Jak nadać życiu sens? To, co odróżnia osobę, która utkniętą w przeciętnym, niespełnionym i nie dającym satysfakcji życiu od osoby spełnionej, która osiąga sukcesy i sięga szczytów, to często większa motywacja. Dlatego Brendon Burchard jeden z bardziej znanych i cenionych trenerów rozwoju osobistego, autor bestselerowych książek z prestiżowej listy publikowanej przez „New York Times” postanowił napisać „Manifest Motywacji„, aby otworzyć wielu ludziom oczy, zmotywować i pobudzić ich do działania.

Brandon Burchard uważa, że powinniśmy się zastanowić dlaczego tak wielu z nas pokornie bierze udział w wyścigu szczurów. Błądzi po labiryncie przeciętności, zadowala się ochłapami. Pragnie akceptacji i niestety mylnie pojmowanego „bezpieczeństwa”, przez co często stają się niewolnikami tego co robią i myślą inni. Zamiast z odwagą wyrażać siebie, korzystać w pełni z życia, wolności, siły i obfitości. Czerpać z bezmiaru śmiałości, determinacji i niezależności. Żyć wolnym życiem, tak abyśmy mogli realizować wszystkie nasze marzenia. Żyć życiem, o jakim zawsze marzyliśmy.

Wszyscy mamy prawo do fascynującego, prawdziwego życia pełnego sensu. Większość z nas jednak takiego życia nie doświadcza. Jesteśmy jak lwy i lwice, które prowadzą życie myszy.

W swojej książce „Manifest Motywacji: Dziewięć deklaracji potęgi osobistej” Brendon Burchard twierdzi, że rozwikłał zagadkę, która pozwoli nam wszystkim uwolnić się od wątpliwości, strachu i codziennego rozproszenia. Nada większy sens naszemu życiu i pozwoli być szczęśliwszym. Wymienia i szczegółowo opisuje 9 deklaracji, z których możemy skorzystać, aby uzyskać siłę i tak pożądaną przez wielu – wolność osobistą. Przyjrzyjmy się im bliżej i dowiedzmy się jak mogą one pomóc poprawić jakość naszego życia. Zaczynamy!

„Dlaczego żyjesz jak mysz, skoro los dał Ci serce lwa?”. – Brendon Burchard

Jak nadać życiu sens? – „Manifest Motywacji” – 9 deklaracji potęgi osobistej według Brendon Burchard

Deklaracja #01 Iść przez życie w pełni obecni i silni

Aby doświadczyć takiego życia, jakiego pragniemy, musimy w pełni skupić się na teraźniejszości. Oznacza to, że powinniśmy porzucić przeszłość, zapomnieć o przyszłości i skoncentrować się bardziej na tu i teraz. Aby to zrobić, powinniśmy być bardziej świadomi otaczającej nas rzeczywistości i świadomi samych siebie. Być aktywni w kształtowaniu naszego życia, chronić nasz umysł przed negatywnymi i niechcianymi informacjami. Ciężko i mądrze pracować, aby spełnić nasze pragnienia i marzenia. Przewodzić, otoczyć opieką i jednoczyć ludzi wokół nas.

