autor Andrzej Milewski

Co robić z demonami? Walczyć i pokonać? Poddać się lub pokochać? Może nienawidzić i uciekać?

Rozwój osobisty to podróż z sukcesami i upadkami. Na tej drodze spotykamy raz anioła, a częściej demona. Obie figury są potrzebne dla rozwoju i motywacji. Wiedza o tych dwóch siłach jest konieczna dla samodoskonalenia.

Istnieje kilka możliwych postępowań wobec demona: można walczyć, pokonać, poddać się i pokochać, można też nienawidzić go albo uciekać przed nim. W pierwszym przypadku, tj. gdy walczymy z demonem możemy używać broni takiej samej jaką on ma, albo możemy walczyć inną bronią i inną siłą, która jest w stanie skutecznie pokonać wroga rozwoju.

Brendon Burchard to jednen z największych trenerów motywacyjnych świata i autor bestsellerów na liście New York Times. Brendon w jednej ze swoich książek, pt: MANIFEST MOTYWACJI (THE MOTIVATION MANIFESTO) na stronach 163-180 pisze o kilku rodzajach demonów i sposobach walki z nimi. W publikacji rozdziały nazywają się deklaracjami i właśnie w deklaracji trzeciej: ZAMIERZAMY POKONAĆ NASZE DEMONY! autor opisuje jednego ze złych duchów jakim jest Zwątpienie. Brendon pisze też o skutecznej sile pomagającej przeciwstawić się Zwątpieniu. Tą siłą jest wiara (belief) w sensie niereligijnym.  Z deklaracji trzeciej: ZAMIERZAMY POKONAĆ NASZE DEMONY! wybrałem fragmenty o wierze i poprzedziłem je pytaniami. Jaką bronią mogę pokonać czarta jakim jest Zwątpienie? Tylko taką, którą wiem, że zwyciężę.

Oto jak siedem razy można pokonać demona zwanego Zwątpieniem:

  1. Czym jest wiara?

“Wiara to głębokie przekonanie, wyraz pełnego zaufania i silnego przeświadczenia co do natury prawdy. Przekonanie to jest kwestią wyboru. Decydujemy się w coś wierzyć i konsekwentnie trwamy przy swoim postanowieniu, nawet w obliczu dużej liczby niewiadomych.”

  1. Kiedy człowiek ma wiarę?

„Wiarę człowiek ma wtedy, gdy potrafi przezwyciężyć smutek, cierpienie i stratę, zachowując przy tym zdolność reagowania wynikającą z przeświadczenia, że trudności w końcu miną, a wówczas znów czeka go coś dobrego. Wiarę ma człowiek wtedy, gdy wierzy, że może odnieść sukces.”

  1. Która wiara jest najpotężniejsza?

„Najpotężniejsza jest wiara pokorna, która wyraża się w przekonaniu: wierzę, że potrafię się uczyć i rozwiązywać problemy. Jestem przekonany, że przy odpowiednim poziomie uwagi, czasu, wysiłku i poświęcenia zdołam nauczyć się robić to, co musi zostać zrobione, i stanę się takim człowiekiem, jakim muszę się stać, aby spełnić swoje marzenia.”

  1. Dlaczego wiara i uczenie się są sobie potrzebne i jak wykorzystać swój potencjał?

„Jeśli ktoś idzie przez życie z wiarą, że potrafi się wszystkiego nauczyć i może w pełni wykorzystywać własny potencjał, to w jego sercu nie ma miejsca na demona Zwątpienie.”

  1. Kiedy wiara ulega wzmocnieniu i jak postępują ludzie, którzy mają kontrolę nad sobą?

„Wiara ulega wzmocnieniu, gdy przelewamy nasze przekonania na papier. Gdy następnym razem Zwątpienie podniesie swój paskudny łeb, wystarczy przypomnieć sobie to, co już zostało spisane. Przypomnimy sobie wtedy, w co wierzymy, a pozytywne i inspirujące myśli wyprą jego narzekania z naszej głowy. Tak postępują ludzie, którzy mają kontrolę nad własnym umysłem.”

  1. Jak kształtować w sobie psychiczną siłę potrzebną do przeciwstawiania i pokonania demona Zwątpienia?

„Odwołując się raz po raz do wiary, kształtujmy w sobie psychiczną siłę, dzięki której możemy skutecznie pokonać Zwątpienie. (…) Jeśli zaczniemy z niej korzystać, stanie się ona dla nas czymś, po co łatwo sięgać, gdy zajdzie taka potrzeba – gdy ogarnie nas lęk. Wiara stanie się wkrótce naszą ulubioną bronią, dzięki niej będziemy bowiem w stanie odnieść triumf nad ciemnością. Staniemy się Wojownikami Światła, niezachwianymi w poczuciu pewności siebie i spokoju, którzy rzadko kwestionują swoje możliwości czy bieg losu, którzy potrafią przyciągać szczęście i dostatek bez względu na to, czym się akurat zajmują – ponieważ wierzą, że wszechświat sprzyja ludziom zaangażowanym i że każda sytuacja rozwija się dokładnie tak jak powinna.”

