Wyznaczanie sobie celów wymaga zaangażowania, przemyślenia i poświęcenia na to czasu, często wielu godzin. Być może dlatego, że potrzeba na to tak dużo wysiłku, wiele osób w ogóle tego nie robi. Nie precyzują i nie określają swoich życiowych celów. Jednak z wielu przeprowadzonych badań i praktycznych przykładów wynika, że warto to robić. Ludzie, który wyznaczają sobie cele i podejmują działanie, aby je osiągnąć, po prostu osiąganą więcej.

Cele powinniśmy wyznaczać w każdym z obszarów naszego życia, które są dla nas ważne. Dla każdej osoby mogą być one trochę inne. Możemy mieć cele związane z pracą i karierą, biznesem, relacjami i rodziną, rozwojem osobistym, rozrywką i przygodą, ze sferą duchową itp.

Zig Ziglar znany na całym świecie mówca motywacyjny i trener rozwoju osobistego opracował swój własny system wyznaczania celów. Każdy może z niego skorzystać, aby wyznaczyć swoje cele. Na czym polega system określania celów ziglara? Składa się on z kilku ważnych kroków, przez które trzeba przejść. Przyjrzyjmy się im bliżej.

“Dobrze wytyczony cel jest już w połowie osiągnięty”. – Zig Ziglar

Jak zwyciężać? System wyznaczania celów według Ziga Ziglar

#1 Stwórz listę marzeń

Pierwszy krok to sporządzenie listy swoich marzeń. Uruchom swoją wyobraźnie i pomyśl o czym marzysz? Kim chcesz być? Co chcesz mieć? Co chcesz w życiu zrobić? Czego doświadczyć? Wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy.

Wypisz wszystko co wydaje Ci się, że chciałbyś osiągnąć w sferze „być”, „robić” i „mieć”.

Proces wyznaczania celów ma pobudzić Twój mózg, lewą i prawą półkulę. Ukierunkować logicznie i uwolnić Twój kreatywny potencjał.

Wyznaczamy cele, aby zapewnić sobie pewne określone korzyści. Jednak mogą się one pojawić dopiero gdy wiesz czego chcesz i podejmujesz określone działania, aby je uzyskać.

#2 Selekcja – ale po co?

Sporządziłeś listę swoich marzeń, to świetnie. Odczekaj jeden lub dwa dni i w odniesieniu do każdego z wypisanych marzeń zadaj sobie pytanie – „po co?”. Pozwoli to wyeliminować zwykłe życzenia oraz kaprysy i skupić się na poważnych celach i marzeniach.

Jeśli nie jesteś wstanie odpowiedzieć na to pytanie od razu, krótko i zwięźle jednym zdaniem, to dana kwestia należy raczej do sfery życzeń niż celów. Na tym etapie można ją więc wykreślić z listy.

#3 Odpowiedz sobie na 5 pytań

Wypisałeś swoje marzenia, zrobiłeś wstępną selekcję i masz listę potencjalnych celów. W kolejnym kroku zadaj sobie 5 pytań, w odniesieniu do wypisanych celów. Na wszystkie powinieneś udzielić twierdzącej odpowiedzi.

  1. Czy to faktycznie jest mój cel?
  2. Czy jest on moralnie słuszny?
  3. Czy jest w zgodzie z moimi innymi celami?
  4. Czy czuje się zaangażowany w urealnienie tego celu?
  5. Czy „widzę” siebie jak osiągam ten cel?

Zadając sobie takie pytania, może się zdarzyć, że wykreślisz z listy kolejne pozycje.

#4 Drąż dalej

Pytania mają moc. Im lepsze pytania stawiamy, tym lepsze odpowiedzi uzyskujemy. Twoja lista celów uległa doprecyzowaniu. To jednak nie koniec jeśli chodzi o zadawanie pytań. Zadaj sobie kolejne pytania, aby dojść do kluczowych dla Ciebie celów. Oto kilka z nich:

  • Czy realizacja tego celu sprawi, że będę szczęśliwszy?
  • Czy realizacja tego celu sprawi, że moja sytuacja finansowa będzie lepsza?
  • Czy realizacja tego celu sprawi, że moje relacje z ludźmi będą lepsze?
  • Czy realizacja tego celu pozwoli mi zyskać nowych przyjaciół?
  • Czy realizacje tego celu, przyniesie mi spokój ducha?
  • Czy realizacja tego celu sprawi, że będę zdrowszy?
  • Czy realizacja tego celu da mi większe poczucie bezpieczeństwa?

