Większość z nas ma jakieś marzenia i swoją własną definicję sukcesu. Chcielibyśmy spełnić nasze pragnienia, zrealizować postawione sobie cele i wycisnąć z życia jak najwięcej. Czasem jednak podążając drogą do sukcesu mamy poczucie, że drepczemy w miejscu. Mimo, że bardzo chcemy, nie posuwamy się na przód w kierunku naszych celów. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być oczywiście wiele. Zdarza się, że po prostu zapominamy o kilku podstawowych i kluczowych zasadach, które mają wpływ na nasz sukces i rozwój naszego potencjału. Świadomość tych zasad może pomóc nam zrealizować nasze pragnienia i cele. Oto przypomnienie 10 najważniejszych zasad sukcesu, dzięki którym nabierzemy większego rozpędu na drodze do sukcesu i spełnienia naszych marzeń.

“Gotowy na sukces? To zaczynamy!”

Oto 10 kluczowych zasad sukcesu, o których trzeba pamiętać

#01 Jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za Twój sukces

Najlepsza część Twojego życia rozpocznie się w dniu, w którym podejmiesz decyzje, że to Ty i nikt inny jest odpowiedzialny za Twoje życie. Koniec z liczeniem na kogoś, narzekaniem na niesprawiedliwy los i obwinianiem innych ludzi za swoją obecną rzeczywistość. Przyjmij postawę, że jesteś w pełni odpowiedzialny za swoją obecną i przyszłą sytuację.

Uwierz w siebie i swoje możliwości. Może zabrzmi to jak banał, ale jesteś w stanie osiągnąć bardzo wiele jeśli tylko będziesz chciał. Czasem może być ciężko, ale dasz radę. Nie podążaj za jakąś z góry określoną ścieżką, którą ktoś Ci sugeruje, czy wręcz narzuca, jeśli nie jest ona zgodna z tym kim jesteś i czego chcesz od życia. Musisz sam określić co jest dla Ciebie na prawdę ważne. A następnie wziąć odpowiedzialność za to, aby osiągnąć to czego chcesz i kim chcesz się stać.

Ustal swoje własne zasady i opracuj plan działań, które doprowadzą Cię tam gdzie chcesz się znaleźć ze swoim życiem. Nie gódź się na przeciętność i życie, które jest poniżej Twojego potencjału i możliwości. Zdefiniuj czym dla Ciebie jest sukces i pracuj, aby go osiągnąć. Znajdź swój sposób na szczęście i spełnienie w życiu.

Sprawdź: Obsesja albo przeciętność. Wybór należy do Ciebie!

“Jesteś odpowiedzialny za swoje szczęście i nie pomoże Ci, kiedy obwiniasz innych za swe niepowodzenia”. – Urlich Schaffer

#02 Nie musisz wymyślać koła

Właściwie, aby odnieść sukces, nie musisz niczego wymyślać od zera. Wymyślenie nowego wynalazku czy innowacyjnego pomysłu jest jednym ze sposobów na osiągnięcie ogromnego sukcesu, ale nie jest to konieczne. Może być to zresztą jedna z najtrudniejsza dróg jaka prowadzi do sukcesu.

Wiele osób odniosło sukces, po prostu biorąc coś, co już istniało i dodając do tego coś od siebie. Znajdując nowe zastosowanie dla funkcjonujących rozwiązań. Jak ktoś kiedyś powiedział “Dobrzy artyści kopiują; wielcy kradną“. Zdarza się, że ktoś bierze czyjeś rozwiązanie, dopracowuje je, daje nową wartość i osiąga tym samym niesamowity sukces. Kreatywność często polega na łączeniu już istniejących rzeczy. Poszukiwaniu i czerpanie inspiracji z czyiś pomysłów, dodawaniu do niech własnych użytecznych rozwiązań i wartości.

