Pytania mają wielką moc. Zadawanie sobie pytań w trudnych chwilach, które dodadzą nam sił jest istotną umiejętnością, która może pomóc nam wyjść z życiowych tarapatów i odzyskać chęć do życia. Dobrym sposobem na pobudzenie naszej motywacji jest zadawanie sobie prowokujących i dających do myślenia pytań, które dotyczą tego, co nas inspiruje i co nas powstrzymuje. Pytania określają wszystko w naszym życiu, od zdolności i umiejętności, po stosunki z innymi i finanse. Zadając sobie lepsze pytania uzyskamy lepsze odpowiedzi.

Jest kilka pytań, na które warto udzielić sobie szczerej odpowiedzi. Te potężne pytania mogą pomóc nam dowiedzieć się więcej o nas samych. Wyjaśnią, czego naprawdę pragniemy, przypomną nam o naszym celu i określą, jakie przeszkody potrzebujemy pokonać, aby osiągnąć to czego chcemy. Można sobie zadawać  te pytania codziennie lub w każdej chwili gdy potrzebujemy wzmocnienia i motywacji.

Kiedy odpowiadamy na te pytania, ważne jest, aby być całkowicie uczciwym z samym sobą. Nie ma dobrych ani złych odpowiedzi na te pytania, ale ważne jest, aby nie oszukiwać siebie. Najlepiej też zapiać, swoje odpowiedzi. Można wracać do nich często, aby uzyskać dodatkowe pobudzenie i motywację. Jakie pytania warto sobie zadać by lepiej poznać siebie i zachować motywację w trudnych chwilach? Oto one.

„Zawsze piękniejszą odpowiedź dostanie ten, kto zada piękniejsze pytanie”. – E. E. Cummings

Oto 15 pytań, które warto sobie zadać, by odkryć siebie i zachować motywację w trudnych chwilach

#1 Kim chcę być?

Czy w tej chwili jesteś w miejscu, w którym chcesz być? Zapytaj siebie kim chcesz być i zastanów się, jak się tam dostać.

#2 Co by musiało się zdarzyć, abym był całkowicie szczęśliwy?

Jeśli nie jesteś zadowolony z tego kim jesteś i co robisz, co by musiało się wydarzyć w Twoim życiu, aby Cię uszczęśliwić? Czasami odpowiedź jest czymś małym, a czasami czymś znacznie większym. Ty wiesz najlepiej co daje Ci szczęście.

#3 Co dla mnie oznacza sukces?

Dla każdego sukces może oznaczać coś innego. Jest wiele różnych definicji sukcesu, ale co jest dla Ciebie najważniejsze? Jak Ty rozumiesz sukces? Co sprawi, że uznałbyś, że odniosłeś sukces?

#4 Czego najbardziej chcę w życiu?

Gdybyś mógł mieć wszystko czego chcesz w życiu, to co by to było? Kiedy zdasz sobie sprawę z tego czego pragniesz i zapiszesz to, Twój mózg i podświadomość zacznie myśleć o sposobach, żeby to uzyskać.

#5 Za co jestem najbardziej wdzięczny?

Motywują nas rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Kiedy dziękujemy łamiemy wzorce negatywnego myślenia, które nas blokują. Co doceniasz w swoim życiu, za co jesteś wdzięczny?

Sprawdź: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

#6 Jaki jest mój najważniejszy cel?

Co jest najważniejszą rzeczą, którą chcesz osiągnąć, a czego nie zrobiłeś do tej pory w swoim życiu? Zapisz ten cel. Wracaj do niego codziennie i każdego dnia rób coś co będzie zbliżać Cię w kierunku jego osiągnięcia.

Sprawdź: 12 kroków do wyznaczenia i osiągnięcia dowolnego celu

#7 Jak bym się czuł, gdybym osiągnął dzisiaj swój najważniejszy cel?

Wyobraź sobie, jakbyś się czuł, gdybyś już osiągnął swój wymarzony cel. Kiedy tracisz motywację pomyśl o tym jak będziesz wspaniale się czuł, kiedy już osiągniesz to czego chcesz najbardziej.