W każdej chwili naszego życia odgrywamy jedną lub kilka z 6 podstawowych ról:
 • Obserwator: W sposób świadomy przygląda się rzeczywistości. Ma ogląd ogółu naszej życiowej tożsamości oraz wszelkich szczegółów naszych bieżących akcji i reakcji. Obserwator potrafi podjąć decyzje i ocenić jej słuszność.
 • Reżyser: Reżyser w sposób aktywny, świadomy i celowy kreuje nasze życie. To reżyser ma decydujący głos. To on formułuje plany i rozstrzyga. Definiuje motywy i planuje kolejne kroki.
 • Strażnik: Chroni nasz umysł, ciało i duszę przed „niepożądanymi skażeniami”, takimi jak negatywne informacje, ludzie i złe nawyki.
 • Wojownik: Jeśli czujemy, że czegoś brakuje w naszym życiu powinniśmy czym prędzej wstać i ruszyć do walki o coś więcej. Musimy wykazać się śmiałością, zaciekłością i konsekwencją. Odrzucić strach i toczyć walkę z wszelkimi przeszkodami, które staną na naszej drodze. Być odważnym, pracować wytrwale, bez wytchnienia, aby spełniać nasze marzenia;
 • Kochanek: Powinniśmy być zainteresowany innymi osobami. Chodzi o ludzi, którzy są nam bliscy i którzy nas potrzebują. Zwycięstwo smakuje słodko, ale tylko wtedy gdy jest je z kim świętować i komuś je możemy zadedykować. Kochanek posiada niezwykłą zdolność okazywania innym uwagi i zachwytu. Wykazuje żywe zainteresowanie drugim człowiekiem, stara się go zrozumieć, zależy mu na nim.
 • Przywódca: Świat cierpi na niedostatek dobrych liderów. Trzeba zapewnić kierownictwo i kierunek, aby zjednoczyć i podnieść ludzi wokół nas. Powinniśmy aktywnie poszukiwać obszarów wymagających interwencji. Podtrzymywać ludzi na duchu, jednoczyć ich w imię służby ważnym celom. Podejmować wyzwania i zmieniać świat na lepsze.

Jedyne życie, którym musisz żyć i na którym powinieneś się skupić, jest teraźniejszością. W teraźniejszości znajdziesz wszystko co najlepsze, radość, śmiech, miłość, pasję i wszystkie inne wspaniałe elementy życia. Oczywiście można poświecić trochę czasu na rozmyślania o lepszej przyszłości, warto jednak pamiętać, że chwila obecna to jest ten czas, w którym można tę lepszą przyszłość budować.

„Twój prawdziwy dom to tu i teraz” – Thích Nhất Hạnh

Deklaracja #02 Zamierzamy odzyskać kontrolę nad naszymi planami

Najwięcej radości zaznajemy, gdy każdego dnia możemy w sposób spontaniczny i autentyczny zajmować się tym co nas interesuje i pasjonuje. Źle się czujemy, gdy dzień po dniu musimy spełniać cudze oczekiwania, udawać i robić rzeczy, do których nie mamy serca.

Deklaracja ta motywuje nas do bezpośredniego stawienia czoła naszej agendzie i celom. Jesteśmy zachęcani do przezwyciężania wszelkich form rozproszenia. Poszukiwania jasności, kierunku i postępu we wszystkim, co robimy. Jednym ze sposobów na to jest stworzenie pisemnego manifestu opisującego nasze życie. Zapisanie naszych celów – czego naprawdę chcemy od naszego życia, jakie jest nasze „Dlaczego?”. Kiedy je spiszemy, mamy realizować nasze cele z „prawdziwą siłą, wolą i konsekwencją„. Nie powinniśmy poddawać się oczekiwaniom innych osób wokół nas. Powinniśmy skupić się na tym, czego chcemy i ciężko pracować, aby to osiągnąć.

Zaplanuj swój dzień, aby koncertować się na tym czego naprawdę szukasz w życiu. Liczy się każda chwila. Jeśli jesteś w stanie opanować każdy dzień, aby poczynić postępy w kierunku przeznaczenia, którego chcesz, nagrodzisz się wolnością i wielkością.

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

„Cel to zadanie, jakie wyznaczamy naszym marzeniom”. – Ambrose Bierce

Deklaracja #03 Pokonać nasze demony

Największy wróg naszego rozwoju i postępu jest często w nas samych. Ten „demon”, znany również jako Opór, to wąż o trzech strasznych głowach:

 • Zwątpienie każe nam kwestionować własną wartość i słuszność podejmowanych działań
 • Lenistwo rodzi niemoc, bierność i stagnację
 • Odrębność każe nam zamykać serca i umysły, odbiera nam zdolność do empatii i dostrzegania dobra w innych ludziach

Antidotum na pokonanie Oporu i tych trzech podstępnych, paskudnych węży są:

 • Wiara jako sposób na zwątpienie
 • Działanie jako sposób na lenistwo
 • Miłość jako sposób na odrębność

Możemy poradzić sobie z tym „demonem Oporu”, unikając negatywnych słów i języka, podejmując działanie zamiast odwlekać i prokrastynować oraz okazywać miłość i kochać innych, zamiast żywić negatywne uczucia dla drugiego człowieka.