Sprawdź: 5 sekretów jak odblokować kreatywność i myśleć jak Leonardo da Vinci

“Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”. – Mary Lou Cook

#03 Nie ma postępu bez działania

To, co nie zostało dziś rozpoczęte, nigdy nie zostanie ukończone jutro. Niektóre z największych pomysłów nigdy nie ujrzały światła dziennego. Czemu? Ponieważ autor tego wspaniałego pomysłu nie podjął działań, aby zamieć swoją idee w rzeczywistość.

Pamiętaj nie podjęcie działania zawsze skutkuje 100% porażką. A więc, nie chowaj swoich pomysłów do szuflady. Jeżeli czegoś chcesz podejmij konkretne działanie już teraz i zacznij iść we właściwym kierunku. Im szybciej to zrobisz tym lepiej. Po rozpoczęciu każdy kolejny krok staje się łatwiejszy i pewniejszy. W końcu to, co jakiś czas temu było niewidoczne, staje się widoczne, a to, co kiedyś wydawało się nieosiągalne, zaczyna stawać się rzeczywistością.

“Działanie jest podstawowym kluczem każdego sukcesu”. – Pablo Picasso

#04 Wytrwałość zawsze wygrywa

Jak powiedział kiedyś Winston Churchill: „Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.” Zanim osiągniesz sukces możesz doświadczyć kilku niepowodzeń i porażek. Nie zrażaj się i próbuj dalej. Pamiętaj, kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem. Wytrwałość to podstawowe i niezbędne narzędzie sukcesu. Sukces z reguły nie przychodzi z dnia na dzień – pracuj wytrwale, a osiągniesz swój cel.

“Wytrwałością osiągniesz powodzenie, nawet gdybyś miał długo czekać”. – Ali ibn Abi Talib

#05 Porażka jest elementem sukcesu

Chyba nie chcesz obudzić się na stare lata, wzdychając nad tym, co powinieneś był spróbować zrobić, ale nigdy tego nie zrobiłeś, bo bałeś się porażki. Po prostu zrób to co od dawana odkładasz na “później”. Bądź gotów upaść i uczyć się po drodze ze swoich niepowodzeń.

Bardzo niewielu ludzi robi coś dobrze za pierwszym razem. Statystycznie większości osób nie udaje się ok. 5 razy zanim wykonają coś poprawnie. Czasami porażka jest potrzebna, żeby móc wyciągnąć wnioski. Jeśli to, co zrobiłeś dzisiaj, nie potoczyło się tak, jak się spodziewałeś, jutro to nowa okazja, by zrobić to inaczej. Traktuj każdą porażkę jako lekcję na drodze do sukcesu.

Sprawdź: 6 porad jak radzić sobie ze strachem przed porażką i osiągać cele

“W życiu nie ma porażek. Są tylko lekcje”.

#06 Skupienie jest wszystkim

Jeśli łatwo się dekoncertujesz, Twoja uwaga ulega rozproszeniu to trudno będzie Ci osiągnąć sukces. Jeśli w pełni nie koncentrujesz się na tym co robisz, nigdy nie będziesz w 100% efektywny. Wielozadaniowość, robienie wielu rzeczy jednocześnie, może z pozoru wydawać się dobrą strategią, ale zazwyczaj zmniejsza efektywność. Dużo bardziej produktywne jest skupienie się na jednym zadaniu i celu w danej chwili, wykonanie go do końca i zajęcie się kolejnym.

Sprawdź: Skup się! Sposoby na poprawę koncentracji

“Koncentracja jest sekretem siły”. – Ralph Waldo Emerson

#07 Pozytywność napędza produktywność

Myśli są jak kierownica, która porusza nasze życie we właściwym kierunku. Sukces pochodzi z pozytywnej energii. W każdej sytuacji masz wybór. Możesz skierować swoje myśli w stronę zmartwień i negatywności albo starać się myśleć pozytywnie i bardziej optymistycznie. Pamiętaj, że nasze szczęście zależy od nas samym. Sukces ma wpływ na nasze poczucie szczęścia, a najszczęśliwsi ludzie niekoniecznie mają wszystko, co najlepsze. Używają pozytywnej energii i myślenia, aby docenić i jak najlepiej wykorzystać to, co mają.

