Samopoznanie – kim jestem? Nie ma nic czystszego niż droga do odkrycia prawdziwego JA, sensu swojego życia, celu istnienia oraz uznania i połączenia, które można stworzyć od wewnątrz z samym sobą. Poprzez samopoznanie człowiek jest bliższy realizacji swoich prawdziwych marzeń i pasji oraz życia jakiego się pragnie. Wyrusz w podróż ku samopoznaniu. Oto pytania, które warto sobie zadać, aby lepiej poznać odkryć siebie i swoje prawdziwe JA. Zaczynamy!

„Poznaj samego siebie”. – Sokrates

Samopoznanie – o co zapytać siebie? 10 pytań które musisz sobie zadać aby lepiej poznać swoje „JA”

#01 Co w sobie lubię najbardziej?

Być może najważniejszym celem w życiu człowieka jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Nie jest to jednak możliwe bez zaakceptowania siebie takim, jakim się jest. Stąd też pierwsze pytanie jakie warto sobie zadać brzmi: „Co w sobie lubię i cenię najbardziej?”. Przygotowując listę zalet i cech, które lubisz w sobie, budujesz samoakceptację.

Sprawdź: Obraz siebie – jak postrzegasz samego siebie?

#02 Co chce zmienić w swoim życiu?

Równie ważne jak poznanie swoich pozytywnych stron, jest zadanie sobie pytania: „W odniesieniu do siebie, w jakich aspektach mojego życia chcę zobaczyć zmianę?”. Pomaga to w samodoskonaleniu poprzez pracę nad twoimi mniej korzystnymi cechami i nawykami.

„Musimy pozbyć się życia, jakie zaplanowaliśmy, aby mieć życie, które na nas czeka”. – Joseph Campbell

#03 Jakie są moje lęki?

Konfrontacja z własnymi obawami jest ważnym krokiem do poradzenia sobie z nimi. Pokonanie niepokoju i niepewności jest możliwe tylko wtedy, gdy rozpoznasz, czym są te lęki. Dlatego następną rzeczą, o którą powinieneś się zapytać, jest pytanie: „Czego się lękam? Co mnie powstrzymuje?”.

Sprawdź: Lęk Off – rodzaje lęku i jak sobie z nim poradzić?

„Zyskujesz siłę, odwagę i pewność siebie dzięki każdemu doświadczeniu, w którym naprawdę spoglądasz swoim lękom w oczy. Musisz zrobić to, co wydaje Ci się niewykonalne”. – Eleanor Roosevelt

#04 Za co jestem wdzięczny?

Wdzięczność jest jedną z najważniejszych cnót człowieka. Gdy doceniamy dary, które mamy, i cieszymy się nimi, jesteśmy wstanie czerpać z nich radość i satysfakcję. Aby zrozumieć i docenić wszystko to co ma wartość w twoim życiu zadaj sobie pytanie: „Jakie są wszystkie dobre rzeczy w moim życiu, za które mogę być wdzięczny? A także, komu powinienem być wdzięczny?”.

Praktykując i odczuwając wdzięczność zaczniesz dostrzegać i doceniać to co jest pozytywne.  Pozwoli ci to również skierować uwagę na ludzi, którzy znaczą dla ciebie najwięcej, a zwłaszcza, na tych którzy byli przy tobie w trudnych chwilach.

Sprawdź: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

#05 Czy jestem szczęśliwy robiąc to, co aktualnie robię?

Następnym odmieniającym życie pytaniem, które każdy musi sobie co jakiś czas zadać, jest to, „Czy rzeczywiście jestem szczęśliwy robiąc to, co aktualnie robię?”. Czy jest to naprawdę to, co chciałeś robić, czy też po prostu wykonujesz polecenia tych, którzy przekonali cię, że tak właśnie powinno wyglądać życie? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to musisz zadać sobie pytani: „Co mogę zrobić, aby to zmienić?”.

#06 Czego najważniejszego nauczyłem się do tej pory w życiu?

Innym pytaniem, które okazuje się bardzo pomocne, gdy zadaje się je regularnie, jest pytanie: „Jaka był moja najważniejsza życiowa lekcja, czego się z niej nauczyłem?” Która z lekcji najbardziej na ciebie wpłynęła? Jakie zmiany przyniosła – pozytywne i negatywne w twoim życiu? Jakie wyciągnąłeś z niej wnioski i naukę na przyszłość?

