Aby osiągnąć jakiś cel, spełnić swoje marzenia, zmienić coś w swoim życiu na lepsze trzeba podejmować działanie. Jeśli chcesz mieć lepszą pracę, rozpocząć własny biznes, zerwać toksyczną relację, zbudować szczęśliwy związek, odżywiać się zdrowiej, mieć więcej siły i być bardziej sprawny fizycznie, cokolwiek chcesz osiągnąć konieczne jest działanie. Bierne czekanie i powtarzanie tych samych schematów, nie przyniesie oczekiwanych zmian. Trzeba wyrobić sobie dobre nawyki, robić konkretne rzeczy i konsekwentnie je wykonywać każdego dnia. Jednak wiele osób mimo, że chce coś zmienić w swoim życiu, nie podejmuje działania. Kończy się zwykle na mówieniu, życzeniach i planach. Dlaczego ludzie nie podejmują działania? Jakie są najczęstsze powody, że nic nie robimy i stoimy w miejscu zamiast iść śmiało na przód przez życie i osiągać to czego pragniemy. Przyjrzyjmy się kilku powodom braku działania i rezygnacji ze spełniania marzeń. Zaczynamy.

“Ci, którzy wciąż zastanawiają się, zanim uczynią jeden krok, spędzają życie, stojąc na jednej nodze”. – Anthony de Mello

21 powodów dlaczego ludzie nie podejmują działania i nie spełniają marzeń

Oto 21 częstych powodów, dla których ludzie nigdy nie podejmują działań na rzecz spełnienia swoich marzeń. Nie pozwól, aby przeszkodziły Ci one w osiągnięciu Twojego sukcesu.

#1 Za bardzo przywiązują wagę do opinii innych

Jednym z głównych przyczyn braku działania i realizacji swoich planów jest lęk przed opinią ze strony innych ludzi. W społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów i norm, które pokazują jaki jest “właściwy sposób na życie”. Różnego rodzaju normy i oczekiwania społeczne określają co wypada lub czego nie wypada robić. Jeżeli odstajesz od schematu, próbujesz działać inaczej, możesz się spotkać z krytyką, nietolerancją i piętnowaniem przez opinię publiczną i społeczeństwo.

Wiele powszechnie obowiązujących zasad pomaga i ułatwia życie w społeczeństwie. Jednak funkcjonujące przekonania i stereotypy równają do pewnej średniej i przeciętności. Każdy „odmieniec”, ktoś kto wyróżnia się z tłumu, chce się wybić i ma swój pomysł na życie, jest od razu ściągany w dół przez tych, którzy wybijać się boją, dla który odmienność jest zła.

Jeśli nie działamy w zgodnie z oczekiwaniami ogólnie pojętego społeczeństwa, potencjalnie narażamy się na presje społeczną i krytykę. Wiele osób nie chce tego doświadczać, wstydzą się że jeśli zdecydują się coś zrobić po swojemu, spotkają się z negatywną oceną ze strony innych ludzi. Mają też obawę, że jeśli wybiorą własną drogę i spotka ich jakieś niepowodzenie, mogą usłyszeć od kogoś, czasem bliskiej im osoby: „A nie mówiłem, widziałem, że Ci się nie uda, coś ty sobie myślał….”.

Poza tym warto pamiętać, że wiele osób może mieć różne zdanie na dany temat. Nie powinniśmy zawsze zgadzać się z opinią innych. To, że coś zadziałało u kogoś nie oznacza, że sprawdzi się u nas i odwrotnie to, że ktoś poniósł porażkę, nie oznacza, że w naszym przypadku też tak będzie. Może się bowiem okazać, że u nas będzie to ogromy sukces. Trzeba wyrobić sobie własne zdanie i postępować w zgodzie ze sobą.

Sprawdź: Oczekiwania i normy społeczne którym nie musisz ulegać

“Kto pragnie być w czymś najlepszy, nie marnuje czasu na poznawanie opinii innych”.