  1. Co się stanie, gdy nie poskromię moich negatywnych i pesymistycznych myśli?

„Jeśli bowiem nie poskromimy obezwładniających myśli, które podpowiada nam Zwątpienie, narazimy się na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Zwątpienie, (…) podsyca w nas niepewność swoją jękliwą pieśnią obaw, (…) Dlatego też niniejszym deklarujemy: ZAMIERZAMY POKONAĆ NASZEGO DEMONA ZWĄTPIENIE, PO TO ABY ŻYĆ Z WIARĄ!”

Warto sięgnąć po książkę Brendona, po to, aby skuteczniej rozwijać się z pomocą większej wiedzy o demonach i sposobach walki z nimi. Zapraszam też do znalezienia swojej odpowiedzi na kolejne pytania: skąd się bierze wiara? Czym jest? O czym decyduje wiara? Co i kto decyduje o wierze? Jak silna jest wiara? Lub przeczytania gotowych już odpowiedzi w artykule: WIELKA MOC, WIELKA SIŁA: WIARA, – tutaj. Na koniec polecam coś co przyda się w codziennym życiu.

DWA PYTANIA DO ŚNIADANIA.

Gdy zasiądziesz jutro do śniadania, zadaj sobie dwa pytania. Od 1 do 10 jak ma się moja (w sensie niereligijnym) wiara? Oraz: czy to w co wierzę wspiera mnie i dzięki temu rosnę w siłę, czy może mnie osłabia? Nadzieję można pielęgnować, wzmacniać, mnożyć i utracić, dlatego gdybyś chciał/a być bardziej pewny/a siebie to proponuję poniższe ćwiczenia, dzięki którym będziesz miał/a wyższe poczucie własnej wartości.

Co daje nam wiara? - Kilka minut tylko dla siebie

POWIĘKSZ LUB POMNIEJSZ WIARY ROZMIARY.

Dwa praktyczne zadania do wykonania. Pierwsze: znajdź kilka minut tylko dla siebie. Weź byle jaką pustą kartkę papieru i cokolwiek do pisania. Wybierz wygodne miejsce i usiądź tam w ciszy. Jeżeli chcesz to możesz w tle słuchać: „Steve Jablonsky – Tessa”. Drugie zadanie: podziel kartkę na pół, tj. od połowy górnej krawędzi narysuj kreskę w dół. W lewej połowie zapisz lub narysuj swoje najgłębsze przekonanie z życia osobistego, relacji, rodziny, przyjaźni, pracy, szkoły czyli to co jest prawdą tylko dla Ciebie.

Długo przyglądnij się temu co zapisałeś/aś i zapytaj siebie: jak głęboko w to wierzę? Czy mam pełne zaufanie do tego? Czy mam silne przeświadczenie o tym? Czy to jest dla mnie prawdą? Co by było gdyby to nie było prawdą? Teraz, powiedz na głos albo krzyknij do siebie otwarcie i z otuchą: mam prawo wyboru! Jestem wolny/a! Przeczytaj na głos powyższe siedem odpowiedzi. Wiara jest ściśle połączona z marzeniem, gdy znajdziesz swoje marzenie, to znajdziesz wiarę. Podczas szukania marzenia można skorzystać z POSZUKIWACZA MARZEŃ więcej po tym linkiem

Kolejne pytania do ćwiczenia:

Czy nadal decyduję się wierzyć w to co zapisałem i konsekwentnie trwać przy towarzyszących temu myślach, uczuciach, emocjach, przekonaniach, słowach i czynach? A może porzuciłbym/abym to co zapisałem/am. Jeżeli to co zapisałeś/a przynosi smutek, cierpienie i stratę, to zapytaj siebie: czy temu ufam umysłem i czuję sercem? Czy to kiedykolwiek przyniesie mi coś dobrego? Zachowuję to, a może muszę dokonać jakiś zmian, aby rozwijać się? Czy mam ufną pokorę potrzebną do uczenia się, rozwiązywania problemów i rozwoju?

Gdy wykonasz powyższe zadania to przeszedłeś test na swoją wiarę i możesz stać się teraz Wojownikiem Światła. Wówczas zanuć, zamrucz, zakrzycz, zawyj lub zaśpiewaj zwycięski i szczęśliwy hymn na cześć wiary i Siły Wyższej, np: „Steve Jablonsky – Tessa”. Czy chciałbyś/abyś podzielić się trudnościami podczas wykonywania zadania albo sukcesem z jego ukończenia? Jesteś we właściwym miejscu: milewskiandrzej@gmail.com

Napisał Andrzej Milewski

Andrzej Milewski – autor bloga GODny. Mój ROZwój (o blogu, o autorze i wszystkie wpisy dostępne w linku: http://24tp.pl/b/135) oraz założyciel i prowadzący grupę Przyjaciół Psychologii i Poezji w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, spotkania mają charakter rozmowy z warsztatami (teoria i praktyka) na dany, wybrany temat związany z psychologią i poezją. Andrzej Milewski jest lektorem języka angielskiego, absolwentem dziennikarstwa w Krakowskiej Szkole Gospodarczej w Krakowie oraz filmu i teatru w Anglia Ruskin University w Cambridge, UK. Kontakt: milewskiandrzej@gmail.com