Jeśli chcesz osiągnąć prawdziwy sukces, musisz mieć OBSESJĘ! Musisz być głodny zwycięstwa, hiper-skoncentrowany i nienasycony. Zagłuszyć krytykantów i przeciętniaków, którzy mówią Ci, żebyś spuścił z tonu, nie wychylał się i grał bezpiecznie. Musisz też wiedzieć, jak wykorzystać swoją obsesję, aby przynosiła Tobie i innym ludziom wokół Ciebie największe korzyści. Obsesja to wspólna cecha łącząca wszystkich wielkich ludzi sukcesu na całym świecie. Jak ujarzmić obsesję i przekuć ją w ogromny życiowy sukces? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w książce Granta Cardone, która ukazała się na polskim rynku „Obsesja albo przeciętność„.

„Kiedy nauczysz się kontrolować swoje obsesje i kierować je na właściwe rzeczy, zyskasz moc, dzięki której spełnisz wszystkie swoje marzenia, i nikt nie będzie w stanie Cię powstrzymać”. – Gran Cardone

Kim jest Grant Cardone?

Jeśli interesujesz się biznesem, prawdopodobnie znasz legendę sprzedaży, amerykańskiego przedsiębiorcę Granta Cardone. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji go poznać, to jego życiową misją jest, aby to zmienić.

Grant Cardone, dzięki swoim licznym bestsellerowym książkom – jak słynna „Reguła 10x„, szkoleniom, konsultacjom i wystąpieniom motywacyjnym, każdego dnia dociera do tysięcy nowych odbiorców i pomaga wielu ludziom zmienić ich życie na lepsze.

Przemawiał do publiczności na całym świecie na temat sprzedaży, finansów, nieruchomości, motywacji i sukcesu. Z jego wiedzy i usług korzystają największe firmy z listy Fortune 500, organizacje non-profit oraz osoby indywidualne. Dzięki jego metodom, technikom i systemom są w stanie podnieść własną efektywność i rynkową wartość.

Jego charakterystyczna forma przekazu potrafi utrzymać publiczność w zainteresowaniu i zaangażowaniu. Jest szybka, dynamiczna, pełna energii i humor, a przy tym niesie za sobą dużą wartość merytoryczną. Cardone jest też mocno zaangażowany w sprawy publiczne i działalność charytatywną. Otrzymał z tego tytułu liczne nagrody m.in. od Senatu i Kongresu USA.

Droga do sukcesu

Swój życiowy sukces i swoje firmy, które obecnie są warte miliony dolarów, rozwijał praktycznie od zera. Zanim dotarł na szczyt, musiał przejść bardzo długą i trudną drogę. Gdy miał 25 lat, zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. Wykonywał pracę, w której z początku nie odnosił sukcesów, która nie dawała mu satysfakcji i poczucia szczęścia.

W swojej książce „Obsesja albo przeciętność” Cardone opisuje swoją podróż od obsesji na punkcie narkotyków, do obsesji na punkcie zwycięstwa i sukcesu. Kiedy podjął decyzję o zmianie i wykorzystaniu swoich obsesji z korzyścią dla siebie, rozpoczął żmudna pracę nad samym sobą. Postanowił zmienić swoje życie, które było w rozsypce.

Sukces stał się jego nowym „narkotykiem”. Z miesiąca na miesiąc stawał się coraz lepszy. Nauczył się sztuki sprzedaży, zaczął zarabiać więcej i konsekwentnie odbudowywał swoje poczucie własnej wartości. Każdy miesiąc oddalał go coraz bardziej od ponurej przeszłości i przesuwał w stronę lepszego życia. Ta obsesyjna podróż, jak uważa Grant, uratowała mu życie.

Obecnie Cardon mieszka w Los Angeles ze swoją żoną, aktorką Eleną Lyons i ich córkami. Wciąż jest aktywny, skupiony i zdeterminowany. Każdego dnia podąża za swoją pozytywną obsesją i pomaga innym ludziom wyjść poza przeciętność.

„Obsesja uratowała mi życie – i uratuje również Tobie”. – Grant Cardone

Epidemia przeciętności

Według Granta cierpimy na „epidemię przeciętności”. Tak zwani „normalni” ludzie wstają każdego dnia, idą do pracy, robią to, o co ich proszą, chcą szybko skończyć i wrócić do domu, aby z reguły zalec na kanapie. Społeczeństwo mówi nam, że tak powinno wyglądać spokojne zrównoważone życie. Słyszymy rady w stylu: zwolnij, nie stresuj się zbytnio, nie pracuj za ciężko. Twoja kariera i pieniądze to nie wszystko. Grant Cardone uważa jednak, że ta „troska” o równowagę, tak naprawdę usprawiedliwia przeciętność.