#2 Podążają za “normą”

Nawiązując do poprzedniego punktu, kolejnym powodem, dlaczego ludzie nigdy nie podejmują działań na rzecz swoich marzeń, jest to, że postępują zgodnie z “normą”. Robią to co większość i nie starają się wyjść poza średnią. Równają do ogółu.

Wszystko, co robią, jest uważane za normalne. Dlatego nigdy podejmują nieszablonowego działania, bo marzenia z reguły nie są “normalne”. Marzenia w zasadzie, nie powinny być “normalne”, powinny być wyjątkowe, pobudzać naszą wyobraźnie i napędzać do działania.

Pamiętaj urodziłeś się wyjątkowy. Nie ma nikogo innego dokładnie takiego jak Ty. Nie umieraj, więc jako kopia.

“Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł”. – Albert Einstein

#3 Przyjaciele i znajomi nie mają takich samych aspiracji

Z naszymi przyjaciółmi i bliskimi znajomymi spędzamy z reguły sporo czasu. Z niektórymi osobami znamy się przez wiele lat. Czujemy wzajemną więź i mamy silną relację. Dobrze mieć w życiu oddanych i wiernych przyjaciół.

Jednak jednym z powodów, dla których niektórzy ludzie nie podejmują działań w kierunku spełniania swoich marzeń, jest to, że żaden z ich przyjaciół i osoby z którymi się zadają, nie mają podobnych aspiracji życiowych. Zamiast postępować inaczej, spełniać swoje marzenia robią to samo co ich przyjaciele i bliscy. Zapominają o możliwościach, z których mogliby skorzystać, gdyby tylko przestali czekać i podjęliby działanie, aby z nich skorzystać.

Oczywiście dobrze jest mieć w swoim życiu ludzi, którzy mają podobne do naszych cele, marzenia i aspiracje, ale każdy z nas jest inny. Jeśli Twoi przyjaciele nie podzielają Twoich aspiracji, nie ma się czym martwić. Po prostu rób swoje, a Twoi przyjaciele nadal będą Cię wspierać. Jeśli się od Ciebie odwrócą to znaczy, że tak naprawdę nie byli warci Twojego czasu. Czasem jest tak, że aby coś osiągnąć trzeba zmienić swoje środowisko i osoby, które są wokół nas. Zbudować nowe relacje i przyjaźnie.

Zadaj sobie pytanie, czy ludzie wokół mnie ciągną mnie w górę i pozwalają mi być lepszym człowiekiem, czy też ciągną mnie jak balast w dół, ograniczając mój rozwój i potencjał.

“Ludzie albo Cię inspirują albo wysysają. Wybieraj mądrze”. – H.F.Hansen

#4 Czekają na podanie im okazji na tacy

Niektórzy ludzie nie podejmują działania, bo uważają że jak będą cierpliwie czekać to okazje same do nich przyjdą. Nie uznają czegoś takiego jak tworzenie własnych szans i okazji w życiu. Uważają, że jedyne okazje, które będą mieli to te, które przyniesie im los.

Na początku, gdy byliśmy jeszcze dziećmi, faktycznie wiele rzeczy po prostu pojawiało się w naszym życiu. Głównie za sprawą naszych rodziców czy opiekunów. Jednak gdy wkraczamy w dorosłe życie, nie możemy oczekiwać, że ktoś nam coś da. Naszym zadaniem jest tworzyć dla siebie szanse, okazje i możliwości. Bez względu na to jak małe mogą być na początku.

Czasem to może być rozmowa z kimś i nawiązanie nowej znajomości, z której rozwinie się w przyszłości jakaś większa szansa. Zapisanie się na kurs językowy. Odbycie podróży do innego kraju. Włączenie się aktywnie w akcję charytatywną czy wolontariat. Zgłoszenie się i wzięcie udziału w jakiś konkursie, który jest organizowany.

Wystawiając się na różne sytuacje, próbując nowych rzeczy, tworzymy dla siebie różne okazje. Bierne oczekiwanie do niczego nie prowadzi. Działając, doświadczając różnorodnych okoliczności zwiększamy prawdopodobieństwo sukcesu.