Wbrew powszechnej opinii nasze problemy nie są z reguły zewnętrzne, ale wewnętrzne. Pokonaj zwątpienie, lenistwo i odrębność, aby żyć z odwagą i stać się najlepszą wersją siebie.

„Musisz w siebie uwierzyć”.

Deklaracja #04 Zamierzamy konsekwentnie kroczyć na przód

Może Cię to zdziwić, ale rzeczywistość da się naginać zgodnie z nasza wolą. Dla człowieka niezależnego rzeczywistość jest czymś zmiennym i dającym się kształtować, nie zaś stałym i niezmiennym. Człowiek niezależny może kształtować własne istnienie, bawić się nimi i je doskonalić.

Niezależnie od tego, co nas spotka, powinniśmy walczyć o nasze marzenia i posuwać się stale naprzód bez potrzeby „czekania na pozwolenie”, „właściwy moment” czy „bardziej sprzyjające okoliczności”. Musimy podejmować i konsekwentnie kontynuować zdecydowane działania.

W walce o nasze marzenia doświadczymy zarówno postępów i sukcesów, jak też natrafimy na różne przeszkody i trudności. Niezależnie od tego, z czym mamy do czynienia, powinniśmy za każdym razem starać się walczyć o nasze marzenia. Nie potrzebujemy do tego specjalnego pozwolenia. W rzeczywistości nigdy nie ma idealnego czasu. Teraz jest odpowiedni czas.

Powinniśmy z odwagą działać, bo jesteśmy bardziej potężni i silny niż nam się wydaje. Źródło naszej siły stanowi odpowiednie nastawienie skupione wokół działania z impetem. Aby kształtować własne przeznaczenie zgodnie z naszą wolą powinniśmy być gotowi podjąć trud nauki, wysiłku i rozwoju.

„Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie – dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się”. – John Quincy Adams

Deklaracja #05 Zamierzamy odczuwać radość i wdzięczność

Radość i wdzięczność mogą nam wejść w dobry nawyk i stać się standardowym elementem naszego dnia. Wystarczy zastanawiać się jak często je w sobie rozbudzamy. Powinniśmy oceniać poziom naszego sukcesu zadając sobie w ciągu dnia pytanie: „Na skali od 1 do 10 ile radości i wdzięczności wnoszę do tej konkretnej chwili?”

Jednym z trudniejszym wyzwań związanych z prowadzeniem dobrego życia jest konsekwencja w podtrzymywaniu postawy radości i wdzięczności nawet w obliczu trudów, bólu i niesprawiedliwości. Możemy się jednak tego nauczyć, sprawić, że radość i wdzięczność będą obecne w naszym życiu nawet w tych trudnych momentach. Wykazuj ciekawość. Wyrzeknij się oczekiwań. Naucz się czerpać radość z drobiazgów i oczekuj dobrych rzeczy. Zanurzaj się radośnie w chwilę obecną.

Życie jest pełne błogosławieństw, jeśli tylko zdecydujemy się je dostrzec i uznać.

„Odczuwanie wdzięczności pozwala ci wzrastać i rozwijać się. Wdzięczność wnosi radość i uśmiech w twoje życie oraz życie tych, którzy są wokół Ciebie”. – Eileen Caddy

Deklaracja #06 Zamierzamy dochować wierności zasadom

Każdy z nas stanowi przykład dla innych poprzez swój charakter i postępowanie. W każdej sytuacji powinniśmy dochować wierności naszym zasadom i wartościom. Wykazywać się spójności i siłą charakteru.

Mądrość to świadomość tego kim się powinno być i co się powinno robić w danej sytuacji. Cnota przejawia się zaś w mądrym postępowaniu. Każdy gwałt na własnych wartościach i cnocie to akt wymierzony przeciwko prawości i szczęściu.

Uczciwość i wierność zasadom jest kluczem w naszej drodze do sukcesu. Według Brendona Burcharda istnieje sześć praktyk wierności zasadom, do których wszyscy powinniśmy dążyć i które powinniśmy praktykować.

