennych światach. Szczęściarze bez wysiłku realizują życiowe marzenia i ambicje, natomiast pechowcy jakby się nie starali nie są w stanie osiągnąć swoich celów. Skąd się biorą te różnice między szczęściarzami, a pechowcami? Jak mieć farta w życiu? Czy jest jakiś sekret szczęścia? Okazuje się, że tak.

Co robić, aby szczęście nam sprzyjało?

Richard Wiseman profesor Uniwersytetu w Hertfordshire, psycholog, profesjonalny magik, iluzjonista, postanowił odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego jedni ludzie mają szczęście w życiu, a inni pecha?. Przeprowadził w tym celu wnikliwe badania naukowe, które trwały przez kilka lat. Opracował eksperymenty i prowadził liczne wywiady z udziałem setek osób, które można określić mianem “farciarzy” i “pechowców”. Wyniki swoich badań szczegółowo opisał w bestselerowej książce “Kod szczęścia“, która została przetłumaczona na co najmniej 14 języków i została wydana w przynajmniej 25 krajach.

Jak się okazuje ludzie nie rodzą się szczęściarzami, czy pechowcami. Farciarze swojego szczęścia nie zawdzięczają wyjątkowym wysiłkom, talentom, czy ponadprzeciętnej inteligencji. Posiadają jednak zdolność znajdowania się w odpowiednim miejscu i czasie, a życie podsuwa im częściej okazje do wykorzystania. Jak to możliwe? Okazuje się, że sekretem szczęścia jest stosowanie w życiu 4 praw i 12 reguł szczęścia. Co ciekawe farciarze na co dzień korzystają z tych praw i reguł często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Poznanie tych zasad szczęścia i ich stosowanie może nam pomóc zyskać przychylność losu i fortuny. Zwiększy też prawdopodobieństwo występowania szczęśliwych zdarzeń w naszym życiu. Poznajmy, więc te prawa szczęścia i naukowo udowodniony sposób na farta w życiu.

“Wrzućcie szczęściarza do morza, a wypłynie z rybą w zębach”.

Jak mieć fart w życiu? Oto 4 prawa i 12 reguł szczęścia:

#01 Prawo szczęścia: Wykorzystuj przypadkowe okazje jak najlepiej

“Szczęściarze tworzą, zauważają i wykorzystują przypadkowe okazje”.

Farciarze znacznie częściej niż pechowcy zauważają i wykorzystują przypadkowe okazje. Sami je też prowokują i tworzą. Szczęściarze często są ekstrawertykami, co powoduje że wchodzą w interakcje i podejmują rozmowy z większą liczbą osób. Potrafią też budować relacje i utrzymywać bliskie stosunki ze znajomymi. Ludzie chętnie z nimi rozmawiają i nawiązują kontakt. Farciarze mają w sobie pewnego rodzaju “magnetyzm towarzyski”, który przyciąga do nich inne osoby.

Szczęściarze są też mniej zestresowani i bardziej zrelaksowani od pechowców. Pomaga im to łatwiej dostrzegać przypadkowe okazje w wielu różnych obszarach życia. Poza tym farciarze częściej niż pechowcy wprowadzają do swojego życie różnorodne i nowe doświadczenia. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia i maksymalnego wykorzystania przypadkowych okazji.

Reguły szczęścia:

  1. Szczęściarze budują i utrzymują potężną sieć szczęścia.
  2. Szczęściarze podchodzą do życia na luzie.
  3. Szczęściarze są otwarci na nowe doświadczenia.

“Szczęście zależy od tego, czy gotowi jesteśmy dostrzec nadarzające się okazje”. – Oprah Winfrey

#02 Prawo szczęścia: Słuchaj swojej intuicji

“Szczęściarze podejmują trafne decyzje, słuchając swojej intuicji i przeczuć”.