Ludzie stają się leniwi, ponieważ taka postawa jest powszechnie tolerowana. Akceptują koncepcję przeciętności. Ich rodzina i znajomi mówią im, że lepiej jest się zadowolić tym, co mają, zamiast mieć obsesję na punkcie spełniania swoich marzeń i aspiracji.

Wiele osób skupia się na tym, żeby przetrwać, zamiast pomyśleć o tym, co powinni zrobić, żeby żyć na wyższym poziomie. Nie podejmują działań, które pomogłyby im wyjść poza przeciętność i odnieść prawdziwy sukces. W ich życiu brakuje celowości, poczucia większego sensu, świadomego kroczenia własną drogą. Wybierają łatwą ścieżkę i podążanie za tłumem. Brakuje im zdrowej obsesji!

„Zasługujesz na ogromny sukces, który będzie tak wszechogarniający, że nikt nie będzie mógł Ci go odebrać, ukraść ani umniejszyć jego wartości”. – Grant Cardone

Czym jest OBSESJA?

Obsesja jest Twoją alternatywą dla przeciętności. Obsesja to wszystkie marzenia i cele, które pragniesz zrealizować tak bardzo, że dają Ci rozpęd, siłę i energię konieczne do tego, by zbudować życie, na jakie zasługujesz i o jakim marzysz.

Aby osiągnąć to czego pragniesz musisz mieć obsesję! Musisz być zdominowanym przez myśli, uczucia i pragnienia dotyczące tego, aby wytrwale podejmować w życiu konsekwentne działania, które pomogą Ci odnieść sukces.

Bez względu na to jaką masz definicję sukcesu, obsesja jest jego kluczowym komponentem. Twoja obsesja jest najcenniejszym narzędziem, jakie możesz wykorzystać, żeby stworzyć dla siebie takie życie, na jakie zasługujesz i o jakim marzysz.

„Czemu mam godzić się na jeden kolor, gdy mogę mieć całą tęczę?”. – Grant Cardone

Oto 10 lekcji, które warto wziąć dla siebie z filozofii obsesji Granta Cardone

#1 Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swój sukces

Ludzie sukcesu wiedzą, że tylko oni są odpowiedzialni za swój sukces. Nie liczą na współczucie i pomoc. Sami biorą sprawy we własne ręce. Nie ma magicznych sposobów, kryształowej kuli, której można użyć, by nagle odnieść sukces. Zamiast tego sukces jest następstwem ciężkiej i mądrej pracy, konsekwentnie powtarzanej każdego dnia.

Jeśli nie jesteś tam, gdzie chcesz być na obecnym etapie swojego życia, prawdopodobnie nie jesteś wystarczająco zaangażowany, aby spełnić swoje marzenia. Chociaż może to być trudne do zaakceptowania, to taka jest prawda. Dopóki nie będziemy w stanie kontrolować naszych własnych postaw i działań wobec wszystkiego, co dzieje się w naszym życiu, nie rozwiniemy w pełni naszego potencjału. Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje życie!

„Ludzie ogarnięci obsesją są w pełni świadomi, że oni — i tylko oni — są odpowiedzialni za swój sukces”. – Grant Cardone

#2 Znajdź swoją obsesję

Ważne jest, abyś wiedział, jakie obsesje są warte Twojej uwagi. Są obsesje negatywne, jak nałogi i złe nawyki, które będą ciągnąć Cię w dół. Jednak są też obsesje pozytywne, które będą Cię napędzać i pozwolą osiągnąć sukces. Celem jest odkrycie, co jest Twoją obsesją, a następnie wykorzystanie tej pasji do dalszego rozwoju i samodoskonalenia. Musisz określisz swoją wewnętrzną motywację i zidentyfikować rzeczy, które są warte Twojej obsesji. Co Cię napędza? Co jest dla Ciebie tak ekscytujące, że zrobiłbyś wszystko, żeby to osiągnąć?

Kiedy zastanawiasz się, na punkcie czego powinieneś mieć obsesję, pamiętaj, że musi ona spełniać dwa warunki:

  • Musi poprawiać jakość Twojego życia oraz życia innych ludzi.
  • Musi popychać Cię do przodu, abyś mógł odkrywać swój potencjał.