Gdy natrafiasz na jakiś problem, czy przeszkodę, zawsze szukaj sposobów, jak możesz poprawić daną sytuację. Koncentruj energię i swoje siły mentalne na rozwiązaniach, a nie na problemach. Miej wiarę w pozytywne zakończenie. Optymizm zawsze wygrywa.

“Wobec wszystkiego, co Ci się przydarza, możesz albo sobie współczuć, albo traktować to, co się stało, jako prezent. Wszystko jest albo okazją do rozwoju, albo przeszkodą, która zatrzyma Twój rozwój. Wybór należy do Ciebie”. – Wayne Dyer

Sprawdź: 35 powodów i korzyści z budowania pozytywnego nastawienia

#08 Pomagaj innym

Ludzie, którzy odnieśli sukces, ciągle wymyślają nowe pomysły, nowe projekty oraz innowacyjne sposoby pomagania innym. Oznacza to, że Twoje cele i działania przynoszą korzyści nie tylko Tobie, ale także dostarczają wartość i służą innym ludziom. Twój długoterminowy sukces jest bezpośrednio związany z tym, jak wielu ludziom pomożesz i jak wielką wartość in zaoferujesz.

“Ludzie sukcesu zawsze szukają możliwości niesienia pomocy innym. Nieudacznicy zawsze pytają: A co mi za to dasz?”. – Brian Tracy

#09 Musisz wierzyć, że dasz radę

Musisz znaleźć w sobie przekonanie, że wszystko jest możliwe. Jaka jest formuła na spełnianie marzeń? Oto ona. Wszystko zaczyna się od Twojego marzenia, dodaj do tego pewność siebie, a pojawi się wiara i przekonanie, że możesz je spełnić. Dodaj do tego swoje zaangażowanie i chęci, a stanie się celem, który jest w zasięgu Twojego wzroku. Gdy już znasz swój cel, dodaj konsekwentne działanie, a praca nad Twoim celem, stanie się nawykiem i częścią Twojego życia. Dodaj determinację i czas, a Twoje marzenie stanie się rzeczywistością. Przestań wątpić i zacznij wierzyć!

“Nigdy nie wmawiaj sobie, że nie dasz rady, bo wiara w siebie to połowa sukcesu”.

#10 Sukces to podróż

Droga do sukcesu to ciągły proces zmian i wzrostu. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz określać dla siebie wyższe standardy i starać się wciąż poprawiać. Czasem ludzie, czy organizacje osiągają sukces, ale spoczywają na laurach. Zapominają o potrzebie ciągłego rozwoju. Trwały sukces oznacza ciągłe doskonalenie. Sukces jest nieustanną podróżą. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko miejsce, w którym obecnie jesteśmy, ale też kierunek, w którym zmierzamy. Nawet małe kroki, które robisz do przodu w dobrym kierunku, są lepsze niż te, które tylko planujesz. Naucz się doceniać proces dojścia do swojego celu, a nie tylko sam cel. Bo to kim się stajesz poprzez realizację swojego celu jest równie ważne jak końcowa nagroda, którą uzyskasz za swój wysiłek.

“Małymi krokami – osiąga się największe cele”.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 10 kluczowych zasad, na których opiera się sukces. Oczywiście sukces nie jest gwarantowany. Każdy z nas idzie trochę inną drogą, jednak pewne reguły postępowania są uniwersalne i można je zastosować do swojej sytuacji. Zapamiętaj te 10 zasad sukcesu, zastosuj się do nich, a Twoje szanse na uzyskanie tego czego pragniesz wzrosną.

“Chcesz odnieść sukces? To proste… Musisz wiedzieć, co robisz. Kochać to, co robisz. Wierzyć w to co robisz”. – Will Rogers

A według Ciebie co pomaga w osiągnięciu sukcesu? Napisz w komentarzu.