“Nie czekaj, aż nadarzy się okazja. Po prostu ją stwórz!”.

#5 Nie wierzą, że są wystarczająco inteligentni

Znasz to uczucie, kiedy spotykasz kogoś bardzo elokwentnego o nieprzeciętnych umiejętnościach? Obdarzonego ogromną wiedzą i mądrością. Zaczynasz sobie myśleć, że byłoby wspaniale wiedzieć i umieć to wszystko co ta osoba. Często jednak w takiej sytuacji uznajemy, że prawdopodobnie ten człowiek obdarzony jest wrodzonym talentem i że w naszym przypadku dojście do takiego poziomu kompetencji jest niemożliwe.

Jednak prawda jest często taka, że ludzie którzy posiadają rozległą wiedzę i umiejętności, zawdzięczają swoje kompetencje wytężonej pracy. Ich biegłość wynika z wielu godzin poświęconym na naukę i ćwiczenia. To co obserwujemy to efekt końcowy ich żmudnej pracy na sobą, swoim intelektem i rozwijania swoich zdolności.

Ludzie natomiast czasem boją się podejmować działanie bo uważają, że nie są dość inteligentni. Uznają, że brakuje im umiejętności i że sobie nie poradzą, bo natura nie obdarzyła ich wysokim IQ.

Jednak sukces to emocjonalna podróż. Prowadzone na całym świecie badania pokazują, że tzw. inteligencja emocjonalna (EQ) jest w rzeczywistości równie ważniejszym czynnikiem sukcesu, jeśli nie ważniejszym, niż sam intelekt i wysokie wyniki IQ uzyskiwane w testach na inteligencje.

Poza tym to, że obecnie nie posiadasz pewnej wiedzy i umiejętności, nie oznacza, że nigdy nie możesz jej zdobyć i wykorzystać do osiągania swoich celów. Większości rzeczy i umiejętności można się nauczyć. Trzeba tylko chcieć, podjąć działanie i rozwijać swoje kompetencje i zdolności.

Sprawdź: 8 cech równie ważnych jak inteligencja, które prowadzą do sukcesu

“Prawdziwą miarą inteligencji jest działanie”. – Napoleon Hill

#6 Ich pomysł wydaje się być zbyt ambitny i nierealny

Nasze pomysły i cele powinny być ambitne wtedy są bardziej ekscytujące. Jeśli chcesz wybić się poza przeciętność i spełnić swoje marzenia, to powinny być one ambitne.

Czasem ludzie mają niesamowite, wspaniałe, pomysły i marzenia, jednak w pewnym momencie zaczynają uznawać, że to co wymyślili jest nierealne i nie do osiągnięcia. Tracą wiarę, że uda mi się to kiedykolwiek zrealizować i odpuszczają, często nawet nie próbując, spełniać swoich pragnień.

Jednak historia pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak pomysł, który jest zbyt ambitny. Po prostu trudniej go będzie osiągnąć i będzie wymagał więcej czasu, aby go zrealizować.

Spójrzmy na te wszystkie „szalone” wynalazki, które jeszcze kilka lat temu były „niemożliwe”, a teraz stały się rzeczywistością i uznajemy je za coś oczywistego. Bycie realistą i ograniczające przekonania jest najkrótszą drogą do przeciętności. Antidotum na przeciętne życie są nierealne marzenia. Poza tym pamiętaj, że elektryczność, latanie samolotem czy telefon było „nierealne”, jednak Benjamin Franklin, Bracia Wright czy Antonio Meucci to zrobili.

Sprawdź: 7 czynników, które determinują wielkość Twoich marzeń

“Nie ma nierealnych marzeń, są tylko nasze psychiczne blokady”.

