Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak osiągnąć sukces? Jeśli liczysz na sukces w jedną noc możesz się zawieść. Osiągnięcie sukcesu wymaga czasu, wytrwałości i zaangażowania. Praktycznie wszyscy ludzie sukcesu, których podziwiamy zawdzięczają swój sukces swoim codziennym decyzjom i wyborom. Niektóre z tych wyborów są rzeczywiście wyjątkowe, ale większość z nich to stosunkowo proste nawyki, które powtarzane regularnie każdego dnia, prowadzą do wielkich osiągnięć.

Ludzie, którym zależy na osobistym sukcesie, poważnie podchodzą do tego co robią. Dbają o ciągłe doskonalenie i swój rozwój osobisty. Regularnie dokonują oceny swoich nawyków i dążą do ciągłej poprawy. Stosują podejście dziś jestem lepszy niż wczoraj, jutro będę jeszcze lepszy. Podstawą sukcesu są dobre nawyki. Jak powiedział Arystoteles “Jesteśmy tym co w swoim, życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem“.

Jak często poddajesz ocenie swoje nawyki? Jak często szukasz sposobów na poprawę? Jeśli chcesz osiągać więcej, otrzymywać i czerpać więcej radości z życia, zacznij od zmiany tego co robisz na co dzień. Weź pod lupę jeden lub kilka Twoich codziennych nawyków i zastanów się czy nie wstrzymują Cię one przed sukcesem. Pozbycie się złych nawyków i zastąpienie ich dobrymi to pierwszy krok, który skieruje Cię w stronę większego sukcesu i bardziej spełnionego życia. Jakie nawyki mogą ograniczać Twój sukces? Oto lista 10 potencjalnych kandydatów.

“Najpierw tworzymy sami swoje nawyki, potem nawyki tworzą nas”. – John Dryden

10 codziennych nawyków, które ograniczają Twój sukces

#1 Twoja poranna rutyna nie istnieje

Jak spędzasz poranki? Jeśli wstajesz zbyt późno, robisz wszystko w pośpiechu, aby tylko wyjść z domu i się nie spóźnić do pracy, szkoły czy na uczelnie, od samego rana narażasz się na niepotrzebny stres.

Aby mieć bardziej udany dzień stwórz unikalną dla siebie poranną rutynę. Przejmij kontrolę nad swoimi porannymi godzinami. Niech Twoje poranki sprawią, że poczujesz się lepiej fizycznie i psychicznie. Dobre wykorzystanie wczesnych godzin dnia może dodać nam energii, poprawić skupienie i sprawić, że będziemy bardziej efektywni i skuteczni w ciągu dnia. Zamiast zaczynać od pośpiechu poczucia przytłoczenia natłokiem spraw i obowiązków, które mamy na głowie, pomyśl jak możesz rozpocząć dzień z większą korzyścią dla siebie.

Nie ma jednej uniwersalnej porannej rutyny, każdy powinien wypracować swoją. Jedni lubią z rana ćwiczyć, zjeść dobre śniadanie, pobyć przez trochę z rodziną. U niektórych sprawdza się poranne czytanie, pisanie pamiętnika, rozpinanie planu dnia czy medytacja. Możliwości jest sporo, warto popróbować co działa w naszym przypadku i jak możemy przygotować się lepiej na wyzwania, które czekają nas w ciągu dnia.

Sprawdź:Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści.

“Życie zaczyna się co rano”.

#2 Skupiasz się na byciu zajętym, a nie produktywnym

Czy masz czasem poczucie, że ciągle coś robisz, ale w ogóle nie posuwasz się na przód ze swoją pracą i zadaniami? Problemem może być to, że poświęcasz za dużo czasu na mało istotne sprawy. Jeśli nie nauczysz się właściwie określać priorytetów, robić rzeczy najważniejszych i rezygnować z tych nieistotnych wiecznie będziesz mieć problem z brakiem czasu.

Sposobów na określanie priorytetów jest wiele jedną z nich jest metoda ABCDE. Możesz też po prostu ustalić wieczorem przed pójściem spać lub z rana w ramach swojej porannej rutyny trzy najważniejsze rzeczy, które chcesz wykonać w danym dniu i na nich się skupić, pomijać inne.

Jeśli potrzebujesz wskazówek jak lepiej zarządzać czasem sprawdź 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

Poznaj też 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

Aby dowiedzieć się więcej metodzie ABCDE zobacz: Metoda ABCDE – jak ustalać priorytety aby lepiej zarządzać czasem

“Naucz się rozróżniać to, co ważne, od tego, co pilne”.