Szczęściarze mają umiejętność identyfikowania uczciwych i rzetelnych ludzi. Decyzje, które podejmują w interesach dają pozytywne efekty i przynoszą zyski. Pechowcy z kolei mają skłonność do podejmowania złych wyborów. Źle wybierają zawód i ufają nieodpowiednim ludziom. Te różnice biorą się głównie z odmiennego sposobu korzystania z intuicji przy podejmowaniu istotnych życiowych decyzji.

Pechowcy z reguły ignorują i nie polegają na swoich przeczuciach i intuicji. Nie ufają jej i nie biorą zbytnio pod uwagę tego co podpowiada im ich głos wewnętrzny. Farciarze natomiast cenią swoje przeczucia i słuchają intuicji. Intuicja jest dla nich jak czujnik alarmowy. Ostrzega ich, aby się zatrzymać, przemyśleć to co się dzieje i nie podejmować zbyt pochopnej decyzji.

Aby wzmocnić swoje zdolności intuicyjne farciarze podejmują w tym celu różne działania. Jednym ich sposobów jest medytacja, która pozwala im oczyścić umysł ze zbędnych i mało istotnych myśli. Umożliwia im też lepiej się koncertować. Szczęściarze uważają, że warto mieć zaufanie do swoich przeczuć i że trzeba rozwijać swoją intuicję. W konsekwencji podejmują bardziej trafne decyzje i maja więcej szczęścia w swoim życiu.

Reguły szczęścia:

  1. Szczęściarze słuchają swojego wewnętrznego głosu.
  2. Szczęściarze wzmacniają swoją intuicję.

“Zawsze ufaj swojej intuicji, bo ona nie pokieruje cię źle”. – H. P. Mallory

#03 Prawo szczęścia: Spodziewaj się najlepszego

“Oczekiwania wobec przyszłości pozwalają szczęściarzom spełniać marzenia i realizować ambicje”.

Kolejna różnica między szczęściarzami, a pechowcami dotyczy różnych oczekiwań wobec przyszłości. Pechowcy z reguły mają negatywne i pesymistyczne nastawienie. Uważają, że ich przyszłość będzie raczej smutna, ponura i że nie są w stanie nic na to poradzić. Farciarze natomiast mają bardziej optymistyczne usposobienie. Ich zdaniem przyszłość będzie wspaniała i przyniesie wszystko co najlepsze. Te różnice w nastawieniu i podejściu mają znaczący wpływ na ich sposób myślenia i zachowania.

Od spojrzenia na przyszłość, zależy bowiem, czy będą podejmować próby, aby osiągnąć swoje cele. A także, czy będą wystarczająco wytrwali w sytuacji pojawiających się trudności, przeszkód czy niepowodzenia. Różnice w nastawieniu między pechowcami i szczęściarzami, mają też wpływ na to w jaki sposób będą zachowywać się w stosunku do innych ludzi oraz jak będą odbierani przez osoby w ich otoczeniu. Działa to jak samospełniająca się przepowiednia, która wpływa na życie osobiste i zawodowe. Koncertując się na pozytywach, szczęściarze przyciągają do siebie szczęście, pechowcy zaś, którzy widzą świat i przyszłość w czarnych barwach, ściągają na siebie nieszczęścia i problemy.

To nie ślepy los sprawia, że farciarze realizują swoje marzenia, a pechowcy są skazani już na starcie na niepowodzenie. Sukces i porażka w dużej mierze zależy od ich przekonań. Szczęściarze i pechowcy mają bardzo określone oczekiwania co do przyszłości. Te oczekiwania mają siłę kształtowania ich przyszłych losów.

Reguły szczęścia:

  1. Szczęściarze wierzą, że los zawsze będzie im sprzyjał.
  2. Szczęściarze dążą do celu, nawet jeśli szanse na sukces są niewielkie i nie poddają się w obliczu porażki.
  3. Szczęściarze spodziewają się udanych stosunków z innymi.

“Być szczęściarzem to wierzyć we własne szczęście”. – Tennessee Williams

#04 Prawo szczęścia: Zamień swojego pecha w szczęście

“Szczęściarze potrafią przekształcić swojego pecha w szczęście”.