#7 Uważają, że już jest za późno

Może przeżyłeś znaczną część swojego życia i myślisz, że jest za późno, aby zacząć działać zgodnie ze swoimi marzeniami. Może założyłeś rodzinę, której musisz poświęcać czas i o nią dbać lub masz inne obowiązki na głowie, które w jakiś sposób Cię powstrzymują. Prawda jest jednak taka, że póki żyjesz nigdy nie jest za późno na spełnianie swoich marzeń.

Wciąż masz szansę podjąć działanie. Być może będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany w codziennej rutynie, znaleźć czas w swoim kalendarzu, nauczyć się czegoś nowego itp., ale nigdy nie jest za późno. Jimmy Wales założył Wikipedie w wieku 35 lat. Robert Noyce założył firmę Intel w wieki 41 lat. Ray Krock założył McDonald’s w wieku 52 lat. John Pemberton założył Coca-Cola w wieki 55 lat. Harland Sanders założył KFC w wieku 65 lat. Takie przykłady można mnożyć.

Rusz się, zacznij działać i uczyń swoje marzenia rzeczywistością. Wiek to tylko liczba.

Sprawdź: Czy sukces w późnym wieku jest możliwy?

“Nigdy nie jest za późno by szukać świata, ze snów”.

#8 Uważają, że jest za wcześnie

Przeciwieństwo obawy, że jest już za późno i jesteśmy za starzy, aby spełniać nasze marzenia. Niektórzy uznają, że są za młodzi, aby działać. Jeśli uważasz, że jesteś na coś za młody, że to jeszcze nie najlepszy czas, nie powstrzymuj się. W młodości jest siła.

Czasami ludzie po prostu myślą, że nie są na coś gotowi, że nie jest to odpowiedni moment, aby zacząć coś zrobić. Jednak często to głównie psychologiczne, a nie faktyczne okoliczności, ograniczają naszą zdolność podjęcia działania.

Nigdy nie ma idealnego momentu na zrobienie czegoś. Trzeba pracować z tym, co mamy w obecnej sytuacji. Jak ujął to Mark Fisher: “Najlepszy czas na działanie jest teraz!”.

“Młodość to piękna rzecz, nie dlatego, że pozwala robić głupstwa, lecz dlatego, że daje czas by je naprawić!”

#9 Uważają, że wszystko zostało już wymyślone

Niektóre osoby nie podejmują działania, bo uważają, że wszystkie dobre pomysły został już wymyślone i wdrożone. Konkurencja jest za duża i nie ma sensu podejmować działania.

Problem polega na tym, że tak naprawdę nie wszystko jeszcze zostało wymyślone i zrobione. To tylko kwestia uwolnienia naszej kreatywności i pełnej mocy wyobraźni, którą dysponujemy.

Poza tym pomysły to jedno, a sposób ich wdrożenia w życie to zupełnie coś innego. Można mieć świetny pomysł, ale kompletnie nie umieć go wykorzystać i zastosować w praktyce.

Osoby, które mają problem z kreatywnością uznają, że nie można już w danej dziedzinie zrobić nic nowego. Mają takie przekonanie, do chwili gdy zobaczą, że ktoś inny wpadł na nowy innowacyjny pomysł. Wtedy nagle zaczynają żałować, że sami na to nie wpadli.

Sprawdź:5 sekretów jak odblokować kreatywność i myśleć jak Leonardo da Vinci

“Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”. – Mary Lou Cook

#10 Nie udało im się…jeden raz

Kolejny z powodów nie podejmowania działania na rzecz swoich marzeń i wizji jest taki, że kiedyś spróbowali i im się nie udało. Decydują więc nie popełniać drugi raz tego samego błędu i nie podejmują kolejnej próby.

Jednak niepowodzenie i porażka, jest częścią procesu nauki i drogi do sukcesu.

Poddawanie się po pierwszej próbie jest bezcelowe. Trzeba wyciągnąć wnioski, poprawić to co nie zadziałało ostatnim razem i podjąć kolejną próbę, bogatsi o dotychczasowe doświadczenia.

“Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej”. – Henry Ford

#11 Boją się porażki

Kolejny przypadek jest jeszcze gorszy od poprzedniego. Tu mamy do czynienia z osobami, które w ogóle nie próbują, z obawy przed porażką i niepowodzeniem. Obawiają się i wolą nie podejmować działania, aby nie doświadczyć rozczarowania i porażki.

Jeśli uważasz, że porażka to coś złego, powinieneś zmienić swój sposób myślenia. Wykorzystaj niepowodzenia, które pojawiają się w Twoim życiu. Zmień swoje zdanie na temat porażki, ucz się na swoich porażkach i korzystaj z nich do wprowadzania ulepszeń, zapewniając, że niepowodzenie zawsze doprowadzi Cię do postępu.

Sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

“Kiedy człowiek boi się coś zrobić, wtedy wie, że żyje. Ale kiedy człowiek nie robi czegoś, tylko dlatego, że się boi, to wtedy jest martwy”. – William Faulkner

#12 Nie chcą podejmować ryzyka i opuścić strefy komfortu

Kolejny powód po części związany jest z lękiem przed porażką. Cześć osób ma awersję do podejmowania ryzyka. Wolą zawsze grać bezpiecznie, nie wychylać się i nie narażać.

Jednak większość wielkich osiągnięć wymagało i wymaga podejmowania ryzyka. Ryzykujemy czas, pieniądze, zdrowie itp. jednak wszystko po to, aby uzyskać coś wartościowego.

Dookoła nas jest pełno osób, które boją się zmiany, podjęcia się nowego działania wolą żyć w wydawać by im się mogło bezpiecznym kokonie jakim jest stan obecny, w tej samej znanej codzienności, w swojej strefie komfortu. Prowadzone na świecie badania i praktyczne doświadczenia wykazały jednak, że jeśli chcesz odnieść sukces, pozostawanie w strefie komfortu tak naprawdę w niczym nie pomaga. Rozwijamy się i wzrastamy wyznaczając dla siebie nowe granice komfortu.

Największe ryzyko to brak jego podjęcia. Ryzyko jest nieodłącznym elementem życia. Osoba, która omija ryzyko, nie będzie w stanie zrealizować swoich marzeń.

Sprawdź: Strefa komfortu – 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

“Zawsze warto podejmować ryzyko, jeśli tylko jest to w dobrej sprawie i przyczynia się do dobrego życia”. – Richard Branson

#13 Brakuje im pewności siebie

Często zdarza się, że wielu osobom brakuje pewności siebie, aby podjąć działanie.

Zwłaszcza w młodym wieku, gdy dorastamy, presja rówieśnicza, aby robić określone rzeczy, wyglądać i zachowywać się w określony sposób, może osłabiać u osób o słabszej psychice, pewność siebie. Niestety czasem te doświadczenia przekładają się na dorosłe życie.

Aby naprawdę zacząć podążać w życiu własną drogą, trzeba pozbyć się wszelkich problemów z pewnością siebie, które mogą się za nami ciągnąć z przeszłości. Uwierzyć wreszcie w siebie i swoje możliwości.

Czynnikiem, który ma duży wpływ na osiągnięcia ludzi sukcesu jest właśnie pewność siebie. Wiara, że jest się w stanie zrealizować to co sobie postanowimy. Pewność siebie jest kluczem do sukcesu w życiu. Nie ma znaczenia, którą część życia chcesz poprawić – zmiana sposobu myślenia i bycie pewnym siebie gwarantuje lepsze rezultaty w każdej sytuacji, Pozytywnie wpływa na niemal każdy aspekt  życia.

Sprawdź: Jak zbudować pewność siebie?

“To co powstrzymuje ludzi, to nie jakość ich pomysłów, tylko brak wiary w siebie”. – Russell Simmons

#14 Nie mają czasu

W obecnym świecie wszystkim nam brakuje czasu. Chcemy go mieć więcej. Brak czasu to częsta wymówka, dlaczego czegoś nie robimy.