I znowu jeśli zadając sobie te pytania, dla każdego z Twoich potencjalnych celów nie możesz odpowiedzieć twierdząco, trzeba go usunąć ze swojej listy. Trzeba też pamiętać, że szczęście to często nie to samo co przyjemność. Poczucie szczęścia to bardzo indywidualna sprawa. Każdy z nas odczuwa jest w trochę innych sposób. Sami powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co daje mi w życiu szczęście i czyni mnie człowiekiem szczęśliwym.

#5 Określ kiedy

Zrobiłeś już selekcję swojej listy marzeń, wykreśliłeś te które nie są dla Ciebie tak naprawdę ważne i w zgodzie z Tobą. Czas zdecydować kiedy chcesz to osiągnąć. Podziel pozostałe cele na trzy grupy. Pierwsza zawiera cele krótko okresowe do 1 miesiąca. Druga cele średniookresowe od 1 miesiąca do roku. Trzecia cele długookresowe od 1 roku w górę. Dokonując takiego podziału nie tylko umieszczasz te cele w czasie, widzisz też czy osiągnąłeś równowagę miedzy celami, które wymagają natychmiastowej realizacji, a tymi które planujesz zrealizować w dalszej przyszłości.

Niektóre z Twoich celów powinny być:

  • ambitne znajdować się na razie poza Twoim łatwym zasięgiem, jednak możliwe do osiągnięcia na skutek dalszego rozwoju i podejmowanego wysiłku
  • długoterminowe, pokazują drogę jaką chcesz kroczyć w życiu, pomagają też radzić sobie lepiej z ewentualną frustracją, w krótkim okresie
  • codzienne i drobne, narzucają dyscyplinę i pomagają zachować kontakt z codziennym przyziemnym życiem
  • ciągłe, stale każdego dnia powinniśmy nad nimi pracować i je utrzymywać, jak np. być dobrym ojcem i kochającym mężem

Wszystkie cele powinny być konkretne, musi z nich jasno wynikać co chcemy osiągnąć i jaki ma być stan docelowy. W przypadku niektórych celów, może być trudniej o konkretną definicję np. być lepszym rodzicem, czy być bardziej pewnym siebie. Wtedy warto te mniej konkretne cele rozbijać na cele cząstkowe i konkretne działania do podjęcia. Np będę lepszym ojcem poprzez spędzanie każdego dnia co najmniej godziny dziennie” itp. W przypadku pewności siebie np. “mając ku temu okazję będę występował publiczne” albo “co miesiąc nawiąże kontakt z jakąś nową osobą”.

#6 Wyznacz „Wielką czwórkę”

Z listy celów, które pozostały, wybierz z rozwagą cztery, pamiętając o potrzebie zachowania równowagi. Skup się na najważniejszych rzeczach, którymi powinieneś zająć się już teraz i wypisz je. Jeśli pierwszy raz wyznaczasz sobie w ten sposób cele, możesz wybrać na początek dwa lub trzy założenia o charakterze krótkoterminowym.

Wyznaczając sobie nowy cel zapisz go w miejscu, do którego zaglądasz wielokrotnie w ciągu roku. Nie wystarczy zapisać celów, trzeba o nich pamiętać i konsekwentnie podejmować działania, aby je osiągnąć.

Świadomość, że w ciągu roku udało Ci się dokonać czegoś konkretnego podnosi motywację i dodaje pewności siebie. Napędza do dalszego wysiłku i zwiększa chęci do dalszej realizacja celów.

#7 Użyj ogólnej procedury realizacji celów

Swoje cztery wybrane cele, przynajmniej te o charakterze średnio i długoterminowym wprowadź do tzw. „ogólnej procedury realizacji celów”. Wygląda ona w następujący sposób:

Nasz pierwszy cel

Definicja celu

Cel: Osiągnięcie wagi 75 kg i 84 cm obwodu w pasie

Indywidualne korzyści z osiągnięcia celu
  • Więcej energii do życia i działania
  • Mniejsze ryzyko chorób związanych z nadwagą
  • Lepsze samopoczucie
  • Wyższa samoocena i pewność siebie
  • Większa sprawność i lepsza kondycja
Główne przeszkody i trudności do przezwyciężenia na drodze do osiągnięcia celu
Umiejętności i wiedza niezbędne do osiągnięcia celu
  • Wiedza na temat zasad zdrowego odżywiania
  • Wiedza na temat treningu i ćwiczeń, aby uniknąć kontuzji
Osoby, grupy, organizacje, które mogą pomóc w osiągnięciu celu
  • Jan Kowalski – dietektyk
  • Kamila Adamczyk – trener personalny
  • Robert Nowak – przyjaciel i partner treningowy
Plan działań, które doprowadzi do osiągnięcia celu