6 praktyk wierności zasadom:
 • Najpierw powinniśmy myśleć, a potem działać
 • Nie angażować się w nic, do czego nie odnosimy się z pasją
 • Dotrzymywać słowa
 • Odnosić się do innych ludzi z szacunkiem
 • Mówić prawdę
 • Przedkładać działanie nad bezczynność

Poza tymi praktykami powinniśmy także wystrzegać się i uważać na to, co Brendon nazywa siedmioma pokusami:

7 pokus:
 • niecierpliwość,
 • rozczarowanie,
 • rozpacz,
 • agresja,
 • krzywda,
 • lojalność
 • władza.

To za sprawą konkretnych działań kształtuje się nasz charakter, który w godzinie próby pozwoli nam wytrwać albo zepchnie nas w otchłań mroku. Nasza obecna uczciwość i wartości są naszym drogowskazem, prowadzą do naszego dziedzictwa. Zawsze miej na uwadze uczciwość w zarówno w małych i jak i dużych decyzjach życiowych, aby pozostać wiernym sobie.

„Nasz charakter objawia się w tym co robimy, kiedy nikt nie patrzy.” – H Jackson Brown Jr.

Deklaracja #07 Zamierzamy wzmocnić miłość

Nie ma na świecie piękna bardziej doskonałego, budzącego większy podziw i bardziej urzekającego nić bezwstydna miłość w najczystszej postaci. Najbardziej zbliżamy się do doskonałości, gdy roztaczamy wokół siebie miłość i żyjemy w poczuciu miłości. Najgorzej zaś, gdy staramy zachować ją dla siebie, odmawiamy jej innym, staramy się usunąć ją z naszego życia.

Życie w miłości to sposób na wytwarzanie pozytywnej energii. Pragnienie okazywania i odczuwanie miłości to jedna z najpotężniejszych sił ożywczych. Miłość to jednak nie tylko zamiar, ale to znacznej mierze – działanie. Bez dawania i otrzymywania miłości cierpi na tym jakość naszego życia.

Nic innego tak skutecznie jak miłość nie może nam osiągnąć wyżyn. Za sprawą miłości możemy poznać nasze najlepsze oblicze.

„Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy”. – Dante Alighieri

Deklaracja #08 Zamierzamy zachęcać do wybitnych osiągnięć

Czy żyjesz wielkim życiem, które inspiruje innych do wielkości? Zabieganie o wielkość, a także wysiłek podejmowany, aby na nią zasłużyć powinno stać się elementem naszego życia. Możemy osiągnąć wspaniałość w życiu, jeśli zdecydujemy się żyć ponad standardy, które świat nam wyznaczył. Istnieje 9 cnót „wielkiego człowieka”, które powinniśmy w sobie rozwijać i kultywować:

9 cnót wielkiego człowieka:

 • Uczciwość
 • Odpowiedzialność
 • Inteligencja
 • Doskonałość
 • Odwaga
 • Szacunek do innych
 • Czujność
 • Służba na rzecz innych
 • Jedność

Oto lista cech „wielkiego człowieka”, którymi warto się wykazywać i których powinniśmy oczekiwać od innych. To właśnie te cechy, praktykowane na co dzień czynią ludzi niezwykłymi.

„Wielkość istnieje w Tobie”.

Deklaracja #09 Zamierzamy spowolnić czas

Życie powinno stanowić kolorową i stale rozpraszającą mozaikę głęboko przeżywanych, ważnych chwil. Nie możemy iść przez życie na wpół opętani, nieświadomi własnych doznań zmysłowych i otaczającego nas świata, głusi i ślepi na magię chwil. Nie możemy przegapić chwili obecnej. Życia można przecież doświadczyć zdecydowanie pełniej. Bardziej świadomie przyjmować dar każdego kolejnego dnia.

Jak to osiągnąć? Im więcej zaangażujemy naszych 5 zmysłów (wzrok, słuch, dotyk, węch i smak), tym bardziej czas zwolni, tym lepiej dana chwila zapisze się w naszej pamięci. Musimy podjąć się praktyk, które pozwolą nam bardziej zaangażować się w dany moment. Przestańmy pogrążać się w chaosie, nie zdawać sobie sprawy z tego, co dzieje się w naszym otoczeniu. Odetchnijmy pełną piersią. Zacznijmy chłonąc otoczenie. Dopuśćmy do siebie wrażenia zmysłowe.