Jednak gdy przyjrzymy się na co poświęcają czas osoby, które powtarzają, że go nie mają, to okaże się że jest tam wiele mało produktywnych zajęć. Oglądanie telewizji i seriali na netflix, przeglądanie bezcelowe social media, bawienie się ciągle telefonem, granie godzinami w różne gry itp.

Aby zrobić rzeczy ważne trzeba je zaplanować w kalendarzu i znaleźć na ich wykonanie czas. Pozbyć się złych nawyków, które dostarczają chwilowej przyjemności, jednak w dłuższej perspektywie nie dają nam większych korzyści. Nauczyć się lepiej zarządzać swoim czasem.

Sprawdź: 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

“Nigdy nie starcza czasu na zrobienie wszystkiego, zawsze jest jednak czas, by zrobić rzeczy najważniejsze”. – Brian Tracy

#15 Nie widzą przyszłej korzyści, poza obecnym cierpieniem

Wiele osób zmaga się z dostrzeżeniem długoterminowych korzyści, jakie wynikną z ich wysiłku i ciężkiej pracy. Nie zaczynają działać bo widzą tylko ból i niewygodę, którą trzeba doświadczyć. Uznają, że ten wysiłek jest zbyt duży i nie warty, aby go podejmować.

Oczekują szybkich rezultatów i to najlepiej bez wysiłku. Być może nawet chcieliby coś osiągnąć, jak np. lepsza sylwetka i sprawność fizyczna, ale jak sobie pomyślą o potrzebie ciągłych treningów, pilnowaniu diety i robieniu tego cały czas, to im się odechciewa. Podobnie z innymi dziedzinami, chcieli być umieć coś robić, ale już nie poświęcać czas na naukę.

Rezygnują z działania, które wymaga zaangażowania, wiąże się z dyskomfortem i bólem, jednak na dłużą metę prowadzi do znacznie większych korzyści i lepszego życia.

“Każdy chciałby OSIĄGNĄĆ sukces bez bólu i poświęcenia, ale przecież nie ma tęczy bez odrobiny deszczu”.

#16 Zwyciężają u nich chwilowe przyjemności

Kontynuując wątek z poprzedniego punktu. Umysł wielu osób jest nastawiony na natychmiastową gratyfikację. Chętniej wybieramy rozwiązania, która dostarczają nam szybciej jakieś korzyści.

Jednak przekłada się to na, że wolimy np. zjeść czekoladowy batonik, który da nam chwilę słodkiej przyjemności od razu, niż zdrowy posiłek, który da nam w dłuższej perspektywie zdrowsze ciało.

Krótkoterminowe szczęście zawsze zdaje się przeważać nad długoterminowym szczęściem. Głównie z uwagi na czas i dyscyplinę jakie są potrzebne na osiągnięcie tego drugiego.

Wielu ludzi woli zjeść fast food, obejrzeć film i siedzieć bezczynnie na kanapie itp.. W ten sposób szybko i łatwo zyskują odrobinę przyjemności. Wybierają łatwą ścieżkę zamiast bardziej wymagającej drogi, która wymaga działania, wysiłku, jednak w ostatecznym rozrachunku prowadzi do znacznie lepszych rezultatów i trwałego szczęścia.

“Sukces buduje drabina stworzona z cierpliwości, wytrwałości i odroczonej Gratyfikacji”.

#17 Łatwo ulegają dekoncentracji

Żyjemy w świecie, w którym często trudno się skupić. Dookoła nas jest tyle bodźców i rozpraszaczy, które nieustannie walczą o naszą uwagę. Wiele osób ma problem z koncentracją. Ulegają rozproszeniu i nie są w stanie skoncentrować się na produktywnym działaniu.

Rozproszenia naprawdę potrafią zjeść dużą porcje Twojego czasu, prawdopodobnie o wiele większą, niż naprawdę zdajesz sobie z tego sprawę. Umiejętność identyfikowania tego co jest najbardziej istotne, koncentracja na realizacji oraz nie uleganie rozproszeniu ma kluczowe znaczenie dla poziomu naszej skuteczności i efektywności. Brak umiejętności takiej koncentracji prowadzi do straty czasu i energii, niskiej efektywności i w ostatecznym rozrachunku porażki.

