Co jest ważniejsze sukces zawodowy czy szczęśliwa rodzina? Jak radzić sobie z pracą i domem jednocześnie? Czy da się osiągnąć równowagę pomiędzy karierą a życiem prywatnym? Emma Isaacs mówi: „Zapomnij o równowadze! Po prostu – Improwizuj!.”

„Koncepcja życia w idealnej równowadze zawsze wydawała mi się nieco nieosiągalna i ulotna. […]. Całkowicie nierealne jest myślenie, że możesz ćwiczyć, hodować własne warzywa, kierować imperium, być świetną partnerką, matką, przyjaciółką, a także nieugiętą liderką, a oprócz tego znaleźć czas i energię na ważne dla siebie sprawy”. – Emma Isaacs

Kim jest Emma Isaacs?

Emma Isaacs
Emma Isaacs

Emma Isaacs to przykład nowoczesnej kobiety sukcesu, która dowiodła, że wszystko jest możliwe dla każdego, kto pragnie więcej od swojego życia i kariery.

Emma ma przedsiębiorczość we krwi. Wystartowała z własnym biznesem mając 18 lat, jako 19-latka inwestowała w nieruchomości, a w wieku 23 lat była już milionerką. Poza tym, jest też założycielką Business Chicks – dynamicznej międzynarodowej inicjatywy, która wspiera kobiety, aby rosły w siłę i w pełni korzystały ze swoje potencjału. Jest również autorką bestsellerów w tym hitu Improwizuj!. Prywatnie żona i szczęśliwa mama sześciorga dzieci.

Jak sama mówi nie wierzy w równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Koncepcja życia w idealnej równowadze zawsze wydawała jej się nieco nieosiągalna i ulotna. Preferuje życie pełną piersią, podczas którego ludzie na bieżąco oceniają, czego naprawdę od niego pragną. Nieustraszona liderka o na pozór nieprzebranych pokładach odwagi, inspiruje tysiące nieskończoną energią i umiejętnością dostrzegania okazji w każdej sytuacji.

„Robię to, co robię, bo pragnę wzmacniać kobiety i świętować ich osiągnięcia. Chcę negować poglądy na różne sprawy, chcę dawać ludziom pewność siebie, aby się na niej wsparli, wyróżnili, spróbowali czegoś przerażającego, budowali swój majątek, wywierali wpływ, upadali, podnosili się i znów próbowali. Dlaczego chcę to robić dla innych? Ponieważ, może egoistycznie, tego właśnie pragnę dla siebie”. – Emma Isaacs

Patent na wszystko czyli jak ona to robi?

W czym tkwi sekret sukcesu Emmy Isaacs?

#01 Po pierwsze: Improwizuj!

Pierwszy patent na sukces zawodowy i osobisty Emmy Iaacs to improwizacja.

Zdaniem Emmy czasem odnosimy wrażenie, że ludzie sukcesu mają wszystko pod kontrolą. Zawsze są przygotowani, spokojni i w każdej sytuacji wiedzą co robić. W rzeczywistości jednak do pewnego stopnia każdy improwizuje.

„Im więcej masz lat, tym dobitniej uświadamiasz sobie, że ludzie zupełnie nie wiedzą, co robią. Wszyscy improwizują”. – Emma Isaacs

Improwizowanie nie jest bezmyślnym działaniem bez żadnego planu. Ani całkowitym brakiem umiejętności. To raczej nietrzymanie się planu tak sztywno, by uniemożliwiało to obranie innego kierunku.

Gdy nieco odpuszczamy, rezygnujemy ze sprawowania nad wszystkim kontroli i przewidywania wszelkich możliwych rezultatów, robimy miejsce na nieznane. Kiedy nie mamy wygórowanych oczekiwań odnośnie do tego, co się wydarzy, robimy miejsce na niespodzianki, pozwalamy sobie wypłynąć na nieznane wody. W ten sposób zaczynamy się uczyć i rozwijać.

„Jedna z najważniejszych lekcji, jakie otrzymałam, to ta, że sukces osiąga się w wiecznym ruchu. Stawiasz krok za krokiem i idziesz przed siebie niezależnie od okoliczności”. – Emma Isaacs

Oczywiście dobrze mieć plan na życie, biznes, karierę. Trzeba też jednak pozwolić sobie na elastyczność modyfikowania go, gdy sytuacja tego wymaga. Dlatego więc Emma radzi:

IMPROWIZUJ! – mów „tak”, a potem się zastanawiaj.
IMPROWIZUJ! – spróbuj, zanim poczujesz się gotowa.
IMPROWIZUJ! – nie przewiduj, tylko kieruj się przeczuciem.
IMPROWIZUJ! – mniej czasu poświęcaj na tworzenie perfekcyjnych planów i przewidywanie porażek, które zapewne nawet się nie wydarzą.
IMPROWIZUJ! – przeznacz więcej czasu na spontaniczne działanie i radość z nieprzewidzianego.
IMPROWIZUJ! – poczuj się komfortowo ze swoim dyskomfortem.
IMPROWIZUJ! – pozwól sobie na spróbowanie tego, przed czym byś się wahała, gdybyś miała za dużo informacji.
IMPROWIZUJ! – uwierz w siebie na tyle, aby dać szansę swoim marzeniom.
IMPROWIZUJ! – przejmij kontrolę, bo cię na to stać.