Możesz pomyśleć, łatwo powiedzieć, ale skąd mam wiedzieć, czym jest moja obsesja? Aby Ci w tym pomoc Cardone w książce podaje przepis i przykłady, konkretnych pytań, które warto sobie zadać. Udzielenie odpowiedzi na te pytania pomoże Ci zidentyfikować Twoje pozytywne obsesje i wyzwolić Twoją wewnętrzną motywację.

„Twoja obsesja świadczy o tym, że masz potencjał, aby dokonywać wielkich rzeczy”. – Grant Cardone

#3 Nie zawsze musisz lubić to, co robisz, żeby pokochać to, co robisz.

Na początku to stwierdzenie może Ci się wydawać sprzeczne ze sobą. Jednak chodzi o to, że nie musisz czegoś lubić, żeby się w to w pełni zaangażować.

Nawet jeśli żyjesz swoim celem, swoją obsesją i robisz to, co kochasz, będzie mnóstwo rzeczy, których możesz nienawidzić. Wiele różnych zadań i zajęć, które nie będą sprawiać Ci przyjemności. Jednak wykonujesz je mimo wszystko. Wiesz, że musisz je zrobić, bo w dłuższej perspektywie przyniosą Ci korzyść. Dla przykładu, regularne treningi na siłowni i pilnowanie diety może być męczące i wymagające. Często możesz mieć dość. Jednak zdrowie i sprawność, którą dzięki temu uzyskasz jest niewspółmierna do kosztów.

Zamiast denerwować się tym, czego nie lubisz robić, pomyśl o wszystkich wspaniałych rzeczach, które dzięki temu zyskasz! Zadaj sobie pytanie: „W jaki sposób pozwala mi to lepiej służyć mojemu celowi?”; „Co na tym zyskam?”

„Nie musisz lubić tego, co robisz, żeby pokochać to, co robisz”. – Grant Cardone

#4 Nie ma czegoś takiego jak obsesja na półetatu

Kiedy masz naprawdę obsesję i jasno określony cel w życiu, do którego dążysz to nie ma przerw. Nie masz obsesji od poniedziałku do czwartku, a potem powoli zwalniasz i przechodzisz w tryb weekendowy, by zapomnieć o tygodniu pracy. Nie masz obsesji tylko wtedy, gdy czujesz się dobrze i wszystko układa się po Twoje myśli. Cały czas masz obsesję!

Musisz mieć obsesję, aby stawać się coraz lepszym. Cokolwiek robisz, upewnij się, że jesteś obecny w pełni w danym momencie. Zawsze dawaj z siebie wszystko co najlepsze. Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, na randce czy bawisz się ze swoimi dziećmi, masz obsesję na punkcie bycia najlepszym we wszystkim, co robisz. Angażujesz się w pełni.

„Twój potencjał rozszerza się i ujawnia się z czasem, kiedy odkrywasz, do czego jeszcze jesteś zdolny”.. – Grant Cardone

#5 Dokarmiaj Bestie

„Bestie” to Twoje cele, które potrzebują tego, aby je dokarmiać i dbać o nie. Musisz skupiać na nich uwagę i je trenować. W każdym momencie swojego życia powinieneś karmić wiele bestii naraz.

Jeżeli będziesz karmić swoje bestie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje marzenia staną się rzeczywistością. Dostajesz to, na czym skupiasz swoją uwagę. Im bardziej się na czymś koncentrujesz, tym bardziej to karmisz. Karm bestię, aż zyska taką siłę i moc, że zabraknie w Twoim umyśle miejsca na jakiekolwiek zwątpienie.

Cele osób ogarniętych obsesją zawsze są trochę poza ich zasięgiem. Ambitne i wymagające. Skup się na tym, co sprawia, że się rozwijasz, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Nie marnuj czasu, energii na rzeczy i osoby, które hamują Twój rozwój.

Miej laserową koncentrację na celu

Musisz obsesyjnie skupić się swoich na celach: zapisywać je, czytać codziennie i myśleć o nich przez cały czas. Wiele osób nawet jeśli ma określone cele, często zbyt łatwo traci koncentrację i obsesję na ich punkcie. Musisz jeść, oddychać i spać ze swoimi celami.

To obsesyjne skupianie się Granta Cardnone, na tym, co chciał stworzyć w swoim życiu oraz aktywne szukanie sposobów jak się tam dostać, pozwoliło mu pracować ciężej niż inni. Dzięki temu został jednym z najlepszych sprzedawców w historii i osiągnął duży sukces. Jak możesz tego użyć w swoim przypadku? Wizualizuj swoją przyszłość. Określaj, zapisuj i odczytuj swoje cele każdego dnia zarówno rano, jak i wieczorem. Każdego dnia karm swoją obsesję i podejmuj konkretne działania, aby uzyskać to czego pragniesz. Zmierzaj z odwagą do zwycięstwa!