Sprawdź: 8 pożeraczy czasu, których unikają produktywni ludzie

“Skupienie jest kluczem do manifestowania swoich pragnień”. – Stephen Richards

#18 Nie mogą sobie na to pozwoli z powodów finansowych

Pieniądze wydają się być jednym z największych powodów, dla których ludzie nigdy nie zaczynają spełniać swoich marzeniach. W niektórych aspektach jest to zrozumiałe, ale w wielu innych przepadkach to tylko wymówka. Zawsze istnieje jakiś sposób na brak wystarczającej ilości pieniędzy, aby coś zacząć.

Czasem początkowe koszty są niższe niż nam się wydaje. Zawyżamy je, bo myślimy o idealnym finalnym stanie, zapominając o podejściu zwinnym, adaptacyjnym. Można zacząć od czegoś mniejszego, co spełnia podstawowe założenia, a później to z czasem rozwijać i doskonalić.

Chcesz zmienić swoje ciało i mieć lepszą sylwetę? Mówienie, że nie ma się pieniędzy na karnet do siłowni to zwykła wymówka. Można biegać, ćwiczyć w domu lub na miejskiej siłowni w parku. Używać jako obciążenia własnego ciała. Sposobów je wiele.

Jak pozyskać dodatkowe środki? Możesz podjąć się dodatkowej pracy, lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi – oszczędzać i inwestować, zrobić przegląd swoich rzeczy i część z nich posprzedawać. W przypadku pomysłu na biznes można poszukać inwestorów, którzy byliby zainteresowani współfinansowaniem przedsięwzięcia. Skorzystać ze zbiórki publicznej w stylu „crowdfunding” itp.

W przypadku wielu osób, które uważają, że nie mogą sobie pozwolić na rozpoczęcie pracy nad swoimi marzeniami, koszty można ograniczyć do przystępnego poziomu, które pozwolą na start.

Sprawdź: Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy

“Puste kieszenie nigdy nie powstrzymały nikogo przed podjęciem działania. Mogą to zrobić tylko puste głowy i puste serca”. – Norman Vincent Peale

#19 Nie mają dostępu do odpowiedniego sprzętu

Podobnie jak w przypadku braku pieniądzach, ludzie nie podejmują działania i robią ciągle to samo, ponieważ według nich nie mają odpowiedniego sprzętu i potrzebnych im narzędzi.

Wiele sprzętu, o których myślisz, że go potrzebujesz, prawdopodobnie na początku nie jest w ogóle Ci potrzebne. Żeby zacząć ćwiczyć nie musisz mieć w domu bieżni i wszystkich rodzajów hantli itp. Aby zacząć rozwijać swój własny kanał youtube, na początek nie musisz mieć profesjonalnego cyfrowego aparatu, mikrofonu czy oświetlenia. Z reguły wystarczy smartfon, który praktycznie każdy ma i już można zacząć kręcić własne filmy. Potrzebny sprzęt można też wypożyczyć.

Łatwo możesz zacząć na początku bez pewnych narzędzi, a w miarę rozwoju je pozyskiwać, aby działać jeszcze bardziej efektywnie i skutecznie.

“Małymi KROKAMI, BUDUJE się NAJWYTRWALSZE SUKCESY”.

#20 Nie mają odpowiednich kontaktów

Większość rzeczy, które w życiu robimy wymaga jakieś interakcji z innymi ludźmi. Niektóre osoby nie podejmują działania, bo uważają, że nie mają odpowiednich znajomości i kontaktów, aby zrealizować swoje plany. Choć faktem jest, że mając zbudowaną silną sieć kontaktów, łatwiej jest działać i można osiągać więcej, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć nawiązywać nowe znajomości.