#3 Pozwalasz wampirom wysysać Twój czas

Czas jest naszym najcenniejszym, nieodnawialnym zasobem. Musimy go mądrze używać i chronić, przed wszechobecnymi “wampirami”. Takimi “wampirami”, mogą być nie tylko ludzie, który mogą odciągać Twoją uwagę od ważnych spraw. To również maile, które sprawdzasz zbyt często, powiadomienia w telefonie, na które od razu reagujesz, odrywając się od tego co robisz i tracąc przy tym koncentrację. Wielogodzinne oglądanie telewizji czy Netflixa. Granie godzinami w różne gry. Takich rozpraszaczy uwagi jest mnóstwo. Jeśli nad nimi nie zapanujemy, zużyją nasz cenny czas przez co nie posuniemy się z naszymi celami i sprawami na przód.

Sprawdź: 8 pożeraczy czasu, których unikają produktywni ludzie

“Czas to waluta, której Ty sam nadajesz wartość”.

#4 Wykonujesz zadania, które może zrobić ktoś inny

Czasem wydaje się nam, że tylko my możemy wykonać dane zadanie, czy załatwić określoną sprawę. Uznajemy, że nikt inny nie zrobi tego lepiej od nas. Jednym z dobrych nawyków jest zdolność do delegowania zadań. Bez opanowania umiejętności delegowania będzie nam stale brakować czasu i ciągle będziemy mieli coś do zrobienia. Aby działać efektywnie i skutecznie, trzeba nauczyć się zlecać pracę i różne sprawy innym. Sami powinniśmy koncentrować się na najważniejszych zadaniach, które faktycznie tylko my możemy i powinniśmy wykonać.

Sprawdź: Jak skutecznie delegować zadania?

“Sztuka delegowania zadań jest jedną z kluczowych umiejętności, którą każdy powinien opanować.”

#5 W trudnych chwilach zapominasz o swoich mocnych stronach

Czy zdarza Ci się, że gdy pojawia się jakiś problem, wpadasz w panikę i tracisz jasność myślenia w momencie, w którym najbardziej jej potrzebujesz? Czasami w takich niesprzyjających okolicznościach zapominamy o naszych mocnych stronach. O tym, że już nie raz byliśmy w różnych trudnych sytuacjach i daliśmy radę z nich wyjść. W ciężkich chwilach, zamiast się zamartwiać, trzeba zadać sobie pytanie „Co mogę zrobić, aby zmienić tą sytuację?”. Jak mogę wykorzystać swoje talenty i mocne strony? Co może mi pomóc w tej sytuacji? W ten sposób nasza uwaga będzie koncertować się wokół możliwych rozwiązań i pomysłów, na poprawę obecnego stanu rzeczy.

Jeśli chcesz odkryć swoje mocne strony, aby działały z korzyścią dla Ciebie sprawdź: Jak odkryć swój talent i mocne strony? StrengthsFinder.

“Nawet najsilniejsi ludzie mają swoje słabości a najbardziej kruchy człowiek ma swoje mocne strony”.

#6 Zwlekasz z podjęciem działania

Czy dopada Cię czasem prokrastynacja? Zamiast coś zrobić odkładasz to na później, unikasz podjęcia działania. Powodów naszej prokrastynacji może być wiele. Może ona wynikać z braku pewności siebie, strachu przed popełnieniem błędu i porażką, lękiem przed opinią innych. Również perfekcjonizm może powodować, że odwlekamy, bo chcemy się upewnić, czy aby na pewno wszystko jest tak jak powinno, czy jest doskonałe.

Obecnie działamy w bardzo dynamicznym świecie, w którym w coraz większym stopniu sprawdza się podejście adaptacyjne. Trzeba możliwie szybko podejmować decyzje i działać. Sprawdzić swoje założenia w praktyce, wyciągnąć wnioski i poprawić to co zrobiliśmy w kolejnej iteracji. Trzeba działać zwinnie (ang. agile). Prokrastynacja, zwlekanie, czekanie na idealne warunki to prosta droga do stagnacji. Sukces wymaga odwagi, szybkiego i mądrego podejmowania decyzji oraz przede wszystkim działania bez zbędnej zwłoki.

Sprawdź: Jak pokonać prokrastynację?

“Prokrastynacja to zabójca możliwości”.

#7 Unikasz trudnych rozmów

Konfrontacja, wyrażenie otwarcie swojego zdania może być trudne. Czasem tego unikamy w obawie przed opinią innych, nie chcemy psuć relacji. Wolimy siedzieć cicho i się nie wychylać.

Ludzie, który osiągają sukces z odwagą prezentują swoje zdanie. Nie unikają trudnych rozmów i dyskusji. Mają świadomość tego, że jeśli nie podejmie się otwarcie pewnych tematów, nie wskaże potencjalnych problemów mogą się one zaognić i wybuchnąć ze zdwojoną siłą.