Farciarze nie rodzą się z umiejętnością przekształcania pecha w szczęście. To co im pomaga to stosowanie, często nawet nieświadome, czterech psychologicznych technik. Dzięki nim są w stanie przetrwać, a nawet skorzystać na wydawać by się mogło pechowych zdarzeniach. Co to za techniki? Oto one:

  1. Wyobrażają sobie, że ich sprawy mogłyby się potoczyć o wiele gorzej. Porównują swoją sytuację, z osobami, którzy mieli jeszcze mniej szczęścia niż oni.
  2. Patrzą perspektywicznie i przyjmują założenie, że z ich pecha z pewnością wyniknie coś dobrego.
  3. Nie rozpamiętują swoich nieszczęść i niepowodzeń.
  4. Wierzą, że są w stanie zaradzić swoim kłopotom. Poszukują alternatywnych rozwiązań, nie poddają się. Uczą się na własnych błędach.

Korzystając z tych czterech technik szczęściarze uzyskują zdolność radzenia sobie z pechem, który pojawia się w ich życiu. A w wielu sytuacjach, potrafią nawet obrócić złą sytuację w jakiej się znaleźli na swoją korzyść. Dzięki prężnej i kreatywnej postawie szczęściarze, potrafią przekształcić swojego pecha w pomyślność.

Reguły szczęścia:

  1. Szczęściarze zawsze widzą pozytywną stronę swojego pecha.
  2. Szczęściarze wierzą, że wszelkie pechowe wydarzenia w przyszłości wyjdą im na dobre.
  3. Szczęściarze nie rozpamiętują swojego pecha.
  4. Szczęściarze podejmują konstruktywne działania, aby zapobiec niepowodzeniom w przyszłości.

“Szczęście raz jest, raz go nie ma. Jeśli akurat go brak, a ty, nie poddając się, mimo wszystko idziesz – z pewnością napotkasz szczęście i będziesz gotowy je przyjąć”. – Robert Collier

Uwagi końcowe

Od zarania dziejów ludzie szukali sposobów na szczęście. Magiczne talizmany, królicze łapki, amulety, czterolistne koniczyny, podkowy itp. “szczęśliwe” przedmioty, miały sprawić, że los będzie dla nas łaskawy, a fortuna zawita do naszego życia. Za sprawą badań naukowych Richarda Wisemana, okazuje się, że pomyślność w życiu, można sprowadzić do 4 praw szczęścia i 12 reguł. Wynika z nich, że “życiowy fart”, to tak naprawdę stan umysłu, sposób myślenia i zachowania.

Aby dowiedzieć się więcej i lepiej poznać cztery prawa i dwanaście reguł szczęścia, warto sięgnąć po książkę Richarda Wisemana “Kod szczęścia“, w polskim tłumaczeniu Agaty Kowalczyk. Znajdziemy w niej szczegółowy opis i wyjaśnienie w jaki sposób szczęściarze stosują w życiu powyższe prawa i reguły szczęścia. Jak osobowość farciarzy pomaga im tworzyć, zauważać i wykorzystywać okazje (#01 prawo szczęścia). W jaki sposób podejmują właściwe decyzje korzystając z intuicji (#02 prawo szczęścia). Jak ich oczekiwania ułatwiają im realizować marzenia (#03 prawo szczęścia). A także, co sprawia, że aktywna postawa szczęściarzy umożliwia im przekształcanie pecha w szczęście (#04 prawo szczęścia). Całość opatrzona jest nie tylko teoretycznym opisem, ale też licznymi przykładami i ciekawymi historiami zaczerpniętymi z rozmów z uczestnikami badań Wisemana. Są również do wykonania ćwiczenia, które mogą nam pomóc odwrócić od siebie pecha i kreować własną pomyślność.

“Nie rodzimy się szczęściarzami czy pechowcami, tworzymy szczęście i pecha poprzez nasze myśli, uczucia i działania”.

A Ty jesteś farciarzem, czy pechowcem? Jak Twoim zdaniem możemy mieć więcej szczęścia w życiu? Napisz w komentarzu.