„Budź się i zasypiaj, myśląc o swoich celach”. – Grant Cardone

#6 Śledź swoje postępy każdego dnia

Jednym z lepszych sposobów na zmotywowanie się do działania jest pomiar i śledzenie na bieżąco tego, co robisz. Kiedy ustalasz swoje cele, a następnie każdego dnia monitorujesz postęp, szybko zauważysz, czy jesteś na najlepszej drodze do ich osiągnięcia. Od razu widzisz czarno na białym, czy przybliżasz się do swojego celu, czy nie.

Tu nie ma miejsca na wymówki. Jeśli ustaliłeś, że musisz wykonać 20 połączeń telefonicznych dziennie do potencjalnych klientów, aby osiągnąć swój cel, ale robisz tylko 17, wiesz, że jesteś poniżej celu. Jeśli postanowiłeś, że w tym tygodniu przebiegniesz 35 km, ale do soboty zrobiłeś tylko 15 km, widzisz, że zawodzisz.

Na krótką metę bycie poniżej celu może wywołać pewien emocjonalny ból. Zdajesz sobie sprawę, że nie robisz wszystkiego, co potrzeba. Jednak zaoszczędzi Ci to wiele długotrwałego bólu, którego doświadczysz, gdy w ogóle nie osiągniesz swojego celu. Dzięki śledzeniu swoich postępów, wiesz z wyprzedzeniem, że musisz zwiększyć wysiłki, zaplanować i podjąć dodatkowe działania by poprawić swoje wyniki.

„Praktykuj codzienne określanie celu, żeby sobie przypominać o tym, dokąd zmierzasz i dlaczego”. – Grant Cardone

#7 Zignoruj negatywnych ludzi i hejterów

Musisz być gotowy na to, by poradzić sobie z osobami, które będą Cię krytykować, zazdrościć Ci albo zasiewać w Twojej głowie ziarno zniechęcenia i zwątpienia.

Jeżeli chcesz odnieść sukces, musisz się liczyć z tym, że zostaniesz otoczony i przez jednych i przez drugich. Im większe będą Twoje sukcesy, tym więcej takich osób będziesz przyciągać. Jak pisze Grant „Ci, którzy starają Ci się wyperswadować Twoje ambitne plany, nie zamierzają Ci pomóc. Oni starają się jedynie usprawiedliwić to, że sami się poddali.„.

Daj wszystkim wyraźnie do zrozumienia, że nie będziesz tolerować osób, które wątpią w Twoją wizję. Wykorzystaj negatywne nastawienie innych ludzi jako paliwo napędzające Twoją obsesję. Nie zważaj na krytykę i konsekwentnie realizuj swój plan. Ludziom ogarniętym obsesją nie zależy na popularności, tylko na wymiernych rezultatach i efektach.

„Świat jest pełen ludzi, którzy porzucili własne marzenia, a teraz całą swoją energię poświęcają na to, by przekonać innych, żeby zrobili to samo”. – Grant Cardone

#8 Pokonaj strach i zwątpienie

Strach i wątpliwości mogą zabić Twoje marzenia. Wielu ludzi wątpi tak bardzo, że nie jest w stanie uwierzyć w siebie, aby podjąć działanie i zmienić swoje życie na lepsze. Obawiają się zmian i wolą zachować „bezpieczne” status quo. Musisz pokonać zwątpienie, bo uniemożliwi Ci ono dotarcie tam, gdzie chciałbyś się znaleźć ze swoim życiem.

Aby osiągnąć sukces przyzwyczaj się do uczucia dyskomfortu. Komfort jest wrogiem sukcesu i obsesji. Aby być niebezpiecznym i skutecznym, musisz się zmusić do opuszczenia strefy komfortu. Najlepszą wersję siebie odkryjesz daleko poza tą strefą. Według Granta strach pomaga Ci stwierdzić, co powinieneś zrobić, a nie czego nie. Musisz zamienić swój strach w siłę i motywację do działania.

Strach może być Twoim przyjacielem. Może być zaletą źródłem energii, kreatywności i inspiracji.