Nie powinniśmy się bać trudnych rozmów, udając, że problemu po prostu nie ma. Jeśli chcesz coś zrozumieć, wyciągnąć wnioski lub zaproponować rozwiązania, musisz nauczyć się prowadzić trudne rozmowy.

“Jedna szczera rozmowa, czasami tylko tyle trzeba, żeby każdy wiedział na czym stoi”.

#8 Nie doceniasz wkładu innych i nie mówisz „Dziękuję”

Oczywiście sukces w dużej mierze zależy od nas samych i naszego zaangażowania. Nie można jednak zapominać, że z reguły wpływ na to, że osiągamy sukces mają też inne osoby. Nie zapominaj o tych, którzy Ci pomogli. Wokół Ciebie jest na pewno sporo ludzi, który zasługują na docenienie i podziękowania. Naucz się mówić to za co doceniasz innych i pamiętaj o słowie „Dziękuję”.

“Jeśli chcesz iść szybko, idź samotnie. Jeśli chcesz zajść daleko, idź z kimś”. – Richard Branson

#9 Poddajesz się po pierwszym niepowodzeniu

Spróbowałeś? Brawo za odwagę i podjęcie działania! Jednak jeśli z jakiegoś powodu nie udało Ci się za pierwszym razem nie możesz się od razu poddawać. Czasem porażka i jakieś niepowodzenie powoduje, że rezygnujemy i nie chcemy podejmować kolejnej próby. Skupiamy się na tym niepowodzeniu, roztrząsamy go, zamiast skoncentrować swoje myśli i wysiłki na możliwych rozwiązaniach, które pozwoliłby nam odnieść sukces w przyszłości.

Wielu ludzie sukcesu jak Thomas Edison, Stephen King, Oprah Winfrey, Walt Disney czy Steven Spielberg i wielu innych, zanim osiągnęło szczyty w swojej dziedzinie, poniosło wiele porażek. Rzadko kiedy osiąga się powodzenie już po pierwszej próbie.

Rozwijaj więc w sobie nawyk i sposób myślenia, który pozwoli Ci uczyć się z porażek i podejmuj kolejne próby, aż osiągniesz to czego pragniesz.

Sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

“Porażka nie czyni Cię przegranym. Czyni za to poddawanie się, godzenie się z nią i odmowa ponownego próbowania”. – Richard Exely

#10 Zapominasz, że Twoje życie wewnętrzne, determinuje zewnętrzny sukces

Szczęśliwe i dobre życie czasem ma niewiele wspólnego z zewnętrznymi okolicznościami. Jesteśmy na tyle zadowoleni i spełnieni głównie dzięki temu kim jesteśmy i czujemy się w środku nas. Poczucie szczęścia to bardzo indywidualna kwestia. Dla każdego z nas szczęście jest trochę czymś innym. Szczęście jest w nas samych.

Kierunek naszego życia, przebiega od środka na zewnątrz. To co widzisz na zewnątrz, jest w głównej mierze odzwierciadleniem, tego co się dzieje w Twoim wnętrzu. Nasze życie wewnętrzne i nastawienie przyczynia się do powstania wielu zewnętrznych okoliczności. Sposób w jaki podchodzimy i reagujemy na to co dzieje się w naszym życiu ma wpływ na nasze samopoczucie, emocje i nastrój.

Pozytywne nastawienie to mała rzecz, którą robi dużą różnicę. Każdy może nauczyć się być bardziej optymistyczny. Jak ujął to kiedyś Winston Churchill: “Pesymista widzi trudności w każdej okazji, optymista – okazje w każdej trudności.

“Twój świat zewnętrzny jest odbiciem świata wewnętrznego”.

Uwagi końcowe

“Świadomie twórz nawyki, bo to one nieświadomie kierują Twoim życiem”.

Nasze życie składa się z nawyków. Jedne z nich nas wzmacniaj i dają siłę inne osłabiają i pogarszają jakość naszego życia. Wejdziesz na drogę powodzenia i sukcesu jeśli poświęcisz czas, aby zidentyfikować swoje złe nawyki i zacząć je sukcesywnie przezwyciężać. Zastąpisz je dobrymi rutynami, które będą Ci pomagać. Bez względu na to czym dla Ciebie jest sukces podejmując codzienny wysiłek i będąc konsekwentnym w tym co robisz, możesz być coraz lepszy i bardziej cieszyć się życiem. Powodzenia!

Aby dowiedzieć się jak rozwijać dobre nawyki sprawdź: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

A Twoim zdaniem jakie nawyki ograniczają nasz sukces? Napisz w komentarzu.