Aby osiągnąć swój cel trzeba opracować plan i wskazać konkretne działania, które jeśli podejmiemy i zrealizujemy doprowadzą nas do osiągnięcia naszego celu

  • Sformułować zobowiązanie
  • Ustalić zapotrzebowanie kaloryczne i opracować dietę
  • Trenować co najmniej trzy razy w tygodniu
  • Nawadniać organizm
  • Planować swoje posiłki
  • itp….
Termin realizacji celu

1 czerwca 2019

Co do ogólnej zasady zawsze powinniśmy wskazywać termin do kiedy cel chcemy osiągnąć. Jednak w przypadku niektórych celów, może nie być możliwe wskazanie konkretnej daty. Zwłaszcza jeśli chodzi o cele ciągłe, jak być kochającym rodzicem.

Pozostałe cele również docelowo powinniśmy wprowadzać do tej procedury i pracować nad nimi na takiej samej zasadzie.

#8 Pracuj do zwycięstwa

Mając już określone jasno czego chcemy i kiedy chcemy to uzyskać trzeba każdego dnia robić coś co będzie nas przybliżać do osiągnięcia naszego celu. Postępując w ten sposób konsekwentnie osiągniemy to kim chcemy być, co chcemy robić lub mieć.

Bądź gotowy na to, aby z rozwagą zmieniać wytyczoną trasę stosowanie do warunków i okoliczności. Na każdej drodze do celu mogą pojawiać się różne trudności, jednak nie można się poddawać. Wszystko to warto osiągnąć wymaga wysiłku, zaangażowania i wytrwałości w działaniu.

Codzienna dyscyplina to klucz do osiągnięcia sukcesu i swoich celów.

Gdy osiągniesz jakiś cel, odnotuj ten fakt. Skreśl go z listy i uczcij swój sukces.

Pamiętaj jednak, że „Musisz być, żeby robić i musisz robić, żeby mieć“.

“Jesteś urodzony, by zwyciężać. Jednakże, aby być zwycięzcą, musisz zaplanować zwycięstwo, przygotować się do zwycięstwa i oczekiwać zwycięstwa”. – Zig Ziglar

Uwagi końcowe

Oto poznałeś system wyznaczania i osiągania celów według Ziga Ziglara. Początkowo może Ci się on wydawać skomplikowany i żmudny. Jednak dobrze określony cel, który faktycznie jest dla nas ważny to połowa sukcesu w jego osiągnięciu. Druga połowa to dyscyplina i konkretne, wytrwałe działania podejmowane każdego dnia, aby go osiągnąć. Jak ujął to Zig Ziglar: „Jeśli będziesz robić to, co musisz robić, wtedy kiedy musisz to zrobić, przyjdzie w końcu taki dzień, kiedy będziesz mógł robić to, co zechcesz, wtedy, kiedy zechcesz“.

Aby dowiedzieć się więcej na temat systemu wyznaczania i osiągania celów Ziga Ziglara sięgnij koniecznie po jego książkę “Urodzony zwycięzca“. Tak książka to już klasyk literatury motywacyjnej i rozwojowej. Znajdziesz w niej wiele praktycznych wskazówek i rad co i jak robić, aby lepiej wykorzystać swój potencjał. Jest napisana przystępnym językiem. Zawiera wiele przykładów, które ułatwiają przełożenie tego o czym pisze Zig Ziglar na swoje życie. Godna uwagi książka o wyznaczaniu celów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Inspirująca, motywująca i dająca pozytywnego kopa, aby zacząć pracować na sobą i osiągać w życiu to co jest dla nas na prawdę ważne.

“Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał”. – Zig Ziglar

Pamiętaj to co uzyskujesz osiągając swój cel, jest nawet mniej istotne niż to kim się stajesz dzięki temu, że go osiągasz.

A Ty wyznaczasz sobie cele? Jaki sposób określania celów sprawdza się w Twoim przypadku? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.