#8 Jakie będą konsekwencje, jeśli nie osiągnę swojego celu?

Zastanów się, co by się stało, gdybyś nie osiągnął swojego celu. Warto skupiać się na celach z dużymi konsekwencjami, które wystąpią jeśli ich nie osiągniemy.

#9 Co byłoby najlepszą rzeczą, która mogłaby się stać, gdybym osiągnął swój cel?

Być może najpotężniejszą umiejętnością, jaką posiadasz, jest zdolność do wizualizacji i zobaczenia swoich celów, tak jakby już zostały zrealizowane. Wizualizacja wszystkich cudownych rzeczy, które mogą się przydarzyć jeśli osiągniesz swój cel, to świetny sposób, aby pozostać zmotywowanym.

#10 Kto może mnie wspierać?

Posiadanie silnej sieci wsparcia może pomóc Ci przezwyciężyć lęki i przeszkody, które mogą Cię powstrzymać.

#11 Co powstrzymuje mnie od bycia zmotywowanym i jak mogę pokonać te przeszkody?

Znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny. Często sami siebie powstrzymujemy i jesteśmy naszą największą przeszkodą. Wymień swój największy strach i od razu staw mu czoła. Strach potrafi nas paraliżować, powoduje niezdecydowanie i może uniemożliwić podjęcie działania. Nazwij swój strach, wizualizuj siebie jako nieustraszonego, skonfrontuj swój strach i pozbądź się go.

Sprawdź: Strach – jakie obawy powstrzymują ludzi od sukcesu?

#12 Co lubię w sobie?

Ważne jest, aby nawet w trudnych chwilach pozostać pozytywnym w stosunku do siebie. Jedną z najsilniejszych rzeczy, które możesz zrobić, jest powtarzanie sobie na głos pozytywnych afirmacji. Wypisz co Ci się w Tobie podoba i powtarzaj to sobie często, aby się wzmocnić.

Sprawdź: Jak odkryć swój talent i mocne strony? StrengthsFinder.

#13 Jakie nawyki chcę zmienić?

Trudniej złamać złe nawyki niż stworzyć nowe pozytywne. Jednak powoli możesz zacząć skupiać się na tworzeniu nowych dobrych nawyków i zastępować nimi te złe. Jeśli masz nawyki, które Twoim zdaniem powstrzymują Cię i działają na Ciebie destrukcyjnie, powoli zacznij robić coś przeciwnego.

Sprawdź: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

#14 Gdzie chcę być za 5 lat?

Ważne jest, aby mieć cele długoterminowe, które są nieco trudniejsze do osiągnięcia, ale utrzymują motywację. Pomyśl o tym, gdzie chcesz być za 5 lat i pamiętaj że nic nie jest niemożliwe.

#15 Jak bardzo angażuje się w realizację swoich celów ?

Aby osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłeś trzeba całkowicie zaangażować się w ich osiągnięcie. Złóż sobie obietnice, że zrobisz wszystko co w Twojej mocy, aby je osiągnąć i dotrzymaj danego słowa.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś pytania, które warto sobie zadać, by lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby, odzyskać motywację i pozytywne wzmocnienie. Pytania są laserem ludzkiej świadomości, kierują one naszą koncentracją i określają zarówno nasze odczucia jak i działania. Pytania wpływają na nasze przekonania, w ten sposób zmieniają nasza ocenę dotycząca rzeczy możliwych i niemożliwych.

Sprawność mentalna jest jak sprawność fizyczna. Rozwijasz wysoki poziom poczucia własnej wartości i pozytywne nastawienie dzięki treningowi i praktyce. Właściwe pytania i udzielenie na nie szczerych odpowiedzi mogą w każdej chwili ukształtować Twoją ocenę samego siebie, własnych możliwości oraz działań, które możemy podjąć, aby spełnić marzenia i osiągnąć swoje cele.

Nasze możliwości często ograniczone są jedynie pytaniami, które sobie zadajemy.

„Każdej odpowiedzi szuka się najpierw w sobie”. – Dorota Terakowska

A Ty Co sądzisz o sile pytań? Jakie pytania warto sobie zadawać? Napisz w komentarzu.