Poznawanie nowych ludzi i budowa wartościowych relacji procentuje. Można to robić na różne sposoby. Brać udział w różnych konferencjach i wydarzeniach, które są związane z naszą działalnością. Wykorzystywać do poznawania ludzi możliwości jakie daje Internet. Dołączać do różnych grup zainteresowań, wymieniać się doświadczeniami.

Nawet jeśli obecnie nie znasz wielu osób, podejmując w tym kierunku konkretne działania i próbując nawiązać nowe relacje, z czasem rozwiniesz swoją sieć kontaktów. Pomyśl jaką wartość możesz dać innym? Nie myśl tylko o sobie i swoich korzyściach, ale o tym w jaki sposób możesz pomóc innym. Pamiętaj, nie liczy się tylko liczba osób które znasz, ale też siła Twojej sieci i bliskość relacji.

Poza tym często poprzez swoje działanie i to co robimy, zaczynamy wzbudzać zainteresowanie u innych ludzi. Zwłaszcza jeśli komunikujemy naszą działalność w Internecie, a nasza praca rzeczywiście jest wartościowa. W pewien sposób ludzie nas odkrywają, zaczynają korzystać z tego co im oferujemy i chcą nas lepiej poznać. Również w ten sposób nawiązujemy nowe znajomości i budujemy relacje.

Sprawdź: 6 sposobów co robić aby ludzie nas lubili

“Zawsze sprawiaj, by inny człowiek czuł się ważny”. – Dale Carnegie

#21 Nie chce im się

Na koniec powód, który niestety jest dość powszechny. Ludzie nie podejmują działań, bo po prostu im się nie chce. Nie chcą sobie zawracać głowy i robić sobie zachodu. Co prawda mają różne życzenia i pragnienia, chcieli by być kimś i mieć różne rzeczy, jednak z ich perspektywy wymaga to zbyt wiele wysiłku. Wolą prześlizgiwać się przez życie, ciągle szukając wymówek i sposobów, co by tu zrobić, aby się nie narobić.

Często też wolą narzekać i biadolić jak to jest źle. Oczekują, że ktoś powinien zrobić coś za nich i mają często pretensje, że tak się nie dzieje. Przerzucają odpowiedzialność za swoją sytuację życiową na innych. Wykazują postawę roszczeniową i oczekują efektów bez własnej pracy. Wybierają lenistwo i unikanie wszelkiego wysiłku.

U niektórych pojawia się prokrastynacja. Odwlekanie działanie, na wieczne nigdy, zamiast wziąć się do pracy i wykonać to co należy wykonać.

Jednak, aby osiągnąć coś wartościowego w życiu, trzeba działać. Wykazywać się inicjatywą, robić to co trzeba wtedy kiedy trzeba, mimo, że nam się nie chcę. Bez dyscypliny, dobrych nawyków, mądrej i wytężonej pracy, spełnienie marzeń i osiągnięcie większych sukcesów jest mało prawdopodobne.

Sprawdź: Dlaczego odkładamy na później? Sprawdzone sposoby na prokrastynację.

“Lenistwo jest łagodną formą samobójstwa”.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 21 częstych powodów, dlaczego ludzi nie podejmują działania na rzecz spełnienia swoich marzeń i realizacji życiowych celów.

Nie pozwól, aby te powody powstrzymały Cię przed podjęciem działań, realizacji Twoich własnych marzeń i życiem w pełni. Większość z tych powodów to zwykłe wymówki, które sobie powtarzamy i oszukujemy w ten sposób samych siebie. Postępując w ten sposób i zwlekając, odkładamy życie na później. Marnujemy swój potencjał, pozbawiamy się wielu cudownych doświadczeń i możliwości przeżycia wspaniałego życia.

” Najtrudniejsze jest zdecydowanie się na działanie. Reszta to już tylko kwestia wytrwałości”. – Amelia Earhart

A według Ciebie dlaczego ludzie nie podejmują działania? Co powstrzymuje ludzi przed spełnianiem marzeń? Napisz w komentarzu.