Sprawdź: 20 najważniejszych lekcji i życiowych prawd

#07 Kto mnie najbardziej inspiruje?

Bardzo wnikliwe pytanie, które należy sobie zadać to: „Kto jest osobą, która mnie inspiruje najbardziej i co jest w niej takiego, że mnie ona inspiruje? „. To da ci pogląd na to, co dokładnie jest tym, do czego dążysz. A także jakie niezbędne zmiany osobiste powinienieś  wprowadzić, aby osiągnąć swoje cele.

„W życiu przydaje się mentor, nauczyciel. Ktoś życzliwy, kto popchnie nas nawet leciutko, ale we właściwym kierunku. Puknie palcem w mapę i wskaże drogę, której początku sami nie umieliśmy odnaleźć”. – Andrzej Pilipiuk

#08 Jak ważne są dla mnie pieniądze?

Kolejne pytanie, które warto sobie zadać brzmi: „Jak ważne są dla mnie pieniądze?” Jest to istotne pytanie, ponieważ określa nie tylko twoje cele w życiu, ale także pomaga odkryć, jakie dokładnie są twoje priorytety. Jak też, czy przeznaczasz swój czas, energię i zasoby na to, co jest dla ciebie najważniejsze. W przypadku, gdy odpowiedź brzmi, że pieniądze nie są najważniejsze, prowadzi to do pytania, co dokładnie jest twoim obecnym priorytetem i co powinieneś w związku z tym robić.

#09 Gdzie widzę siebie za 5, 10 i 20 lat?

Powinieneś myśleć nie tylko o perspektywie krótkoterminowej, ale też patrzyć na swoje życie w dłuższym horyzoncie czasu. Stworzyć jasną i wyraźną wizję tego dokąd zmierzasz. Pytanie, które może pomóc to: „Gdzie widzę siebie za 5, 10 i 20 lat od dzisiaj? Gdy rozpoznasz i określisz swoje cele, biorąc pod uwagę swoją sytuację, możesz zacząć pracować nad ich osiągnięciem. Realizować je w pożądanej przez siebie kolejności, wykorzystując pełnie swojego potencjału i talentów.

Sprawdź: Jak znaleźć swój życiowy cel?

#10 W co wierzę?

Sfera duchowa to istotny element twojego JA. Niezależnie od jakiejkolwiek przynależności religijnej twoja podróż duchowa jest unikalna — każdy podchodzi do własnej duchowości w sposób właściwy dla siebie. Badania potwierdzają, że duchowość ma pozytywny wpływ na życie, szczególnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Zacznij od podjęcia decyzji: „Co chcę osiągnąć w życiu duchowym?”. Dla każdego będzie to coś innego, jednak może to być: więcej czasu na modlitwę, chodzenie na nabożeństwa, codzienna medytacja czy inne duchowe praktyki. Rozwój duchowy pomoże ci poczuć się spełnionym w niesamowity, często niezrozumiały sposób.

Uwagi końcowe

Poznaj samego siebie. Zyskaj świadomość dotycząca tego, kim według siebie jesteś i kim się właśnie stajesz. Jakie procesy zachodzą obecnie w twoim życiu, w jakim jego miejscu jesteś, co cię otacza, jakie konteksty, ludzie i środowisko. Gdzie chcesz się znaleźć? Kim chcesz się stać?

Zadawanie sobie powyższych pytań będzie dla ciebie jak przewodnik na ścieżce do samopoznania, realizowania swoich celów i życiowych pasji. Pomoże ci również ustalić priorytety. Dzięki szczerym odpowiedziom określisz, kto i co w twoim życiu znaczy dla ciebie najwięcej. Będziesz też wiedział czy prawidłowo dzielisz swoją uwagę i czas na to co jest dla ciebie szczególnie ważne.

Czas i energia poświęcone na zgłębianie siebie nigdy nie są stracony. Bo w tym procesie spotykasz kogoś, kto jest ci najbliższy. Tym kimś jesteśmy Ty. Zaprzyjaźnienie się z sobą, to najbardziej opłacalna rzecz, jaką możesz w życiu zrobić. To najlepsza i jednocześnie najrozsądniejsza inwestycja.

„Silny, pozytywny obraz samego siebie jest najlepszym możliwym przygotowaniem na życiowy sukces”. – Joyce Brothers

A Ty jak dobrze znasz siebie?