Powinniśmy bardziej efektywnie zagospodarować naszą uwagę, czas i energię. Ukierunkować nasze zamiary i nadać życiu inne tempo. Wszystko powinno zwolnić, abyśmy mogli zacząć odczuwać, przeżywać i cieszyć się życiem.

Dysponujemy możliwością „spowalniania czasu”. Umiejętnością zanurzania się i zatapiania w chwili obecnej. Stanowi to dopełnienie siły woli i motywacji w walce o poszukiwanie sensu. O w pełni swobodne i szczęśliwe życie. Tylko w chwili obecnej możemy uzyskać dostęp do tego, co jest nam w życiu drogie. Tu i teraz możemy stać się tym kim chcemy być.

„Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona”. – Jean-Jacques Rousseau

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 9 deklaracji potęgi osobistej, które zastosowane w praktyce mogą pomoc Ci zyskać wolność osobistą, nadać większy sens Twojemu życiu i wynieść je wyższy, lepszy poziom.

Jesteśmy tym, co istnieje między wolnością, strachem i motywacją… 

Główne źródło motywacji wszystkich ludzi stanowi pragnienie wolności, wyrażania swojego ja i swobodnej realizacji marzeń. Doświadczania czegoś co można określić mianem wolności osobistej. Aby korzystać z wolności osobistej trzeba jednak odrzucić strach, konwencję i wolę mas jako czynniki kontrolujące życie. Odnaleźć w sobie wewnętrzną motywację. Musimy sami zacząć panować nad własnym życiem. Musimy korzystać z siły, którą posiadamy, aby doskonalić własne myśli, wypracować nowe lepsze nawyki, które są podstawą bardziej szczęśliwego życia.

Motywacja jest wyborem.

Nie czekaj na uderzenie pioruna czy kryzys osobisty, aby się zmotywować. Podejmij działanie bez zbędnej zwłoki. Zrób pierwszy krok i idź dalej. Dzięki temu odnajdziesz i zyskasz większą motywację oraz nagrodę w drodze do Twojego celu. Sukces i postępy popchną Cię do kolejnego działania. W ten sposób uruchamia się cyklu, który się powtarza. Masz całą motywację i moc w swoim wnętrzu, jeśli tylko zdecydujesz się ją aktywować i korzystać z niej każdego dnia.

„Cechą charakterystyczną tych, którzy osiągają wielkość, jest odkrycie, że mogą kontrolować poziom motywacji poprzez lepsze kierowanie własnym umysłem.” – Brendon Burchard

Wszystko sprowadza się do wyboru. Jak bardzo chcesz wolności osobistej? Jak bardzo chcesz wieść życie na własnych warunkach? Osiągając wolność osobistą, możemy żyć swobodnie i spontanicznie. Uzyskać radość, obfitość, bogactwo i szczęście. Kochać i służyć naszej pożądanej misji życiowej. Przeżyć cudowne życie, najlepiej jak się tylko da.

Aby poznać praktyczne sposoby jak to zrobić i dowiedzieć się więcej o 9 deklaracjach potęgi osobistej sięgnij po książkę „Manifest Motywacji: Dziewięć deklaracji potęgi osobistej.”, którą napisał Brendon Burchard. Książka dostępna jest w polskim tłumaczeniu Magaleny Witkowskiej. Czy warto?

Jak ujął to Paulo Coelho autor m.in Alchemika, „Manifest motywacyjny to potężne poetyckie wezwanie do walki o własne życie i dążenie do osobistej wolności. Tytuł nie oddaje w pełni wielkiej siły tego dzieła, za sprawą którego czytelnik wykracza poza sferę motywacji i wznosi się do krainy życia pełnego sensu. Genialna książka!„.

Czy jesteś gotowy osiągnąć kolejny poziom egzystencji? Jeśli tak pora na manifest motywacji i wdrożenie w życie 9 deklaracji potęgi osobistej. Siła jest w Tobie!