Autor Konrad Żelazny

Perpetuum mobile sukcesu

Brzmi utopijnie, ale to prosty mechanizm, zakodowany w tobie od urodzenia. Składa się z dwóch, oddziałujących na siebie elementów. Znasz je doskonale, ale do uruchomienia machiny potrzeba klucza oraz znajomości kilku praw. Produktem działania jest niewyczerpana motywacja — całkiem cenny surowiec, nie uważasz?

Jak uruchomić machinę?

Obydwa elementy mechanizmu wymagają solidnej obudowy, która wytrzyma ich pracę. Tworzywem, z jakiego ją wykonasz, jest wiedza, a konkretnie znajomość praw natury.

“Stajemy się tym, o czym myślimy” — Earl Nightingale

Sformułowane przez autora “Najdziwniejszego sekretu świata” prawo mówi, że to o czym stale myślisz, realizuje się w twoim życiu. Myśl zawsze jest pierwsza, stanowi przyczynę, zaś doświadczenie — skutek. Wszystkie zdarzenia, radości i nieszczęścia wynikają z poprzedzających je myśli, a zwłaszcza wyobrażeń i oczekiwań przewijających się stale przez twój umysł. To zdanie zawiera w sobie wiele innych praw, które również warto poznać. Jest to na przykład Prawo Przyciągania, a inne omawia Brian Tracy w ogólnodostępnym nagraniu pod tytułem “Siła pewności siebie“.

Kluczem do uruchomienia machiny jest cel. Jasno sprecyzowany, spisany na papierze cel opatrzony oszacowaną datą przewidywanej realizacji, wokół którego skupisz swoje myśli.

Według powyższego prawa, tylko tyle potrzeba do zrealizowania wyznaczonego celu, a tym samym do osiągnięcia sukcesu.

Pierwszy element machiny — wiara w sukces

Skąd bierze się wiara?

Jej źródłem są twoje przekonania, a te wynikają z doświadczeń lub zostały zakorzenione w tobie we wczesnym dzieciństwie. Warto wiedzieć, że przekonania są nabyte, nikt nie rodzi się wierząc w to lub tamto, a to co nabyte, można zmienić. Jeśli jesteś przekonany o swojej nieudolności i uważasz za niemożliwe zrealizowanie celów, o których cicho marzysz, potrzebujesz oparcia. Zapisz ten cel, a pod nim zacytuj Earla Nightingale’a — masz już podstawę swej wiary.

Dlaczego wiara w sukces jest taka ważna?

Oznacza, że myślisz o celu w sposób pozytywny, jakbyś już go osiągnął — oto esencja wiary. Widzisz swój cel jasno i wierzysz, że cały czas się do niego zbliżasz. To sprawia, że przyciągasz pomysły, ludzi i okoliczności, które ci pomogą.

Jak podtrzymać wiarę?

Umacniając fundament. Czytaj o Prawie Przyciągania, Prawie Korespondencji i innych, aby zdobyć wiedzę, na której ustabilizujesz swoją wiarę. Naucz się wyznaczać cele, bowiem z tej dziedziny uczyniono sztukę, której nauczy cię na przykład Brian Tracy. Gdy dopadną cię wątpliwości, nie bój się ich. Skoncentruj uwagę na celu i zobacz w wyobraźni, jak go osiągasz. Pamiętaj, że zbierzesz w życiu dokładnie to, co zasiejesz we własnym umyśle.

Drugi element machiny — determinacja

Skąd bierze się determinacja?

Bądź świadom, że jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za twoje życie. Nikt inny nie podejmie za ciebie starań, nie zmusi cię do pracy na twoją przyszłość, a przede wszystkim nie możesz obarczyć winą innych za żadne z twoich niepowodzeń. Zapisując cel, otrzymasz zastrzyk motywacji determinujący pierwsze próby jego realizacji, uruchomisz potęgę podświadomości, która pokieruje twoimi działaniami i podsunie pomysły ułatwiające drogę do celu, a ostateczny termin, który oszacowałeś, zapewni dawkę zdrowego stresu napędzającego twoją pracę. Im cel jest dla ciebie ważniejszy, tym usilniej spróbujesz go zrealizować.

Dlaczego determinacja jest taka ważna?

Nadejdą w twoim życiu chwile, kiedy zwątpisz w siebie, pojawią się przeszkody, których nie zdołasz pokonać po prostu wierząc w sukces. Lub odwrotnie, sytuacja będzie tak beznadziejna, że zostanie ci tylko wiara. W takich chwilach determinacja pozwoli ci iść na przekór, działać, mimo wszystko.

Jak podtrzymać determinację?

Nie tracąc z oczu celu. Niech przyświeca ci jak lampa, a ty bądź ćmą i lgnij do niego. Pamiętaj, że każde, nawet najmniejsze działanie podjęte w kierunku celu, przybliża cię do sukcesu. Jeśli zapisałeś swój cel, dokładnie wiesz dokąd zmierzasz i podświadomość nie pozwoli ci zabłądzić. Zaufaj podświadomości.

Zasada działania machiny

Wpływ wiary na determinację.

Jeśli zdołasz uwierzyć, że twoja podświadomość rozpoczyna realizację celu w chwili, kiedy go zapisujesz, nabierasz perspektywy, że każde podjęte działanie jest wynikiem pracy twojej podświadomości. Już nie pracujesz sam, posiadasz sojusznika o nieograniczonych możliwościach, a on działa za pośrednictwem twoich rąk, nóg i świadomych myśli. Znajdziesz się zatem w sytuacji, kiedy podtrzymanie systematyki pracy, niechybnie doprowadzi cię do sukcesu, co nie pozwoli ci odpuścić. Jeśli uwierzysz, że jedynym czego ci trzeba do zrealizowania celu jest podjęcie kolejnych, czasem żmudnych działań, dzięki determinacji, każdego dnia znajdziesz siłę do dalszej pracy.

Wpływ determinacji na wiarę.

Posiadasz ważny dla ciebie cel. Osiągnięcie go jest warunkiem szczęścia, do którego dąży każdy człowiek, również ty. Oczywistym jest, że sukcesy nie przychodzą same — trzeba na nie zapracować. Podejmujesz więc pracę, krok po kroku realizując cel, a skoro działasz i widzisz rezultaty, jesteś w stanie uwierzyć, że osiągniesz to, co sobie zamierzyłeś. Budujesz swą wiarę na fundamencie drobnych cegiełek codziennych starań, które podejmujesz dzięki determinacji.

Współistnieją zatem dwa czynniki, napędzające się wzajemnie. Determinacja pozwala ci podjąć działania, dzięki którym wierzysz, że zbliżasz się do sukcesu, zaś wiara nie pozwoli ci odpuścić, determinując podjęcie przez ciebie kolejnych działań. Istotną cechą tego mechanizmu jest fakt, że jeden element jest w stanie przez pewien czas działać samodzielnie, nie bój się więc, że coś pójdzie nie tak. Zapisz cel i zaufaj podświadomości.

Zadbaj o poprawne działanie mechanizmu

Spraw, aby przyświecający ci cel nie stracił dla ciebie na znaczeniu. Niech na myśl o spełnieniu przebiega cię dreszcz. Wyobrażaj sobie jak osiągasz swój cel, oblep go tysiącami wizji sukcesu, aby stał się ciężki od pozytywnych emocji, którymi go naładowałeś.

Zgłębiaj też wiedzę o działaniu podświadomości i rządzących nią praw. Na niej podeprzesz swą wiarę. Sięgnij po takie pozycje jak “Potęga podświadomości” Josepha Murphy’ego czy “Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz” Briana Tracy.