„Improwizując, uczysz się ufać sobie i rozwijasz swoją pewność siebie. Zaczynasz wierzyć, że wszystko się ułoży, a nawet jeśli nie, przynajmniej poczujesz coś, czego nie czujesz, dopóki nie spróbujesz czegoś nowego. I to, moja kochana, jest w zasadzie sens naszego życia”. – Emma Isaacs

#02 Po drugie: Zdecyduj, który palnik rozpalisz! Teoria Czterech Palników

Drugi patent Emmy na sukces zawodowy i osobisty to określenie swoich priorytetów.

Emma w swojej książce Improwizuj! opisuje podejście zwane teorią czterech palników. To pewien sposób myślenia o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Work-life Balance. O co chodzi w teorii czterech palników?

Work-Life Balance - Teoria Czterech Palników
Work-Life Balance – Teoria Czterech Palników

Wyobraź sobie, że twoje życie to czteropalnikowa kuchenka. Każdy palnik symbolizuje jeden z czterech obszarów twojego życia.

#01 Pierwszy palnik to twoja Rodzina
#02 Drugi palnik to twoi Przyjaciele.
#03 Trzeci palnik to twoje Zdrowie.
#04 Czwarty palnik to twoja Praca.

Teoria czterech palników zakłada, że:

Jeśli chcesz odnieść sukces w jakiejś dziedzinie, musisz odłączyć co najmniej jeden palnik. Jeśli chcesz odnieść duży sukces, musisz odłączyć dwa.

Życie jest pełne kompromisów.

We współczesnym świecie nastawionym na natychmiastową gratyfikację i sukces, chcemy mieć wszystko i to najlepiej od razu. Chcemy mieć każdy z czterech palników rozpalonych na maksimum. Ale prawda jest taka, że trzeba dokonać wyboru.

Jeśli chcesz się wyróżnić w swojej pracy i w swoim małżeństwie, wtedy twoi przyjaciele i twoje zdrowie mogą na tym ucierpieć. Jeśli chcesz być zdrowy i odnieść sukces jako rodzic, to możesz być zmuszony do ograniczenia swoich ambicji zawodowych. Oczywiście, możesz też podzielić swój czas równo pomiędzy wszystkie cztery palniki, ale wtedy musisz zaakceptować fakt, że prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz pełnego potencjału w żadnej dziedzinie.

Teoria Czterech Palników odkrywa więc prawdę, z którą powinniśmy sobie jakoś poradzić. Nie można mieć wszystkiego na raz, bo każdy z nas ma ograniczenia co do swojego czasu i energii. A każdy wybór wiąże się z jakimś kompromisem i kosztami.

Oczywiście to w jakim stopniu podkręcony jest dany palnik może się zmieniać w czasie, w zależności od tego na czym nam obecnie najbardziej zależy. Możemy też próbować optymalizować nasze działania w poszczególnych obszarach i starać się być bardziej produktywnym. Na przykład, część zadań zlecać innym, aby oszczędzić czas. Zawsze jednak powinniśmy określić co jest dla nas priorytetem i na czym chcemy się koncentrować.

„Ocena tego, czego ty chcesz, i spisanie tego, co jest ważne dla ciebie, to świetny sposób na to, by przywrócić sobie odpowiednie nastawienie”. – Emma Isaacs

W przypadku Emmy od kilku lat jej palniki pracy i rodziny są podkręcone tak, że jak sama mówi: „spowodowałyby oparzenia trzeciego stopnia, gdyby podejść bliżej. Palniki przyjaciół i zdrowia tylko się tlą, o ile nie są całkowicie wyłączone. Obecna sytuacja to pewien etap jej życia. Prawdopodobnie wkrótce sytuacja ulegnie zmianie i będzie mogła nieco podkręcić pozostałe palniki.

To jest właśnie patent Emmy Isaacs na robienie wszystkiego – nie robi tego!

Uwagi końcowe

Jeśli czujesz, że w życiu czeka na ciebie coś więcej, i pragniesz żyć pełniej każdego dnia, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak założyć i rozwijać firmę, znaleźć więcej czasu i maksymalnie wykorzystać swój potencjał to sięgnij po książka – Improwizuj!. Dzięki wydawnictwu Znak Koncept i tłumaczeniu Agnieszki Myśliwy ten inspirujący poradnik nie tylko dla kobiet dostępny jest po polsku.

Improwizuj! - Emma Isaacs
Improwizuj! – Emma Isaacs

W Improwizuj! Emma pokazuje, co działa u niej, i otwarcie pisze o tym, co nie działa. Znajdziesz tu zabawne historie, podpowiedzi oraz oparte na doświadczeniu praktyczne rady, które od razu możesz wdrożyć w życie i sprawdzić jak działają u ciebie.

Improwizuj! motywuje i przypomina też to, o czym czasem zapominamy, że często jedyną przeszkodą, która nas powstrzymuje, jesteśmy my sami, że możemy i powinniśmy podążać za swoimi marzeniami i że nie ma powodu, by nie zacząć tego robić już teraz.

Więc na co jeszcze czekasz? Przestań chować się za bezpieczną opcją czy „idealnym” planem – i zacznij improwizować!

„Siedzisz za kierownicą. To ty wybierasz. Ty rozdajesz karty. Ty tworzysz, co tylko zechcesz. Jest w tym magia, ale są też dwa haczyki – musisz od czegoś zacząć i tylko ty możesz sprawić, że to się ziści” – Emma Isaacs

Improwizuj! - Emma Isaacs