„W życiu człowieka ogarniętego obsesją chodzi o to, by stale iść w stronę swoich lęków i nowych możliwości”. – Grant Cardone

#9 Kwintesencją życia jest przemiana

Musisz dbać o świeżość swoich obsesji. Odkrywasz, co powinieneś robić i całkowicie się w to angażujesz. A potem przychodzi moment, w którym znów zaczynasz się zastanawiać, co powinieneś robić, a wtedy proces określania wewnętrznej motywacji rozpoczyna się od nowa.

Nie jest to proste zadanie. Jednak zawsze gdy warunki się zmienią, a Twoje cele zostaną osiągnięte, musisz na nowo zdefiniować to, kim jesteś i rozpalić ogień swoich obsesji. Musisz nieustannie kreować i kształtować samego siebie.

„Kluczem do połączenia obsesji z wewnętrzną motywacją jest ciągłe wyznaczanie sobie nowych celów”. – Grant Cardone

#10 Dominacja zaczyna się od Ciebie

Cokolwiek chcesz stworzyć i osiągnąć w życiu, tylko jedna osoba może Cię powstrzymać: Ty! Twoje myśli, emocje, przekonania i postawy określają Twoje działania, które z kolei tworzą Twoje wyniki. Jeśli chcesz uzyskać lepsze rezultaty, zacznij od codziennej pracy nad swoim nastawieniem i opanowywaniem swoich myśli i emocji. Przejmij kontrolę nad przekonaniami i nawykami, które Cię krzywdzą, powstrzymują przed działaniem albo rozpraszają Twoją uwagę.

Niemal każda historia wielkiego sukcesu na tej ziemi wynikała ze zmiany sposobu myślenia. Jeśli więc chcesz zdominować swoje życie, zacznij od dominacji nad samy sobą – swoich myśli, przekonań i działań!

„Prawdziwa dominacja — i prawdziwa obsesja — zaczyna się od zdominowania samego siebie”. – Grant Cardone

Uwagi końcowe

Możesz mieć obsesję … lub możesz być przeciętny. To Twój wybór.

Jeśli chcesz lepiej poznać „filozofię obsesji” i odnieść sukces w tym co robisz, zrób sobie przysługę i koniecznie przeczytaj książkę „Obsesja albo przeciętność„. W USA została ona uznana za jedną z najlepszych motywacyjnych książek roku 2016 oraz ma setki pozytywnych recenzji od czytelników. Do niedawna w Polsce była dostępna tylko w oryginale. W tym roku to się zmieniło. Teraz i Ty możesz czerpać z wiedzy i doświadczenia Granta Cardone…po polsku!

Grant dzieli się w niej całą masę praktycznych wskazówek. Pokazuje sposoby, w jaki możemy i powinniśmy działać, aby osiągać więcej satysfakcji i sukcesów. Doświadczać na co dzień poczucia sensu i spełnienia w naszym życiu. Nie godzić się na rutynę, stagnację i odtwarzanie tych samych schematów.

Emocjonalny i wyrazisty język

Jedna uwaga niech Cię nie zrazi styl w jakim pisze Grant Cardone. Ostry, trochę arogancki, czasem do bólu bezpośredni i szczery. Skup się na meritum. Na tym jak możesz wykorzystać jego doświadczenie i proces dojścia do sukcesu oraz swoją obsesję, aby lepiej rozwijać swój potencjał. Jak żyć i pracować w zgodzie ze swoją obsesją, aby przeżyć swoje życie najlepiej jak tylko możesz i potrafisz.

Obsesja nie wymaga kompromisów

Ludzie często myślą, że jeśli wpadną w obsesję na punkcie tego, by osiągnąć coś wielkiego to musi się to odbyć kosztem czegoś innego. Czasu spędzonego z rodziną, regularnych wizyt na siłowni, pasji, czytania książek czy jeszcze czegoś innego.

Grant Cardone udowadnia, że to nieprawda! Obsesja nie wymaga godzenia się na połowiczne rozwiązania ani poświęcania rzeczy, które są dla Ciebie ważne. Zdrowia, rodziny, miłości, wypoczynku, życia duchowego, dobrych relacji ze społecznością, pieniędzy i czasu na to, by cieszyć się tym wszystkim.

Według Cardona obsesja to jedyny sposób na odniesienie takiego sukcesu, by stać się inspiracją dla innych i zmieniać świat na lepsze. Obsesja prowadzi Cię do wolności i daje możliwość robienia w życiu tego co jest dla Ciebie na prawdę ważne.

„Obsesja to Twoja jedyna opcja”. – Grant Cardone

A Ty na punkcie czego masz pozytywną obsesję? Napisz w komentarzu.